אחרי שניצחו במרתון טבריה, הרצים מזיעים בדרך להשגת הפרס הכספי מהעירייה

כשלושה חודשים אחרי שסיימו בששת המקומות הראשונים, המנצחים הישראלים במרתון טבריה עדיין ממתינים ל-74,000 שקל מעיריית טבריה, שמטרטרת אותם במסלול ביורוקרטי מתיש ומייגע. בדיקת "ספורט הארץ" חושפת כי לא מדובר בתקלה חד פעמית, אלא בשיטה שפועלת שנים

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רצים במרתון טבריה
מרתון טבריה. מתברר כי הזלזול בעירייה כלפי הזוכים הישראלים לא נולד ב-2016צילום: "חיפושית מדיה"

ב-8 בינואר 2016, תחת מבול ובין שלוליות בוציות בכבישי טבריה, זינקה הגר כנעני למרתון הבכורה שלה. מי שעד אז היתה מוכרת בעיקר בסביבת הריצה הקרובה שלה, הוזכרה ערב התחרות כמי שעשויה לטרוף את הקלפים על המסלול. את 42.2 הקילומטרים חצתה כנעני תוך 2:56:47 שעות, ורק 24 שניות הפרידו בינה לבין מי שזכתה גם ב-2012 ו-2014 - סבטלנה בחמנד.

בגיל 33 הפכה כנעני לסגנית אלופת ישראל. לראשונה בחייה, היתה זכאית לתגמול כספי משמעותי עבור הישג ספורטיבי. על פי טבלת הפרסים לרצות ולרצים הישראלים שמסיימים במקומות 6-1, כנעני היתה אמורה לקבל 8,000 שקלים עבור המקום השני שקטפה. בחמנד, האלופה בפעם השלישית, ציפתה לפרס על סך 15,000 שקלים.

חלפו מספר שבועות מאז מרתון טבריה, ואיש לא יצר קשר עם כנעני באשר לפרס הכספי. תחילה פנתה למנכ"ל איגוד האתלטיקה, ז'ק כהן, שהבהיר לה כי חלוקת הפרסים היא באחריות עיריית טבריה, תוך שהוא מכתב למייל את מנהל מחלקת הספורט בעירייה, דורון עמיר, ואת סגן ראש העיר, דרור ללוש.

כנעני פנתה אליהם במייל מספר פעמים ואף ניסתה לצלצל למשרדם, אך לא זכתה למענה. לבסוף תפסה בטלפון את עמיר, שביקש ממנה פרטים מזהים כדי לקדם את הטיפול. שוב נאלצה המרתוניסטית להמתין כשבועיים, וכשהבינה שאם לא תיזום שיחה דבר לא יקרה, חייגה שוב לעמיר, שמצדו טען כי הכסף כבר יצא אליה בדואר רשום.  

ראש עיריית טבריה, יוסי בן דוד, במרתון. "להצטלם ליד הפודיום ולמסור את זרי הפרחים והמעטפות הם יודעים"צילום: "חיפושית מדיה"

חלפו עוד שבועיים, ולמרות הספקות באשר ליעילות דואר ישראל, הבינה כנעני שדואר רשום כנראה לא יצא אליה. כשפנתה שוב לעמיר בבקשה לקבל מספר מעקב לפריט הדואר, השיב לה מנהל מחלקת הספורט שהוא ישוב אליה עם הפרטים, אך כנעני נותרה תלויה באוויר.

בהמשך פנתה גם ללשכה של ללוש ואפילו הגיעה עד למזכירה של ראש העיר, יוסי בן דוד, אך הטיפול נותר זהה - כל אחד הבטיח לחזור עם תשובה ולא עשה זאת. בעודה מותשת מהטרטור, חזרה אל מנכ"ל איגוד האתלטיקה בניסיון לקבל סיוע. כהן כיתב את אנשי העירייה, טען שאינו מבין היכן הדברים מתעכבים וביקש התייחסות.

אז הופיע בזירה שחקן חדש, גזבר העירייה יגאל פנחס, שהגיב במייל נוקב לעברו של כהן וקונן על כך שהאיגוד לא העביר לידו פרטים כגון דמי הרישום של הרצים, פירוט הוצאות במרתון, דו"חות כספיים ועוד אי אלו אישורים ומסמכים מייגעים. בשלב זה, כנעני הבינה שמיילים וטלפונים לא יקדמו אותה. לפני שבוע שלחה הודעה בפייסבוק לבחמנד, והבינה ממנה שגם היא עדיין ממתינה ל-15 אלף השקלים.

בשבת האחרונה השתתפה כנעני במירוץ האביב וזכתה במקום השני. הפעם, קיבלה את הצ'ק מיד עם סיום התחרות. התגמול המהיר והידיעה כי גם בחמנד באותה סירה הובילו את אחיה, עומר כנעני, לפרסם פוסט בפייסבוק בו הוא מתאר את המכשולים שעומדים בפני רצה חובבת, שבסך הכל קיוותה לקבל את הפרס שעבורו עמלה והתאמנה.

במירוץ האביב התשלום היה מיידי, בתחרויות אחרות זה לקח אולי שבוע או שבועיים, אך דווקא באליפות ישראל הרשמית, זו שאמורה לחבק ולפאר את בכירי הרצים בארץ, אין זכר לפרס גם לאחר שעברו כבר שלושה חודשים. אחרי שגמאו 42.2 ק"מ, נדרשו הרצים להזיע ולהתאמץ גם במסלול המכשולים שרקמה עבורם העירייה.

מסתבר כעת שכנעני ובחמנד הן לא היחידות שעדיין ממתינות לפרס. עוד ועוד רצים ורצות שסיימו בין ששת הראשונים טענו כי הסכום המיוחל טרם נשלח אליהם, ובסך הכל - בהנחה שאף ספורטאי טרם קיבל את הפרס - מדובר בהלנה כוללת של 74,000 אלף שקלים עבור המרתון, וסכום נוסף למנצחים בריצה ל-10 ק"מ, שגם חלקם עדיין ממתינים.

הסוגיה השנייה לא פחות מטרידה. אם חשבתם שמדובר בהתנהלות חריגה או בתוצר של מחלוקות שהתגלעו השנה בין עיריית טבריה לבין איגוד האתלטיקה באשר לחלוקת הסמכויות בארגון המרתון, מתברר כי הזלזול כלפי הזוכים הישראלים לא נולד ב-2016. גלעד רותם הוא הישראלי שהשיג את התוצאה המרשימה אי פעם בתחרות איש הברזל. מעת לעת הוא בוחן את יכולותיו בריצת המרתון לבדה, ובינואר 2013 ציפה לקבל מעיריית טבריה את 2,000 השקלים שמגיעים לו על המקום השישי שהשיג. 

"השקעתי בסיפור הזה המון טלפונים, מיילים ופקסים מול דורון עמיר והמזכירות שם, ובסוף נשלחו פקסים גם לראש העירייה", מספר רותם ל"ספורט הארץ", "כמות האנרגיה שהוצאתי לא היתה בשביל הכסף, עשיתי את זה פשוט בשביל הקטע העקרוני. בין מגע למגע הם מתזזים אותך - אתה צריך להוציא פקסים, אישורי מס במקור, אומרים שזה לא הגיע למרות שאתה יודע שזה כן הגיע ואתה צריך לחזור על הדברים ולהזכיר שוב. מחודשיים לחודשיים דברים לא קורים. ביקשתי מעורכת דין לנסח להם מכתב, ורק אז דברים התקדמו".

רותם. "רבים הספורטאים שמקבלים מהם יחס מזלזל ולא מקבלים את הפרס שמגיע להם, פעם אחרי פעם"צילום: אלון רון

המרתון התקיים בראשית 2013 ואת 2,000 השקלים קיבל רק באמצע 2014. "חבל שאנשים כאלה אמונים על משהו שקשור לספורט", הוא אומר, "להצטלם ליד הפודיום ולמסור את זרי הפרחים והמעטפות הם יודעים, אבל איזה תת רמה זה לתזז אחר כך אנשים שהם עסוקים, בין אם בספורט תחרותי או במקצוע אחר. זה לא האנשים לשחק איתם בשיטת מצליח ולמנוע מהם כזה דבר. זה פשוט לא תקין".

לאורך הדרך כיתב למיילים גם את איגוד האתלטיקה. לדבריו, הוא קיבל מהם סימפטיה ונכונות לסייע, אך לא מעבר לכך. "ככה הם נראים בעיריית טבריה", נכתב לו מהאיגוד באחד המיילים. מתוכן הדברים ניתן להבין שבאיגוד היו מודעים כבר אז לטיפול הבעייתי של העירייה במענק הכספי לישראלים.

רותם זיהה במהירות את הריקבון, והתריע בפני האיגוד שיש צורך בטיפול תשתיתי למחדל הזה. "רבים הספורטאים שמקבלים מהם יחס מזלזל ולא מקבלים את הפרס שמגיע להם, פעם אחרי פעם", הוא אומר, "לא חסרים רצים צעירים שאין להם גיבוי או כלים כדי לקבל סכום שהרוויחו ביושר, ומספק רק חלק מהצרכים הבסיסיים שלהם".

איך קורה שאנשים לא פצו פה ולא התארגנו עד היום כדי לטפל בזה ולדרוש את המגיע להם?
"אני מניח שכל אחד ניסה לפתור את זה לבד, ומאמין שיש אנשים שלא קיבלו כסף. לא כל אחד מכיר עורך דין, ויש אנשים שאין להם את האמצעים לשכור אחד. זו מין שיטת מצליח של העירייה, אנמיות של האיגוד וככה זה קורה. עכשיו יש את הפייסבוק, שאיפשר לחבר'ה להבין בו זמנית שזה קורה לכולם. אנשים מציעים לטפל בזה ולסייע להם, ובדיוק ככה זה צריך לעבוד".

איגוד האתלטיקה הביע תמיהה גדולה בנוגע לעיכוב מתן הפרסים. יו"ר האיגוד, רפי פלד, אמר: "הבטחות צריך לקיים. זו סיסמא שעומדת כנר לרגליי. אם הובטח לאתלטים המנצחים באליפות ישראל פרס כספי, מי שהבטיח את זה צריך גם לעמוד מאחורי מילתו ולקיים. מבחינתי זה עניין עקרוני ואתי". 

יצוין כי האירוע בטבריה טומן בחובו שני אירועים ולמעשה שתי קטגוריות של פרסים. מדובר במרתון בינלאומי, אליו מגיעים רצים מחו"ל ואת כספי הזכייה שלהם (בדולרים), מממן הטוטו. לצד זאת, מדובר גם באליפות ישראל הרשמית במרתון, ואת הפרסים לישראלים משלמת עיריית טבריה.

תגובת עיריית טבריה: "העניין הובא לידיעת ראש העיר, שמטפל בנושא באופן אישי ובימים הקרובים יועבר הכסף והרצים יזומנו לקבל את כספם בהתאם לתנאים שנקבעו בתחרות. בכל הקשור לטענות השנים הקודמות, איננו מכירים תופעה שכזו, כלל הפרסים שולמו".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ