איש הברזל שהסתכל לארמסטרונג בעיניים

כריס ליאטו, סגן אלוף העולם באיש הברזל, הגיע לישראמן אילת ומדבר על יחסיו עם הרוכב המושמץ ועל הספורט בעשור החמישי לחייו

אילן גולדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן גולדמן

אם תשאלו את לאנס ארמסטרונג מי הוא כריס ליאטו, אין סיכוי שהתשובה תהיה "מעולם לא פגשתי את האיש". לפני שלוש שנים בדיוק, שני הספורטאים נפגשו במקרה במהלך רכיבת אימון שגרתית בהוואי. זה הסתיים יום לאחר מכן בתחרות רחוב שנועדה לבדוק מי מבין השניים חזק יותר: מנצח הטור דה פראנס המהולל, או שמא סגן אלוף העולם והרוכב המהיר אי פעם בתחרות איש הברזל?

אלה ששמו כספם על ארמסטרונג כמעט שנאלצו לאכול את הכובע. אחרי קרב צמוד שנמתח על פני 22 ק"מ, הרוכב הטקסני - שנצלב עתה על חלקו בפרשיית הסמים הגדולה ביותר שידע עולם האופניים – גבר על יריבו בפער של תשע שניות בלבד.

אבל זו רק היתה ההתחלה. במהלך תחרות איש ברזל בפנמה בפברואר אשתקד, שני ספורטאי העל האמריקאים שוב הסתכלו אחד לאחר בלבן של העיניים. אחרי שהוביל על ארמסטרונג במקטע האופניים, ליאטו בן ה-40 שוב מצמץ, והרוכב חלף על פניו – הפעם בריצה.

כעת אחד מהם מושעה ומחכה לרחמי הארגונים כדי לחזור למרדף אחרי תואר "אלוף העולם באיירונמן", בעוד השני נמצא פה באילת ומתכנן לזכות ב"ישראמן", תחרות איש הברזל הציונית. "אני לא ממש מאמין לארמסטרונג", אומר ליאטו ערב התחרות, "רואים בעיניים שלו שהוא עדיין נמצא במרדף אחרי ניצחונות".

"אני לא ממש מאמין לארמסטרונג, רואים שהוא עדיין נמצא במרדף אחרי ניצחונות"צילום: Thomas Kriese

באנגלית יש משפט מפורסם: "It takes one to know one" (אתה חייב להיות כזה כדי לזהות את מי שכזה, בתרגום חופשי). בדומה לארמסטרונג - שניצחון ואגואיזם הפכו לערכים מנחים בחייו - גם ליאטו היה עסוק בעיקר בעצמו ובהישגיו עד לפני מספר שנים. מאז שגילה בגיל 25 את תחרויות איש הברזל דרך תכנית טלוויזיה, הקדיש הטריאתלט כמעט כל רגע פנוי לאימונים, וניהל מרדף חסר פשרות אחר תארים וניצחונות. על אף שלדבריו מעולם לא צרך חומרים אסורים, מודה ליאטו כי דחק הצדה כל גורם שיכול היה לעכב את הצלחתו – בתקופות מסוימות בקריירה שלו, אפילו את אשתו ושני ילדיו.

לזכותו יאמר כי לפחות עמד ביעדים שהציב לעצמו. בקריירה שנמשכת כבר מעלה מ־15 שנה, הספיק לנצח כמעט כל תחרות איש ברזל שקיימת על הלוח. בחלקן אף קבע שיאי מסלול. למרות שהתחיל יחסית מאוחר (בנעוריו ובמכללות שיחק כדורמים), גופו הגיב מהר לאתגרים ואפשר לו להגיע לפסגה של אחד מענפי הספורט הקשים והתובעניים בעולם.

בתוך המיקס הייחודי המכונה "תחרות איש ברזל", הרכיבה היא הקטע החזק של ליאטו. בשיאו הצליח לשרוף את מקטע האופניים של אחת התחרויות בהן השתתף במהירות ממוצעת של 45 קמ"ש; בהתחשב בכך ששחה לפני כן שני ק"מ, מדובר בקצב שלא היה מבייש מקצוען מהשורה הראשונה בטור דה פראנס. סביר להניח שארמסטרונג ידע היטב מדוע הזמין אותו לדו קרב.

"היום אני כבר רואה דברים לגמרי אחרת", מסביר הטריאתלט בטון שמשדר רוגע מופלא, "עברתי עם עצמי תהליכים". ולא, זה לא שהניצחונות הפסיקו לעניין אותו - ממש לא - הם רק הפסיקו לסנוור אותו. עניין של בגרות. "אחרי שכמעט איבדתי את אשתי (נפרדו לשנה; א.ג.) וילדיי, ולאחר שחוויתי אינספור כישלונות צורבים, למדתי כי יש עוד הרבה בחיים מלבד הישגים. סדרי העדיפויות שלי השתנו לגמרי", הוא מצהיר. כעת, הדת והמשפחה עברו לראש סדר העדיפויות, וכל ניסיון להלהיבו ולספר לו על מסלול האופניים המאתגר שממתין לו מחר (שישי) בהרי אילת עולה בתוהו - העיניים הכחולות ממשיכות לרחף להן ברוגע בחלל. מילת המפתח החדשה בחייו היא "איזון".

כשזה ה"ווייב" שליאטו משדר לסביבה, הדבר היחידי שיכול להסגיר את העובדה שמדובר באחת ממכונות הספורט הקטלניות בעולם הוא מבנה גופו. כיאה לספורטאי עילית שמסוגל לגמוא 10 ק"מ של ריצה כעבור 31 דקות, ליאטו דקיק ושרירי להחריד. אדם שעוד שלושה שבועות יחגוג את יום הולדתו ה-41 הכלוא בגוף של ילד.

אתה עוד מתרגש לפני תחרויות?

"ממש לא. את שלב הפרפרים בבטן כבר השארתי מאחור. מאז למדתי, נרגעתי. זה בדרך כלל מה שקורה אחרי שאתה מתחרה כל כך הרבה. התחרויות הפכו להיות הטבע השני שלי וכיום כשאני עומד על קו הזינוק, אני מקפיד להירגע ולהתבדח עם המתחרים. הורדת המתח עוזרת לי ואני אפילו חושב שבשנים האחרונות היא משפרת לי את הביצועים".

אבל בכל זאת עדיין חשוב לך לנצח, לא?

"אני תמיד מגיע כדי לעשות את המיטב ודוחף את עצמי עד כמה שאפשר. ההבדל הוא שכיום אני לא מוכן להקריב את המשפחה ואת החיים שלי כדי לנצח. למרבה הפלא, דווקא מאז שהורדתי מעצמי את הלחץ, אני מרגיש חד יותר. בשנים האחרונות ניצחתי לא מעט מירוצים, למרות שאני מרשה לעצמי להתאמן פחות".

כמה זה "פחות"? כריס ליאטו מרשה לעצמו להפסיד אימון?

"כן, בטח. היום אני כבר יודע שלא קורה שום דבר אם פה ושם מפספסים משהו. ההבדל הוא שאם פעם הייתי קורע את עצמי בכל אימון ולא מחמיץ אף תרגיל, עכשיו אם זה קורה אני לא לוקח את זה קשה מדי".

לאילת הגיע ליאטו חלוד למדי, אחרי שנתיים מסויטות בהן סחב פציעה מטרידה בגיד האכילס. "אני מרגיש טוב יותר", הוא אומר. ועדיין, הסיכוי כי מישהו מאנשי הברזל הישראלים שמשתתפים בתחרות ה"ישראמן" יוכל לגבור עליו נראה קלוש.

ליאטו (במרכז), באילת. מסוגל לגמוא 10 ק"מ ריצה ב-31 דקותצילום: קבוצת Zone3
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

מדוע דווקא ישראל?
"כנוצרי מאמין תמיד רציתי לראות את המקומות שישו התהלך בהם. יש לי כאן חברים טובים שהציעו שאבוא להתחרות באילת, אז אמרתי 'למה לא?'. המטרה העיקרית שלשמה הגעתי היא בשביל לתת השראה לספורטאים הישראלים". אך יותר מכל הוא בא לכאן כדי להעביר את המסר ששינה את חייו: ספורט אינו הכל - כשם העמותה שהקים. גם ניצחונות, הוא טוען, מתחילים להיראות חלולים בשלב כלשהו.

כשהתחרית מול ארמסטרונג, לא הרגשת שניצחון עלול לקבל משמעות מיוחדת?

"לא. בסופו של דבר מדובר בעוד תחרות. אני מכבד את כל המתחרים שלי בצורה שווה ולא משנה במי מדובר. ידעתי שהוא חזק, אני אפילו מתאמן אתו מעת לעת, אבל היום אפשר להגיד שאני מתחרה מאהבה לספורט ולא משום מקום אחר".

האם לדעתך צריך לאפשר לו לחזור לתחרויות איש הברזל?

"אני לא יודע. אני חושב שהוא כבר קיבל את ההזדמנות שלו לפני חצי שנה והוא בחר שלא לקחת אותה. הוא סרב להודות בשימוש בחומרים אסורים ועכשיו הוא מתמודד עם ההשלכות של מעשיו. אני רק מקווה שהווידוי שלו יביא לשינוי. כל הסיפור הזה פשוט עצוב".

מה אתה עוד מתכנן לעצמך בתחום?

"אני רוצה לנצח את אליפות העולם באיש ברזל, זה הדבר היחיד שעוד חסר לי לפני שאפרוש".

אתה חושב שבגילך אתה עדיין מסוגל לכך?

"ודאי. איש הברזל זה ענף סבולת ולדעתי אני רק משתבח עם הגיל. הריאות שלי עומדות מצוין בדרישות והבעיה היחידה הן הפציעות הקטנות שעוצרות אותי בדרך. את כל מי שכבר מתכנן לי פרישה אני יכול להרגיע - בשנתיים הקרובות זה לא הולך לקרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ