מרתון טבריה

זוהר זימרו וסבטלנה בחמנד הוכתרו לאלופי ישראל

מרתון טבריה הצליח לספק רגעים מרגשים עבור החובבנים, לצד תסכול למקצוענים. בהיעדר שיאים, הבליט האירוע בעיקר את העסקנים. טריקו רובי האתיופי סיים ראשון

אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי טלשיר

תוך ארוך של רצים לתאי השירותים הכימיים וריח חריף של תכשירים ומשחות לשרירים ליוו את הדקות שקדמו לזינוק למרתון טבריה ה־37. 2:16:25 שעות לפני שיחצה את קו הסיום הלך זוהר זימרו לאטו, לראשו כובע גרב ולגופו לבוש חמים.

בשקט ובצניעות האופיינית לו, צעד המרתוניסט הבכיר בארץ לנקודת ההזנקה. על ענייני התקצוב, התמיכה וההכרה להם הוא ושאר האתלטים זוכים במהלך השנה כולה מתבטא זימרו בזהירות, אך מבע פניו הנוגה לא יכול להסוות את האכזבה. באחד מאירועי השיא של האתלטיקה הישראלית, אפשר היה להפנות זרקור, גם אם מינימלי, אל התוצר המקומי. איגוד האתלטיקה ונציגי טבריה אמנם עמלו והפיקו תחרות מתוקתקת וצבעונית, אלא שבפן התקשורתי היה משהו מאוד צורם.

שתי מסיבות עיתונאים אורגנו, הראשונה לפני המרתון. כיבוד מפנק ושולחן מהודר קיבלו כרגיל את הנכנסים, ובחזית המיקרופונים התיישבו להם יו"ר ומזכ"ל האיגוד, יו"ר מועצת ההימורים וסגנו, ראש עיריית טבריה וסגנו, ראש מינהל הספורט וכן, אפילו מנכ"ל מרכז הפועל. כל כך הרבה כיסאות בפרונט של שלטי החסות, ואף מקום לאתלטים - ישראלים או בינלאומיים - שנותרו ישובים בצדי החדר. מרתוניסטית ישראלית בכירה כלל לא היתה שם בחמישי בערב. על תוכן הדברים שנאמרו אין צורך להרחיב - במשך יותר משעה טיפח כל אחד את האגו של היושב לימינו. דיברו על התנופה של טבריה, על נפלאות הטוטו ועל הבונוסים שיוענקו אם ייקבע שיא מסלול (עניין שרלוונטי כמובן רק לרצים מחו"ל).

על קו הזינוק. מבחינת רוב המשתתפים, לא משנה מה מראה השעון - הם עשו את הבלתי ייאמןצילום: גיל אליהו

מסיבת העיתונאים לסיכום המרתון היתה שחזור מייגע של היממה החולפת. אחרי שעה של קשקושים, התעשת דובר האיגוד אורן בוקשטיין והורה למנצחי המרתון - הן בחזית הישראלית והן בתחרות הכללית - לעבור לשבת בשולחן המרכזי. אלמלא עשה זאת, הפטפוטים על טבריה ועל הטוטו היו ממשיכים עד כניסת השבת. בוקשטיין כנראה היה היחיד שזכר כי מדובר באירוע תחרותי, עם משתתפים שהשלימו זה עתה את אחד האתגרים הספורטיביים הגדולים ביותר.

עם זאת, בזמן הריצה היו רבים שנרתמו לדחוף את הרצים ועשו זאת מכל הלב. בקילומטר ה־14, על כביש 92, בקע קולו של אבי שטיין, שסייע לאיגוד במלאכת המגאפון. "יופי של ריצה, חבר'ה. אני מקנא בכם, אתם נראים נהדר", כרז למרתוניסטים המיוזעים ולפתע זיהה חדירה חשודה לנתיב הריצה: "הופה, רוכבי אופניים יקרים, בשם משטרת ישראל כדאי שתעצרו ותסבירו לי מה לעזאזל אתם עושים פה. לא עוברים את הקו הזה עד עין גב". רוב הצופים חיכו בקו הסיום המתוקשר והססגוני, אבל מעטים בכל זאת יצאו לשטח ועודדו את הרצים הסחוטים. "יאללה, אין עוד הרבה, יש עוד המון", צעקו להם בקילומטר ה־20.

הרוח הארורה נשבה בעוצמה. מהבקרה דווח שהמוליכים הבינלאומיים גמאו את מחצית הריצה בשעה וחמש דקות, קצב שלא יאפשר להם לשפר את שיא המסלול (2:07:30 שעות) ולגרוף בונוס בסך 100 אלף דולר. שני האורחים מאתיופיה, טריקו רובי וקטמה נגסה, ברחו לדבוקה והשאירו אבק גם לרכבי הליווי. רובי היה הראשון לפלס דרכו אל תוך יריעת הבד הנכספת וניצח בזמן של 2:10:32 שעות. נגסה הגיע כ־40 שניות אחריו וסיים שני.

זימרו סיים ראשון מבין הישראלים, בתוצאה טובה שלא עמדה בקריטריון לאליפות העולם (2:15:00 שעות). וובה בריהון, שטרם זכה בתואר המקומי, הגיע כשלוש דקות אחריו ויוסף ימהרן חצה שלישי עם שיא אישי נהדר. "התוצאה די טובה, אבל אני לא כל כך מרוצה", סיכם זימרו, "שאפתי לרוץ מהר יותר ולשבור את השיא הישראלי (2:14:21 שעות של היילה סטאין). בקילומטר ה־35 עוד הרגשתי שאני כן מסוגל לקבוע קריטריון לאליפות העולם, אבל כשאתה רץ לבד כל הדרך זה מאוד קשה. מקווה שבעתיד המארגנים יביאו גם רצים ברמה שלנו, ולא כאלו שטובים מאתנו בהרבה, כדי שנוכל להתקדם". אמר ורמז בדרכו העדינה על הצורך לסייע לכוחותינו ולא רק לפטנז על שיאי מסלול.

טריקו רובי חוצה ראשון את קו הסיום. כל כך הרבה כיסאות בפרונט של שלטי החסות, ואף מקום לאתלטים, שנותרו ישובים בצדי החדרצילום: גיל אליהו

על רקע מסוקי האפאצ'י שחגו מעל הכנרת, ניצחה דיווינה ג'פקוגיי הקנייתית בנשים בזמן של 2:34:41 שעות, התוצאה הנשית השנייה בטיבה בהיסטוריית המרתונים בארץ. אחריה הגיעה סיסאי ארסדי האתיופית. סבטלנה בחמנד היתה הישראלית הראשונה שסיימה (2:52:52) שעות, קטפה אליפות טבריינית שנייה מתוך שתי ריצות בהן השתתפה וסיימה במקום השלישי הכללי. יערה זנגי־רדושיצקי סיימה במקום הרביעי הכללי, ואור כרמלי השלימה את פודיום הישראליות.

מרתון טבריה 2014 ננעל בלי שיאי מסלול או הישגים ישראלים יוצאי דופן, אבל עם המון תמונות ורגעים קטנים למזכרת. רץ צעיר ואחר מבוגר שחצו את הקו יד ביד, רצים עיוורים שהובלו בידי חונכים, קשישים שהתמוטטו כמה מטרים לפני קו הסיום והושיטו יד לאדם שרץ לידם כדי שיסחוב אותם לסוף בזחילה, ובעיקר האושר העילאי של כל אלו שהתקרבו לקו הסיום, הניפו ידיהם אל על וידעו בתוך תוכם שלא משנה מה מראה השעון, מבחינתם הם עשו את הבלתי ייאמן - וצלחו ריצת מרתון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ