מי גונב לספורטאים החובבנים את כל ההנאה?

סדרת פריצות מתוכננות לרכבי ספורטאים בחניונים בטיילת הכט בחיפה וסמוך לאיצטדיון בהדר יוסף הפכו חיי קהילה שלמה לסיוט

אילן גולדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן גולדמן

כמו בכל ערב חג, גם ביום שני האחרון החל חניון העפר הסמוך לטיילת הכט בחיפה להתמלא ברכבים כבר משעות הבוקר המוקדמות. רוב החונים במגרש הרחב היו ספורטאי שעות פנאי - רוכבי אופניים, רצים או הלכים - שאולי לא שמעו על עברו המפוקפק של המקום כנקודת איסוף עירונית לנערות ליווי. לא ברור אם מישהו מאותם ספורטאים ידע כי עד לפני מספר שנים, החניון השלו הנושק לים בכלל היה מקום מפגשם של נרקומנים, סרסורים ועבריינים. בוודאי לא של ספורטאים.

אולם בשנים האחרונות השתנו דברים רבים בעיר הפועלים מהקצה אל הקצה. את שביל העפר שכוח האל שמוליך אל שקמונה החליפה טיילת חדשה ותוססת, את האפלה מקפיאת הדם האירו פנסי תאורה חדשים ומשוכללים, ואת השממה - באזור שבעבר נחשב למערב הפרוע של הצפון - הצליח להפריח קהל ספורטאי הפנאי הגדל של חיפה. למרבה הצער, הנרקומנים, הסרסורים ונערות הליווי שנעלמו ממגרש העפר התחלפו בכנופיות מתוחכמות של פורצי רכב. "אין יום שעובר שם ללא אירוע", טוענים גורמים במחלקה לזיהוי פלילי במשטרת חיפה. הספורטאים - שמדי יום משתמשים במקום כנקודת יציאה לאימוניהם - אובדי עצות.

מוקדם יותר השבוע שוב הכה שם הפשע. קבוצת ילדים מקומית שהשתמשה במגרש העפר כנקודת יציאה לאימון ריצה היתה הקורבן התורן. המאמנים השאירו במקום את הרכב ובו חפצי הילדים. הפורצים השקיפו מגבעה סמוכה ושיחרו לטרף. כשהגיעה שעת הכושר והקבוצה נעלמה אל תוך הטיילת, התקרבו הפורצים אל הסוזוקי הלבנה, איגפו אותה ברכבם ושלפו את המברג. בין רגע הכניעו הפורצים את החלון האחורי (בנקודה ה"מיוחדת" כפי שהשוטרים מכנים זאת) כשהם מתעלמים לחלוטין מעשרות המכוניות שחולפות על הכביש הסמוך. "הגנבים לא מפחדים מכלום", טוען רמזי, מוכר תותים חיפאי שמציע את מרכולתו בפתח החנייה ההומה בארבע השנים האחרונות, "בשבוע שעבר שלושה מהם קפצו כאן על בחורה, הכו אותה ואז לקחו את כל מה שהיה לה ברכב".

רוכבי אופניים בחניון גני יהושעצילום: מוטי מילרוד

אין ספק כי מדובר במקצוענים. הממצאים מגלים שהפורצים לא נשענו על חלון הרכב כדי להציץ פנימה, שחלילה לא תיוותר טביעת אצבע מפלילה. הודות לעבודת הכנה טובה הם ידעו היטב מה הספורטאים הצעירים השאירו מאחור. ברגע האמת הם שלפו את החלון החוצה, משכו את המושב האחורי ובזזו את תכולת תא המטען. היד לא בררה ונברה באלימות בין שברי הזכוכית: השלל היה שלושה תיקים עמוסים, שני מכשירי אייפון ומספר ארנקים. שניות לאחר מכן נעלמו מהמקום.

הספורטאים החיפאים אינם מופתעים מההתרחשויות. קשה למצוא ביניהם אחד שנגע הפריצות בחוף לא הותיר עליו חותם במשך השנים. בחפשם אחרי מסלול הריצה המישורי היחיד בעיר, כמעט הכל נגנב מהם: ארנקים, טלפונים, אופניים, ציוד ריצה מקצועי ולחלקם אפילו הרכבים עצמם. אצל אחרים, כמו הרצה החובבת תמר ברניס, זה קרה יותר מפעם אחת. בפעם הראשונה פערו הפורצים חור במנעול הדלת ורוקנו את תכולת הרכב. בפעם השנייה, שבועות ספורים לאחר מכן, היה זה חלון הרכב ששילם את המחיר. "אני כבר באמת לא יודעת מה לעשות", היא אומרת ונאנחת בחוסר אונים, "בכל פעם אני צריכה לבטל את כרטיסי האשראי, לחדש את הרישיונות והתעודות ולרכוש מחדש את כל הציוד שנגנב". החשש התמידי שמקנן בלב הספורטאים הוא שפריצה לביתם תהיה השלב הבא.

ומה אומרים על כך במשטרה? שלא לציטוט יאמרו כי כל עוד מדובר במתחמי החוף של חיפה, ממש לא כדאי להשאיר ציוד וכסף ברכב. "פירצה הקוראת לגנב", הם מכנים זאת. לדברי גורמים בתחנת חיפה, שסרבו להתראיין באופן רשמי לכתבה, בשנים האחרונות עיבתה המשטרה את היקף הסיורים, כמו גם את העבודה הסמויה המתבצעת באזור. במקביל, מספרים שם שעיריית חיפה הציבה בחלק מהחניונים מצלמות בקרה. ומה באשר לאותו מגרש עפר מדובר בכניסה לטיילת הכט? שם אין רואה ואין נראה. עמודי התאורה חפים ממצלמות ומשטרת חיפה מגלגלת את האחריות לפתחה של העירייה. "המצלמות זה לא תחום האחריות שלנו", הם אומרים.

"זה קורה כל הזמן", טוען רמזי, "כל יום-יומיים לפחות, אך במיוחד בחגים ובסופי שבוע כשיש הרבה מכוניות ואנשים. מה אתה חושב, שאני לא מפחד מהסיפור הזה של הפריצות? אני מאורס ובסוף כל יום עבודה יש עלי לפחות 1,000 שקל. גם אני מפחד שמישהו ינסה לגנוב ממני. אלו אנשים אלימים שמסוגלים גם לדקור". לדבריו של רמזי, מדובר בעבריינים צעירים בשנות ה-20 לחייהם. "אם מישהו היה שם פה מצלמות והמשטרה באמת היתה עושה את עבודתה, דברים כאלה לא היו קורים", הוא מסכם.

"המשטרה פועלת במקום באופן סמוי וגלוי ולכדה השבוע שני חשודים שפרצו לכלי רכב וברשותם רכוש החשוד כגנוב", מסר דובר מחוז הצפון במשטרת ישראל, "במשטרה ימשיכו בפעילות מניעה ואכיפה על פי הערכות המצב".

איצטדיון האתלטיקה בהדר יוסף. הוקם פורום עבור "קורבנות החניון" במקוםצילום: דודו בכר

אבל הפריצות לרכביהם של ספורטאי פנאי אינן נחלתה הבלעדית של חיפה. מדובר בתופעה שמתרחשת בכל רחבי הארץ – במיוחד באזורים בהם הפורצים מזהים התקהלויות של ספורטאים. איצטדיון האתלטיקה בהדר יוסף בתל אביב, למשל, הפך בשנים האחרונות לאחד האתרים המפוקפקים והמסוכנים בארץ להשארת רכב. "זו תופעה מצערת שקיימת במקום כבר שנים", מסביר יוסי וסרמן, מנהל הפורום של איגוד האתלטיקה הישראלי. לדברי גונן בצר: "התופעה תיפסק רק אם יעמידו במקום מצלמות אבטחה ויציבו עמודים עם תאורה חזקה". עד אז, ממליץ בצר לבאים למקום להימנע מחנייה באזורים החשוכים.

לחנוך שחר בן ה-78, פנסיונר וחובב ריצה מושבע מצפת, זה כבר כנראה מאוחר מדי. "במרוץ ותיקים שנערך לפני שנתיים בהדר יוסף, פרצו לי את הרכב וגנבו מתוכו את כל התכולה", הוא מספר, "רוקנו לי את הארנק לחלוטין מכסף ומכרטיסי אשראי". לדבריו, באותו אירוע נפרצו מספר רכבים נוספים ותיקים רבים נמצאו לאחר מכן זרוקים בשטח. עד היום חפציו האבודים של הרץ הוותיק טרם הושבו אליו.

אך זהו רק מקרה אחד מבין מאות, אולי אפילו אלפים. עדות למימדי התופעה המשתוללת כנגד הספורטאים ניתן לקבל באמצעות הקשה פשוטה של הביטוי "פריצות לרכב בהדר יוסף" בגוגל. החיפוש מעלה אינספור תלונות שהועלו לרשתות החברתיות מצד הרצים ובני משפחותיהם, כמו גם תחינות לעזרה מהרשויות. אפילו הוקם פורום לפני חמש שנים תחת השם "קורבנות חניון איצטדיון האתלטיקה בהדר יוסף". כל זה לשווא. על פי הספורטאים שמתאמנים במתחם באופן יומיומי, הפריצות ממשיכות כסדרן. השבוע, כך מתברר, היה זה תורו של אחד המאמנים באיצטדיון ליפול קורבן לפושעים.

ומה עושים בינתיים הספורטאים? בלית ברירה רובם מעדיפים להתרוצץ עם כיסים מלאים בציוד מאשר לסמוך על הרשויות. "אין לנו אפשרות אחרת", מסביר אחד מהם. אם פעם יכולים היו הרצים לצאת לאימון כשרק נעליים ובגדים לגופם, מסתבר שפתרונות כמו מכנסיים עם כיסים ייעודיים, נרתיקים לטלפונים ניידים וחגורות לנשיאת ציוד הפכו לכורח המציאות בדרך לאימון הבא. גם את הפשטות המופלאה של הריצה הצליחו הפורצים להפוך למשימה מורכבת.

תגובה עיריית תל אביב: "אכיפה כנגד פריצות לכלי רכב הינה באחריות משטרת ישראל". תגובת משטרת תל אביב טרם התקבלה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ