כולם רבים והקבוצה שוקעת

עירוני נהריה היתה אמורה לפתוח את המחזור הראשון בליגה הלאומית, אבל משחקה בוטל לאחר שלא אושרה בבקרה. מדוע? תלוי את מי שואלים

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ליבנת
אריה ליבנת

קיץ ארוך ומייגע עבר על עירוני נהריה ואי הוודאות נמשכת גם אל תוך העונה. להלן השתלשלות העניינים בסיפור הקפקאי הזה:

21 באפריל - בתום עונה בה עברו ארבעה מאמנים, שמונה זרים ו-15 ישראלים, הקבוצה מסיימת במקום האחרון בלאומית ויורדת לארצית. היו"ר דאז, שאול איזנברג: "בנינו את הקבוצה ברגע האחרון, לא הכרנו בכלל את הליגה והבאנו שחקנים לא מתאימים ומאמנים שעזבו. כשנכנסו למומנטום של ניצחונות, ג'ייסון ג'ונסון נפצע קשה בתאונת דרכים והקבוצה לא התאוששה מזה מבחינה מוראלית. אם רועי (איזנברג, בנו - א"ל) היה מאמן את הקבוצה מתחילת העונה היינו נשארים".

לעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

שאול איזנברג. "בבחירות נורמליות היינו משיגים קרוב ל-15 חברי הנהלה"צילום: שרון בוקוב

28 ביולי - היו"ר איזנברג מודיע כי הצליח להעמיד תקציב של חמישה מיליון שקלים לליגת העל. "במשך 30-40 ימים ולילות ישבנו בנהריה והצלחנו לגייס ספונסר ראשי ב-1.5 מיליון שקל ועוד 300 אלף מספונסרים קטנים. העירייה התחייבה להגדיל את ההקצבה לשני מיליון ולתת שימוש חינם באולם, שזה שווה חצי מיליון נוספים".

חודש אוגוסט - בקשת הההצטרפות של נהריה כלל לא נידונה במינהלת. איזנברג: "העירייה נתנה למינהלת התחייבות על התקציב, אבל קופל לא קיבל, כנראה בגלל ניסיון העבר. הוא רצה ערבות, אבל העירייה לא הביאה". עיריית נהריה: "העירייה נתנה ערבויות בסך 2.5 מיליון שקל שהיו מותנות באישור מועצת העיר וזאת על פי דיני עיריות. לעומת זאת, הערבויות שניתנו על ידי איזנברג לא אושרו כבטוחות על ידי הבקרה".

15 בספטמבר - ויתור על העלייה מצד קבוצות מהליגה הארצית מאפשר לנהריה להישאר בלאומית.

26 בספטמבר - שנה אחרי שקיבל את זכויות הניהול לחמש שנים, איזנברג מודיע על עזיבה. "העירייה הפרה את ההסכם וגם הונתה אותי. בגלל בעיות פוליטית בעירייה, רק באפריל התחילו להעביר כספים. ניסינו להביא ספונסרים לקבוצה, אבל אחרי מה שקרה בשנתיים האחרונות אף אחד לא רצה להתקרב אליה. מספטמבר ועד אפריל חברת הניהול שלי מימנה את הקבוצה לבד. כל הקיץ העירייה צועקת 'ליגת העל', אני חותם עם ספונסרים ובסוף עשו ממני צחוק. אני לא מוכן לעבור סיוט והשפלות נוספים".

איזנברגצילום: שרון בוקוב

העירייה: "אנחנו עובדים לפי נהלים מסודרים ועל פי דיני עיריות. העירייה מילאה את כל חובותיה כלפי איזנברג ועמדה בהסכם במלואו". איזנברג גם תובע את העירייה במיליון שקל: "הם צריכים להחזיר הלוואת בעלים בסך מיליון שקל וגם לשלם על הנזקים שנגרמו לי בגלל שלא עמדו בהסכמים, שהישלו והונו אותי". העירייה: "בימים אלו אנו הולכים להליך בוררות מוסכם עם איזנברג, שבסופו האמת תצא לאור ואנו נשמח להביא את פסק הבורר לידיעת הציבור".

30 בספטמבר - שי מינסטר, שהעלה את אליצור קרית אתא ללאומית ועזב אותה בגלל אי הסכמה כספית, מתמנה למאמן נהריה. "נהריה זה סיפור אחר, זה חצי בית בשבילי, זו סגירת מעגל", הוא אומר, "גדלתי בנהריה, התחלתי את קריירת האימון שלי פה, קיבלתי טלפונים מאוד מרגשים מאוהדים ותיקים ששמחו לשמוע שאני חוזר אחרי 12 שנה".

6 באוקטובר - אימון ראשון לקבוצה בהרכב מלא, כולל הזרים החדשים, אריק טריימל ומרקוס גיניארד. מינסטר: "הקבוצה נבנתה עקב חוסר זמן בצורה מאוד מהירה, אבל אנחנו נהיה בסדר. המטרה היא פלייאוף 1-8". איזנברג: "בניגוד לקיץ שעבר, כשלנהריה לא היה כלום, השארתי בסיס שהיה אמור לשחק בליגת העל - אבי אליהו, ג'רון רוברטס ואורן בן חמו". יו"ר הקבוצה, נסים אלפסי: "בנינו קבוצה שתדבר חזק בצמרת וגם הקהל מתחיל להבין שעם מאמן נהרייני ושבעה נהריינים יש עם מי להזדהות".

10 באוקטובר - הבקרה התקציבית לא מאשרת את עירוני נהריה והמשחק הראשון מול נס ציונה מתבטל. אלפסי: "הבקרה אישרה את התקציב לעונה החדשה, אבל היא טוענת שיש חובות מהעונה שעברה. זו חוצפה שתפסו את העירייה כבת ערובה. ברגע שסיימנו לכסות 1.4 מיליון שקל עבור חובות עבר מעונות 2008/09 ו-2009/10, הבטוחות שהעברנו לעונה שעברה בסך 800 אלף שקל השתחררו. אם יש חובות מהעונה שעברה, הבקרה היתה צריכה לממש את הבטוחות של איזנברג בסך 700 אלף שקל. כנראה הבטוחות לא היו טובות, או שהיו בסדר ואז השאלה לאן הכסף הלך. הבקרה כנראה נרדמה בשמירה, היא נכשלה בתפקידה ועכשיו תפסה את העירייה כבת ערובה וזו חוצפה! אנחנו הולכים לתבוע את הבקרה ואת האיגוד על כל נזק שייגרם לקבוצה".

איזנברג: "כשאני הייתי בנהריה לפני שנה היו חובות של שני מיליון שקל והקבוצה אושרה ושיחקה. עכשיו העירייה צריכה לדאוג שהקבוצה תשחק. אין כרגע שום פסק בורר נגד הקבוצה ולכן לא מממשים ערבויות. אין סרט שלא מאשרים קבוצה בגלל חובות של 100 או 120 אלף שקל, בטח יש דברים אחרים".

מהאיגוד נמסר בתגובה: "קיימת קבוצה שלקחה על עצמה את הזכויות ואת החובות. מוטב שהקבוצה והעירייה יבדקו את התנהלותם הקלוקלת במקום לחפש את האשמים מתחת לפנס. לו היו הקבוצה והעירייה טורחות לבדוק בדיקות בסיסיות בטרם חתמו על ההסכם, לא היו מוצאות את עצמן במצב בו הן נמצאות היום. הבקרה התקציבית הודיעה כי החלה בהליך של מימוש הבטוחות הנמצאות בבקרה והמיועדות לכיסוי חובות הקבוצה בגין עונת 2010/11. הודעה נמסרה לנציגי הקבוצה ולערב עליה, לדאוג במסגרת אישור התקציב להסדרת חובות העבר ולהציג מקורות הכנסה ראויים ובלתי מותנים לכיסוי החובות האמורים. משלא הוצגו האישורים והאסמכתות, כאמור, לא יכולה הבקרה לאשר את התקציב לעונת 2011/12".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ