גבר בן 29 מת ולפחות 12 נפגעו באורח קשה במהלך אירועי מרתון תל אביב הבוקר (שישי). כוחות מד"א פינו את הנפגעים מהמסלול כשהם מורדמים ומונשמים. עשרות רצים נוספים התעלפו מעומס החום ונזקקו לטיפול רפואי. רצים רבים התלוננו על מחסור במים בתחנות הרענון לאורך המסלול. בסביבות השעה 9:00 הנחו מארגני האירוע להפסיק את הריצות, אך בתוך זמן קצר התברר כי כל המקצים כבר הוזנקו ושלא ניתן לעצור את המרוץ. בשל עומס החום, בוטלה ריצת המרתון המלאה (42 קילומטרים) אך יתר המקצים נערכו כרגיל.  

בסך הכל טיפלו עד כה צוותי מד"א בכ-50 רצים ופינו כ-30 מהם לבית החולים איכילוב. רבים מהנפגעים סובלים ממכות חום ומהתייבשות. ממגן דוד אדום נמסר כי כוחות גדולים מאבטחים את האירוע והפצועים פונו לאוהל המרפאה שהוצב על מסלול המרתון. 

מנכ"ל העירייה, מנחם לייבה, התייחס לאירוע ואמר "זה מקרה מצער, אבל פעלנו כפי שרשות צריכה לפעול. כאשר היתה תחזית לגבי טמפרטורה גבוהה ביום שישי, התייעצנו עם הרבה מאוד גורמים רפואיים. משרד הבריאות הוביל את התהליך. המשנה למנכ"ל משרד הבריאות התייעץ עם מומחים בתחום הפיזיולוגיה, כאשר לנגד עיניהם עמדה תחזית שהיתה יותר גבוהה ממה שהיה היום בפועל. ההמלצה שלהם היתה חד משמעית - לבטל את המרתון ולהשאיר את חצי המרתון, ובלבד שיסתיים עד 9:30. זה מה שעשינו".

8 מתוך 8 |
צילום: דניאל בר און
1 מתוך 8 |
מרתון תל אביב האחרוןצילום: דניאל בר-און
2 מתוך 8 |
מרתון תל אביב האחרוןצילום: דניאל בר און

בעקבות האירועים הפיצה העירייה מכתב שהעביר ביום שלישי ללייבה המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר בעז לב. "לאור נתוני מזג האוויר ועקת החום הצפויה ביום זה המלצת משרד הבריאות, ובהסתמך על אנשי הפיזיולוגיה של המאמץ, שראוי שלא לקיים את המתכונת המלאה של מרוץ המרתון. ראוי יהיה לסיים את המרוץ עד 9:30 ולהגביל את המאמץ ללא יותר מחצי מרתון. הסיכון בתחלואה מסכנת חיים הוא משמעותי בתנאים שיווצרו", כתב לב. 

בתשובה לשאלה אם לא היה נכון לדחות את כל אירועי המרתון בשל התחזית לשרב, אמר לייבה: "הנקודה היא שצריך להחליט תמיד מראש ולא בדיעבד. החבל לא היה דק מפני שלא היו חילוקי דעות בין גורמי המקצוע. משרד הבריאות דיבר עם כל גורמי המקצוע הרלוונטיים בעלי המומחיות בתחום וההמלצה היתה חד משמעית וכך בסופו של דבר פעלנו". לייבה הוסיף כי העירייה תפיק לקחים מהאירוע, אך לא התחייב שבשנה הבאה יוקדם המרתון. הוא הדגיש כי תאריך המרתון נקבע בתיאום עם איגוד האתלטיקה.

דובר מד"א, זכי הלר, סיפר כי "עדיין ממשיכים להגיע אנשים שחשים ברע, אנשים שהתייבשו והם מקבלים טיפול במקום. אנחנו מקווים שזה יסתיים בפגיעות קלות ונוכל לשחרר אותם מיד לאחר הטיפול"‬. 

שעת ההזנקה של כל המקצים הוקדמה בשל תנאי מזג האוויר שהגיעו הבוקר ל-35 מעלות בתל אביב. המקצה הראשון יצא לדרך כבר ב-5:25 בבוקר. להערכת מארגני האירוע, כ-35 אלף בני אדם לקחו חלק פעיל באירוע ועוד 180 אלף מעודדים את הרצים ברחובות העיר. מארגני המרתון הודיעו השבוע כי העירייה שקלה לדחות את כל המקצים ליום שישי שישי הבא או להקדים את כל המקצים לשעה מוקדמת יותר היום. החלופה הראשונה נפסלה בשל ביקור אובמה בישראל ואת השנייה דחו מחשש למחסור בשעות שינה של הרצים.

עדי ראייה דיווחו על כוחות חירום ורפואה רבים שפרושים לאורך המסלול. משתתפי ריצת העשרה קילומטרים שהחלו את המקצה בסביבות השעה שש בבוקר עדיין לא עזבו את נקודת היציאה מאחר שנוצר במקום עומס רב. בגלל עומס החום, רצים רבים סיימו את המסלול כשעה לאחר הזמן המשוער – מה שהביא לפקקים וצפיפות רבה על פני נקודות הסיום. 

מעיריית תל אביב נמסר: "עיריית תל אביב-יפו מביעה צער עמוק על פטירתו של אחד מרצי חצי המרתון שנערך בעיר. העירייה פעלה על פי הנחיות משרד הבריאות ובית החולים איכילוב, אשר הנחו לבטל את המרתון המלא ולקיים את חצי המרתון כסדרו. זאת בתנאי שכל המקצים יסתיימו עד השעה 9:30, כפי שנעשה. הנפטר, אשר רץ במקצה חצי המרתון, יצא לדרך סמוך לשעה 6:00 בבוקר וסמוך לשעה 8:00 הגיע לקבלת טיפול רפואי. על פי נתוני השירות המטאורולוגי, בזמן זה היה עומס חום קל בלבד".

המכתב שנשלח לעירייה ממשרד הבריאות, שמאשר את קיום חצי המרתון

ח"כ דב חנין (חד"ש), תקף את ההחלטה לקיים את המרתון בחום הכבד: "את האסון הזה היה אפשר וצריך למנוע. מרתון בחוצות העיר הוא פרויקט ספורט נפלא, אבל לא בכל מצב צריך לקיים אותו ואסור לכרוך אותו בחסויות כספיות ובאינטרסים עסקיים. אני משתתף בצער יקיריו של הרץ שנפטר ומאחל החלמה לכל הנפגעים. הצטערתי לקרוא את תגובתו של ראש העירייה חולדאי לאסון שהתרחש במרתון 'ג'ילט'. ראש עירייה חייב לפחות להציג אמפטיה, צריך לדרוש ממנו גם קבלת אחריות. שיקול דעת ענייני היה מוביל להחלטות אחרות בנושא".

חבר מועצת העיר ויו"ר "לתת לחיות-התנועה הירוקה", עו"ד ראובן לדיאנסקי, קורא להקים ועדת חקירה ממשלתית לבדיקת האסון במרתון. "הניהול הרשלני של עיריית תל-אביב גבה היום בפעם השנייה מאז 2011 את חייו של רץ במרתון העירוני. אני משתתף בצער משפחתו של הספורטאי שמצא את מותו ושולח איחולי החלמה לפצועים. אני מזועזע מהעובדה שלמרות ההתראות על עומס החום והוראות משרד הבריאות, פעל ראש העירייה משיקולים מסחריים תוך העמדת הספורטאים בסכנת חיים. אני קורא לראש הממשלה להקים ועדת חקירה ממשלתית שתבחן את תהליך קבלת ההחלטות והתנהלות העירייה, ושבמידת הצורך תמליץ להעמיד את האחראים לאסון לדין פלילי".

ורד ישולה מרמת גן, שהשתתפה במקצה חצי המרתון סיפרה כי "החום היה כה כבד שאנשים רבים נאלצו לעבור להליכה. בקילומטר ה-18 ראיתי אדם שוכב על הרצפה אחרי שהתמוטט ופרמדיקים טיפלו בו, זה היה ממש ליד הכניסה לנמל". 

בן שליש, צלם שעמד בשדרות רוטשילד סיפר: "ראיתי בן אדם שהתעלף, למרות שהתנאים היו פחות חמים ממה שציפינו. הספקתי לראות ששוטרים שהיו במקום נתנו לו טיפול והרימו לו את הרגליים, אך לקח זמן עד שהפרמדיקים הגיעו. בנקודות מסוימות על המסלול ראיתי שהמארגנים משפריצים מים על הרצים כדי לצנן אותם."‬

גירמה אמרה, שסיים שני את מקצה חצי המרתון, סיפר ל"הארץ" שעד השעה רבע לשמונה מזג האוויר היה מצוין וכל הרצים שסיימו את המקצה ראשונים צחקו שביטלו את המרתון ואמרו "הפחידו אותנו לשווא". אך לדבריו, בסביבות רבע לשמונה פתאום השמש יצאה והחום הפך להיות בלתי נסבל. 

רעד מואייד, שרץ במקצה חצי המרתון: "כל עוד שרצנו רחוק מהחוף החום לא הפריע, אך ברגע שהתקרבנו לאזור החוף החום הכבד הכה בנו. אני חושב שאנשים שנפגעו היו בלתי מיומנים". רועי אייזנקוט, רץ נוסף במקצה, סיפר כי "כוסות המים שחולקו במהלך המרוץ היו רבע מלאות וזה לא הספיק כשנהיה חם". לדבריו, לאורך כל החלק הראשון של המרוץ הוא הרגיש מחסור במים, אבל בסיום היו מספיק מים.

הבוקר התקיימו שורת מקצים במסגרת אירועי המרתון: ריצת חצי המרתון במסגרתה ירוצו המתמודדים 21 קילומטרים, ריצת 10 קילומטרים, מקצי 4 קילומטרים ומקצה המותאם במיוחד לילדים. ריצת המרתון המלא (42 קילומטרים) תתקיים בשבוע הבא. 

ההתאחדות לכדורגל הודיעה כי עקב השרב הכבד מבוטלים כל משחקי הילדים והנוער ומשחקי הבוגרים בליגות הנמוכות שצפויים להיערך היום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ