ובמקום השלישי בין הנשים: גבר

מתחרה שפרשה מאליפות ישראל בחצי מרתון מכרה את ערכת המשתתף שלה, שהגיעה לידיו של רץ זריז; על התופעה שהכריעה כבר יותר ממירוץ אחד

אילן גולדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן גולדמן

בעת ששרון אלמגור פילסה את דרכה אל קו הזינוק העמוס של אליפות ישראל בחצי מרתון בבית שאן, המחשבות שהתרוצצו בראשה של הרצה ממרכז הארץ עסקו בעיקר בזמנים ובחישובים: כיצד עליה לחלק את כוחה בצורה נכונה כך שתוכל לגמוא את 21.1 הק"מ בפחות משעה ו-35 דקות, וכמה מהר עליה לעבור בכל נקודת ציון במסלול כדי להשאיר מאחור את שיאה האישי. ביקור על דוכן המנצחים לקטגוריית גילה (39-35) "היתה מטרה צדדית לחלוטין", לדבריה.

המציאות לא היתה רחוקה מהדמיון: אלמגור בת ה-37 הצליחה להגשים את יעדיה כשעצרה את שעוני המדידה על 1:34.06 שעות, נתון שהציב אותה במקום הרביעי בין הנשים בקטגוריה. אלא שהמרחק היחסי מהפודיום – 20 שניות שהפרידו בינה לבין המדורגת שלישית – עורר את סקרנותה. בוודאי כשמדובר באליפות ישראל הרשמית למרחק המדובר. היא הלכה ובדקה מי היתה זו שנישלה אותה מדוכן המנצחים. מה שגילתה היה מפתיע: הבחורה שזכתה במדליית הארד היא בעצם בחור.

"היתה לי התחלה מדהימה", משחזרת אלמגור, "הכל הלך בדיוק כמו בספרים. סיימתי את החלק הראשון מהר משתכננתי ועדיין נשאר לי המון כוח. באותם רגעים לא עניין אותי דבר ממה שקורה מחוץ לפריזמה שלי - לא פודיום ולא מתחרות אחרות. כשגיליתי שזו שסיימה לפניי הקדימה אותי ב-20 שניות, הסתכלתי על השם שלה - בחיים לא שמעתי עליה ומעולם לא נתקלתי בה. זה היה תמוה בעיניי", היא מודה, "הבנות בקבוצת הגיל בדרך כלל מכירות את השמות אחת של האחרת".

רק שעות לאחר מכן, כשכבר שבה לביתה ועברה על התמונות מהמירוץ יחד עם הצלם עומר מנוס, הבינה אלמגור כי הרצה שהקדימה אותה העבירה למעשה את ערכת המשתתף שלה ומספר החזה לרץ אחר - גבר. "יצא שאותו בחור בעצם רץ במקומה", היא מספרת, "העניין הוא שהם אפילו לא טרחו לעדכן את המארגנים". הצלבת תוצאות ממירוצים אחרים רק אוששו את חשדם של אלמגור ומנוס: אותה רצה מעולם לא קבעה זמנים שמתקרבים לאלה של אלמגור. תמונה שהועלתה לפייסבוק, בה ה"נעדרת" מפרגנת בעקיפין לבחור שהחליף אותה בבית שאן, חתמה את התחקיר.

"מכירת הערכה בוצעה בתום לב למישהו שעד היום אין לי מושג מיהו", טוענת בתוקף ה', שהעבירה את ערכת המשתתף המדוברת, "המכירה בוצעה דרך מכר משותף. נפצעתי בהכנה למירוץ ורק לילה לפניו מכרתי אותה באופן מאוד נואש. הבנתי שהוא פסל את עצמו ואני מקווה שזה נפתר מול אותה בחורה". במירוצים הבאים בהם תשתתף, ה' מבטיחה שדברים הולכים להיראות אחרת: "אני מתכוונת לרוץ ולא למכור כלום לאף אחד".

לחדשות ועדכונים נוספים הצטרפו לעמוד הפייסבוק של "ספורט הארץ"

ואיך נגמר הסיפור? שיחת טלפון למארגני חצי המרתון של בית שאן העמידה דברים על תיקונם: אלמגור הוקפצה למקום השני בקטגוריית הגיל (אחרי שהתקנון מנע ממנצחת הקטגוריה, אור כרמלי, ליהנות מכפל פרסים בשל מיקומה הכללי) ומיקומה הרשמי כבר התעדכן. "זה עסק מצער", מלינה הרצה, "הדברים האלה כל הזמן חוזרים על עצמם והנושא מתחיל להיות בעייתי בתחרויות הריצה. מה שמתסכל אותי יותר מכל היא העובדה שאחרי מירוץ אתה צריך להפוך לחוקר פרטי על מנת לפסול אנשים. אחרי הכל, זה אירוע ספורטיבי".

אלמגור, שבמרתון תל אביב האחרון כבר נכוותה ממקרה של החלפת ערכות בין רצים, אינה מפספסת. בשנים האחרונות - במיוחד לאור העלייה במספר המירוצים בישראל - בעיית החלפת ערכות המשתתף הפכה למגפה. ראיה לכך אפשר למצוא בהודעה שפרסם דובב מזור, ממארגני חצי המרתון של בית שאן, בפורום הריצה והטריאתלון של "תפוז" לאחר המירוץ: "כל מי שרץ עם שבב של מישהו אחר, והיו לא מעט כאלה, מבחינתנו הוא פסול היות שאין החלפות בדיעבד, כמפורט בתקנון. כנ"ל לגבי רצים ש'לא מצאו את השבב שלהם' או ביטלו והפכו לבלתי תקפים, אך בכל זאת חצו את קו הסיום".

"זאת תופעה שקיימת שנים בישראל", אומר מנוס, שמלבד היותו צלם משמש גם כחוקר פרטי, "חוץ מהמקרה של אלמגור, אותרה רצה נוספת שהעבירה את הערכה שלה לגבר. לרוע מזלן של רצות אחרות, זה היה על חשבונן".

עוד על מרתון, טריאתלון, שחייה ואקסטרים במדור "אקטיב" 

אילן קלנר, בעליה של החברה למדידת זמנים "4Sport", מאשר את קיומה של התופעה, אך טוען כי ממדיה אינם רחבים כפי שנהוג לחשוב: "אין ספק שזו מנהג מכוער, אולם לרוב הוא מתרחש בתום לב". לטענתו, הסיבה העיקרית שמונעת מאנשים לדווח על החלפת ערכת המשתתף קשורה בתשלום שהמארגנים גובים בעבור השירות.

משיחות עם ספורטאים מתברר כי קלנר בהחלט צודק. מבחינתם, העלות, בזבוז הזמן וההתעסקות המיותרת אינם מצדיקים את הטרחה וכאב הראש. האם מארגני המירוצים יבואו לקראת הרצים? כנראה שלא. "החלפת ערכת משתתף יוצרת יותר כאב ראש מקליטה של משתתף חדש", מסביר קלנר, "זה גוזל זמן רב ומשאבים". אלא שכרגע למארגנים אין שום דרך למגר את התופעה ומלבד פסילתם של המשתתפים – זאת במידה והתבצעה "חקירה פרטית" כפי שהיה במקרה של אלמגור – ידיהם כבולות.

"אני רק מקווה שאנשים יזכרו כי בסופו של דבר יש גם אנשים שנפגעים מהחלפת הערכות", מסכמת אלמגור, שעדיין מאמינה כי במקרה שלה ההחלפה בוצעה בתום לב.

תגובת האיגוד האתלטיקה

"לאיגוד האתלטיקה לא הגיעה שום פנייה בדבר הנושא הנ"ל. כל מירוץ המהווה את אליפות ישראל פועל בהתאם לתקנון איגוד האתלטיקה, לפיו ההרשמה למירוצי כביש הינה אישית ומספר החזה והשבב הניתנים לנרשם באופן אישי הם אישיים ואינם ניתנים להעברה.

"מכיוון שהמקרה הובא לפנינו לראשונה, האיגוד יבדוק אותו לאחר שייקבל את כל הנתונים מהגוף שהוסמך למדוד את הזמנים במירוץ. בכל מקרה התקנון מורה, במקרה כזה, כי האדם שרץ בפועל אחרי שקיבל מספר חזה ושבב מאחד המשתתפים האחרים יהיה פסול, ואילו הנרשם שהעביר את מספר החזה שלו והשבב יועמד לדיון משמעתי. העונש הקבוע בחוק במקרים אלה יכול להגיע עד להרחקה מהשתתפות באליפויות ישראל לזמן משתנה, ואם החשוד במעשה מירמה זה אף רשום באיגוד האתלטיקה, עלולות להינקט נגדו עונשים נוספים.

"באופן כללי תופעת החלפת השבב ומספר משתתף במירוצים בהם מעורב איגוד האתלטיקה היא זניחה לחלוטין עד לא קיימת. בכל מקרה מפעיל איגוד האתלטיקה אמצעי בקרה על מנת לאפשר גילוי של מקרים כאלה. מסיבה זו איגוד האתלטיקה מקפיד, בראש ובראשונה, לחלק את מספר החזה והשבב רק לאדם המשתתף עצמו, ולא דרך בני משפחתו, חבריו לאימונים, לקבוצה או לעבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ