בוטל ההכרח בהמצאת אישור רפואי מכל משתתף במירוצים עממיים

בית המשפט המחוזי בתל אביב הפך את החלטת בית משפט השלום מחודש יולי אשתקד והחזיר את המצב לקדמותו: המתחרים יחוייבו לחתום על הצהרת בריאות או שאלון, ויידרש מהם אישור רפואי רק במידה והפרטים שימולאו יחייבו זאת

אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרתון תל אביב
אורי טלשיר

בית המשפט המחוזי בתל אביב נדרש להכריע היום (שני) בסוגיה משמעותית מאוד עבור מארגני ומשתתפי מרוצים עממיים בישראל. בפסק הדין שניתן בראשות סגן הנשיאה יצחק ענבר והשופטים יהודית שבח ושאול שוחט, נקבע כי משתתפים במירוצים ארוכים שאינם תחרותיים לא יחויבו באופן גורף בהמצאת אישור רפואי כתנאי לרישום.

מירוץ תחרותי הוא אירוע שמאורגן על ידי איגודי ספורט (כמו איגוד האתלטיקה) ומשמש כאליפות במקצוע כלשהו. מאידך, אירועים דוגמת מרתון תל אביב או ריצת הלילה, נכנסים לקטגוריה של ריצה עממית, שכן אמנם מתבצעת בהם מדידה, אולם ההשתתפות פתוחה לקהל הרחב ואינה מצריכה עמידה בקריטריונים כלשהם. מכאן, כל המקצים במסגרת אירוע המרתון הקרוב - כולל המקצה המלא ל-42.2 ק"מ - נחשבים לא תחרותיים וניתן להירשם אליהם בלא אישור רפואי.

בחודש יולי אשתקד חייב בית משפט השלום את עיריית תל אביב, את חברת ההפקה כפיים ואת חברת הביטוח הראל לפצות בכ-900 אלף שקל את משפחתו של דוד שלמוביץ, שהלך לעולמו לאחר שהתמוטט בריצת חצי המרתון ב-2011. בפסק הדין נאמר אז כי "אין די בהצהרת בריאות אינטרנטית כדי להביא את המשתתפים במירוץ למודעות באשר למצבם הבריאותי ולהשלכות המאמץ המתבקש במהלך המרוץ. לרוב אלו אינם רצים מוסמכים ולכן חיוני לפקח ולהקפיד על יכולתם וכושרם הפיסי יותר מאשר אצל ספורטאים מוסמכים ובעלי ותק".    

ההחלטה ההיא הכניסה את כל מנגנון הריצות העממיות לסחרור בירוקרטי, שכן המארגנים חייבו את המשתתפים בהצגת אישור רפואי, מה שהפך את הליך ההרשמה למסורבל והצריך השקעה נוספת של זמן, אנרגיה וכסף.

הפסיקה היום, אפוא, הפכה את היוצרות והשיבה את המצב לקדמותו. מקריאת פסק הדין נראה כי השופטים קיבלו את רוב הטענות של עיריית תל אביב, כפיים והראל. "בדיקה רפואית לא בהכרח תגלה את הליקוי הגופני העלול לגרום לפגיעה במשתתף במהלך מירוץ, כך שספק אם רופא משפחה יכול להנפיק אישור 'אמיתי' אודות מצבו הרפואי של הפונה", נכתב בהחלטה, "סביר שדרישה גורפת לאישור רפואי תיצור עומס רב על רופאי המשפחה בקופות החולים וקושי של הקופות במתן מענה לרבבות הפונים. אל העומס המוגבר יחבור חששם של הרופאים מתביעות, אשר יובל לבדיקות מיותרות, להתניות שונות ואף לאי-מתן אישורים".

ההכרח באישור רפואי לא רק שייצר עומס בקופות החולים, אלא גם הוביל לקשיים תפעוליים בקרב המארגנים, שנאלצו לתמרן בין רצונם לאשר השתתפות לכמה שיותר אנשים לבין ההכרח הרפואי שהצריך הקצאת כוח אדם נוסף לטיפול בטפסים. 

"ניסיון החיים מלמד כי חלק מהמשתתפים הפוטנציאליים יוותרו מלכתחילה על 'התענוג' של עמידה בתור הפונים ועריכת הבדיקות שיידרשו", תיאר יצחק ענבר את המציאות הסבוכה שיצרה ההחלטה הקודמת והוסיף כי חובתם של מארגני המרוץ היא לנקוט אמצעי זהירות סבירים. "לו ביקשנו להפוך את ההשתתפות במרוץ לפעולה בטוחה לחלוטין, ייתכן כי צריך היה להציב רופא ליד כל רץ. כנגד סיכונים של היפגעות במירוץ, קיים הצורך החברתי לקיים פעילות ריצה ולקדם אורח חיים בריא, שלא יוכל להתממש אם נדרוש ביטחון מוחלט".

בפסק הדין נאמר כי על מנת להגביר את המודעות של כל אדם למצבו הגופני ולהשלכות של השתתפותו במירוץ, יש לחייב כל נרשם לחתום על הצהרת בריאות או שאלון, ולדרוש אישור רפואי רק במידה והפרטים שימולאו בטופס יחייבו זאת. "אמצעים אלה הם סבירים ויעילים, ומאידך אינם יוצרים הכבדה בלתי סבירה ויש בהם כדי ליצור איזון ראוי בין הגנה על המשתתף במרוץ לבין המשך קיומה של הפעילות".

ההחלטה הזו התקבלה בסיפוק רב אצל מארגני מרתון תל אביב, אשר יוזנק ב-26 בפברואר ומשתתפיו לא יזדקקו לאישור רפואי כתנאי להרשמה. באירועים קודמים, דוגמת מרתון אשתקד וריצת הלילה, אותה הצטיידות הכרחית באישור רפואי העיבה מאוד על ההכנות.  "מעתה ידרשו הרצים למלא שאלון חדר כושר שיופיע באתר המרתון ולאשר את הצהרת הבריאות המצורפת", הגיבו לפסיקה מארגני מרתון תל אביב.

"לבן אדם יש אחריות על עצמו במובן החיובי, זה הגוף שלו והוא אמור להכיר אותו הכי טוב", סיפר ל"ספורט הארץ" מנכ"ל כפיים, עופר שטרית, "לטעמי, גם אישור רפואי לאליפות ישראל או לאליפות העולם הוא מיותר. בפסיקה הקודמת, בית משפט השלום התייחס יותר למשפחתו של שלמוביץ מאשר לעיקרון. המשפחה תקבל מאיתנו את כל העזרה שתידרש, אבל בעניין העקרוני זו היתה החלטה שגויה, שגרמה לירידה בכמות הנרשמים וסיבכה את האנשים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ