חולדאי: תנאי המרוץ היו סבירים; השר אהרונוביץ': אסור לעבור לסדר היום

העירייה דוחה את הביקורות על קיום המרוץ בו מת הצעיר: "המלצת משרד הבריאות היתה חד משמעית – לבטל את המרתון ולהשאיר את חצי המרתון"

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

עיריית תל אביב דוחה את הביקורת על ההחלטה לקיים היום (שישי) את אירועי מרתון תל אביב למרות השרב הכבד. העירייה מדגישה כי משרד הבריאות המליץ לבטל רק את ריצת המרתון המלאה ואישר לקיים כמתוכנן את שאר המקצים, בהם חצי המרתון, בו אירע האסון בו מת מיכאל מיכאלוביץ', בן 29 מהיישוב טנא עומרים שבדרום, ו-12 רצים אחרים נפגעו קשה עקב מכות חום והתייבשות. בעירייה מכחישים טענות לפיהן גורמים רפואיים המליצו השבוע לדחות את האירוע כולו למועד אחר.

ראש העיר רון חולדאי אמר: "אני חש צער עמוק וכאב על מותו של רץ חצי המרתון הבוקר ושולח את תנחומיי למשפחתו. אני מאחל גם החלמה מהירה לפצועים. נחקור ונבדוק את האירוע לעומק ונסיק את המסקנות והלקחים הנדרשים. כמו כן נשתף פעולה באופן מלא עם כל בדיקה שתערך בעניין זה. עם זאת חשוב לציין שלקראת המרוץ נערכו דיוני מטה מקצועיים יחד עם גורמי הרפואה הבכירים ביותר והעירייה קיבלה את המלצות הדרגים הרפואיים במלואן ופעלה לפיהן. בהתאם לכך ולאחר שיקול דעת של כלל הגורמים בוטל מרוץ המרתון המלא והוקדמו יתר המקצים. בפועל מקצה חצי המרתון התקיים בנתוני מזג אוויר שעל פי כל חוות הדעת שנתנו בשטח היו סבירים".

"זה מקרה מצער, אבל פעלנו כפי שרשות צריכה לפעול", אמר בשיחה עם "הארץ" מנכ"ל העירייה, מנחם לייבה. "כאשר היתה תחזית לגבי טמפרטורה גבוהה ביום שישי, התייעצנו עם הרבה מאוד גורמים רפואיים. משרד הבריאות הוביל את התהליך. המשנה למנכ"ל משרד הבריאות התייעץ עם מומחי תוכן בתחום הפיזיולוגיה, כאשר לנגד עיניהם עמדה תחזית שהיתה יותר גבוהה ממה שהיה היום בפועל. ההמלצה שלהם היתה חד משמעית: לבטל את המרתון ולהשאיר את חצי המרתון ובלבד שיסתיים עד 9:30. זה מה שעשינו", הסביר לייבה. 

8 מתוך 8 |
צילום: דניאל בר און
1 מתוך 8 |
מרתון תל אביב האחרוןצילום: דניאל בר-און
2 מתוך 8 |
מרתון תל אביב האחרוןצילום: דניאל בר און

  העירייה הפיצה בעקבות האירועים את המכתב שהעביר ביום שלישי ללייבה המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר בעז לב. "לאור נתוני מזג האוויר ועקת החום הצפויה ביום זה המלצת משרד הבריאות, ובהסתמך על אנשי הפיזיולוגיה של המאמץ, שראוי שלא לקיים את המתכונת המלאה של מרוץ המרתון. ראוי יהיה לסיים את המרוץ עד 9:30 ולהגביל את המאמץ ללא יותר מחצי מרתון. הסיכון בתחלואה מסכנת חיים הוא משמעותי בתנאים שיווצרו", כתב לב. 

  בתשובה לשאלה אם לא היה נכון לדחות את כל אירועי המרתון בשל התחזית לשרב, אמר לייבה: "הנקודה היא שצריך להחליט תמיד מראש ולא בדיעבד. החבל לא היה דק מפני שלא היו חילוקי דעות בין גורמי המקצוע. משרד הבריאות דיבר עם כל גורמי המקצוע הרלוונטיים בעלי המומחיות בתחום וההמלצה היתה חד משמעית וכך בסופו של דבר פעלנו". לייבה הוסיף כי העירייה תפיק לקחים מהאירוע, אך לא התחייב שבשנה הבאה יוקדם המרתון. הוא הדגיש כי תאריך המרתון נקבע בתיאום עם איגוד האתלטיקה.

  השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', אמר כי "זה אירוע חמור מאוד שצריך להיבדק, אי אפשר לעבור על זה לסדר היום. צריך לעשות בדק בית מה בדיוק היה שם. אין לי מושג איך לזה התנהל".

  המכתב שנשלח לעירייה ממשרד הבריאות, שמאשר את קיום חצי המרתון

  בשל התחזית לשרב, בחנה השבוע העירייה אפשרות לדחות את כל האירוע לשישי הבא, אך זו נפסלה בעקבות ביקורו הצפוי בישראל של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, במועד זה. העירייה שקלה גם להקדים עוד יותר את כל המקצים, אך לדבריה גורמים רפואיים הזהירו מפני מחסור בשעות שינה של הרצים. 

  מנהל מחלקת הספורט בעירייה, מוטי אמברם, סבור גם הוא כי ההחלטה לקיים את אירועי המרתון היתה נכונה. "תחזית מזג האוויר היתה תחזית לא טובה במיוחד. אנחנו התייעצנו עם משרד הבריאות והם הנחו אותנו בצורה מאוד קטגורית לא לקיים את מרוץ המרתון בתנאים האלה ובהחלט כן התירו לנו לקיים את מרוץ חצי המרתון. למרות זאת אנחנו החלטנו להקדים את כל המרוצים. כאשר האסון קרה היה עומס חום קל. הטמפרטורה במקום פיזית היתה סביב 24-22 מעלות. עומס החום לא היה כבד". 

  לדבריו, לא היתה סיבה לבטל את האירועים. "המקום היה מוצל, הצירים רובם היו מוצלים, לא היתה איזו תחושה שאנחנו עוברים איזה שהם גבולות. לא היתה שום סיבה שבשעה שמונה בבוקר יקרה אסון מהסוג הזה". אמברם הדגיש כי העירייה ביקשה מפורשות חוות דעת באשר לקיום חצי המרתון. לדבריו, אף גורם רפואי לא הזהיר מפני קיום האירוע, גם לא בישיבה האחרונה שהתקיימה שלשום. "שאלנו במפגיע – האם זה מתייחס גם לחצי המרתון או זה נכון רק למרתון – קיבלנו תשובה מאוד ברורה שבחצי המרתון רמת הסיכון מאוד נמוכה ואין סיבה לא לקיים אותו. נכון לעכשיו, כשאנחנו בוחנים מה היו הנתונים בזמן אמת, לא הייתי מקבל שום החלטה אחרת. אני חושב שקיבלנו החלטות נבונות ונכונות. אני גם לא יודע לומר ממה הבחור נפטר. זה אני מניח יתברר בשלב מאוחר יותר. אנחנו כמובן מביעים צער עמוק על הפטירה שלו".

  אמברם דחה טענות של חלק מהמשתתפים לפיהן היערכות העירייה לאירועים לא היתה טובה מספיק. "ההיערכות היתה מאוד מסיבית בנושא של התמיכה בענייני מים ומלחים, הגברנו גם מסדרונות רענון. העמדנו פה כמות מטורפת של בקבוקי מים ומנות שתייה – היו לנו 255 אלף מנות מים, מעל ומעבר לכל סטנדרט. אנחנו עכשיו אחרי המרוץ ויכולים להגיד שיש לנו עודף גדול מאוד של בקבוקי שתייה. אנשים לא שתו את כל מה שהצענו להם. נאמר על ידי המנחים בנקודות הכינוס ועל ידי המזניקים, להיות קפדן, לשתות בכל תחנת מים, ואם מישהו מרגיש שהגוף לא מתפקד כמו ביום-יום להישמע להנחיות של הגוף ולגשת לקבל טיפול. תגברנו גם את צוותי מד"א, את צוותי הסדרנות וההכוונה. עשינו את כל מה שאנחנו יודעים ויכולים".

  נציגי עירית תל אביב ומשרד הבריאות קיימו ביום רביעי ישיבה דחופה עקב תנאי מזג האוויר הקשים באשר לאירועי מרתון תל אביב, והוחלט לדחות חלקית בלבד את האירוע, ולבטל רק את ריצת המרתון ולהשאיר את מקצי הריצות הקצרים יותר. ממשרד הבריאות נמסר כי "המשרד פנה לעיריית תל אביב מתוך דאגתו למשתתפי המרתון במזג האוויר הצפוי, לאחר התייעצות עם גורמי מקצוע המובילים בתחום הפיזיולוגיה של המאמץ. ריצת מרתון היא ספורט אתגרי שבצדו סיכון לפגיעות יום. עיריית תל אביב קיבלה החלטה לבטל את המרתון, ולהערכתנו החלטה זו מנעה היקף נגעים גדול יותר".

  בעקבות האסון הורה הבוקר מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו להקים צוות בדיקה לקביעת אמות מידה לאירועים בתנאי מזג אוויר קשים. ממשרד הבריאות נמסר כי "הצוות המקצוע בשיתוף משרד הספורט יקבע את אמות מידה ותנאים לקיומם של אירועים בהתייחס לתנאי מזג האוויר שיחייבו את הרשויות המקומיות והמארגנים". 

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ