אילן גולדמן
interval

תרשו לי לצאת מנקודת הנחה, שכל אחד מקוראי השורות הבאות, ביקר לפחות מספר פעמים בעשור האחרון בחוף הים. אם הצדק עמי, הסיכוי שלא הבחנתם "במשוגעים" שרותמים מצנחים לגופם וממריאים אל תוך הגלים, הוא כנראה קלוש. תמיד חיפשתם לכנות את תופעת הגולשים המעופפים בשם? בבקשה: "קייט סרפינג" או "גלישת עפיפונים" הם הביטויים השגורים. הספורט הימי-אקסטרימי נמצא איתנו בישראל מראשית המילניום, והסיכוי שתראו אותו דועך בזמן הקרוב, קלוש: "זה הספורט הכי שווה שיש", טוענים הגולשים.

"גלשן העפיפון הראשון"

כדי להבין כיצד גולשי העפיפונים הגיעו עד חופיו של הים התיכון, הים האדום וכמובן חופי הכנרת, אין מנוס מלצלול לרגע אל תוך ספרי ההיסטוריה. בראשית המאה ה-19, כמה מאות שנים אחרי שדייגים פולינזים השתמשו בעפיפונים כדי לגרור את סירות הקנו שלהם בטבעת האיים, מורה בריטי בשם ג'ורג' פוקוק, הסתקרן מעולם העפיפונים והחל בניסויים מוזרים כדי לבחון את כוח נשיאתם.

זה החל באבנים ומסעות קלים, והמשיך במהירה לבתו האהובה מרתה, שנקשרה לכסא והוטסה לגובה של 82 מטרים כשהיא רתומה לעפיפון ענק. אחרי שהעיף גם את בנו לקצהו של צוק, המורה הסקרן השתכנע סופית, כי העפיפונים יכולים לגרור בקלות גם כרכרות. כמעט מאה שנה לאחר מכן (1903), האמריקאי סמואל פרנקלין קודי, כבר חצה את התעלה הבריטית כשסירתו הקטנה רתומה לעפיפון.

קייט סרפינג בחוף בוגרשוב בתל אביבצילום: דניאל צ'צ'יק

יש לכם סיפורים מתחרויות בהן השתתפתם מסביב לעולם? ספרו לנו בפייסבוק

את הדבר הכי דומה לעפיפוני הגלישה כפי שהם מוכרים כיום, פגש העולם רק 74 שנה לאחר מכן (1977) כשאדריאנוס פאנהויס נכנס בסערה למשרד הפטנטים ההולנדי, ורשם את הפטנט NL-7603691 "כגלשן העפיפון הראשון". השרטוט הילדותי של אדם חסר צורה נאחז במצנח מנופח, עדיין מוצג לראווה בספר דברי ימי העפיפונים.

בשנת 2012, "הקייט סרפינג" הוא תופעה לכל דבר. אם בסוף שנות ה-90 דובר על קהילת גולשים שמונה כמה מאות בודדות ברחבי העולם, הרי שכיום, המספרים מדברים על יותר ממיליון מכורים. בישראל לבדה, הערכות לא רשמיות מדברות על קהילת גולשים שמונה כבר כמה אלפים, והמומחים בענף מצהירים כי "הקייט נחשב כספורט הימי המתפתח ביותר בעולם". רק לאחרונה, הודיע הוועד האולימפי הבינלאומי כי החליט לכלול את גולשי העפיפונים במשחקים האולימפיים של ריו 2016. אם גולשי הרוח שלנו יצליחו לבצע מעבר חלק אל הקייט, זו כבר שאלה אחרת.

אז מה בעצם הסוד מאחורי העפיפון? אם תשאלו את השחקן ההוליוודי המזדקן צ'רלס ברונסון, הוא יספר לכם "על הריגוש שאני מקבל כשאני גולש במהירויות גבוהות". בשביל מועמד העבר לנשיאות ארה"ב ג'ון קרי, העניין הוא "המדיטציה". מבחינתו "הקייט סרפינג מחבר אותך למים, לרוח ובעצם לכל האלמנטים של הטבע", אמר פעם בראיון שנתן לבוסטון גלוב כשרץ לנשיאות. המחשבה כי בחירתו כנשיא תאלץ אותו להותיר את העפיפון מאחור, עוררה בו בזמנו פלצות.כשמדברים על אושיות ישראליות וגלישת עפיפונים, חייבים להזכיר את השורד נעם צור, ואת מפכ"ל המשטרה לשעבר, אסף חפץ, שמכהן גם כיו"ר עמותת "מעופפי הים".

לא צריך ללכת עד להוליווד או וושינגטון כדי להבין את קסמיו של העפיפון. ארז טל-אור, 46, מי שהחל לגלוש לפני 11 שנים בחופיה של חיפה ונמנה עם ראשוני הגולשים בארץ, מספר על ענף נגיש שצומח בקצב מסחרר, "המאפשר התקדמות מהירה ביחס לתחומי ספורט אחרים וגורם לגולש המצוי להרגיש תוך זמן קצר כמו אלוף עולם". גם מי שהגיע לענף "יבש" לחלוטין, יוכל תוך מספר חודשים להגשים לעצמו את פנטזיית הגולש השזוף רודף ההרפתקאות.  

קפיצות לגובה 20 מטרים

"זה ספורט קל שמאפשר לך להגיע לרמת אקסטרים גבוהה בזמן קצר מאוד", מחדד טל-אור את הנקודה. "אתה מהר מאוד מתחיל לגלוש במהירויות גבוהות וחווה את החיים באוקטן גבוה. המגוון של הקייט סרפינג הוא עצום, וכל גולש יכול לבחור אם הוא רוצה להתמקצע בגלישת גלים, 'פריסטייל' או 'סלאלום' (סגנונות בתוך ענף גלישת העפיפונים – א"ג)". מה שמדליק את החיפאי זה בעיקר גלישה בתנאים קיצוניים - גלים גבוהים ורוחות שנושבות עד מהירות של 50 קשר. למרות שכבר אינו צעיר, טל-אור עדיין נראה כנער חוף טיפוסי, כך גם הביצועים שלו על הגלשן. אם ראיתם אי פעם תמונות של גולשי קייט מרחפים לגובה של עשרים מטר באוויר? יכול להיות שהחיפאי חובב האקסטרים הופיע באחת מהן.

מהירויות גלישה של עד 70 קמ״ש וקפיצות עד 20 מטריםצילום: דניאל צ'צ'יק

אקטיב | מדור חדש על ריצה, אופניים ואקסטרים

אבל לא רק כיף והרפתקנות. גלישת העפיפונים טומנת בחובה סכנות רבות ולעיתים אף עלולה להרוג. הנתונים העדכניים ביותר שהצלחנו להשיג לטובת הכתבה מדברים על 6- 12 הרוגים על כל 100 אלף גולשים. כשמהירויות הגלישה מגיעות עד 70 קמ״ש והקפיצות הגבוהות עד 20 מטרים ויותר, אולי זה לא צריך להפתיע. רק לפני ארבע שנים, קיבלה קהילת הגולשים המקומית סטירת לחי מצלצלת, כשאדיר שיו ז"ל, גולש קייט מתחיל, נסחף עם מצנחו למרחק של 150 מטרים אל תוך החוף, התנגש בגג של אחד מבתי קיבוץ שדות ים ודימם למוות. במקרה אחר שהתרחש באילת לפני קרוב לשנה, נהרג לירן שרון, גולש עפיפונים מתחיל, שטבע ככה הנראה אחרי שמצנחו הסתבך. שני המקרים המחישו עד כמה הכיף, עלול להיות גם מסוכן.

"התאונות בדרך כלל קורות בגלל חוסר ידע או יהירות", מדגיש טל-אור, שבהחלט מכיר את ההרגשה, "כשאתה פתאום עולה לאוויר ונוחת על גולשים אחרים". הגולש עדיין מתאושש אחרי ששבר את אחת מצלעותיו בתחרות אקסטרים שהתקיימה לא מזמן בחוף בת גלים. לדבריו, המפתח לתפוס את העניינים כמה שיותר מהר, הוא להימנע מסיכונים מיותרים בתחילת הדרך ולבחור את הציוד בקפידה. רוצים ללכת בדרך הבטוחה? פשוט הקלידו בגוגל "קורס לגלישת קייט סרפינג". ברוב המקרים קורס קייט יתחיל בתרגול על החוף של השליטה במצנח ואחר כך יגיעו שיעורים במים עם מדריך צמוד. לאחר כשלושה עד ארבעה שיעורים, רוב הסיכויים שתהיו מסוגלים לגלוש באופן עצמאי.

סקרנים לדעת כמה יעלה לכם לרחף על פני המים? גלשן חדש שמתאים לגלישה דו כיוונית (twin tip) ישנורר מכיסכם קרוב ל-3,000 שקל , מצנח שיאפשר לכם להתרומם ברוחות קלות יגזול 5,000 שקל נוספים. לכך תוסיפו את העלויות של ציוד המשלים כמו טרפז וביגוד לייקרה, ותגיעו פחות או יותר ל-10,000 שקל. המחיר כמובן לא כולל את קורס הגלישה.

נשמע לכם יקר בשביל תחביב? אין בעיה, ציוד יד שנייה קיים בשפע ובהשקעה זניחה של 4,000 שקל, גם אתם תוכלו להתמודד על כרטיס תיאורטי למשחקים בריו. ואם כבר הזכרנו את האולימפיאדה: ״ישנם גולשים שגדלו בסצנת העפיפונים והסיכויים שלהם להגיע לריו עשויים להיות גבוהים יותר משל גולשי הרוח האולימפיים״, אומר גורם אשר מכיר את התחום מקרוב. אז מה אתם אומרים, אולי הגיע הזמן להצטרף?

הכתבה לקוחה ממגזין interval - מגזין ספורט הסבולת החודשי של "הארץ"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ