הדרך של בורמה לדמוקרטיה עוברת בדיקטטורה

מיאנמר רוצה להראות פנים אחרות כשתארח את משחקי דרום-מזרח אסיה, אבל ההתעקשות על ענפים אזוטריים משדרת משהו אחר

אילן גולדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן גולדמן

נדמה כי החיים בבורמה מתחילים לתפוס כיוון חיובי. הסנקציות הבינלאומיות הוסרו לחלוטין, אנשי העסקים שבעבר נרתעו מלהתקרב למדינה המוקצית חוזרים ואפילו הנשיא המכהן, חבר החונטה לשעבר ת'יין סיין, מוכן לברך בפומבי את מאמציה של אונג סאן סו צ'י לכינונה של דמוקרטיה במדינה. חודשים ספורים אחרי ביקורו ההיסטורי של הנשיא האמריקאי, ברק אובמה, האומה שבמשך קרוב לחצי מאה נחנקה תחת עולו של משטר אלים ומדכא, מנערת מעצמה את השיירים האחרונים של הדיקטטורה. האם תצליח המדינה שכמעט טבעה לנווט עצמה אל חוף מבטחים? רק הזמן יגיד.

באופן טבעי גם הספורט נכנס אל משוואת השיקום. בחודש דצמבר הקרוב, כמפגן ראווה למיאנמר המתחדשת והמשתקמת (מיאנמר הוא השם שהחונטה הצבאית העניקה לבורמה), הוחלט כי הבורמזים יהיו אלה שיארחו את משחקי דרום-מזרח אסיה – האולימפיאדה האזורית שנערכת באופן מסורתי באזור מ-1959 – כבוד שבפעם האחרונה נפל בחלקם אי שם בשלהי שנות השישים.

ועדיין, אלו שחשבו כי מדינה שלא זוכרת את עברה הדמוקרטי - ושבעבר אף ניתקה כמעט כל קשר אל העולם המערבי - תוכל לארח משחקים בסדר גודל שכזה (11 מדינות ומאות ספורטאים) בצורה חלקה, קיבלו בשבועות האחרונים הוכחה כי זה לא הולך לקרות. כבר עכשיו, למעלה מחצי שנה לפני פתיחתם, "המשחקים שאמורים היו להביא אחדות, יוצרים מחלוקות ופילוג" - כך כתב הגנרל יות'סאק ססיפראפה, נשיא הוועד האולימפי התיאלנדי, במכתב תלונה רשמי שהגיש לבורמזים. האירועים אמורים להיפתח ב-11 לדצמבר בבירה נייפידאו.

מנהיגת מיאנמר, אונג סאן סו צי', ונשיא ארה"ב ברק אובמהצילום: אי–פי

מה השתבש? מתברר כי המדינה המארחת ניצלה לרעה את זכותה לבחור חלק מענפי הספורט שיכללו במשחקים. בתקשורת התאילנדית דווחו השבוע כי המארחים "ניפחו את המשחקים בענפים הזויים שמוכרים רק לספורטאים שלהם". במלים אחרות, נטען כי בורמה מגדילה במכוון את סיכוי ספורטאיה למדליות על חשבון המדינות האחרות. מלבד התאילנדים, מכתבים זועפים הגיעו גם מנציגי הוועד האולימפי המלזי, הפיליפיני והסינגפורי. בינתיים האורחים לעתיד משוכנעים כי החונטה הבורמזית לא בהכרח שינתה את דרכיה הפתלתלות, וממשיכה להתל בכולם על חשבונם.

על פי צ'רואן ווטאנאין, סגן נשיא הוועד האולימפי התאילנדי, התקנות של משחקי דרום מזרח אסיה מתירות לאומה המארחת להכניס שמונה ענפי ספורט מקומיים. לדבריו, מיאנמר דחפה 14 ענפים מסורתיים, שעל חלקם - אפילו במדינות הקרובות ביותר גיאוגרפית לבורמה - אף אחד לא שמע. "תשעה מתוך ה-14 הם אומנויות לחימה", מספר הבכיר התאילנדי, "את השמות של רובם אני אפילו לא מצליח לזכור". גם לתאר הוא לא בדיוק הצליח.

נכון לכתיבת שורות אלו, עדיין לא ברור אם התלונות של המדינות המתארחות הצליחו לחולל את השינוי הרצוי. על אף שהוכנסו לאתר המשחקים הרשמי לפני מספר ימים, סימני שאלה ממשיכים לרחף סביב הכללתם הסופית של טניס, בדמינטון, טניס שולחן וכדור מים – ענף שידוע כחביב על האומות המזרח אסיאתיות ועל סינגפור במיוחד. לעת עתה, כדורעף החופים הודר גם הוא מאחר ש"הלבוש במשחק אינו הולם את התרבות של מיאנמר", כפי שמסר נציג מטעם המארגנים לתקשורת.

את הענפים המוכרים יחליפו ככל הנראה אומנויות לחימה מקומיות כמו ה"וווינאם" (אומנות לחימה שמקורה בוייטנאם), ה"וושו" (ענף מגע מלא שפותח בסין) וה"טרונג דרג'אט" שהגיע מאינדונזיה. גם הצ'ינלון, מעין גרסה בורמזית אקרובטית ומרקדת למשחק המוכר "האקי סאק" (רק עם כדור), אמור לתפוס מקום של כבוד במשחקים. "אנחנו בהחלט מכוונים ליותר מדליות", אומר יו טינט סאן, שר הספורט הבורמזי, אשר מבטיח כי כבודה של האולימפיאדה המקומית יישמר.

דיג בבורמה. עדיין לא הפכו את זה לענף ספורטצילום: אי–פי

מי שלא ממש קונה את דבריו הם הפיליפינים. בשונה ממרבית המשתתפות במשחקים - שחולקות מסורות בודהיסטיות ולעתים אף ענפי ספורט משותפים עם בורמה – הפיליפינים "ממש צפויים ללכת לאיבוד במשחקים", כפי שדווח השבוע ה"אקונומיסט". בתגובה לצעדים הבורמזיים, בכירים במשרד הספורט הפיליפיני שוקלים לשלוח בדצמבר משלחת מצומצמת שתכלול רק נציגים לענפים האולימפיים. "אף אחד אצלנו לא יתאכזב", מבטיח ריצ'רד גרסייה, יו"ר רשות הספורט הפיליפינית, "כולם יידעו שנסענו עם פחות אתלטים". נציגי המדינות המתארחות שעדיין לא אמרו נואש, עושים בשבועות האחרונים את דרכם לנייפידאו, הכול בשביל למצוא פיתרון למשבר. "אם הם ימשיכו ככה, אין שום טעם לקיים את המשחקים", אומר צ'רואן.

למרות התדמית החיובית שהם מנסים ליצור לעצמם מאז החלו הרפורמות הדמוקרטיות במדינה לפני כשנתיים, הבורמזים אינם ממהרים להתקפל בפני שכניהם. "לכל אומה מארחת יש את הזכות להחליט איזה ענפים יכללו או יוצאו", מתעקש יו הטאי אונג, אחד מקברניטי הספורט במדינה, "אני זוכר משחקים קודמים בהם התעלמו מבקשותינו". אונג מתעקש כי ההחלטה הסופית תתקבל בבורמה ולא בשום מקום אחר.

עיני העולם, ובמיוחד של המעצמות האזוריות, נשואות אל עבר הבירה נייפידאו. זה אינו סוד שחלקן תהיינה שמחות לראות את הגנרלים הבורמזים ממצמצים באחד ממבחניהם הדמוקרטיים הראשונים. "אנחנו מבטיחים כי המשחקים אצלנו יהיו טובים יותר מאלו שנערכו באינדונזיה ב-2011", מצהיר יו נאו טאוונג מהוועדה המארגנת. אם ייכשלו, ספק אם תישאר אומה אסייאתית אחת שתרצה לראות את בורמה תופסת בשנה הבאה את המושכות של ארגון המדינות הדרום-מזרח אסיאתיות. גם אם על הנייר נשארו עוד 302 ימים לפתיחתם של המשחקים, המבחן האמיתי של בורמה כבר יצא לדרך.

הכירו את ה"וושו", ענף לחימה שצפוי להיכלל במשחקי דרום-מזרח אסיה:


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ