השוק השחור של מרתון בוסטון

בין 27 אלף הרצים שיזנקו למירוץ הוותיק בעולם, צפויים להיות מאות אלמונים, ששילמו ממיטב כספם כדי לעקוף את הקריטריונים המחמירים

אילן גולדמן
אילן גולדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן גולדמן
אילן גולדמן

"דרוש מספר משתתף למרתון בוסטון. דחוף. אני מתנדב במרתון כבר שבע שנים, אבל מעולם לא רצתי אותו. אנא תנו לי את ההזדמנות, אני מוכן לשלם הרבה בעבור טוב לבכם". ציטוט זה לקוח ממודעה שהתפרסמה לאחרונה באתר "קרייג'סליסט" – המקבילה האמריקאית לאתר יד 2 – הקוראת לרצים הרשומים למרתון בוסטון למכור את ערכת המשתתף שלהם. זו אחת מיני מאות מודעות ברחבי הרשת: סגירת ההרשמה כעבור שמונה דקות והידוק קריטריון ההשתתפות המחמיר מלכתחילה הפכו את תחרות המרתון הוותיקה בעולם למצרך יקר ערך בשוק השחור. כמה יקר? בימים האחרונים המחירים בעבור ריצה של 42.2 ק"מ ברחובותיה של "העיר על הגבעה" תפחו עד ל-4,000 דולר.

"זו תופעה מאוד מסוכנת", מזהיר מארק דייויס, קצין התקשורת של איגוד האתלטיקה בבוסטון ((BAA, "אין לנו שמץ של מושג מי הם אותם אנשים ובאיזו דרך הם הגיעו למירוץ. אם חלילה יקרה להם משהו, אנחנו לא יודעים עליהם דבר: לא ברור לנו אם הם אלרגיים לתרופות ובמקרה חירום אין לנו שום דרך ליצור קשר עם קרוביהם".

כמו בכל מהדורה, בין 27 אלף הרצים שיזנקו ביום שני הקרוב למירוץ בבוסטון, צפויים להשתלב עשרות, אם לא מאות, ספורטאים אנונימיים שקיבלו את מספריהם ברגע האחרון. אחדים עשו זאת באמצעות חברים שנפצעו במהלך האימונים והחליטו לוותר על האתגר, אחרים באמצעות רכישה מקוונת ברשתות החברתיות. הפעילות תחת פני השטח רוחשת עד הדקה ה-90 וכולם רוצים לרוץ. המארגנים מצדם מנסים להילחם בתופעה ומדי כמה ימים מנטרים אתרים כמו "קרייגליסט" ו"אי ביי" בחפשם אחרי "עברייני ריצה פוטנציאלים". בדרך כלל הם מעלים חרס בידיהם: "אנחנו לא המשטרה", מודה דייויס, "אין לנו את היכולת לבדוק האם כל רץ הוא מי שהוא טוען שהוא".

רצות במרתון בוסטון. "אין לנו את היכולת לבדוק האם כל רץ הוא מי שהוא טוען שהוא", טוענים המארגניםצילום: Stewart Dawson

העובדה שמרתון בוסטון הפך לאחד המוצרים החמים בשוק השחור אינה מפתיעה אף אחד, בוודאי שלא את המארגנים. מאז היווסדו ב-1897, וביתר שאת בעשורים האחרונים, נחשב המירוץ "לטור דה פראנס של הרצים, לטורניר המאסטרס של הג'וגרים". יש אפילו מי מכנה אותו "הסופרבול של עולם המרתונים". מה שגרם לכינויים להידבק במשך השנים הם תנאי קבלה נוקשים, שדורשים מהמשתתפים לרוץ מהר - ולטענת רבים אפילו מהר מדי. מתוך 27 אלף המתחרים, 20 אלף קיבלו את כרטיסי הכניסה שלהם לאירוע לאחר שנאלצו לעמוד בקריטריון מהירות. "זהו תג הכבוד שלו", הם אומרים.

כפועל יוצא, שגשוגן של ערכות ההרשמה בשוק השחור השנה נבע מהקשחה נוספת של הקריטריון. "העומס החריג שנוצר בהרשמה המקוונת למרתון אשתקד לא הותיר בידינו ברירה", טוענים המארגנים. על פי אתר ה-BAA, כל ספורטאי שיתייצב השנה על קו הזינוק היה חייב להוכיח כי בידיו תוצאת מרתון מהירה ב-5:59 ממה שהונהג ב-22 השנים האחרונות.

השינוי באופן חל גורף על כל 11 קטגוריות הגיל והשאיר את המהדורה ה-117 של המרתון מחוץ להישג ידם של אלפים. הצצה אל הקריטריונים החדשים מגלה כי בקטגורית הגיל 34-18, במקום זמן של 3:10.59 שעות, צריכים היו הגברים להציג תוצאה מהירה מ-3:05 שעות. לעומת זאת, הנשים באותה הקטגוריה יכולות להסתפק בתוצאה של 3:35 שעות.

גם זה לא תמיד הספיק. עשרות אלפי המרתוניסטים שניסו להירשם השנה גילו כי גם תוצאה איכותית שכזו לא היוותה בהכרח כרטיס כניסה. על פי המארגנים, הוחלט כי לרצים שיקבעו תוצאות מהירות ב-10 או 20 דקות מהקריטריון תינתן עדיפות בהרשמה, כחלק מתהליך ההתרעננות של המרתון הוותיק. "ניסינו לשמר את המסורת של האירוע לטובת אלו שרצים – לא מקלידים – מהר", הסביר ג'ייק פלמינג, ראש מערך השיווק של האירוע. בבוסטון אף אחד אינו מתבייש לומר כי "מהר" היא מילת הקסמים.

"בהתחלה זה נראה בלתי אפשרי לקצץ חמש דקות בתוצאה", טוענת קתרין יאנג, 45, אמא טקסנית לשני ילדים שהצליחה להתקבל למרתון אחרי 15 ניסיונות כושלים ב-18 שנים, "לא היה לי מושג קלוש איך אני הולכת לעשות את זה". אחרי שעבדה עם מאמן צמוד ששיפר את יכולותיה וגם לקצת מזל, כפי שהיא מנסחת זאת, יאנג התקבלה. בראיון שהעניקה לעיתונות המקומית הסבירה כי מה שנתן לה ולאחרים את המוטיבציה הוא דווקא הקושי האדיר. מה היא חושבת על כל אלה שנשארו בחוץ ונאלצו לרדוף אחר כרטיסים בשוק השחור? "לאנשים האלה אין זכות טבעית לרוץ בבוסטון ;הם חייבים להבין שזו זכות שצריך להרוויח אותה".

לדבריו של דייויס, סיבה נוספת שמשאירה רבים בחוץ, היא הקיבולת הטבעית של המסלול. "התחום תפס תאוצה מטורפת", הוא אומר בראיון ל"ראנינג קומפטיטור", "במהלך השנים נוספו עוד מרתונים, אנשים החלו לשפר את התוצאות שלהם ויותר רצים הצליחו לקבוע את קריטריון ההשתתפות שלנו. אנחנו מוגבלים במספר הרצים שיכולים להיות על המסלול בעת ובעונה אחת. זה מתקשר לרצון שלנו להבטיח את ביטחונם של המשתתפים".

כך זה נראה בשנה שעברה

חלק מהרצים טוענים כי שינוי הקריטריונים הוא סימן מובהק למצבו הבריא של התחום. קית' סטרו, רץ תחרותי אשר השתתף בבוסטון כבר שבע פעמים, סבור כי המהלך לא בהכרח הוציא את המירוץ מחוץ להישג ידם של רבים: "אין סיבה כי מי שקיבל את מתת האל לעמוד על שתי רגליים לא יקבע את הקריטריון", הוא אומר, "כל מה שצריך זה קצת נחישות". על פי המארגנים התקנות החדשות זוכות לתמיכה מקיר לקיר.

התמונה הזו רחוקה מלהיות מדויקת. במהלך השנה האחרונה התפוצצו הפורומים של חובבי הענף מתגובות נזעמות על הקשחת הקריטריונים והדרישה לערכות משתתף בשוק השחור הלכה והתעצמה מדי יום. האם קיים קשר לצמיחת התחום? בוודאי, אולם גם לקדושת המהירות של בוסטון יש יד בדבר. "זה לא מרתון לנמושות", טוען כתב הריצה דנקן לרקין, "אנשים ברחבי העולם קורעים את התחת כדי להתקבל אליו". המירוץ הוותיק מכולם ימשיך גם השנה לגרום לעומדים בקו הזינוק שלו לחוש כאילו זכו בלוטו. "אם נראה שהתוצאות הולכות ונעשות מהירות יותר", מזהיר דייויס, "נשקול פעם נוספת לעדכן את הקריטריון".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"