הפועל חיפה: הכנה תחת אזהרה

על פתיחת אימוני הפועל חיפה העיבה הסתבכותו של ניצן שירזי, שנחקר מספר פעמים בחשד למעורבות בפרשת "הכדור המרכזי". פשוט זה לא היה, בטח שלא עבור המאמן, אבל נראה שהגיבוי המוחלט שקיבל מהבעלים יואב כץ הצליח להחזיר את הקבוצה אל המסלול

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה הרוש

הפועל חיפה היתה עמוק בפגרת הקיץ כשפרשת "הכדור המרכזי" התפוצצה ברעש גדול. שחקני הקבוצה קראו ושמעו כי מאמנם ניצן שירזי מזומן לחקירות בחשד למעורבות בהטיית משחקים, אבל לא נוצרה ביניהם כל אינטראקציה באותה תקופה.

עמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

החשד המרכזי שהוטח במפלג ההונאה ביבנה בשירזי נגע להקלטה בה הוא נשמע משוחח עם תומר סיני. על פי החשד, שירזי ייעץ למאמן/בעלים של הפועל פתח תקוה לתמרץ את השוער שלו, אוסטין אג'ידה, ב-2,000 דולר, כדי שלא יספוג שער במשחק מול הפועל אשקלון. תדהמה נפלה על קרית חיים, ולכולם היה ברור כי אימון פתיחת העונה של הקבוצה ילווה באווירה קשה וטעונה. שישה ימים לאחר שהתפוצצה הפרשה התכנסה הקבוצה לפתיחת האימונים, והשחקנים נפגשו לראשונה עם מאמנם. עד אותו רגע מעטים שוחחו עמו - עוזרו שביט אלימלך, המנכ"ל אפרים גבאי והבעלים יואב כץ. כולם שמעו מועקה גדולה העולה מגרונו. "אני אעבור את זה", היה המסר שלו, "אני מאמין בצדקתי. אני חזק ואדע להתמודד עם זה".

ניצן שירזי אחרי עוד חקירה. באימונים הראשונים הוא הקפיד להשקיף מהצד (תצלום: אילן אסייג)

בשקט, בראש שפוף ובמצב רוח עגמומי, הבעה קפואה על פניו, עשה שירזי את דרכו למתחם האימונים. "הוא בקושי הצליח לדבר אתנו", מספר אחד השחקנים, "קצת לחיצות ידיים, טפיחות על השכם וזהו. באופן טבעי, בחדר ההלבשה היתה אווירה כבדה ולא נעימה. לכולם כאב מאוד לראות אותו במצב הזה, ראו כמה קשה לו. ראינו בנאדם שעובר חקירות ושהתקשורת נכנסת לו לחיים ומאשימה אותו בדברים לא נעימים. הראש שלו לא היה פה".

לבעל הבית לא היה ספק מהרגע הראשון איך הוא צריך לנהוג בפרשה. כץ הבהיר לשירזי כי הוא מעניק לו גיבוי מוחלט, ושאין לו ספקות בנוגע ליושרו ולהגינותו. "זיהיתי שהוא נמצא במצב לא נעים בכלל", מספר כץ, "היו לי שיחות רבות אתו והרגשתי שלא קל לו עם כל מה שקורה. לא חשבתי לרגע לסיים אתו את ההתקשרות. האמנתי בצדק האישי שלו וביושר שלו". עם זאת, כץ חשש שהסיטואציה תחלחל להתנהלותו היומיומית של שירזי, תפריע לעבודתו המקצועית ותקרין גם על השחקנים. שירזי - הבחור האינטליגנטי, בעל השפה הרהוטה והשנונה, עם יכולת התקשור המשובחת - הפך לאנטיתזה של עצמו. החקירות (ארבע במספר) והחשדות נגדו ריסקו את רוחו והעלימו את החיוך מפניו. "כמו כל יהודי עם שיער שיבה - דאגתי", מבהיר כץ, "חששתי שהחבר'ה הצעירים בקבוצה יחשבו שניצן איבד את הסמכות שלו, שהם יגידו שהוא לא יצליח לעמוד בזה, יתלחששו ביניהם על כך שהמאמן שלהם בחקירות משטרתיות. חששתי שזה יפגע מקצועית בהכנות, והיה לי חשוב מאוד להגיד להם שהמאמן שלהם ישר והגון, ושהוא לא חצה קווים אדומים. רציתי שהם יבינו שהכל יהיה בסדר".

חקירות נוספות ליוו את שירזי גם אחרי פתיחת האימונים, וראשי המועדון דאגו להבהיר לשחקנים כי "הפרשה הזו מחוץ לקבוצה. אף אחד לא מדבר עליה ולא מתעסק איתה. היא לא קיימת מבחינתכם והיא לא תהפוך לנושא שיחה במועדון. אף אחד גם לא מדבר או מגיב עליה בתקשורת. כל מה שצריך להעסיק אתכם זה הכדורגל והאימונים".

שלב המסקנות

לקח לשירזי יותר משבוע עד שהחל לגלות סימני חזרה לשגרה, ובעיקר להשיב לעצמו את החיוך. עד אז קולו ונוכחותו על המגרש כמעט לא היו מורגשים. היו אלו עוזריו אלימלך ורם בן מיכאל שאחזו במושכות וניהלו מעשית את האימונים. שירזי היה מעורב בעיקר מאחורי הקלעים, שקד על תכניות העבודה ופעל לאיתור שחקני חיזוק. באימונים הוא לרוב השקיף מהצד, כמעט לא פצה פה. "אלימלך ובן מיכאל היו אלה שדיברו אתנו", סיפר אחד השחקנים, "הם העבירו את האימונים והתנהלו כאילו הם המאמנים הראשיים. שירזי כמעט לא התערב ולא הורגש. הוא הגיע לכל האימונים וירד לדשא, אבל לרוב עמד בצד והשקיף מרחוק. הוא לא הסתיר את זה שקשה לו".

לתמונה נכנסו גם השחקנים הוותיקים בהפועל, הקפטן אייל טרטצקי והבלם גולן חרמון. לשניים נאמר על ידי ההנהלה כי יש להם תפקיד חשוב מול הצעירים, להראות מנהיגות ולדאוג להשאיר את כולם במסלול הרצוי. כץ שוחח עמם באופן אישי וביקש מהם "להביע את דעתם בעניין ולשמור את השחקנים מאוחדים ומלוכדים". דאגתם של ראשי המועדון היתה מאובדן הלגיטימציה של שירזי בחדר ההלבשה. "ההנהלה חששה ששחקנים ירשו לעצמם יותר מדי", מספר שחקן בקבוצה, "שמישהו חלילה יתייחס בחוסר כבוד למאמן או לא יקשיב לו ברמה המקצועית. הם פחדו ששחקנים יתחילו לחשוב ששירזי אינו רשאי להטיף להם".

שירזי, אתמול בקרית אליעזר (תצלום: שרון בוקוב)

גם כץ ידע שיהיה עליו לנקוט צעדים מיידיים לשמור על הסדר וההיררכיה במועדון. "שאף אחד לא יחשוב לרגע שיש כוונה לשחרר את המאמן", הבהיר כץ לשחקנים, "הוא נשאר בקבוצה ויהיה המאמן העונה. כמו שאני מאמין שהוא ייצא מזה בלי כלום, כך גם אתם צריכים להאמין".

אם למישהו היה ספק, דבריו של כץ הציבו סימן קריאה על עתידו של שירזי בקבוצה. "רציתי להקדים תרופה למכה", סיפר הבעלים, "הסתכלתי על כל הסיפור הזה דרך עיניים של ילד בן 20 שרואה את המאמן שלו מגיע לחקירה משטרתית עם חשדות חמורים, ואומר לעצמו מיד שהמאמן אשם. הייתי מוכרח להרגיע ולצנן את המערכת. ידעתי שהוא יעבור את זה ושהכל יהיה בסדר".

מספר חזק, זרקור וגנזך
את חוסר הנעימות והתחושות הקשות החליפו בחלוף קצת יותר משבוע החיוכים והביטחון האישי. שירזי אכן החל לחזור לעצמו וצלח את הסערה. מעורבותו באימונים חזרה להיות מורגשת יותר, ההגה המקצועי חזר לידיו בכל מובן, אפילו המשרוקית חזרה להשמיע את קולה מפיו במהלך המשחקונים הפנימיים. "אפשר להגיד שהוא חזר להיות ניצן שירזי של לפני החקירות", מעיד שחקן בקבוצה, "זה די מאחוריו וכולם מרגישים את זה".

גם כץ יכול היה לקחת נשימה ארוכה ולהירגע. הסערה לא הטביעה לו את הקבוצה. את מסקנותיו מהפרשה הוא מיהר לשטוח גם בפני שירזי. "ישראל זו מדינה קטנה", היתה התובנה שלו, "כולם פה מעורבבים אחד בשני. ניצן התערבב עם האנשים הלא נכונים, ולפעמים כשזה קורה נחצים קווים אדומים. אני מאמין שניצן לא עבר אותם. גם הוא הסיק את המסקנות מהפרשה הזו - לא להתערבב עם כל בנאדם".

אתמול בגביע הטוטו: הפועל ומכבי חיפה נפרדו כידידות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ