שווה בדיקה: מה קורה כשברזיל, ארגנטינה או אורוגוואי לא זוכות בקופה אמריקה?

רק בשישה טורנירים מתוך ה-42 שהתקיימו לא זכו ארגנטינה, ברזיל או אורוגוואי. מיהן הנבחרות הנוספות שהוכתרו כאלופות הקופה אמריקה?

עוזי דן
שווה בדיקה XL
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוזי דן
שווה בדיקה XL

קראתי ששלוש הגדולות של דרום אמריקה (ברזיל, ארגנטינה ואורוגוואי) זכו בקופה אמריקה 36 פעמים מתוך 42 טורנירים עד כה. האם תוכל לפרט מה קרה בששת הטורנירים האחרים וכיצד זכו הנבחרות האחרות. האם כולן זכו כמו קולומביה ב-2001, שנהנתה מהרכבים חסרים וטורניר חלש, או שמא היו גם הפתעות ודרמות? (א.מ., תל אביב)

לעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

בעשורים הראשונים של הקופה אמריקה, שהחלה ב-1916, לא היו כל מדינות דרום אמריקה חברות בקונמבו"ל, ההתאחדות הדרום אמריקאית, וגם חלק מהחברות לא תמיד השתתפו בגלל סכסוכים, ויכוח על זהות המארחת או סתם חוסר יכולת לגבש נבחרת. סיבות אלה הובילו ללא מעט הפתעות, אך היו גם לא מעט נבחרות קטנות שזכו בזכות דרמות ספורטיביות. להלן הפירוט:

פרו 1939

קולומביה, בוליביה, ארגנטינה וברזיל לא הגיעו לפרו, גם בגלל שטענו לחוסר צדק בכך שהיא מארחת בפעם השלישית בחמישה טורנירים, כך שבסופו של דבר רק חמש נבחרות השתתפו. ללא שתי הבכירות וכשהיא מציגה נבחרת טובה מאוד בראשות הסקורר הגדול, תיאודורו "לולו" פרננדס - אחד השחקנים הנערצים והגדולים של פרו אי פעם - היתה המארחת פייבוריטית.

קולומביה זוכה בקופה של 2001 (תצלום: גטי אימג'ס)

תחת המאמן האנגלי ג'ק גרינוול, ניצחו הפרואנים בצורה משכנעת את כל שלושת משחקיהם הראשונים (2-5 על אקוודור, 1-3 על צ'ילה, 0-3 על אקוודור), כשפרננדס כובש שבעה שערים (שיא קופה דאז). במשחק המכריע, מול אורוגוואי שניצחה גם היא בכל שלושת משחקיה הראשונים, פרננדס אמנם לא כבש, אבל המארחת ניצחה 1-2 מצמד של חורחה אלסדה. בכך הפכה פרו לנבחרת הראשונה שאינה נמנית על שלוש הגדולות שזוכה בגביע.

פראגוואי 1953

פראגוואי היתה אמורה לארח את הטורניר, אך ללא איצטדיון מתאים הועבר האירוח לפרו, בעוד שארגנטינה נעלבה ופרשה. ללא קולומביה שפרשה אף היא, וללא ונצואלה שעדיין לא היתה חברה בהתאחדות, השתתפו באליפות שבע נבחרות.

שתי הפייבוריטיות בטורניר היו פראגוואי - נבחרת טובה מאוד באותה תקופה, שסיימה שנייה אחרי ארגנטינה וברזיל בשתי המהדורות הקודמות של הטורניר, והציבה את החלוץ ברני ואת הבלם הריברטו הררה; וברזיל - שהגיעה עם נבחרת טובה שכללה, בין השאר, את נילטון ודז'למה סנטוס הצעירים ואת דידי הגדול.

במחזור האחרון ניצחה פראגוואי את ברזיל, שתי הנבחרות סיימו במקום הראשון בבית עם שמונה נקודות והתקנון קבע כי ייערך משחק מכריע. פראגוואי הובילה 0-3 אחרי מחצית ראשונה מצוינת, וגם צמד של בלטאזאר לא שינה את התמונה. פראגוואי ניצחה 2-3 והוכתרה לראשונה לאלופת היבשת.

בוליביה 1963

הגובה של לה פאס - 3,600 מטר מעל פני הים - שהכריע נבחרות ושחקנים רבים כל כך, עשה זאת גם הפעם, כשבוליביה אירחה לראשונה את הטורניר. אם זה לא הספיק, אורוגוואי וצ'ילה הודיעו על פרישה, ונצואלה לא נרשמה וברזיל וארגנטינה שלחו הרכבים משניים.

המארחת הגיעה למחזור האחרון עם נקודה יתרון על פראגוואי, והשתיים שיחקו במקביל מול ברזיל וארגנטינה. בוליביה הובילה בלה פאס 0-2 ו-2-4, ברזיל הצליחה לחזור ל-4-4, אך אז נגמר לה האוויר ובדקה ה-86 כבשו המארחים וניצחו 4-5. בדיעבד זה כלל לא שינה, משום שפראגוואי סיימה ב-1-1 נגד ארגנטינה, ובוליביה הוכתרה לאלופה.

פרו 1975

אליפות דרום אמריקה חזרה אחרי שמונה שנות הפסקה, שינתה את שמה ל"קופה אמריקה" ושוחקה בשיטת בית וחוץ. כל עשר המדינות השתתפו - תשע נבחרות חולקו לשלושה בתים של שלוש, והאלופה היוצאת אורוגוואי קיבלה כרטיס אוטומטי לרבע הגמר. פרו הצליחה לזכות בטורניר בעזרת לא מעט מזל, על אף שלא קיבלה הנחות וכל הנבחרות שלחו את מיטב נציגיהן.

הגרלת הבתים היתה עיוורת, כך שברזיל וארגנטינה שובצו יחד, כשהסלסאו - עם שני ניצחונות על היריבה השנואה בבית ובחוץ - עלתה לחצי הגמר מול פרו, שהעפילה בזכות תיאופיליו קוביאס המצוין מבית עם צ'ילה ובוליביה. קולומביה עלתה לחצי הגמר מול אורוגוואי מבית שכלל את אקוודור ופראגוואי.

בחצי הגמר הדהימה פרו את ברזיל 1-3 בבלו הוריזונטה, ובגומלין ניצחה ברזיל 1-2. לא הפרש השערים ולא משחק מכריע אלא דווקא הטלת מטבע שלחה את פרו לגמר מול קולומביה, שניצחה את אורוגוואי. בגמר ניצחה קולומביה 0-1 בבית והפסידה 2-0בלימה, אך בגלל חשיבות האירוע נמנעו הפעם המארגנים מלשלוף שוב את המטבע והוחלט על משחק שלישי ומכריע, שהתקיים ב-28 באוקטובר בקראקס, בירת ונצואלה.

הוגו סוטיל - שהיה באותה תקופה כוכב בברצלונה, ולקח חלק באליפות הגדולה שלה ב-1974 ובניצחון ההיסטורי 0-5 במדריד (בו אף כבש) - הבקיע את שער הניצחון, קבע 0-1 לפרו והעניק לה תואר יבשתי שני.

פראגוואי 1979

הטורניר שוב נערך באותה שיטה, ושוב שובצו ארגנטינה וברזיל באותו בית. אלופת העולם הגיעה ללא רוב כוכבי המונדיאל, אבל הציגה את דייגו מראדונה בן ה-18 בהופעותיו הרשמיות הראשונות בבוגרים ואת הקפטן דניאל פסארלה.

בוליביה ניצחה את ארגנטינה וברזיל בגבהים, ברזיל גברה על ארגנטינה עם שערים של זיקו וטיטה, ושניהם כבשו גם נגד בוליביה. שתי הגדולות הגיעו למשחק האחרון במונומנטל כשתיקו מספיק לברזיל וארגנטינה חייבת ניצחון. המשחק, שהיה פרוע ואלים (זיקו ואמריקו גאז'גו הורחקו בכרטיס אדום), הסתיים בתיקו 2-2 (פסארלה וראמון דיאז לארגנטינה, צמד של סוקרטס לברזיל), שהעלה את הסלסאו לחצי הגמר מול פראגוואי, שעברה את אקוודור ואורוגוואי.

בחצי הגמר השני נפגשו זיקו, סוקרטס ופלקאו מול פראגוואי של השוער רוברטו "החתול" פרננדס, רומריטו ורוברטו קבאניאס הגדול. פראגוואי ניצחה 2-1 באסונסיון, ברזיל הובילה פעמיים במרקאנה משערים של פלקאו וסוקרטס, אבל רומריטו במשחק גדול, שכלל את שער השוויון השני, העלה את פראגוואי לגמר. צ'ילה, שעלתה לחצי הגמר בזכות הפרש שערים על קולומביה בבית בו גם שיחקה ונצואלה, עלתה לגמר אחרי ניצחון ותיקו על האלופה פרו.

רומריטו הבקיע צמד בגמר הראשון, 0-3 בבית, אבל פראגוואי הפסידה 2-0 בסנטיאגו. משחק ההכרעה נערך בבואנוס איירס, והתקנון קבע שאם גם לאחר הארכה יישמר השוויון, יילקח בחשבון הפרש השערים של שני הגמרים הראשונים. פראגוואי ידעה זאת כשעלתה למשחק השלישי, ואחרי 90 דקות מאופסות עברה בהארכה לשחק סופר-הגנתי והשיגה את התוצאה הרצויה ואת הגביע שני.

קולומביה 2001

פעולות טרור ובעיות ביטחון קשות היו אמורות לגרום לביטול הטורניר בקולומביה, אבל הקומנבו"ל החליטה אחרי כמה שבועות בכל זאת לקיימו במועד. ארגנטינה, ששחקניה קיבלו איומים על חייהם, וקנדה, אחת המוזמנות מקונקאקא"ף, העדיפו להימנע מהטורניר, ובמקומן שובצו הונדורס וקוסטה ריקה; חלק מהנבחרות, כולל ברזיל, הגיעו ללא כוכביהם.

הונדורס הדהימה את ברזיל ברבע הגמר, וקולומביה, עם מאזן מושלם, היתה צריכה לעבור בשלבי הנוק-אאוט נבחרות כמו פרו, הונדורס ומקסיקו בגמר, כדי לזכות לראשונה בגביע.

סוארס העלה את אורוגוואי לגמר הקופה אמריקה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ