אלעד זאבי

ביקום על פי מייקל ג'ורדן, השקפת עולם היא דבר דינמי, עניין של סיטואציה. לפני 13 שנה, חודשים ספורים אחרי שסיים עונה בה השתכר 33 מיליון דולר מכדורסל - שיא כל הזמנים ב-NBA - השתתף הכדורסלן הטוב בהיסטוריה במספר דיונים על ההסכם הקיבוצי החדש. באחת הסצנות היותר מדוברות בקיץ ההוא, נדלק ג'ורדן כששמע את הבעלים של וושינגטון, אייב פולין, מלין על רווחיו הזעומים. "אם אינך יכול להפיק רווחים", צעק לעברו בעצבנות, "עליך למכור את הקבוצה".

הצורה בה נראים דברים כשאתה לובש גופיה ונועל סניקרס, מסתבר, יכולה להשתנות כאשר לגופך חליפה ועניבה. מאז פרש סופית ב-2003, החל ג'ורדן לקבל מושג לגבי תחושותיו של הצד האחר. אחרי ניסיון לא מוצלח בהנהלת הוויזרדס, אצל אותו פולין (המנוח), הוא בחר להיות הבוס של עצמו. החל ממארס 2010 הוא הבעלים של הבובקאטס.

הקבוצה של ג'ורדן משחקת בשארלוט, אותה עיר שננטשה לפני מספר שנים על ידי ההורנטס, שעברו לשחק בניו אורלינס. מדובר בשוק בעייתי במונחי NBA. ג'ורדן, אחד שלא מוכן שינצחו אותו גם בדוקים, ראה כיצד הוא מפסיד בכמויות - משחקים על הפארקט, ומיליוני דולרים מחוצה לו. עתה הוא פועל לשינוי המצב, והפרספקטיבה שלו משתנה בהתאם.

מייקל ג'ורדן. השקפת עולם היא עניין של סיטואציהצילום: אי–פי

בסוף השבוע דיווח הווארד בק מה"ניו יורק טיימס" כי ג'ורדן עומד בראש קבוצה המונה בין 10 ל-14 בעלי קבוצות, המתנגדים אפילו לחלוקת רווחים של 50-50 עם השחקנים. למעשה, הדרישה המקורית של ג'ורדן ותומכיו היתה להגביל את השחקנים ללא יותר מ-47% מכלל הרווחים, וככל שנעלמים נתחים גדולים יותר מהעונה, הם רק צפויים להתבצר עוד יותר בקו הנוקשה. השחקנים, כזכור, מסרבים לרדת מתחת לנתח של 52%.

אם אכן מדובר ב-14 בעלי קבוצות מתוך 29 (ניו אורלינס נמצאת כרגע בבעלות הליגה), הם קרובים מאוד לרוב. במקרה כזה, גם הצעה לחלוקה שוויונית - בה תומך הקומישינר דייויד סטרן - נמצאת בסכנת דחייה.

המיליטנטיות של ג'ורדן בעניין השביתה אינה חדשה. כבר לפני חודשיים הוא נקנס על ידי הליגה ב-100 אלף דולר, אחרי שהפר את הנחיותיה והביע דעתו על המשא ומתן בפומבי. "הבעלים זקוקים להרבה יותר תמיכה כספית כדי לשמור את העסק בחיים", אמר באוגוסט ל"הראלד סאן", "על מנת שנצליח להיות רווחיים גם בשווקים הקטנים, אנחנו צריכים להיות מסוגלים לבנות קבוצה טובה יותר ולנצח משחקים".

זה רק ביזנס

בדיוק כמו ג'ורדן השחקן, גם את ג'ורדן איש העסקים מעניין רק דבר אחד - לנצח. במקרה הזה, ניצחון משמעותו להפוך את הארגון שבבעלותו לעסק רווחי. כמי שהשקיע בקבוצה מעל 300 מיליון דולר, הוא מאמין שזו זכותו המלאה. "הוא לא אוהב להפסיד כסף, תאמינו לי", אמר ל-ESPN בכיר בהנהלת הבובקאטס, פרד וויטפילד, אחרי שג'ורדן הפך לבעלים, "מאז הגיע הוא לא מפסיק לשאול כיצד בכוונתנו לפעול לצמצום ההפסדים".

ועדיין, גם אם לוקחים בחשבון את האופי התחרותי והאינסטינקט הטבעי של בעל עסק מפסיד, זה קצת מוזר לראות את ג'ורדן נוקט עמדה הפוכה לחלוטין מזו שבעבר היה נחרץ לגביה. "אם הבעלים נוקטים עמדה קשוחה, גם השחקנים חייבים לעמוד על שלהם", אמר אחרי התקרית עם פולין.

עבור מי שרואה בג'ורדן סמל לכל מה שיפה ב-NBA, עמדתו הנוכחית מהווה אכזבה עצומה. אותו אדם שכשחקן דאג להכניס בכל חוזה את הסעיף שזכה לכינוי "אהבת המשחק" - הוא איפשר לו לשחק כדורסל מתי, היכן ועם מי שרצה - עומד עתה בראש קבוצה שעלולה לגרום לביטול כל העונה ולמניעת המשחק מהאוהדים, בשם אינטרסים כלכליים.

"הוא בוגד, אין מלה אחרת לתאר אותו", הכריז ג'ייסון וויטלוק מ-Fox Sports, "מייקל ג'פרי ג'ורדן סוף סוף מצא מטרה בה הוא יכול לתמוך מחוץ לפארקט: להוות מכשול עבור כל ילד שחולם להשתוות לגבהים אליהם הגיע. זוהי הבגידה האולטימטיבית. שחקנים שגדלו כשהם רוצים להיות כמו ג'ורדן יכולים לראות כעת את פרצופו האמיתי - קמצן, עוקצני, רודף בצע, לא אכפתי ולא נאמן. במקום להיות האיש שיחבר בין הצדדים ויגרום להם לעשות מה שנכון עבור המשחק, הוא עושה ההפך".

כמובן שכל העניין לא אמור להשפיע על נתוני המכירות של נעלי "אייר-ג'ורדן" בקרוב, אך לטווח הארוך עשויה ההשפעה להתגלות כמהותית הרבה יותר. המיתוס של ג'ורדן ענק, אבל לא גדול יותר מהמשחק ממנו צמח. אם יתברר שג'ורדן לקח תפקיד מרכזי בסיכול המשא ומתן, את הסדקים שיתגלו בו יהיה לשחקן הגדול מכולם קשה מאוד לתקן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ