משרד הבריאות: ההחלטה אם לקיים את המרתון היתה של העירייה בלבד

חילופי האשמות בין עיריית תל אביב למשרד הבריאות על האחריות להחלטה לקיים את ריצת חצי המרתון, בה מת רץ בן 29 ונפגעו עשרות נוספים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חילופי האשמות בין משרד הבריאות לבין עיריית תל אביב על רקע האסון במרתון תל אביב: במשרד הבריאות מחו היום בצהריים (שישי) נגד הטלת האחריות על המשרד מצד עיריית תל אביב לגבי קיום המרתון, ואמרו כי ההחלטה אם לקיימו היתה של העירייה בלבד.

לטענת בכירים במשרד הבריאות, ביום שני בצהריים פנה נציג הנהלת המשרד לעיריית תל אביב, והתריע על הבעייתיות שבקיום הריצות, לאור תנאי מזג האוויר הקשה שהיו צפויים והתחזיות שחזו גל חום כבד. לדברי בכיר במשרד, "למשרד הבריאות לא היתה סמכות כלשהי להחליט על קיום או ביטול המרתון והוא לא נדרש לאשר את האירוע. לולא התערב המשרד כשביקש לבחון את קיומו, לא היה ניתן כלל לייחס לו פעילות כלשהי בנושא. לכן ההחלטה להפנות את האשם על המשרד מקוממת. האם המשרד היה אמור שלא להתערב לנוכח הבעייתיות שנשקפה?", מלין הבכיר.

הבכיר הוסיף כי "כבר ביום שני ניסו בכל דרך נציגי עיריית תל אביב לקיים את האירוע, וחיפשו פתרונות כגון הקדמת שעה וקיצור המקצה".

8 מתוך 8 |
צילום: דניאל בר און
1 מתוך 8 |
מרתון תל אביב האחרוןצילום: דניאל בר-און
2 מתוך 8 |
מרתון תל אביב האחרוןצילום: דניאל בר און

מנכ"ל העירייה, מנחם לייבה, טען הבוקר כי האחריות לאישור הריצה הבוקר היא על משרד הבריאות. לדבריו, "זה מקרה מצער, אבל פעלנו כפי שרשות צריכה לפעול. כאשר היתה תחזית לגבי טמפרטורה גבוהה ביום שישי, התייעצנו עם הרבה מאוד גורמים רפואיים. משרד הבריאות הוביל את התהליך. המשנה למנכ"ל משרד הבריאות התייעץ עם מומחים בתחום הפיזיולוגיה, כאשר לנגד עיניהם עמדה תחזית שהיתה יותר גבוהה ממה שהיה היום בפועל. ההמלצה שלהם היתה חד משמעית - לבטל את המרתון ולהשאיר את חצי המרתון, ובלבד שיסתיים עד 9:30. זה מה שעשינו".

במשרד הבריאות מספרים כי כל הצעה שהועלתה על ידי העירייה נבחנה על ידי פורום מקצועי בהתייעצויות טלפוניות. בין השאר נודע כי משרד הבריאות נועץ עם הנהלת מכון וינגייט; פרופ' דני מורן המשמש מנהל התוכנית הלאומית לאורח חיים בריא ופעיל; פרופ' יורם אפשטיין המשמש ראש היחידה לפיזיולוגיה במכון הלר למחקר רפואי במרכז הרפואי שיבא וחוקר באוניברסיטת תל אביב; ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו; ומנהל המיון בבית החולים איכילוב פרופ', פנחס הלפרין. כמו כן התייעצו במשרד עם נציגים ממשרדי החינוך והספורט, צה"ל ועיריית תל אביב. במהלך ההתייעצויות עלו פתרונות יצירתיים, כגון ביטול ריצת המרתון הארוך בלבד, כפי שהחליטה העירייה לבסוף.

בתום ההתייעצויות יצא מכתב סיכום ממשרד הבריאות, לבקשת העירייה, עליו חתום המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר בועז לב, המנמק מדוע יש לבטל את ריצת המרתון הארוך. עם זאת, במסמך אפשר המשרד לעירייה לקיים את ריצת חצי המרתון.
הבכיר במשרד הבריאות מבהיר כי "ההחלטה איזו המלצה לאמץ וכיצד היתה של עירית תל אביב בלבד, שהוצגו בפניה כלל הסיכונים. עיריית תל אביב יכלה לקבל גם החלטה על ביטול כל האירועים. רשות החלטה נתונה לה בלבד".

גורם נוסף במשרד הבריאות אף מוסיף כי רק ביום שלישי אחר הצהריים הודיעה העירייה כי החליטה לבטל את מקצה המרתון הארוך ולאפשר את קיום המקצים הקצרים יותר, יותר מיממה לאחר פניית המשרד לעירייה. "אם, כפי שטוענים בעירייה, החלטות משרד הבריאות אומצו באופן אוטומטי, מדוע לקח יום שלם מאז התריע המשרד לראשונה על קיום המרתון ועד שהתקבלה החלטת העירייה? חשוב שיובן שבידי העירייה הסמכות הבלעדית האם לקיים את האירוע או לא".

המכתב שנשלח לעירייה ממשרד הבריאות, שמאשר את קיום חצי המרתון

בעקבות האסון הורה הבוקר מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו להקים צוות בדיקה בשיתוף משרד הספורט לקביעת אמות מידה לאירועים בתנאי מזג אוויר קשים. ממשרד הבריאות נמסר כי "הצוות המקצועי יקבע את אמות מידה ותנאים לקיומם של אירועים בהתייחס לתנאי מזג האוויר שיחייבו את הרשויות המקומיות והמארגנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ