צניחה חופשית |

לצנוח מגן עדן

"אם אלוהים היה רוצה שנעוף, היינו נולדים עם כנפיים", את הפתגם הזה חובבי הענף לא מכירים ומעדיפים לתצפת על העולם מלמעלה

יואב ויכסלפיש, interval
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואב ויכסלפיש, interval

צניחה מזוהה בישראל עם השירות הצבאי, אבל בעצם מדובר בפעילות לשעות הפנאי וגם ענף ספורט לכל דבר שנכלל ב"משחקי העולם" (המקבילה לענפים שאינם אולימפיים). רוב הפעילות המקומית מתרחשת במנחת שדה תימן ליד באר שבע, כולל קורסי צניחה ואפשרויות "לבלות" בשמיים, או במועדונים המאפשרים צניחת היכרות בלבד.

צניחת היכרות דורשת הדרכה קצרה ולאחריה עולים למטוס וקופצים ממנו מחוברים למדריך. צניחה זו (טנדם) מיועדת למי שרוצה להתנסות בצניחה חד פעמית, כדי לצנוח עם מצנח על הגב, ללא מדריך צמוד, יש לעבור קורס על הקרקע שאורכו יום אחד. 

הענף מחולק למספר סגנונות ואלה העיקריים:

Formation skydiving (צניחה במבנים): צניחה בקבוצות של ארבעה, שמונה, או 16 צנחנים, היוצאים כקבוצה במבנה מסוים מהמטוס, ובזמן קצוב צריכים לבצע סדרת מבנים שנקבעה מראש כמה שיותר פעמים. כל הצנחנים עפים כשהם "על הבטן".

חיילי חטיבת הצנחנים לפני צניחה. "הקורס הצבאי נחשב עובר בוגריו לטראומה"צילום: דו"צ

יש לכם סיפורים מתחרויות בהן השתתפתם מסביב לעולם? ספרו לנו בפייסבוק

Freefly: סגנון זה הומצא לפני כעשור בעבור צנחנים יצירתיים שלא אוהבים ללכת על פי המוסכמות. בענף זה מטיסים את הגוף בכל המימדים - על הבטן, על הגב, על הראש, בישיבה ובעמידה וכל מה שביניהם. הענף התחרותי כולל קבוצות של שלושה צנחנים - שני מבצעים וצלם חיצוני. הביצוע נשפט על פי טכניקה, דרגת קושי, ופרזנטציה. קצת בדומה להתעמלות קרקע או החלקה על הקרח. לפני שלוש שנים נכנס שילוב של שני הענפים הללו תחת השם - Vertical formation skydiving - השילוב הזה מורכב מארבעה צנחנים וצלם חיצוני, המבצעים סדרת מבנים בזמן קצוב מראש, כשהם על הראש או בישיבה או עמידה.

Freestyle - זהו הענף האמנותי ביותר. בעצם מדובר במעין ריקוד בלט בשמיים. הצנחן מציג קטע כוריאוגרפי המשלב טכניקה, ביצוע מדויק ויצירתיות. בתחרות מדובר במבצע אחד מול צלם חיצוני.

בשנים האחרונות מתפתח יותר ויותר ענף "ניהוג חופה". הצנחנים יוצאים מהמטוס בגובה נמוך, פותחים מיד מצנח, והתחרות היא בעצם ברמת הטסת החופה עד לנחיתה הסופית. המתחרים נמדדים ביכולתם לטוס למרחק הרב ביותר, במהירות הגבוהה ביותר בין שתי נקודות ובדיוק בנחיתה.

יש גם תחרות freestyle המאתגרת את הנוחתים בשילוב פעלולים שונים תוך כדי הטסת החופה. ענף זה קרוב יותר לקהל ומהווה תחרויות ראווה וייכלל במשחקי העולם הקרובים בקולומביה 2013.

כמובן שיש גם סגנונות פחות פופולריים, כמו Skysurf בו הצנחן משתמש בלוח הדומה לסנובורד. ענף זה יצא מרשימת הענפים התחרותיים עקב מיעוט משתתפים. במקומו נכנס יותר ויותר ענף ה-Wingsuit - שימוש בחליפת כנפיים המאפשרת דאייה כציפור למרחק ולזמן ארוכים יותר מצניחה רגילה. לאחרונה החלו לבצע קפיצות במבנים של מספר הולך וגדל של צנחנים לבושים בחליפות כנפיים ובקרוב יכנס הענף גם כתחרותי באליפויות עולם.

אקטיב | מדור חדש על ריצה, אופניים ואקסטרים

אפיול הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש האב (למטה), עשה קפיצה חופשית לכבוד יום הולדתו ה-85צילום: רויטרס

דפני מורלי (29) מיהוד, צונחת בסגנון FREESTYLE ושואפת לעמוד על הפודיום באליפות העולם ב-2016. מורלי החלה את דרכה בגיל 14 כאקרובטית במסגרת הפועל פ"ת, ומאז צברה ניסיון רב והצטרפה לקבוצת "קרקס Y" , במסגרתה השתתפה כבר בטקסי הפתיחה והסיום של המכביה ובפסטיגל. לפני כשנה החליטה מורלי להיכנס לתחום הצניחה החופשית והתלהבה משיעור ההדגמה בחוף הבונים. בנוסף לעבודתה כמדריכת אקרובטיקה, היא מנסה לגייס נותני חסות כדי להגיע לאליפות העולם הראשונה בקריירה שלה בשנה הבאה.

מה את צריכה כדי להגיע לרמה עולמית?

"כרגע אני בתחילת הדרך ומתאמנת רק בשדה תימן, וכדי להתקדם אני צריכה להגיע לרמה של 200 צניחות בשנה וגם לאימונים עם מאמן מוסמך במנהרת רוח, שבה עובדים על טכניקה נכונה. תכנית העבודה שלי כוללת גם שלושה מחנות אימונים בחו"ל ו-100 צניחות נוספות כדי להתרגל לתנאים חדשים. זה לא סיפור זול והעלות שלו נאמדת בכ-50 אלף דולר ואני מקווה שאצליח לגייס את הכסף ולהגיע לרמה העולמית הגבוהה ביותר".

ההערכות מדברות על אלפי פעילים ברחבי העולם מגילאי 15 עד 80. בארץ יש כמה עשרות צנחנים פעילים, שי אהרון הוא אחד מהם והוא צפוי להשתתף בשנה הבאה ב"משחקי העולם" בקולומביה בקטגוריית "ניהוג חופה". אהרון נתמך על ידי איגוד "איל"ת" לענפים לא-אולימפיים. "בשנה החולפת נרשמו ברחבי העולם 30 מקרי מוות מתוך מאות אלפי צניחות", אומרת יו"ר האיגוד הישראלי רון מיאסניקוב, "הנתון הזה מוכיח שאין מדובר בענף מסוכן במיוחד למרות הסטיגמה הרווחת". 

באיזה עלויות מדובר?

"הענף פה אינו מפותח ולכן העלויות יקרות. העלות היא 210 שקל לצניחה פרטית מול סדר גודל של 13-28 דולר בחו"ל. העלויות הגבוהות מחייבות גיוס ספונסרים עבור הצנחנים שמעוניינים להתחרות בחו"ל".

יש הגבלת גיל לצניחה?

"צניחת היכרות אפשרית מגיל 12. בשביל קורס צניחה של ממש, צריכים להיות לפחות בן 17. אין הגבלת גיל מקסימלית, אבל יש להביא אישור רפואי על בריאות תקינה".

היכן נערכות תחרויות בארץ ובאיזו תדירות?

"כרגע תחרויות בארץ נערכות רק במועדון סקאי-כיף שבשדה תימן. התדירות היא בעיקר בחופש סוכות, שבועות ובקיץ".

איפה הצופים יושבים ומה הם רואים?

"מי שצופה מן הקרקע יכול לראות את הנחיתות של הצנחנים, שחלקם מבצעים תמרונים עוצרי נשימה. מי שרוצה לראות את הביצועים באוויר, צופה בוידאו המוקלט על ידי צלם המצטרף לצניחה".

האם מי שמגיע עם רקע צבאי מהצנחנים גם זקוק לקורס?

"אין שום קשר, נהפוך הוא. בצבא צונחים מגובה 1,200 רגל בצניחה אוטומטית. בדרך זו אין אפשרות לשלוט בחופה ולנהג אותה, ואין נפילה חופשית. הקורס הצבאי נחשב עבור בוגריו לטראומה, שגורמת לחלקם לוותר על צניחה חופשית".

מה מאפיין את אוכלוסיית הצונחים בארץ?

"הצנחנים בארץ נמצאים בטווח רחב של גילאים. יש כאלו שמתחילים את הקורס בגיל 17 ויש בגיל 55. צנחנים צעירים רבים מתחילים את הקורס אחרי הצבא, כיוון שניתן לשלם באמצעות הפיקדון שמקבלים בשחרור. מי שצונח הרבה זקוק לגב כלכלי נאה כיוון שזהו תחביב לא זול. צנחנים צעירים לפעמים עובדים כצוות במועדוני הצניחה, על מנת לזכות במחירים מוזלים ולהתקדם ביתר קלות". 

האם משתמשים במטוסים?

"כן, יש מטוס מיוחד בשדה תימן. בארץ אי אפשר לקפוץ ממסוקים וגם לא מכדורים פורחים, כיוון שהם עפים כאן בגובה נמוך מדי".

הכתבה לקוחה ממגזין interval - מגזין ספורט הסבולת החודשי של "הארץ"

צפו בניסיון לשבור את השיא העולמי בקפיצה חופשית במבנים:

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ