אילן גולדמן

מי היה מאמין שדווקא מרתון טבריה, מכל התחרויות בעולם, יהיה המירוץ שיטביע את חותמו על חייו של פטריק טמבווה. אם תשאלו אותו, הוא בוודאי יתעקש כי היה האחרון שציפה לזה. "הרגשתי טוב, אפילו האמנתי שאשבור את השיא שלי, אבל לא חשבתי שאזכה", משחזר הצרפתי יליד קונגו את תחושותיו ערב המירוץ. רק כשהצליח לתפוס את אחרוני הרצים הקנייתים שחמקו ממנו בקילומטר ה-30 "וידעתי שזה עכשיו או לעולם לא", הבין כי משהו גדול עשוי להתחולל.

השעון נעצר על 2:07:30 שעות, כמעט דקה וחצי מתחת לשיא הקודם שקבע טמבווה ב-2004. אחרי שהסדיר את נשימתו והציץ אל השעון, הבין הליגיונר, שמשרת בגדוד ה-40 של חיל הארטילריה הצרפתי, כי השיג את הקריטריון האולימפי הנכסף ללונדון. העובדה שזכה ב-50 אלף דולר, קבע את תוצאת המרתון המהירה ביותר באירופה ב-2012, וחרת את שמו במקום השלישי ברשימת המרתוניסטים המהירים בהיסטוריה הצרפתית הם בסך הכל בונוס נחמד.

טמבווה על הפודיום בשנה שעברה. יחזור לאותה נקודה גם ב-10 בינואר?צילום: אילן גולדמן

היו גם מי שהרימו גבות לנוכח רשימת ההישגים המפוארת מטבריה. "איך זה שבין 2006 ל-2009 הוא קבע 2:15 שעות וב-2010 לא השתתף בשום מירוץ גדול?", תהו אלה שמעולם לא שמעו על סמל ראשון טמבווה, "כיצד הצליח לחתוך כמעט שמונה דקות בשתי עונות?". למרות שהמלה סמים לא הוזכרה מפורשות, היה ברור שלשם חותרים הסקרנים. גילו בעת קביעת התוצאה בטבריה, 37, רק הגביר את החשדות.

על טמבווה הם לא השפיעו. "זו בכלל לא היתה הפתעה", הקשה על מקטרגיו, "אלה היו הזמנים שכיוונתי אליהם". על שאלת הגיל המתקדם השיב בתקיפות: "רק בצרפת אנשים חושבים שבגיל 37 לספורטאים אין מה לחפש על המסלול. ראיתי אתלטים קנייתים בני 42, שמסוגלים לרוץ מרתון ב-2:06 שעות". טמבווה מאמין בלב שלם כי שיאו לפניו והוא אף מצהיר כי בעתיד יכוון לתוצאות של 2:06 ו-2:05 שעות. "אני רק מתחיל לצבור ניסיון בתחום", הוא מסביר, "רק עכשיו אני מתחיל להתחזק ומשפר את הסבולת שלי".

אך כל מי שמכיר אותו יטען כי המציאות שנחשפה באולימפיאדה הוכיחה אחרת. אחרי עונה שלטענתו היתה מתוכננת בקפידה, טמבווה בקושי הצליח להגיע לנקודת חצי המרחק של המרתון האולימפי ופרש. ההצהרות שסיפק לפני המשחקים "כי אני מצפה לפחות למקום בשמינייה הראשונה" – בעיקר בניסיון לשחזר את תוצאת העבר של בן ארצו, הצרפתי מחמד עוודי (סיים שמיני בסידני) - נשכחו כלא היו ונבלעו בגל האכזבה הכללית מהמשלחת הצרפתית. אלה שנתנו לו את הקרדיט סבורים עכשיו כי זו היתה האולימפיאדה הראשונה והאחרונה בחייו. שימשיך לייצג את צרפת במשחקים הצבאיים, הם אומרים.

אם יגיע כמתוכנן למרתון טבריה (10 בינואר), לא מצפים לטמבווה חיים קלים. השנה, החליטו המארגנים להכפיל את הפרס הכספי ל-100 אלף דולר – סכום אשר כמעט משתווה לפרס חמשת המרתונים הגדולים בעולם – לרץ אשר יצליח לנפץ את שיאו מהשנה שעברה. עשרות ספורטאים קנייתים ואתיופים, כולל שיאן המסלול הקודם ג'קסון קיפקואץ', הריחו את ההזדמנות והבטיחו להתייצב בטבריה. למרות המפלה בלונדון, לחייל הקונגולזי בן ה-38 אין שום כוונה להפסיד ללא קרב. אך גם אם ינצח, ספק אם חייו הולכים להשתנות.

התוצאה של טמבווה עוררה הרבה תהיות בצרפתצילום: אילן גולדמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ