"מעטים יודעים, אבל אני יליד אמריקאי": שחקני העבר של הרדסקינס תומכים בשינוי

לאחר הודעת הרדקינס על "בחינה יסודית" בנוגע לכינוים, כמה משחקני העבר של המועדון התייחסו לסערה החדשה ב-NFL. גם הקליבלנד אינדיאנס מה-MLB שוקלים לשנות את כינוים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוהדי רדסקינס, ב-2017 מול גרין ביי
אוהדי רדסקינס, ב-2017 מול גרין בייצילום: AFP

קבוצת ה-NFL, וושינגטון רדסקינס, הודיעה אתמול (שישי) כי היא "תבצע בדיקת מקיפה ויסודית" בנוגע לכינויה של הקבוצה, "אדומי העור" בתרגום חופשי, ואף תשקול לשנותו משום תפיסתו כפוגעני כלפי ילידים אמריקאים.

בעוד הליגה נמצאת בפגרה, הדיון סביב שמם של הרדסקינס תופס את תשומת הלב של אוהדי הפוטבול בסוף השבוע. רבים בארצות הברית תומכים בשינוי, וביניהם, כך נראה, גם כמה משחקני העבר של הרדסקינס, ששיחקו במדי הקבוצה ועבור הסמל של הצ'יף האינדיאני.

"מעטים יודעים זאת, אבל אני בעצמי יליד אמריקאי", סיפר אחד מהם בריאיון ל-ABC, ג'ורג' סטארק, ששיחק כאופנסיב-ליינמן של הרדסקינס במשך עשור (1973-1984) וזכה עמם באליפות, "כקבוצה, אנחנו חייבים לוותר על השם הזה. זה לא סיפור כזה מורכב. למעט העובדה שהשם הזה מלווה אותנו כבר שנים, כמו שאמר הבעלים דן סניידר, אין פה מורכבות גדולה".

דן סניידר, בעלי המועדוןצילום: AFP

גם פרד סמות, ששיחק חמש שנים על פני שתי קדנציות בוושינגטון בשנות האלפיים, חושב שלא צריכה להיות שאלה. "הסיטואציה היא כמו בגירושים, שאתה אוהב מישהי אבל אתה יודע שאתם כבר לא מתאימים, שבנפרד יהיה טוב יותר", אמר סמות, "זה מה שאני מרגיש. אני קרוע בגלל שייצגתי את הקבוצה הזאת במשך הרבה זמן, אבל אני מבין מצד שני את מה שאנשים אומרים, שזה מזלזל בכבודם של אנשים. אני חושב שזה הזמן, אי אפשר למנוע את זה".

פרנק הרצוג, השדרן המיתולוגי של משחקי הקבוצה, לא פוסל את האפשרות שמדובר במהלך שיווקי של סניידר והרדסקינס. "אני לא אופתע אם הם מתכננים את זה כבר חודשים", אמר הרצוג, שליווה את משחקי הקבוצה משנות השמונים עד 2004, "מבחינה אסטרטגית, מבחינה שיווקית, אני לא יודע מה הם יעשו. אולי תחרות בין האוהדים לבחירת השם. מה שבטוח זה שהם יעשו הון".

מוחים בהפגנה לשינוי שם המועדוןצילום: Bruce Kluckhohn/אי־פי

בעוד המועדון שוקל את צעדיו, אתרים רבים כבר הציעו כינויים חלופיים כמו הרדטיילס, הווריירס או הוגס, על שם נבחרת ההתקפה של הרדסקינס בשנות השמונים והתשעים.

גם קליבלנד אינדיאנס מה-MLB שוקלת לשנות את שמה

ובזמן שההודעה של הרדסקינס מאמש ממשיכה לעשות כותרות, דווח בארצות הברית שגם קבוצת הבייסבול, קליבלנד אינדיאנס, שוקלת לשנות את כינויה בעקבות הסערה המתחוללת סביב הנושא.

האינדיאנס, שהוקמו תחת כינוי זה בשנת 1915, נתונים ללחצים של תנועות הנלחמות בגזענות בתקופה האחרונה, ושעות לאחר ההודעה של הרדסקינס, נמסר מטעם קליבלנד: "אנו מחויבים לייצר השפעה חיובית בקהילה שלנו, ולאמץ את האחריות שלנו לקדם את ערכי הצדק החברתי והשוויון. הארגון שלנו מודע לכך ששמו הוא אחת הדרכים הבולטות במסגרת הקשר שלנו עם הקהילה".

זו לא פעם הראשונה שמתקיים דיון סביב שינוי כינוים של האינדיאנס, אולם המחאות הרבות שקמו בארצות הברית לאחר מותו של ג'ורג' פלויד, והאווירה במדינה בתקופה האחרונה, עשויים להביא הפעם לשינוי ממשי. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ