אזרחים אמריקאים מחפשים תשובה

אחרי שמגיעה חותמת הכשרות מהרב, בטוחים הכדורסלנים היהודים שפתחו מסלול לקריירת כדורסל בארץ הקודש. כשהם הופכים ל"מתאזרחים" ומעמתים את הבטחות הסוכנים מול המציאות, מחלחלת ההבנה: זה לא יקרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לארי הורוביץ שיחק במכבי והפועל תל אביב בשנות ה-70'. בנו, ג'ף, הגיע לישראל ב-2007 כדי לסגור מעגל ולהצטרף להפועל חולון. "פגשתי את סוכן השחקנים זאב גרוס כששיחקתי במכביה", מספר הורוביץ הבן, "הקשר בינינו נוצר מיד אחרי שסיימתי את הקולג'. ידעתי כל הזמן שיום יבוא ואשחק בישראל. כיהודי וציוני זו היתה האופציה הטובה ביותר עבורי לשחק כדורסל".

לעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

זמן קצר לאחר מכן חל מפנה במסע הציוני של הורוביץ, שנאלץ לנדוד לנתניה מהליגה הלאומית. משם הוא המשיך לשנתיים בליגה השוודית, לפני שחזר ב-2009 ללאומית, הפעם לטבעון, בה שיחק גם בעונה שעברה. תלאותיו של הורוביץ בן ה-25 הן רק עוד פרק בסיפורם של יהודים, "מתאזרחים", המגיעים לישראל כדי לשמור את קריירת הכדורסל שלהם בחיים. החלום לככב בארץ המובטחת עלול, כמו במקרה של הורוביץ ורבים כמותו, להסתיים באופן די עגום.

ג'ון שייר ממכבי תל אביבצילום: שרון בוקוב וניר קידר

"היה לי קל להתרגל לחיים בישראל, זו מדינה שנחמד לחיות בה", הוא מספר, "גם מבחינה מקצועית לא היו לי קשיי התאקלמות, אבל מהר מאוד גיליתי שהמאמנים מעדיפים את הישראלים על פני המתאזרחים, ולא באמת מוכנים לתת לנו הזדמנות. אני לא מדבר על שחקנים גדולים ומוכרים כמו דייויד בלו או דן גרונפלד. מאמנים מעדיפים ללכת על בטוח ולא לקחת סיכון עם אמריקאי יהודי. מאמנים נתנו לנו הבטחות ועשינו את הטעות כשהאמנו להם. המקומיים יודעים לזהות מתי מאמן מדבר בולשיט, המתאזרחים לא. זו הסיבה שעזבתי".

המדור לחיפוש קרובים

החתמת מתאזרח כרוכה בפרוצדורה שעלולה להפוך למייגעת. לאחר שהשחקן מאותר על ידי הקבוצה או סוכן השחקנים, עליו להמציא מסמכים המעידים על יהדותו. על הסוכן או הקבוצה להגיש את המסמכים למוסדות העלייה בארצות הברית, ומשם נגרר השחקן למסכת חתימות, אישורים ותחקורים בפני רבנים. אם יצלח זאת, יוכל להשלים את עלייתו לישראל. הקבוצות נהנות מהחתמה שעלויות המס עליה שוליות לעומת הצברים, והשחקן מרוויח הזדמנות להמשיך במסלול הכדורסל, בהתחשב בכך שאופציית ה-NBA או ליגות מקצועניות בכירות לא עומדת על הפרק.

"רוב היהודים האמריקאים שמגיעים לישראל באים מקולג'ים קטנים", אומר הסוכן זאב גרוס, "אין להם שום סיכוי להגיע לאירופה או לקבוצה בארצות הברית. הם לא מספיק טובים, אז הם מגיעים לישראל. פה יש להם ערך מוסף. 90% מהם מגיעים בשביל כדורסל, ואין כמעט סיכוי שיעשו עלייה אמיתית. מעטים נשארים פה".

ג'ארד מינץ מבני השרוןצילום: שרון בוקוב וניר קידר

כיצד מאתרים אותם? "בכל שנה יש כמות מסוימת של שחקנים שנפלטת לשוק ומתחילה הסתערות עליהם", מספר סוכן ישראלי בכיר, "יש אנשים שעובדים בשבילנו, סוכנים, והרבה טריקים מופעלים מאחורי הקלעים. על ג'ארד מינץ (יהודי-קנדי, 22), שחתם בבני השרון, היתה הסתערות גדולה הקיץ. המון סוכנים יצרו אתו קשר והבטיחו לו דברים גדולים. כולנו היינו בטירוף עליו".

בעבר, הסוכנים שוטטו במשחקי המכביה ודגו מתוכם שחקנים לקבוצות בישראל. כעת, ההתקדמות הטכנולוגית הביאה גם לשיפור ביכולות הסקאוטינג. "השיטה הכי פרימיטיבית היא לאתר אותם דרך מנועי החיפוש באתרי כדורסל", מספר הסוכן דניאל רביץ, "מנסים לצוד בעין כל ‘לוי' כשעוברים על הסגלים של המכללות. יש כמובן גם אנשים בארצות הברית שמפתחים קשרים עם אותם שחקנים וזורקים לך שמות. בדצמבר, למשל, ייערכו בברזיל ‘משחקי מכבי', אליהם יגיעו יהודים מכל העולם, ויהיו מאבקים על אלה שיככבו שם. אנחנו מנסים להגיע אל השחקנים האלה בכל דרך, כולל בפייסבוק או בסקייפ אם צריך".

לא בדיוק ג'ורדנים

במידה שאינך שחקן בעל מוניטין כשל בלו, ג'ון שייר או סילבן לנדסברג - החלום הציוני מתברר לפעמים כסיוט. לדרו האוזמן (יהודי-אמריקאי, 24) היו כל הסיבות למנף את התואר שקיבל מאוניברסיטת הרווארד, אלא שהלב שלח אותו לישראל. ב-2009 הוא חתם במכבי חיפה, רק כדי להישלח מיד לטבעון מהלאומית. את העונה הקרובה יבלה בבאר יעקב.

"חיפה יצרה אתי קשר ואמרה לי לבוא למבחנים לשחקנים יהודים שהיא עורכת בפלורידה", נזכר האוזמן, "כשזה קרה, הבנתי שיש לי סיכוי לשחק מעבר לים ולא רציתי לפספס את ההזדמנות. החלום שלי היה לשחק כדורסל מקצועני. המטרה היתה לשחק בחיפה, ולצערי שיחקתי שם מעט מאוד. נפגעתי והרגשתי שלא הראיתי את היכולות שלי. בשנה שעברה חיפה קראה לי שוב, אבל עם החלפת המאמנים נוצר בלגן".

סילבן לנדסברגצילום: שרון בוקוב וניר קידר

"צריך לזכור שלא מדובר בחבורה של ג'ורדנים", ממהר רביץ לצנן את הביקורת על הסוכנים והקבוצות, "אנחנו מסבירים להם שצריך להתחיל בקטן. ברוב המקומות לא מוכרים לעולים סיפורים שהם יקבלו מעמד בכיר כמו של זר, אלא אומרים להם את האמת - תעבדו קשה, תקבלו הזדמנות. המתאזרחים מנסים לחיות את החלום המקצועני, אבל מהר מאוד חלקם מבינים שזה לא זה. הם ממשיכים לקריירה אחרת בארה"ב, שם מחכה להם כסף גדול יותר. אופציה אחרת היא הליגה הלאומית, שם יש מקום לכולם".

אם כך, החלום היהודי של רבים מהעולים מתנפץ כבר עם ההגעה לישראל. רוב השחקנים, אגב, מפחדים לדבר על המצב אליו נקלעו. חלקם מקווים לגרד דקות בליגת העל, אחרים סגרו דלתות ולא מעוניינים לשמוע על ישראל. השאר, כאמור, משחקים בלאומית.

"לא כל יוצא קולג' יהודי הוא שחקן גדול", טוען סוכן שחקנים בכיר, "סיימון פארין (יהודי-קנדי, 24), למשל, חתם עכשיו בחיפה. אם שחקן כמו יוני ניר היה נשאר שם, סביר להניח שהוא היה מקבל קרדיט בלתי מוגבל על חשבונו של פארין, בלי קשר ליכולתם באימונים. למאמנים יש אמונה עיוורת ומרגיזה בצברים. אני לא ממליץ לשחקנים האלה להגיע לישראל. הקבוצות לוכדות אותם עם סכומים עלובים, בידיעה שהם יעשו הכל כדי להמשיך לשחק. מתאזרח אחד, שעשה עלייה לפני כמה שנים, הרוויח בעונה שעברה 2,000 שקל בקבוצה שלו. זה נורא".

לחצו להגדלה

"הכדורסל הישראלי מגשים לעולים חלום", מנסה רועי חגאי, מאמן בני השרון הרצליה, להדוף את הטענות, "קבוצות נותנות להם צ'אנס להמשיך לשחק וזה דבר חשוב עבורם. מעטות הקבוצות שיביאו מתאזרח רק כדי למלא מקום ברוטציה. קבוצות מחפשות אקס פקטור, וכשמביאים מתאזרח בונים עליו אוטומטית כאחד הישראלים הבכירים. אבל במקרים מסוימים זה נכון, ויש הבדל תהומי בין מה שהובטח להם לבין מה שקורה בשטח. אסור לקבוצות לפזר יותר מדי הבטחות. השחקנים צריכים לעבוד, בתקווה לקבל הזדמנויות. אין בכדורסל הישראלי סבלנות, אז זה לא תמיד קורה".

כנראה שהבית הציוני לכדורסל הפך לחנות שמוכרת אשליות לעולים החדשים, אך לא נראה שמישהו מוטרד מכך. ג'ף רוזן, בעלי מכבי חיפה, ימשיך להנחית עולים לפרויקט הייחודי שבנה בכרמל, והשחקנים ימשיכו להגיע רק בשם הסיכוי הקטן שיגשימו את החלום עליו ויתרו קודמיהם. "למרות הכל", טוען דרו האוזמן, "אין ספק שאמליץ לשחקנים יהודים להגיע לכאן". סוכני השחקנים כבר חוככים ידיים לקראת הקיץ הבא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ