לא אידסון ולא שארפ. דווין סמית'

הוא הגיע על העמדה של הכוכב הנוטש וירש מהקפטן הפורש את הגופיה מס' 6, אבל לרכש החדש של מכבי ת"א חשוב להבהיר כי הוא שחקן בפני עצמו, וכזה שיכול להדביק מחדש את הפאזל של בלאט

השינויים הרבים שהתחוללו הקיץ בסגל העמידו בסימן שאלה את היכולת של מכבי תל אביב לשחזר את העונה שעברה. הצלחתה של סגנית אלופת אירופה, יודעים כולם, לא נבעה רק מיכולתם האישית של שחקניה, אלא בעיקר מהחיבור המיוחד שנוצר ביניהם. כאשר כל כך הרבה שחקנים עוזבים ומצטרפים, כלל לא בטוח שניתן לייצר חיבור דומה.

איך תיראה העונה האירופית של מכבי תל אביב? דברו על זה בעמוד הפייסבוק שלנו

דווין סמית' אמנם רק הגיע ליד אליהו, אך בדבר אחד כבר הבחין השחקן בן ה-28: במכבי עובדים קשה בניסיון לשחזר את הקבוצתיות הזאת, וייתכן ששיחקה תפקיד בבחירת השחקנים. "הרבה מהחבר'ה דומים באופיים, וכולם רוצים באותם הדברים", מספר סמית', "אני מרגיש שהחבר'ה שהיו פה בשנה שעברה מאוד רוצים לקבל ולהכניס אותנו לעניינים. לא רק כחברים לקבוצה, אלא כאנשים. זה עוזר לכימיה ולחיבור. הם יודעים שהחיבור חשוב".

את הקיץ של מכבי ניתן לחלק לשניים. ההחתמות הגדולות, פרמאר ופפאלוקאס, הוכרזו בחלקו השני. בחלק הראשון הושלמו עסקות שנראות כחלק מהמאמץ לשמור על הקו המצליח ולהחתים שחקנים שנמצאים על סף הפריצה הגדולה, כאלה שאישיותם חשובה לא פחות מיכולותיהם. ביניהם ניתן למנות את ג'ון שייר, שון ג'יימס וסמית'.

מכבי היא התחנה האירופית השישית של סמית', שבשנים האחרונות שיחק בפנרבחצ'ה/אולקר, פאנליניוס ובנטון טרוויזו, קבוצתו בעונה שעברה. למרות שכבר הופיע ביורוליג עם פנרבחצ'ה, מודה השחקן כי תחושתו ערב פתיחת העונה שונה.

"רציתי לשחק בקבוצת יורוליג, וברור שמדובר בעליית מדרגה", אומר סמית', "מכבי הצליחו כל כך בשנה שעברה ואני שמח להצטרף למסורת כזו. מבחינת כדורסל אין הרבה הבדל, אבל כמובן שכל דבר שקורה במועדון כזה זוכה ליותר תהודה. לחץ? איני חושב על כך, כי אלו המטרות שאני גם מציב לעצמי, כך שאני מלחיץ את עצמי יותר מכפי שמישהו יכול להלחיץ אותי".

הנחישות הזו מוכרת למי שכבר פגש בו. "אנשי בנטון והשחקנים תמיד התלהבו מאוד מהרצינות ומהמקצוענות שלו", מספר העיתונאי האיטלקי ארמנדו טמליו, "אף פעם לא שמעתי על בעיה בגישה שלו, והמאמן יסמין רפשה תמיד ראה בו דוגמה למוסר עבודה ולמסירות לעמיתיו". קלאודיו קולדבלה, הג'נרל-מנג'ר של בנטון, הכריז: "דווין הוא אחד השחקנים והאנשים הטובים שיצא לי לפגוש. מכבי עשתה בחירה טובה. הוא גם אדם מיוחד. נתגעגע אליו ואל משפחתו".

בחמישייה. בינתיים

סמית' מוגדר כסמול פורוורד, אך מציע לדייויד בלאט אפשרויות בשתי עמדות נוספות בזכות יכולתו לשחק כקלעי ולשמור על שחקנים בעמדת הפאוור פורוורד. "הוא קולע היטב מחוץ לקשת ומסיים מצוין ליד הטבעת. בכלליות מדובר בקלעי נהדר. הוא גם ריבאונדר טוב בהתקפה, בגלל שיש לו תחושה טובה לזרימה של המשחק", מנתח טמליו.

סמית' מסכים. "אני מביא אתי הרבה אנרגיה ועושה מה שנדרש ממני במשחק מסוים. אני יכול לעזור בקליעה ובריבאונד, ובעיקר מנסה להביא איזון של קצת מהכל. מבחינתי, כל עוד אני על המגרש ולא צריך לשמור על סופו, זה בסדר", הוא מוסיף בחיוך.

למרות שירש את הגופיה מספר 6 של דריק שארפ, מנהיגות אינה בין תכונותיו המגוונות. "הוא אף פעם לא ויתר על זריקה מכריעה, אבל נראה תמיד יותר כמו שחקן משלים מצוין מאשר מנהיג", אומר טמליו. אתמול סיפר סמית' על הגופיה החדשה: "לא הייתי מודע למשמעותה כשקיבלתי אותה, הבנתי את זה רק מאוחר יותר. ברור שזו זכות, אבל אני בא במטרה ליצוק לתוכה דברים חדשים".

השאלה אם יהיה מסוגל לעשות זאת גם בעמדה שלו, בה הוצב בעונה שעברה אחד, צ'אק אידסון. למרות שאינו אוהב את ההשוואות ("לא באתי להחליף אף אחד", הכריז כשנחת בארץ), קשה להתעלם מעמדת הפתיחה הדומה. אידסון הגיע למכבי כשחקן המצטיין של היורוקאפ, וסמית' עושה זאת אחרי שנתיים בהן נבחר לחמישיית העונה במפעל.

"התפקידים של כולם ישתנו ממשחק למשחק, כי יש הרבה שחקנים שיכולים לתרום", קובע סמית', "זה טוב, כי הדבר מוריד הרבה לחץ מכולם. אתה יודע שכל אחד שמשחק לצדך הוא שחקן טוב מאוד בזכות עצמו".

בשבת תעבור מכבי לדבר האמיתי, כשתחל ברצף של שלושה משחקים בליגה האדריאטית. קדם לכך חודש של הכנות, מתוכו רק שבוע וחצי עם המאמן בלאט, אבל סמית' כבר זכה לזריקת ביטחון כשפתח בחמישייה בשלושת המשחקים בטורניר ההכנה בצרפת והחזיר במספר נקודות דו-ספרתי בכולם.

"המקום בחמישייה מעיד על ביטחון שיש לצוות בי, אבל זה לא עניין גדול עבורי. אני מתרכז בלשחק. איני מייחס חשיבות רבה לשאלה מי פותח, כי עד כה כולם משחקים כמעט אותו מספר דקות", מסכם סמית', ואולי רומז על מה שנראה ממכבי בתקופה הקרובה, "כרגע יש חמישיות שונות, שעושות דברים שונים. ייתכן שזו תהיה הדרך העונה, אבל רק התחלנו לעבוד עם דייויד ואני מעריך שהוא עדיין בוחן דברים. שלוש ליגות שונות, בעלות מאפיינים שונים, הן בעיקר אתגר מנטלי גדול. נצטרך להתכונן לכל אחת כמו שצריך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות