קיצור תולדות הגלישה הישראלית

מה שהתחיל כתחביב של קומץ מכורים, הפך במהרה לאחד מענפי הספורט האהובים והמתפתחים בארץ. גלישת גלים, לא למשוגעים בלבד

לי "לולו" קום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי "לולו" קום

ראשיתו של ספורט גלישת הגלים בהוואי. נתון לא מפתיע בהתחשב בכך שמדינת האיים מוקפת באוקיינוס ובגלים מכל עבר. יש הטוענים שמקורו בתרבות הפולינזית הקדומה. אך איך ישראל, מדינה שחופיה משתרכים על רצועת חוף בודדה של הים התיכון ועל קצה קצהו של הים האדום, אימצה את הגלישה? ואיך הפך הענף, כנגד כל הסיכויים, לאחד המבוקשים בארץ, עם עשרות אלפי גולשים פעילים, המתרבים כל שנה?

באמצע שנות החמישים בחור צעיר מקליפורניה בשם דוריאן פסקוביץ' הגיע ארצה עם חלום: לבנות נבחרת שתייצג את ישראל באליפות העולם בגלישה. הוא יצא לחפש את האנשים הנכונים שיקחו חלק בפרוייקט שלו, ופגש בנפש תאומה - איש ים ומציל בחוף הילטון המוכר בשם “טוֹפּסי”.

פסקוביץ' חולל מהפכה בין המצילים בכך שהפך את הגלשן לכלי מקצועי. את הגלשנים הראשונים הביא איתו מקליפורניה, כאשר את הבאים טופסי כבר בנה על החוף. תוך זמן מועט, כל אנשי תחנת ההצלה למדו לגלוש.

גולשים בתל אביב. פשוט לשכוח לכמה שעות את העולם שמחוץ למיםצילום: ניסים אטון

אקטיב | מדור חדש על ריצה, אופניים ואקסטרים

באותם ימים, טרם נבנו המזחים ושוברי הגלים, היו הגלים חזקים וגבוהים, והם נשברו במרחק של 500 מטרים מן החוף. אלה שנכנסו למים כדי לגלוש נחשבו לאמיצים, לא שפויים, וכונו "חבורת חוף הילטון". חבורה זו נחשבת היום לחלוצת הגלישה בישראל. אמנם הנבחרת לא יצאה להתחרות בעולם, אך פסקוביץ' הצליח להכניס לארץ ענף ספורט חדש, שרק הלך והתפתח עם השנים.

בשנות ה-70' תפס הענף תאוצה, תחום בניית הגלשנים התפתח, וכפועל יוצא עלה מספר הגולשים. למרות זאת, הגלישה עודנה נותרה ספורט ל'משוגעים" בלבד.

כאשר בוחנים את ההיסטוריה, קשה להאמין שהיום הגלישה נחשבת לאחד מענפי ספורט האקסטרים הנחשקים בישראל. הגלישה היום כבר אינה נחלתם הבלעדית של קומץ משוגעים, וכל אחד יכול להתחיל לגלוש. כמעט בכל חוף אפשר למצוא בית ספר לגלישה (הגדול ביותר, והראשון בארץ, מנוהל על ידי אוריאן, בנו של טופסי), ואם פעם היה קשה להשיג גלשן בארץ, כעת מדובר על משימה פשוטה יותר מרכישת נעליים. בחנויות ניתן למצוא מגוון ענק של עיצובים וסוגים שונים, מגלשני לימוד ועד למקצועיים ביותר.

הגלישה מסמלת חופש. היא מאפשרת לצאת לים באמצע היום ופשוט לשכוח לכמה שעות את כל מה שקורה מחוץ למים. אנשים שפעם הרימו גבה למראה אלה שמזנקים משמיכת הפוך ביום חורפי בשביל לתפוס גלים, פתאום מרגישים שהם רוצים להיות חלק מהטירוף הזה שנקרא גלישה, להרגיש בעצמם את החופש ואת כל התחושות המלוות אותו, לחוות בעצמם את טיולי הגלישה המרגשים בארץ ובעולם ופשוט להיות... גולשים.

לסיפורים נוספים עקבו אחרי דף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

הגלישה נחשבת לאחד מענפי ספורט האקסטרים הנחשקים בישראלצילום: ניסים אטון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ