מרתון טבריה |

רצים נגד הרוח

למרות הקור המעיק, המרתוניסטים הישראלים והזרים מקווים להפוך מחר את מרתון טבריה לאחד המהירים בעולם. המארגנים מאמינים שהפרס הגבוה יעשה את העבודה

אילן גולדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן גולדמן

״אתה יודע גם לשחות?״ זוהי הבדיחה שרצה בראשיתו של השבוע האחרון בין מאות הספורטאים שנהרו היום לעיר טבריה כדי לקחת חלק במהדורה ה-36 של המרתון המקומי - אירוע אשר יכתיר גם את אלוף ישראל למרחק.

עדכונים חיים ממרתון טבריה החל מ-8:00 במדור "אקטיב" של "ספורט הארץ"

נכון לכתיבת שורות אלו, למרבה האירוניה, נדמה כאילו הבדיחה עלולה להגשים עצמה. טבריה קידמה את פניהם של הרצים בשמיים קודרים, משבי רוח פרועים, גשם זלעפות, שלוליות ענק ולקינוח, קור מעיק של 7 מעלות (המרגישות כמו 7-). תפילת הרצים, אשר בדרך כלל עוסקת בגמיאת המרחק בשלום, התחלפה בתחנונים למזג אוויר נורמלי. בהתחשב במראות, אולי גם משקפת לא תזיק.

״חוץ מאלוהים אף אחד לא יכול לדעת מה יהיה המצב מחר״, מכריז רץ העלית הישראלי, יוסף גזאצ׳ו, ״על מה שיבוא, נתגבר״. גזאצ׳ו מספר כי זו לא הפעם הראשונה שהוא נאלץ לרוץ בתנאים קשים אבל מודה כי ״קור כזה לא טוב לאף אחד. אנחנו מקווים כי מחר נקבל 12-10 מעלות ללא רוח״.

מלבד מזג האוויר הסוער, גזאצ׳ו יתמודד מחר ראש בראש מול חברו הטוב, המרתוניסט האולימפי, זוהר זימרו. זו תהיה הפעם הראשונה ששני הרצים הוותיקים מתחרים אחד נגד השני במרחק המרתון, ״ואני בהחלט אשמח בשבילו אם ינצח״, הכריז זימרו, שעדיין סוחב משקעים מהמרתון האולימפי בלונדון. מה היה לזימרו להגיד על מזג האוויר המטורף? ״כולנו מתבאסים מזה, אבל אחרי שנזנק נשכח מהכל״. 

המטרה של שני הישראלים מחר תהיה בראש ובראשונה לנפץ את שיאו הוותיק של איילה סטאין (2:14:21), על אף שערב המירוץ מודה גזאצ׳ו: ״אין לנו את המהירות שהיתה לנו בגיל 20״. הניסיון להוציא מהם תחזית למחר עולה בתוהו - השניים מעדיפים שלא להתחייב על המספרים.

על הכתבת הקצב במרתון טבריה יהיו אמונים הרצים הקנייתים והאתיופים - חלקם בעלי תוצאות טובות מ-2:10 (שיא המסלול בטבריה: 2:07:30 שעתיים). הסיכוי של רצי העלית הישראלים לעמוד בקצב שיכתיבו? קלוש ופחות מכך. על פי המארגנים, המובילים ינסו להגיע לנקודת חצי המרחק כעבור 1:03:30 שעה, במטרה לנפץ את שיא המסלול שקבע הצרפתי, פטריק טמבווה, בשנה שעברה. הרץ שישבור את השיא, ישלשל לכיסו פרס חסר תקדים של 100 אלף דולר.

״היה ביקוש אדיר של רצי צמרת להשתתף במרתון השנה״, מספר אריק קוקס, יו״ר המזכירות של מרתון טבריה, ״הכסף הגדול של הפרסים עושה את העבודה״. קוקס אינו מגזים, סכום הזכייה בטבריה כמעט זהה לסכום שמציעים חמשת המרתונים המובילים בעולם (ברלין, שיקגו, בוסטון, ניו יורק ולונדון), והשנה, איכות הרצים הזרים גבוהה מבשנים עברו. 

מטרתם המוצהרת של קברניטי איגוד האתלטיקה היא להפוך את המרתון הטברייני לאחד המהירים בעולם, שכבר היום נמצא בין עשרת המהירים. ״הרבה מיוקרתו העתידית תלויה במזג האוויר מחר״, מודה קוקס.

גם אם מזג האוויר יקלקל את האיכות מחר - כמות בהחלט תהיה בטבריה. 36 שנה לאחר היווסדו, מרתון טבריה רושם שיא חדש במספר המשתתפים: מעל 2,000 רצים. שיא נוסף נרשם במספר הנשים המשתתפות, שעל פי המארגנים, עומד על 265 (כולל רצות זרות). ״זהו בהחלט המרתון הגדול ביותר שהיה לנו מאז החל האירוע״, אישר דורון קופמן, היו״ר הנכנס של איגוד האתלטיקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ