היסטוריה במכללות: ה-NCAA תאפשר לספורטאים לקבל כסף מחוזים חיצוניים וחסויות

כיום, ספורטאי המכללות לא רשאיים להופיע בפרסומות ולקבל שכר הקשור לעיסוקם המקצועי. בעקבות השינויים שעובר הספורט האמריקאי בשנים האחרונות, הודיעה התאחדות המכללות האמריקאית על שינוי בגישה, כדי להתאים לרוח הזמן

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לאמלו בול (מימין) יחד עם אחיו ליאנג'לו, כשחתמו בליטא. כוכבי התיכונים לא ששים לעבור למכללות
לאמלו בול (מימין) יחד עם אחיו ליאנג'לו, כשחתמו בליטא. כוכבי התיכונים לא ששים לעבור למכללותצילום: Mindaugas Kulbis/אי־פי
ספורט הארץ

התאחדות המכללות האמריקאית, ה-NCAA, הודיעה היום (רביעי) כי תאפשר לראשונה לספורטאים לזכות בהכנסות מחוזי פרסום חיצוניים, חסויות, או עבודות שאינן קשורות לפעילות המכללות - כל עוד המכללה שבה הם לומדים לא מעורבת בכך. מדובר בשינוי משמעותי בגישה שהיתה מקובלת עד היום במכללות, במסגרתה לא הורשו ספורטאים לחתום על חוזי פרסום "מקצועיים" או לקבל הכנסה עבור פעילות הקשורה לעיסוקם כספורטאים.

על פי הודעת ה-NCAA, וועדה מיוחדת שבדקה את הנושא קבעה כי ספורטאים יורשו להשתתף בפרסומות ולהשתמש בשם הענף בו הם פועלים ובית הספר עבורו הם משחקים, אך לא להשתמש בסמלי בית הספר בפרסומות הללו. כעת ההחלטה תעבור את תהליך הרגולציה המקובל בהתאחדות המכללות האמריקאית, לפני שתאושר סופית. ההצבעה הסופית צפויה בינואר 2021. ייתכן שההצעה תשונה מעט עד שיצביעו עליה ראשי ההתאחדות.

בשנים האחרונות יותר ויותר שחקנים מעדיפים לוותר על המכללות ולבדוק אופציות קידום אחרות, בשל החוקים הנוקשים שלא מאפשרים לשחקני מכללות להרוויח מעיסוקם, אפילו לא באופן צידי (פרסום, הסכמי חסות, רשתות חברתיות, וכו'). הגדילה לעשות ה-NBA, שפתחה לאחרונה קבוצת כישרונות מיוחדת בג'י-ליג - ליגת הפיתוח - במטרה למשוך שחקנים מבטיחים שעדיין לא הגיעו לגיל 19 ועל כן לא מסוגלים להיבחר בדראפט, אך כן רוצים גישה לכסף הגדול של הכדורסל האמריקאי. השקת הפרויקט הזה היא אחד מהגורמים שדחפו את ה-NCAA לשנות את גישתה השמרנית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ