פדרר, מאחוריך: האישה החשובה ביותר בטניס הגברים

היא מגדלת את התאומות שלהם, מתעקשת לצרף את כל המשפחה לנסיעות ברחבי העולם, שולפת עצות מעברה המקצועני, מעודדת מהצד וגם נותנת בראש כשצריך. את הזמן הרב בו נמצא רוג'ר פדרר בצמרת הטניס העולמית ניתן לשייך לכישרון, לתכנון מדוקדק או למוסר עבודה, אך יש לזקוף זאת קודם כל לזכות אשתו מירקה

כריסטופר קלארי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כריסטופר קלארי, ניו יורק טיימס

הגב שלו שוב מטריד אותו, אבל זה לא הפריע לרוג'ר פדרר לרשום אתמול הופעה בטורניר הגראנד סלאם ה-49 ברציפות. השיא, בו מחזיק הדרום אפריקאי וויין פריירה, עומד על 56, אבל פדרר הוא הרי קובע שיאים סדרתי. עתה, כשהוא נמצא במקום השלישי ברשימת כל הזמנים, נראה שהשווייצי עשוי לרשום עוד אחד.

בעידן בו פציעות קשות גרמו לרוב יריביו להיסדק בשלב זה או אחר, הצליח פדרר להגביל את הנזק למינימום תודות לעבודת רגליים חלקלקה, מכניקת חבטה איתנה, לוח זמנים נבון ויכולת להגיב לסימני אזהרה. הדוגמה האחרונה: החלטתו לפרוש מטורניר זניח בדוחא בשבוע שעבר אחרי רבע הגמר במקום לסכן את הופעתו באליפות אוסטרליה.

אבל לפי פדרר, שסיים את השנה שעברה ברצף ניצחונות מרשים, הגורם הגדול ביותר לאריכות ימיו כטניסאי ולתיאבונו המתמשך למשחק נעוץ בצוות התמיכה שלו, ובראשו אשתו מירקה. מהבחינה הזו, מירקה היא כבר זמן רב האישה החשובה ביותר בטניס הגברים.

היא נולדה בצ'כוסלובקיה ב-1978 כמירוסלבה וברינץ והיגרה לשווייץ כזאטוטה ביחד עם הוריה. התקשורת בשווייץ דיווחה שזכתה לעידוד מוקדם ממרטינה נוורטילובה והפכה לטניסאית מקצוענית. בשיאה הגיעה למקום ה-76 בדרוג העולמי לפני שבעיה ברגל אילצה אותה לפרוש ב-2002.

פדרר מתאר אותה כ"סלע היציב בפינה שלי". מירקה, השבועצילום: רויטרס

עשו לנו לייק לקבלת מיטב כתבות הספורט ישירות לפייסבוק שלכם

היא ופדרר ביחד מאז אולימפיאדת סידני 2000, כשהיה בן עשרה בעל פוטנציאל ורזומה צנוע. בהמשך החלה לסייע רשמית בניהול עניינים כמו נסיעותיו ומחויבויותיו לתקשורת, מקלידה לצדו על הסמארטפון בזמן שהוא מעניק ראיונות. בשנים האחרונות ויתרה על התפקיד בזמן שפדרר הרחיב את הצוות ואת תחומי עיסוקו. עם זאת, היא לא התנתקה לחלוטין ומעורבת בהיבטים כלוח זמנים, ספונסרים, קווי ביגוד ומוצרים וגם נושאי טניס, הגם שעתה היא ממעטת בצפייה במשחקים בהם אינו לוקח חלק.

"היא עדיין משחקת תפקיד עצום ויש לה השפעה גדולה", אמר פול אנאקון, ממאמניו של פדרר, "היא מבינה את התמונה הגדולה היטב ועושה עבודה נהדרת בכך שהיא מאפשרת לנו לעבוד וגם חולקת במידע יקר ערך. קשה להגיע לאיזון הזה. היא היתה שם מהיום הראשון, כך שהיא יודעת היטב מה נדרש וכיצד להגיע לשם".

מזל תאומות

מאז לידת התאומות של השניים ב-2009 לוקחת מירקה את המשפחה (ואת האומנת) יחד עמה לכל מקום וממעטת להחמיץ נסיעה או טורניר. ללא התמיכה הזו, אומר פדרר, ספק אם היה מעוניין ברדיפה אחר תארים ברחבי העולם מינואר עד נובמבר.

"אני מודע למזלי הטוב", הצהיר, "אולי זו אחת הסיבות לאושר ולמוטיבציה שלי כשאני משחק, בגלל שברור לי כי לא מדובר במצב רגיל - להיות מסוגל לשחק עם משפחה בריאה ומאושרת לצדי. הדבר הקל ביותר היה לומר 'בואי נישאר בבית ונטפל בילדות', אבל הן בריאות ומאושרות, מירקה לא רוצה להיות רחוקה ממני ואני לא רוצה להתרחק ממנה. כך אנחנו גורמים לזה להצליח. מירקה והילדות רחוקות ממני אולי שבוע או שבועיים בשנה, וזה מדהים שהיא מוכנה להשקיע את כל המאמץ הזה. אני מאושר שזה כך, בגלל שכל מצב אחר היה מקשה עלי לשחק ברמות הגבוהות ביותר. זה היה בלתי אפשרי".

פדרר רחוק מלהיות כוכב הטניס הראשון שנוסע עם משפחתו. אנדרה אגאסי, לייטון יואיט ואיוון ליוביצ'יץ' שילבו בין אבהות לבין חיי הנוודות בסבב. קים קלייסטרס זכתה בשלושה תארי גראנד סלאם כאם. כרגע, עם זאת, ז'יל סימון הוא האב היחיד בנוסף לפדרר בין 20 הראשונים בעולם. מה שמבדיל את פדרר מהשאר היא העובדה שכבר הבטיח את הונו ומורשתו - שיא של 16 תארי גראנד סלאם - ועדיין אינו מראה שמץ של אובדן תיאבון למשחק או לנסיעות, שכמובן הפכו נוחות יותר בעזרת מטוס פרטי ושאר תנאי יוקרה.

למרות זאת, עדיין מדובר בעול, ורק לעתים רחוקות זהו הכוכב שמשלם את המחיר הגבוה ביותר. "כמה חשובה התמיכה מאשתך? קשה לומר, אבל כדי לזכות בגראנד סלאמים אי אפשר שמשהו יהיה חשוב יותר מניצחון", אומר מאטס וילאנדר, לשעבר המדורג 1 בעולם, "אני חושב שרוג'ר יזכה שוב, בין אם תהיה לו תמיכה מאשתו וממשפחתו ובין אם לא, אבל אם המשפחה נוסעת אתך, זה קשה להם יותר מאשר לך. כשחקן, אתה אנוכי, והצוות התומך חייב להיות ההפך המוחלט".

ייתכן שההבדל טמון בכך שפדרר הוא הורה מעורב מספיק כדי להתמודד עם הצורך לקום באמצע הלילה בגלל התאומות במהלך טורנירים. הבדל גדול יותר ניתן למצוא בעברה המקצועני של מירקה. "זה עוזר מאוד שהיא שיחקה, כי היא יודעת מה נדרש", אמר פדרר, "היא כבר השקיעה כמות אדירה של שעות בעצמה ועשתה זאת כשחקנית טובה מאוד, שלא הגיעה לרמתי. כך שכאשר אני אומר לה 'תראי, אני צריך להתאמן', היא הראשונה שאומרת 'אני יודעת שאתה צריך את זה, ואתה זקוק אולי ל-20% ממה שאני הייתי צריכה'".

מחפשת תשובה

מירקה ממעטת להתראיין בפומבי, אך פדרר אמר כי הפציעה שקטעה את הקריירה שלה עיצבה את גישתו לגונן על עצמו בעזרת מאמן הכושר הוותיק שלו, פייר פגאניני. "היא מאמינה דגולה בכך שאסור לי לבזבז דבר מכישרוני, בגלל שידעה בעצמה שהיא מוגבלת", סיפר, "היא עבדה קשה מאוד, אבל ידעה שבזכות הכישרון שלי אוכל להשיג הרבה יותר והשפיעה רבות, כמו פגאניני. בשלב מוקדם בקריירה, כשדורגתי ראשון בעולם, החלטנו ש'פחות זה יותר; עלינו לדאוג לגוף', בגלל שהגוף של מירקה אולי נפגע כתוצאה מכך שהתאמנה יותר מדי".

"אני חושב שהיא יכולה לתת לי עצות מתוך ידע", הוסיף פדרר, "הגוף שלה עדיין שברירי כיום כשהיא עוסקת בספורט. שלי אינו כך, וזה מדהים. עסקתי בספורט הרבה יותר ממנה ואני מניח שמדובר גם במעט מזל ופשוט בחוכמה, בזכות האנשים בהם הקפתי את עצמי".

העונה שעברה היתה מרירה ולבסוף מתוקה עבורו. פדרר שיחק טניס נפלא כשקטע את רצף 43 הניצחונות של נובאק ג'וקוביץ' בחצי גמר הרולאן גארוס, אך ירד למקום השלישי בדרוג ולראשונה מאז 2002 סיים שנה ללא תואר גראנד סלאם. הוא איבד יתרון שתי מערכות ברבע הגמר בווימבלדון והפסיד לג'ו-וילפריד צונגה, ואז עשה זאת גם בהפסד לג'וקוביץ' בחצי גמר אליפות ארצות הברית.

במהלך ההפסקה בת ששת השבועות שלקח אחר כך, מספר פדרר, אמרה לו מירקה שעליו להשקיע יותר בחיפוש הסברים. "היא האמינה שלא יכול להיות שאני מפסיד בכל המשחקים הצמודים הללו, שחייב להיות משהו נוסף", אמר, "היא היתה האחת שאומרת 'זה בסדר להפסיד במשחק צמוד או שניים, אך אי אפשר להתחיל להפסיד יותר ויותר. אז אולי משהו לא בסדר. אתה צריך לבחון את עצמך ולבדוק מה כל הצוות שלך חושב'. יש לה דעה משלה. חשבתי שחלק ממנה היה שגוי וחלק נכון".

פדרר לא מרחיב בעניין, אבל אחרי שחזר לשחק הוא זכה בשלושה טורנירים רצופים באולם - באזל, פאריס וגמר הסבב בלונדון. זה בהחלט היה מתוק, אבל לא מתוק כפי שחזרה לרשימת האלופים במלבורן תהיה. בין אם יזכה או לא, מירקה תהיה שם, וזו סיבה משמעותית לכך שזכייה היא דבר אפשרי. "היא", אומר פדרר, "היתה הסלע היציב בפינה שלי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

יהודים נכנסים לחווארה כשהם מניפים דגלי ישראל, החודש

כשמתח בשטחים ומצעד הדגלים נפגשים, נוצרים תנאים לסערה מושלמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?