האם מכללות וקבוצות NBA קנו את כוכבי כדורסל התיכונים?

מסמכים מתוך חקירת אף-בי-איי מעידים על תיעולי כספים והטבות מחברות הנעלה בעבור החלטות עתידיות של שחקנים. בשלב זה לא ידוע אם הצעירים היו מודעים לתשלומים. בין המעורבים: הבחירה הראשונה בדראפט הקודם, מרקל פולץ

מארק טרייסי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרקל פולץ. רוב הקולג'ים עדיין לא הגיבו לפרשה
מרקל פולץ. רוב הקולג'ים עדיין לא הגיבו לפרשהצילום: טוויטר | מרקל פולץ
מארק טרייסי, ניו יורק טיימס

כדורסלנים בכמה מהאוניברסיטאות והקולג'ים הטובים ביותר בארה"ב קיבלו כספים והטבות נוספות בניגוד לכאורה לתקנות ה-NCAA - כך עולה ממסמכים של חקירת אף-בי-איי אשר הגיעו לידי יאהו ספורט. בין המעורבים: תוכניות הכדורסל של דיוק, צפון קרוליינה, קנטאקי ומישיגן סטייט. המסמכים מתארים את אופן תיעול הכספים לכדורסלנים, באמצעות סוכנות ASM Sports, המייצגת כמה משחקני ה-NBA הבולטים ביותר. אחד החשודים המרכזיים בתיק הוא עובד הסוכנות לשעבר כריסטיאן דוקינס.

החקירה הסמויה החלה בעקבות תלונה שהוגשה בחודש ספטמבר נגד דוקינס, בה נטען כי סייע בהעברת תשלומים מחברת אדידס לבריאן בוואן, אחד השחקנים המבטיחים בכדורסל התיכונים בארה"ב, על מנת שזה יבחר להמשיך לאוניברסיטת לואיוויל ומאוחר יותר יחתום באדידס.

מיילס ברידג'ס ממישיגן סטייט, לצד אמו באפריל האחרון. כדורסלן המכללות הבכיר ביותר שמעורב בפרשהצילום: Al Goldis/אי־פי

שתי תלונות נוספות הוגשו באותו זמן. במסמכים, המתוארכים לסוף שנת 2015, מופיעים עוד עשרות שמות של כדורסלנים צעירים, רובם שחקני קולג'ים לשעבר. ביניהם: שחקן צפון קרוליינה לשעבר דניס סמית' ג'וניור, דיאמונד סטון ממרילנד, מלקולם ברוגדון מווירג'יניה ומרקל פולץ מוושינגטון - הבחירה הראשונה בדראפט ה-NBA בשנה שעברה. בין שחקני הקולג'ים הפעילים שמופיעים במסמכים: מיילס ברידג'ס ממישיגן ו-וונדל קרטר ג'וניור מדיוק.

מהמסמכים לא ברור אם הכדורסלנים ידעו על התשלומים או שההעברות הכספיות נעשו ללא כל מעורבותם. מרבית הקולג'ים והאוניברסיטאות טרם התייחסו לפרטי הפרשה. צפון קרוליינה הודיעה כי תשתף פעולה באופן מלא עם החקירה הפדרלית והבהירה כי הפסיקה לעבוד עם אנדי מילר, הסוכן שעומד בראש ASM עוד בשנת 2012. מילר ויתר בדצמבר האחרון על רישיונו כסוכן ב-NBA. כמה חודשים קודם לכן, זמן קצר אחרי הגשת התלונה, פשטו חוקרים על משרדיו והחרימו את מחשבו. הוא ייצג בעבר את קווין גארנט וצ'ונסי בילאפס ולאחרונה ייצג את קייל לאורי מטורונטו וכריסטאפ פורזינגיס מהניקס.

מחקירת הבולשת הפדרלית עולה כי שחקני תיכונים הועמדו למעשה למכירה, כאשר הקונות הן בעיקר קבוצות בגיבוי חברות הנעלה. התהליך דרש זיוף מסמכי הזמנות נעליים, הסכמה של מאמנים ומתווכים, בהם מאמני קבוצות נוער, סוכנים ומנהלי כספים. דוקינס, כך על פי החקירה, היה אחד הנלהבים שבהם, אך בתיקו מואשמים עוד תשעה בני אדם. מוקדם יותר החודש דיווח "וול-סטריט ג'ורנל" כי התרשלות מצד סוכן סמוי שעבד על תיק עלולה לגרום לכך שלא יוכל להעיד.

לפני תקנון ה-NCAA, המכללות צריכות להשעות את הכדורסלנים הפעילים המעורבים בתרמית. הגרלת הטורניר צפויה להתפרסם בעוד כשבועיים והמשחקים יחלו כמה ימים לאחר מכן. בתלונה נוספת שהוגשה בספטמבר שעבר נקשרו שמותיהם של ארבעה עוזרי מאמנים לקבלת שוחד בתמורה לשכנוע השחקנים הצעירים לחתום אצל סוכן מסוים. בתלונה שלישית נטען כי גורם באדידס וגורמים נוספים תיעלו כספים לטובת שחקנים שהתחייבו לשחק בקבוצות שמקבלות חסות מחברת הנעליים. ריק פיטינו, המאמן הראשי של לואיוויל, מכחיש בתוקף שידע על מערך השחיתות או היה מעורב בו.

"ההאשמות הללו, אם הן נכונות, מצביעות על כשלונות מתמשכים שמחייבים תיקון אם אנחנו רוצים ספורט מכללות בארה"ב", אמר נשיא NCAA, מארק אמרט, בעקבות הפרסומים. יצוין כי עוד בספטמבר הקים ה-NCAA ועדה לבחינת הפרשה בראשותה של שרת החוץ לשעבר קונדוליזה רייס.

לכתבה בניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ