מסתבר שקסדות לא מונעות פציעות ראש בסקי

פציעתו הקשה של מיכאל שומאכר לא הפתיעה את המומחים. תחושת ביטחון מדומה, המובילה להקצנת הסיכונים, מבטלת במקרים רבים את התועלת שבציוד המגן

קלי מקמילן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלי מקמילן, ניו יורק טיימס

העובדה שמיכאל שומאכר חבש קסדה כאשר נפגע בראשו בזמן תאונת הסקי שאירעה לו בשבוע שעבר, לא הפתיעה את המומחים. שומאכר, הנהג המצליח בהיסטוריה של פורמולה 1, סבל מטראומה מוחית לאחר שראשו פגע בסלע במסלול בצרפת. למרות שנקט באמצעי הבטיחות המקובלים, הוא עודנו נאבק על חייו בבית החולים בגרנובל.

הפציעה של הגרמני הסיטה את אור הזרקורים לטרנד מטריד. על אף שגולשי סקי וסנובורד בארצות הברית חובשים עתה קסדות יותר מאי פעם – כ-70%, פי שלושה ממספרם בשנת 2003 – לא נרשמה כל ירידה בפגיעות ראש בעשור החולף.

מומחים משייכים את הקשר הבלתי סביר הזה, בין שיפור הבטיחות ליציבות במקרי התאונות, לעלייה בהתנהגות המסוכנת של הגולשים: מחליקים מהר יותר, קופצים גבוה יותר וגולשים מחוץ לאזורים המורשים. "הציוד שעומד היום לרשותנו מאפשר לנו לעשות דברים שלא היו אפשריים בעבר - והגולשים בודקים את הגבולות, החורגים לא פעם מתחום השליטה העצמית", טוען כריס דוונפורט, גולש סקי הרים מקצועני.

על אף שגולשי סקי וסנובורד בארצות הברית חובשים עתה קסדות יותר מאי פעם, לא נרשמה כל ירידה בפגיעות ראשצילום: רויטרס

דייב בירד, האחראי לתחום ניהול הסיכונים באיגוד הסקי האמריקאי, מייחס את העלייה לשימוש בקסדות לדחיפתן מצד אתרי הסקי, היצרנים ורופאים. הוא מציין גם את המודעות הציבורית הגדולה לנזקי פגיעות ראש, תוצאה של סיקור תקשורתי עקבי של הנושא, במיוחד לגבי שחקני פוטבול, אך גם במקרי מוות של ידוענים בתאונות סקי, לדוגמה סוני בונו ונטאשה ריצ'רדסון.

לשימוש הגובר בקסדות יש גם תוצאות חיוביות: מומחים טוענים כי הן מצמצמות את מספר הפגיעות הקלות ב-50-30 אחוזים. רופאיו של שומאכר אמרו כי לולא ראשו היה מוגן, לא היה שורד את הנפילה. ואולם, עדויות רבות מצביעות על כך שהקסדות אינן מונעות פגיעות חמורות יותר.

פרופ' ג'סי שילי, שחקר פציעות הקשורות לספורט שלג באתר סקי בוורמונט במשך 30 שנים, טוען כי מרבית התאונות הקשות כוללת מרכיב תנועתי שאין ביכולת הקסדות למנוע. לדבריו, במחקר שלו לא נמצאה כל ירידה בפציעות הראש הקשות – שברי גולגולת, פגיעה ברקמת המוח וכיו"ב.

למעשה, מחקרים שונים מראים כי מספר פגיעות הראש כתוצאה מספורט עלה. ב-2012, חוקרים מאוניברסיטת מערב מישיגן בדקו פציעות בקרב גולשי סקי וסנובורד בארצות הברית ומצאו כי מספרן זינק ב-60% בתקופה שבין 2004 ל-2010 – על אף שנתוני השימוש בקסדה עלה באחוזים דומים. מחקר נוסף, שבוצע על ידי אוניברסיטת וושינגטון במארס 2013, הראה שמספר הפציעות בספורט חורף בין בני נוער האמיר ב-2010-1996 ב-250%.

המסלול בו נפגע שומאכר. עקב שיפור אמצעי הבטיחות, אתרי סקי רבים התגברו על תנאי שטח גרועיםצילום: אי-אף-פי

שורשי התופעה מורכבים וניתן להסבירם במודעת הגוברת לפגיעות מוח וכפועל יוצא לעלייה בדיווחן. מצד שני, הרוב המוחלט של המומחים מזכירים גורם אחד, שחוזר שוב ושוב: לקיחת סיכונים גדולים יותר על ידי הגולשים. בשנים האחרונות, אתרי סקי רבים הקימו מסלולים גדולים יותר ושיפרו את הגישה לאלה הממוקמים בתנאים שטח קשים יותר. במקביל, השיפור בציוד הקצה איפשר לגלוש מהר יותר, תוך ביצוע תרגילים מסובכים ומסוכנים לאין שעור. "יש דחיפה של לסקי מהיר וגבוה יותר. יציאה מהגבולות הפכה לנורמה, לא ליוצא מן הכלל", אומרת נינה ווינאנס, רופאת ספורט מקליפורניה, "גם הנהירה למסלולים אתגריים ממלאת תפקיד משמעותי בסטטיסטיקת הפציעות הגואה".

האוכלוסייה הכי חשופה לתרבות הזו היא גם זו שנפגעת הכי הרבה. גברים צעירים, בטווח שבין בני עשרה לסוף שנות השלושים לחייהם, מהווים כ-70% ממקרי הפגיעות הקטלניות בספורט שלג. זו אותה אוכלוסייה שמככבת בסטטיסטיקות הבודקות התנהגות מסוכנת אחרות, כגון נהיגה במהירות מעל המותר.

"הקסדה עושה עבודה טובה בהגנה מפני סדקים בגולגולת, אך אינה אפקטיבית בכל הקשור לזעועי מוח", מסביר שיבי, "אנו מסבירים זאת בכך שפציעות אלו מתרחשות במהירויות כה גבוהות, שלא די בקסדה כדי לבלום אותן". ייתכן שזה מה שאירע לשומאכר.

חלק מהיצרנים מנסים להפוך את הקסדות לבטוחות יותר על ידי פיתוח טכנולוגיות המתמודדות טוב יותר עם הפגיעות הספציפיות שגורמות לנזק מוחי. מצד שני, מספר רופאים גורסים כי דווקא חבישת הקסדה עלולה להעניק לגולשים תחושת ביטחון מדומה. "אי אפשר למנוע פגיעות ראש ב-100%", אומר אלן וינטרוב, שמנהל את מחלקת פגיעות המוח בבית חולים בקולורדו, "ככל הראש מוגן יותר, כך אנשים מרשים לעצמם סיכונים גדולים יותר".

הקדימון ל"סיבוב ההתרסקות":


הבעיה הגדולה יותר היא האדרת ספורט השלג, המעלה על נס ביצועים שנעשו בתנאים קשים תוך כדי התגברות על סכנות. בינואר 2013, יצא לאקרנים הסרט התיעודי "סיבוב ההתרסקות", שליווה את ניסיון הקאמבק של גולש הסנובורד קווין פירס לאחר שסבל מפגיעה מוחית. הבמאית לוסי ווקר הסבירה שעל ידי חקירת הספורט האתגרי, היא מקווה לעודד שימוש בקסדות ולסייע בגיבוש הרגלי בטיחות בקרב מקצוענים וחובבנים, וכן להזכיר לראשי תעשיית הספורט את אחריותם בשמירה על בריאות המשתתפים.

"שולטת כאן עכשיו תרבות של משקאות אנרגיה, של לקיחת סיכונים, שמשווקת באגרסיביות בין היתר על ידי שיפור ביצועים בסקי", מסכם רוב גפני, רופא ספורט, "זה מה שאנשים רואים, וזה מה שאנשים חושבים על סקי. המציאות, מנגד, היא שרק הגולשים הבכירים ביותר מסוגלים לקחת סיכונים ולבצע את התרגילים הללו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ