ההוריקן ביטל גם את מרתון ניו יורק

למורת רוחם של הרצים הרבים שהגיעו להתחרות, הודיע ראש העיר בלומברג על ביטול המרתון: "עלינו להמשיך בהתאוששות מהסופה, ולהחזיר את העיר למסלולה"

אילן גולדמן
אילן גולדמן

זו עובדה, מרתון ניו יורק בוטל. ראש העיר מייקל בלומברג חיכה עד הדקה האחרונה וביטל את תחרות הריצה הגדולה בעולם למורת רוחם של אלפי הרצים שעשו את דרכם במיוחד עד התפוח הגדול. הסיבה, לטענתו של ראש העיר, מניעת המחלוקות שצצו בעקבות ההחלטה הקודמת לקיים את המרוץ . התחושות, אומרים הרצים שהתאמנו למרוץ המפרך במשך חודשים, קשות.

"למרות שקיומו של המרוץ לא היה גוזל משאבים ופוגע במאמצי השיקום, הוא כבר הפך למקור של מחלוקת ופילוג", אמר בלומברג בהצהרה שנתן, "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו מחלוקות שקשורות לאירוע אתלטיקה – משמעותי ככל שיהיה – והסטה של תשומת הלב מהעבודה הקריטית והחשובה שנעשית כדי להתאושש מהסופה ולהחזיר את העיר למסלולה".

דבריו של בלומברג כאמור לא התקבלו באהדה בקרב הרצים. התלונות העיקריות שמגיעות מפיהם נוגעות למועד הביטול: "הוא עשה את הדבר הנכון", סיפר דונלד קאטלר, אחד הרצים אשר היה אמור להשתתף במרוץ והגיע במיוחד מסן פרנסיסקו, ל'ניו יורק דיילי ניוז', "אבל הוא בהחלט היה צריך לעשות את זה כבר ביום שלישי. זה מאכזב אותי שלא אזכה לרוץ, שהתאמנתי כל כך קשה לאירוע שבסופו של דבר מתבטל". כמו קאטלר יש אלפים. במרתון ניו יורק משתתפים רצים מעשרות מדינות שהגיעו לניו יורק מקצהו השני של העולם. מקצתם ישראלים.

צילום: אי פי ורויטרס

לכלי התקשורת האמריקאים חלק בלתי מבוטל בביטולו של המרוץ. בימים האחרונים העיתונים הגדולים ואתרי האינטרנט יצאו לבליץ תקשורתי כנגד קיומו של המרוץ ודאגו להביא בעיקר את קולם של אלו שקוראים לביטולו. הייתה שם הגברת הנצורה מסטטן איילנד, עובדי ההצלה המתוסכלים מהברונקס ומעל כולם אותם מרתוניסטים ערכיים שלמרות תקופת האימונים הארוכה וההקרבה, החליטו להביע הזדהות עם הנפגעים ולבטל את בואם. הצופים והקוראים לא נשארו אדישים.

"זה מטריד לרוץ בצורה כזו", טענה שרה, אחת הספורטאיות שהייתה אמורה להגיע במיוחד מהחוף המערבי והחליטה להישאר בבית לאור הנסיבות הקשות. "העובדה שאני ארוץ מרתון בזמן שלאחרים אין חשמל וחימום - ובמקרים מסוימים הם ממש מנותקים מהעולם - היא בלתי מתקבלת על הדעת מבחינתי".

אבל לא רק רצים. בימים האחרונים פוליטיקאים רבים גילו התנגדות לקיום המרתון וקבוצות פייסבוק רבות הוקמו כדי לעצור אותו. אחת מהם אף צברה 50,000 חברים שעות ספורות אחרי שהוקמה. ואם זה לא די, רצים רבים שנרשמו למרתון החליטו כי במידה ויתקיים - יארגנו ריצת מחאה בתוך האירוע עצמו. מספר בעלי מלונות, כך מסופר, אף סרבו לפתוח את דלתותיהם בפני רצים שהביעו נכונות להשתתף במרתון.

"זה ברור שהדבר הטוב ביותר לניו יורק והדבר הטוב ביותר למרתון ולעתיד, יהיה למרבה הצער להמשיך הלאה", אמרה מנהלת המרוץ, מרי וויטנברג, "זה לא השנה ולא הזמן לרוץ אותו. זה קשה, זה מצער. אחת ההחלטות הקשות ביותר שלקחנו". בתקופה לא פשוטה בכלל מבחינה כלכלית, הנזק כתוצאה מהביטול הוא עצום. מומחים ציפו כי המרתון יחולל בעיר השנה פעילות עסקית בשווי 350 מיליון דולר. הכול ירד לטמיון.

הקושי העיקרי בקיומו של המרוץ היה מוסרי כאמור. רק אתמול (שישי) נשלפה הגופה ה-41 מההריסות, התחבורה הציבורית בעיר עדיין מושבתת חלקית, והנזק שגרמה הסופה נאמד בכ-50 מיליארד דולר. להזניק מרוץ מסטטן איילנד שסבלה קשות מנזקי הסופה – כולל אבידות בנפש - היה בעייני אמריקאים רבים מעשה בל יעבור.

רובע קווינס בניו יורק מנסה להתאושש מנזקי ההוריקןצילום: גיל כהן מגן

התמונות של הגנרטורים שהיו אמורים לחמם ולספק חשמל לאוהלי המארגנים בעוד ש-200,000 מתושבי מנהטן עדיין מנותקים מרשת החשמל, לא עשתה חסד עם המארגנים שנתפסו בעיניי הציבור כחסרי אחריות. בהתחשב בכך שאותם גנרטורים יכלו על פי החישובים "להאיר 400 בתים" - אפילו חזירים. חשש נוסף היה מהפגנות שיתקיימו במהלך האירוע ויציירו אותו באופן שלילי.

אז מה יעשו אלפי הרצים שהגיעו במיוחד עד לניו יורק? חלקם כבר מסתובבים ברחובות מנהטן בתחושה מרה ומדברים על תביעה ייצוגית. ישנם רצים שקיבלו את ההודעה המאכזבת בעיתוי הגרוע ביותר: בזמן שאספו את המספרים ממרכז ג'אווייטס, אחד האזורים שסבלו מנחת זרועה של "סנדי" ביום שלישי. "אתבע אותו, או אלחם נגדו", הבטיח אחד הרצים המאוכזבים שלט טרח להסתיר את זעמו כנגד בלומברג. בהקשר זה חשוב לציין כי ההודעה של ראש העיר הגיעה אחרי מספר ימים בהם ראש העיר התעקש על קיום המרתון ואף הבטיח כי "המסורת לא תיקטע". המצודדים בבלומברג ובקיומו של האירוע נאחזו עד הרגע האחרון באותו מרתון שהתקיים חודשיים לאחר אסון התאומים ו"איחד את העיר".

נכון לכתיבת שורות אלה, האתר של מארגני המרוץ, 'מועדון רצי ניו יורק', אינו מציע תשובה משפטית ברורה למצבם המביך של הרצים. "יהיה לנו מידע נוסף בימים הקרובים", נכתב שם. אולם מומחים משפטיים שכבר הספיקו להתראיין לכלי התקשורת האמריקאיים הלילה, טוענים כי לרצים אין קייס משפטי: "בכל החוזים ישנו סעיף שבעצם אומר שאם אנחנו לא יכולים לקיים את המרוץ, אנחנו לא מחויבים", אומר ג'יימס כוהן, מרצה בבית ספר למשפטים לאתר האינטרנט סי.אס. מוניטור, "המפרסמים נדפקו, תחנות הטלוויזיה נדפקו". כנראה שככה זה באסונות. כולם נדפקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ