אסון במרתון תל אביב |

גם בעיר ללא הפסקה צריך לדעת מתי לעצור

העירייה השתעבדה לנותני החסות, משרד הבריאות הסתפק בהמלצות והרצים נכנעו להתמכרות והעמידו עצמם בסיכון מיותר. כולם אשמים

אילן גולדמן
אילן גולדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן גולדמן
אילן גולדמן

למארגני מרתון תל אביב יש אובססיה למספרים: כמה רצים ישתתפו השנה במקצה המרתון, כמה אלפים יזנקו לריצת חצי המרחק (21.1 ק"מ) ובאיזה עוד מקצים ניתן יהיה לשבור שיאים. בעיניהם כל אדם הוא סרדין, ובמקרה הטוב, נתון סטטיסטי שמקדש את "אירוע הריצה הגדול בישראל".

ובכן, השנה המספרים של מרתון תל אביב שוב לא אכזבו: בין "35 אלף הרצים שפקדו את רחובות העיר", נרשם גם הרוג אחד, 12 פצועים קשה ועוד עשרות אחרים ש"נפלו כמו זבובים" ופוזרו לבתי החולים. שיא חדש שאפילו מאפיל על מרתון המוות מלפני שנתיים. אז היה זה רץ בן 42 שקרס תחת החום ומת, היום בחור צעיר שטרם מלאו לו 30. הטוקבקיסטים, דב חנין ויצחק אהרונוביץ' כבר דורשים ועדת חקירה שתצלוב את ראש העירייה, רון חולדאי. הוא, מצדו, כבר מגלגל את האשמה לפתחו של משרד הבריאות.

במרתון תל אביב, המיתוג, היוקרה והכסף הגדול שמפזרים נותני החסויות הם האלוהים. תעזו לפקפק במעמד האירוע ותמצאו עצמכם מותקפים על ידי סוללות יח"צנים מיומנים ופקידי עירייה זועפים. במאבק לגימודם של מרתון ירושלים וטבריה, הכל כשר, אבל הכל - גם בריאות המשתתפים. לא נורא, שיסבלו קצת בשמש הקופחת, העיקר שלא נצטרך להתקפל בפני הירושלמים ולשנות את מועד המירוץ (מרתון תל אביב נערך ב"אופן מסורתי" כשבועיים לאחר ירושלים).

האסון יכול היה להימנע בקלות. השרב היה באוויר והפתרון היה פשוט: לבטל את כל האירוע. ללא דיחוי, בלי תירוצים, ומבלי לדפוק חשבון לרצים. בהתחשב בשלל האינטרסים של המפיקים והמארגנים, פקידי משרד הבריאות היו חייבים לתפוס את המושכות ולעצור את הסוס. להיות הרגולטור הרע שסוגר את הברז ומקפל את המרתון. לא רק הממליץ שצופה מהצד. האסון המיותר הזה שהתרחש היום במרתון תל אביב חייב לשבת על מצפונם של אותם פקידים. הם צריכים לתת את הדין. הותרת שיקול הדעת בידי רשות עירונית רודפת מוניטין ופרסום, הינה חוסר אחריות משווע.

מרתון תל אביב 2013

על חוסר האחריות הכללי מעיד מהלך שביצעו מארגני המרוץ לפני מספר ימים: כשראו שהקרקע נשמטת מרגליהם לאחר דחיית מקצה המרתון, החליטו לצאת במבצע מהסרטים: אתם תבואו לרוץ והקרן לידידות תשלם לכם 10 ₪ ("שייתרמו לטובת ביגוד ומזון לילדים נזקקים") בעבור כל קילומטר שתעברו, שמש או לא. כי בשביל לנפח את כמות המשתתפים ולצוד בחזרה את גדודי הכתבים, חייבים מבצע טוב. הרי מרתון מוצלח נמדד במספרים, לא?

אך חשוב להדגיש כי מרבית האחריות נופלת על כתפי הרצים. אלה שידעו מראש על גודל הסיכון ובחרו להמעיט בערכו. הפורומים הייעודיים הוצפו באזהרות לגבי ריצה בתנאי שרב, כלי התקשורת הקונבנציונאליים התריעו מפני חום בלתי רגיל בסוף השבוע וחלקם שוב העדיף להקשיב להתמכרות ולקולות החגיגה הבוקעים מרחובות תל אביב. אין מה לעשות, גם בעיר ללא הפסקה צריך לדעת מתי לעצור.

העירייה: קיבלנו את המלצות הגורמים הרפואיים

בתגובה לטענות שלפיהן לא היה צריך לערוך היום את המרוץ, אמר ראש העיר רון חולדאי: "אני חש צער עמוק וכאב על מותו של רץ חצי המרתון הבוקר ושולח את תנחומיי למשפחתו. אני מאחל גם החלמה מהירה לפצועים. נחקור ונבדוק את האירוע לעומק ונסיק את המסקנות והלקחים הנדרשים. כמו כן נשתף פעולה באופן מלא עם כל בדיקה שתערך בעניין זה.

"עם זאת חשוב לציין שלקראת המרוץ נערכו דיוני מטה מקצועיים יחד עם גורמי הרפואה הבכירים ביותר והעירייה קיבלה את המלצות הדרגים הרפואיים במלואן ופעלה לפיהן. בהתאם לכך ולאחר שיקול דעת של כלל הגורמים בוטל מרוץ המרתון המלא והוקדמו יתר המקצים. בפועל מקצה חצי המרתון התקיים בנתוני מזג אוויר שעל פי כל חוות הדעת שנתנו בשטח היו סבירים".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

כתבות מומלצות

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

מרק יוגורט, זוקיני, שום ושקדים

זריקת מרץ מרעננת בקיץ חם ולח: מתכונים למרק קר

שרת התחבורה מרב מיכאלי

הטקסט הזה עשוי לדכדך את מי שהצביע למפלגת העבודה

"התחלתי תהליכים חינוכיים רבים במקביל. את רובם לא הייתי יכולה לעשות היום, כי אני אמא" (למצולמים אין קשר לכתבה)

במיליארדים שמבזבזים על "העשרה" אפשר לתת לכל המורים שכר הוגן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ