רופאים נגד מתן אישורי בריאות למשתתפי מרתון: מיותר ומסוכן

לטענת חברי המועצה הלאומית לבריאות הקהילה, ההליך המקובל מייצר עומס על המערכת ועלול לגרום נזק גופני לרצים. "כל קשר בין האישור הזה לבין כשירות לפעילות בעצימות גבוהה מקרי לחלוטין", פוסק יו"ר איגוד רופאי המשפחה

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

בעקבות מרתון תל אביב האחרון, שהופסק בגלל מזג האוויר השרבי וגרם לעשרות נפגעים, ורגע לפני מרתון ירושלים, שצפוי להתקיים ביום שישי הקרוב, יוצאים הרופאים נגד המדיניות של דרישת אישורים רפואיים מהמשתתפים במרתון ואירועי ספורט עממיים אחרים. לטענתם, מתן האישורים – המהווים הלכה למעשה אסמכתא רפואית בנוגע לכשירות המשתתפים בפעילות מסוג זה – יוצר עומס על המערכת הרפואית וכי יש להסתפק בהצהרת בריאות של המשתתפים, ובנטילת אחריות אישית. 

ביום שישי האחרון דנה המועצה הלאומית לבריאות הקהילה בנושא מתן האישורים. בדיון לקחו חלק בין היתר מנכ"ל משרד הבריאות, רופאי משפחה, רופאי ספורט וגורמים מקצועיים מהתחום. חברי המועצה הסכימו באופן גורף כי מתן האישורים מיותר ומסוכן. לדבריהם, האישור הרפואי מעניק למשתתפים תחושה שהכל בסדר בזמן שלמעשה הם עלולים להתעלם תוך כדי הריצה מהבעיות האמיתיות ולגרום לנזק גופני.

ביולי אשתקד פסק בית המשפט כי אין די בהצהרת בריאות אינטרנטית לקביעת כשירותו הגופנית של משתתף, ויש צורך באישור רפואי. בהתאם לכך צרפו מארגני אירועי המרתון, כחלק מהליך הרישום האינטרנטי, גם חובת צירוף אישור רפואי. ואולם, המדיניות הגורפת של קופות החולים כיום היא לא להעניק אישורים רפואיים לצורך השתתפות במירוצים הללו – לא משנה באילו מקצים מדובר, כמו גם באירוע ספורט עממיים אחרים.

מרתון תל אביב 2015. האישור הרפואי מעניק למשתתפים תחושה שהכל בסדרצילום: אי־אף־פי

"האישור הרפואי אינו עוזר ומסתבר שאף מונע מאלפים להשתתף בפעילויות ספורט עממיות. הוא גם מעמיס על המערכת הרפואית וגם מסכן את הרצים, זאת מכיוון שהאישור עלול להשלות את המשתתף ולהעניק לו שלווה מסוכנת", אומר יו"ר איגוד רופאי המשפחה, פרופ' שלמה וינקר. "המארגנים מוכנים כיום לקבל כל נייר שלמעלה מופיע מספר הזהות של המשתתף, באמצע המלה 'כשירות' ובסוף חתימה של רופא, גם אם מדובר באישור למכון כושר. כל קשר בין האישור הזה לבין כשירות לריצת מרתון או לפעילות בעצימות גבוהה הוא מקרי לחלוטין. מבחינה רפואית, אנחנו לא יכולים לקבוע אם מי שפונה אלינו כשיר לפעילות גופנית עצימה. אנחנו לא אמורים ולא צריכים לתת אישור כזה, אלא במקרים יוצא דופן, של אנשים בעלי בעיות רפואיות קודמות.

"ככלל, רוב האנשים שמשתתפים באירועים הללו בריאים וצריכים לקחת את האחריות על עצמם - וזו הבעיה. לכל המשתתפים במרתון תל אביב היה אישור רפואי, ובכל זאת תנאי מזג האוויר יחד עם העובדה שהרצים לא היו קשובים לגופם, גרמה לנפגעים רבים. זו הפעם הראשונה שנפגעו אנשים שהיה להם אישור רפואי, ואני לא מקנא ברופאים שנתנו להם את האישור. אחרי אירוע כזה ספק אם רופא יסכים להעניק אישור כזה. אנחנו שמחים על ההמלצה של המועצה הלאומית, מאחלים החלמה מהירה לנפגעים מהמרתון בתל אביב ומקווים שבעקבות המלצה זו המארגנים של המירוצים השונים יוכלו לקיים בשנים הבאות תחרויות ריצה עממיות עם משתתפים רבים וללא נפגעים".

זו אינה הפעם הראשונה שהנושא עולה באופן רשמי במערכת הבריאות. עמדת המועצה תואמת את המלצות ועדת המומחים של משרד הבריאות בנושא, שפורסמו ביולי 2013. הוועדה, בראשות פרופ' דני מורן מהמחלקה לפיזיותרפיה באוניברסיטת באריאל, מנתה 28 חברים והוקמה על רקע מקרה המוות של צעיר בן 28 במרתון תל אביב בשנת 2011. בין המלצותיה: בטמפרטורה של 28 מעלות ומעלה יבוטלו אירועי ספורט המוניים; לא יתבצע הזנק במירוץ ברמה של 24 יחידות יא"נ (יחידות אי נוחות), שהיא רמה המשתווה לטמפרטורה של 28 מעלות ו-50% לחות; ובאירוע שבו נפגעי חום רבים, בשיעור של יותר משלושה לכל 1,000 משתתפים, ישקול המנהל הרפואי להמליץ לעצרו.

מבחינה רפואית, המליצה הוועדה למשתתפים להיבדק אצל רופא המשפחה טרם התחלת האימונים. הבדיקה צריכה לכלול גם תרשים אק"ג כדי לשלול מומים לבביים מולדים. השתתפות בריצת חצי מרתון מומלצת רק לאחר שנעשו לפחות שלוש ריצות של 10 ק"מ שנתיים קודם לכן, והשתתפות בריצת מרתון מומלצת לאחר השתתפות בשני מירוצי חצי מרתון לפחות שנתיים קודם לכן. עם זאת ההמלצות אינן מגדירות אישור השתתפות רפואית כתנאי השתתפות באירוע. המלצות הוועדה נותרו בגדר המלצות בלבד, מאחר שהקיום האירועים הללו הוא בתחום משרד התרבות והספורט, ומשרד הבריאות כיום אינו נדרש לאשר אירועי ספורט. 

לדברי וינקר, מארגני מרתון תל אביב, שהשתתפו גם הם בדיון, סיפרו כי ביחס לשנים עברו נרשמה ירידה של למעלה מ-10,000 רצים והעריכו כי ייתכן שאחת הסיבות לכך נובעת ממקרים רבים שבהם לא הצליחו משתתפים פוטנציאליים להשיג אישורים רפואיים. משמעות הסתפקות בהצהרה רפואית בלבד היא שהמשתתפים ימלאו טופס הצהרת בריאות, ואם לפי כלל הסעיפים הוא או היא כשירים לפעילות הגופנית יוכלו להשתתף בפעילות. במידה שלא, יידרשו להציג אישור רופא.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ