צ'בט קבע שיא מסלול חדש במרתון אמסטרדם

וילסון צ'בט הגביר קצב בקילומטר ה-35, השאיר את כולם מאחור ורשם ניצחון נוסף לקניה על אתיופיה בתחרות על הבכורה בעולם הריצה

אילן גולדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן גולדמן

למרות המסלול השטוח והמהיר, הציפיות ממרתון אמסטרדם ה-37 לא היו גבוהות: השמות הגדולים מיאנו להגיע, הרוחות נשבו במהירות של 25 קמ"ש ושיא עולם חדש כלל לא עמד על הפרק. הדבר הגדול היחיד שהיה אמור לקרות בו הוא כמות המשתתפים: 38,000 אלף רצים מכ-80 מדינות, שזינקו באופן מסורתי מהאיצטדיון האולימפי.

המטרה של הרצים המזרח אפריקאים שבכל זאת התייצבו למירוץ היתה ברורה וצנועה: לשבור את שיא המסלול בן השנתיים של גטו פלטה האתיופי ולקחת הביתה את הקופה הגדולה. המועמד הבכיר ביותר לספק את הסחורה היה וילסון צ'בט, הקנייתי בן ה-27 שניצח את המירוץ בשנה שעברה ופספס את שיא המסלול ב-9 שניות, אחרי שבריונים פרצו לביתו באלדורט ו"הסיחו את דעתי ערב המירוץ".

במובני הזמנים שלמדנו להכיר בריצות המרתון בשנים האחרונות, התכנית לשבור את שיא המסלול באמסטרדם היתה אמורה להיות פשוטה לביצוע: חציית נקודת חצי המרחק כעבור 1:02:30 שעות כאשר מכתיבי קצב נותנים את הטון מלפנים.

צ'בט מנצח את מרתון אמסטרדםצילום: אי-אף-פי

אולם התכנית המקורית לא ממש עבדה. זמני הביניים שנלקחו כל 5 ק"מ היו מעט אטיים מהצפוי (15:23 דקות, 30:00, 44:30 ו-59:41 דקות בנקודת 20 הק"מ) ודבוקה מאסיבית של רצים מזרח אפריקאים חצתה את קו החצי - 21.1 ק"מ - כעבור 1:03:04 שעות, כאשר אף אחד מהרצים אינו מכריז בעלות על המירוץ. פיטר קירוי, מכתיב הקצב הטוב בעולם שכולם ניבאו לו גדולות באמסטרדם, נראה מתקשה באחורי הדבוקה; אטסדו צגאי, מרצי חצי המרתון המהירים כיום (58:47 דקות), סבל משלפוחית קשה ברגלו ונאלץ לפרוש; וגם צ'בט עדיין היה עסוק במשחקים טקטיים מאחור. לכאורה, משחק פתוח.

אבל ככל שנקפו הקילומטרים, התמונה החלה להיראות ברורה יותר: מכתיבי הקצב החלו לנשור אחד אחר האחר והמועמדים לניצחון, בראשות צ'בט, עברו לפנים. ההבטחה כי "שיא המסלול נמצא תחת איום", שהגיעה ממנהלו של הקנייתי, זיין ברנסון, החלה להיראות מציאותית.

אקטיב | מדור חדש על ריצה, אופניים ואקסטרים

שפת הגוף של רץ המרתון הקנייתי שידרה את שעתיד היה לקרות. צ'בט מישש את חזהו, הביט מספר פעמים לצדדים בעצבנות ושחרר את הפצצה מעט אחרי הק"מ ה-35: הגברת קצב שהורידה אותו מתחום שלוש הדקות לקילומטר והשאירה מאחור את ארבעת הרצים האתיופים ששרדו עמו עד אז בחוד הדבוקה. באותו סגנון קליל ומרשים שמאפיין אותו נכנס הרץ הקנייתי לאיצטדיון האולימפי ועצר את השעונים על 2:05:41 שעות – שיפור של שלוש שניות לשיא המסלול. זמן קצר אחריו הגיעו אספה בנטיהאו ואברה גברצדיק (2:06:22 שעות), טירונים אתיופים בריצת מרתון הבכורה שלהם, שהוכיחו שוב כי בעולם הריצה המזרח אפריקאי הכל פתוח. על אחת כמה וכמה כשמדובר במרתון. קירוי, אגב, פרש בקילומטר ה-35.

בתחרות הנצחית בין קניה לאתיופיה על הדומיננטיות בעולם ריצות המרתון, רשמו הקנייתים ניצחון נוסף – ובאחד המירוצים היוקרתיים שיש. במרתון ניו יורק, שיתקיים בעוד מספר שבועות, אנחנו צפויים לראות מאבק נוסף בין אימפריות המרתון הללו. שם השמות יהיו גדולים יותר ולא כדאי להמר על התוצאות.

ההזנקה למרתון אמסטרדםצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ