מדוע נדחה טריאתלון חיפה: הגשם או הביוב?

באיגוד הודיעו כי לא יאפשרו למתחרים לשחות בחוף דדו המזוהם, בעירייה האשימו תחילה את מזג האוויר ולאחר מכן גלגלו את האשמה לטירת הכרמל. 800 המשתתפים יאלצו לחכות שבוע נוסף

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי טלשיר
אורי טלשיר

בשבת הקרובה (1 בנובמבר) תוכננה להתקיים בחיפה תחרות הטריאתלון השנתית. ביממה האחרונה התבשרו למעלה מ-800 המשתתפים כי האירוע נדחה בשבוע, אך בין השורות חבוי הסיפור האמיתי. הסיבות שהובילו להחלטה והאופן שבו הוצגו הטיעונים של שני הגופים המארגנים, עיריית חיפה ואיגוד הטריאתלון, מעלים לא מעט סימני שאלה.  

שוטטות אקראית בדפי הפייסבוק של העירייה והאיגוד מעידה על השתלשלות הפכפכה, שבה כל צד בחר להדגיש פן אחר לגמרי בסוגיה. בפוסט שפרסמה אתמול עיריית חיפה, כשירות לציבור המתרחצים, נכתב כי "עקב תקלה במערכת הביוב של טירת הכרמל, משרד הבריאות הורה לסגור לרחצה את החופים כרמל, זמיר ודדו". כעבור מספר שעות העלתה העירייה פוסט נוסף, כביכול ללא שום קשר למידע שהועלה קודם, ולפיו "עקב תנאי מזג האוויר הצפויים בסופ"ש, טריאתלון חיפה נדחה בשבוע וייערך בשבת הבאה, 8 בנובמבר 2014".

שני הפוסטים של עיריית חיפהצילום: פייסבוק

עיריית חיפה אמנם לא קשרה בין בעיית הביוב לבין דחיית הטריאתלון, שמקטע השחייה שלו מתקיים בחוף דדו, אך מספר גולשים תהו לגבי הזיקה האפשרית. אלא שכשלוש שעות לפני הודעת העירייה, נכתב בדף הפייסבוק של איגוד הטריאתלון כי "בצל תקלת הביוב שארעה בחופי חיפה והמשמעויות הנובעות ממנה, באיגוד הטריאתלון מבצעים הערכת מצב ובדיקת מכלול האפשרויות שעומדות בפנינו. עדכון מסודר וסופי ייצא עד שעות הערב. לתשומת לבכם, אנו הגורם היחידי המוסמך לפרסומים בנושא הטריאתלון".

לא זאת בלבד שהאיגוד חשף את הסיבה שלדעתו הובילה לדחיית הטריאתלון – שאותה בעירייה כנראה ביקשו להצניע – הרי שגם באשר למועד החדש של התחרות התגלה חוסר תיאום בין הגופים. בעירייה מיהרו לשבץ את האירוע ב-8 בנובמבר, וזאת לפני שבאיגוד הודיעו על מועד חלופי. רק אתמול בלילה, כחמש שעות לאחר הודעת העירייה, הגיע העדכון מהאיגוד, ובו הודגשה שוב סיבת הדחייה - זרימת השפכים וזיהום חופיה הדרומיים של חיפה.

שחייה במהלך טריאתלון. מפחדים מגשם או ביוב?צילום: Creative Commons

"קראנו בעיתון כתבה גדולה על זיהום חמור, ובעקבותיה החלטנו שלא נכניס את הטריאתלטים שלנו לשחות במים כאלה", מסביר יובל חץ, יו"ר איגוד הטריאתלון. "אם זו היתה תחרות רגילה היינו מוותרים על מקטע השחייה והופכים אותה לדואתלון, אבל מאחר שמדובר גם באליפות ישראל בחצי איש ברזל (אליה נרשמו כ-200 מתוך 800 המשתתפים), רצינו לקיים אותה כהלכתה. אני מקווה שבשבוע הקרוב יפתרו את הבעיה ואז עוד שבועיים לא תהיה משמעות לזיהום. בטיחות המתחרים ובריאותם היא הדבר החשוב ביותר עבורנו".

אמנם בסוף השבוע הקרוב אמור לרדת גשם, אבל חץ מבהיר שזוהי בפירוש לא הסיבה לדחיית האירוע. "מזג האוויר לא מעניין מבחינתי. אני איש ים כבר הרבה שנים, הסתכלתי על המפות המטאורולוגיות ואכן צפויים ממטרים, אבל לא סערה. כבר התחרנו בגשם ולא קרה שום דבר. אנחנו לא מחלידים במים. נכון שצריך להפריד בין מקצוענים לחובבנים, שאיתם נזהר יותר, אבל מזג האוויר הוא לא סכנה מבחינתנו. בכל אופן, בשבועיים הקרובים מסתמנת התחממות כך שהדחייה עקב הביוב עשויה להוביל לתחרות מוצלחת הרבה יותר". אלא שגורמים בעיריית חיפה טוענים כי האיגוד בחר להבליט את סוגיית הביוב כדי שלא ייווצר תקדים לפיו נדחית תחרות בשל מזג האוויר.

חץ התייחס בעדינות דיפלומטית לאופן שבו בחרה עיריית חיפה להציג את הדברים. "זה שיש אנשים שמפרסמים כל מני דברים, בין אם זו העירייה או גורם אחר, זה לא מה שחשוב. עם מזג האוויר אנחנו יודעים להתמודד, אבל כאיגוד לא נערוך תחרות כשיש סכנה למתחרים. במשך 18 שנה שאני בטריאתלון, 12 מתוכן בהנהלה, מעולם לא קרה שדחינו תחרות טריאתלון, אז בטח שלא מזג אוויר יגרום לזה. אם מישהו בחיפה מפרש את האקלים כבעיה זה בסדר גמור, אין לנו שום חילוקי דעות כל עוד המטרה מושגת. לפני שבועיים ירד מבול באירוע האופניים של תל אביב שהופסק. כולם מפחדים להיות נתבעים ואין גיבוי של רשויות הספורט במדינה לדברים כאלה. יכול להיות שמבחינת עיריית חיפה ומנסיונה, הביוב הוא החלק הפחות חשוב פה".

חוף הים בחיפה. "בטיחות המתחרים ובריאותם היא הדבר החשוב ביותר עבורנו", אמר יו"ר איגוד הטריאתלוןצילום: חגי פריד

אתמול, בתום דיונים מרתוניים וישיבת הנהלה דחופה, החליטו באיגוד לדחות את האירוע. מי שהתאריך החדש לא מאפשר להם להתחרות יקבלו החזר כספי, אולם יש לציין כי המועד החלופי מתנגש עם מסע האופניים למדבר, שיזמה עמותת בית השאנטי מתל אביב. מספר טריאתלטים שתכננו לקחת חלק בשני האירועים קוננו על החפיפה, אולם לוח הזמנים הצפוף כנראה אילץ את המארגנים לנהוג כפי שנהגו. "אנחנו מקווים שאף אחד לא יבטל את ההשתתפות שלו, אבל מאחר שזה כוח עליון – או כוח תחתון כי זה מגיע מהביוב – נאפשר לאנשים לבטל", מסכם חץ בחיוך, "מי יודע, אולי דווקא המועד החדש יביא עמו משתתפים נוספים". 

בהודעה רשמית מטעם עיריית חיפה נמסר: "הטריאתלון נדחה עוד טרם מחדל הביוב של טירת הכרמל, שעליו עוד נבקש את הדין מהאחראים, עקב ספקולציות מזג האוויר שעתיד להיות סוער וסוכם עם איגוד הטריאתלון מבעוד מועד. בכל מקרה, לאחר הזרמת הביוב, הדחייה קיבלה משנה תוקף. עוד כשבועיים אנו מבטיחים שתיערך אחת התחרויות המרהיבות בישראל ונקווה לאחריות מירבית מגורמים חיצוניים שלא יזיקו לחגיגה".

תגובת עיריית טירת הכרמל טרם התקבלה והיא תצורף כשתתקבל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ