מפגשים עם האקסית

חמש שנים אחרי שנפרדו ממכבי ת"א וזה מזה, התאחדו פיני גרשון, דן שמיר ואלעד חסין בחולון. כדי לחגוג הערב על חשבון האקסית, צריכים כל השלושה להיות הערב בשיאם

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ליבנת
אריה ליבנת

עונת 2005/06. בעונה האחרונה בתור הזהב השני שלו, מוביל פיני גרשון את מכבי ת"א לדאבל בארץ ולגמר היורוליג ביחד עם עוזריו דן שמיר ואלעד חסין. 2011/12. שנה אחרי שפוטר ממכבי, מגיע גרשון להפועל חולון כראש החברה הניהולית. אחריו מצטרפים שמיר כמאמן ראשי וחסין, שחצי שנה אחרי פיטוריו ממכבי חיפה הופך לעוזרו. השלישייה שוב ביחד, ועד כה, למרות תקציב נמוך מהממוצע בליגה, השילוב שוב עובד נהדר.

כדי למצוא את המקור ליצירת המשולש צריך לחזור תשע שנים אחורה. היה זה דווקא חסין, אז בן 23, ששידך בין גרשון לשמיר. "אני מכיר את פיני מהתקופה שהיה בירושלים ואני הייתי נער, שמרנו על קשר כל הזמן", הוא משחזר, "בקיץ 2003 פיני אמר לי שהוא חוזר למכבי ומחפש עוזר שני ושאל אם אני מכיר את דן שמיר. אמרתי לו שהוא מהמאמנים הטובים בארץ והכי מתאים לתפקיד. פיני עשה את הבדיקות שלו וביקש שאצור קשר עם דן".

שמיר ממשיך אותו: "הייתי בנסיעה כדי לסגור בהפועל ת"א, ובדרך התקשר אלי אלעד". ההמשך ידוע. שמיר אכן סגר במכבי, ועל הדרך שרף את הגשרים עם ארז אדלשטיין. כעבור שנה הצטרף חסין כסקאוט, ובקיץ 2005 קודם שמיר לעוזר המאמן המוביל וחסין הפך לעוזר מאמן מן המניין. בפועל, המאמן גרשון תיפקד כמנג'ר ואיפשר לשני הצעירים לאמן את מכבי ביום יום.

"החלק שלי היה לעזור לפיני, תמיד ידעתי את מקומי", מספר שמיר, "עבדתי קשה כדי שהקבוצה תהיה מוכנה לכל משחק ובוודאי שהעברתי אימונים, אבל פיני הוא שקבע מה יהיה ואני הייתי צריך לבצע. בניהול משחקים סיפקנו לפיני נתונים ורעיונות והוא קבע. עבדנו ביחד, היתה הרמוניה מאוד טובה. ברגע שהעונה יוצאת לדרך אף אחד לא מתייחס למקומו בשרשרת המזון".

חסין: "גם כסקאוט הייתי מעורב, פיני דיבר אתי המון בעניינים מקצועיים. חלק גדול מהתפקיד היה לעבוד עם עמרי כספי. זו היתה השנה בה עבר מנער לבוגר. זה הגיע למצב שכמעט הייתי מאמן אישי שלו".

בקיץ נבנו צלעות המשולש מחדש. הפעם גרשון הביא את שמיר, שהביא את חסין. "היה לי חוזה בבני השרון ואמרתי לאלעד שאנסה להביא אותו", מספר שמיר, "בסוף באתי לחולון. התקציב קטן וזה דרש ממנו הקרבה מסוימת. זה הסתדר לכולם. אלעד מאמן מעולה, מבין כדורסל, יודע לעבוד עם שחקנים, להעביר סקאוטינג ולהכין משחקים, מאוד יצירתי ויסודי ויש לו רעיונות בהגנה ובהתקפה. הוא מהאסכולה שאני מאוד מתחבר אליה".

פיני משדר לי

השוני הגדול לעומת הקדנציה במכבי היא שגרשון נושא בתפקיד של ראש חברת הניהול ומשמש בפועל כיועץ מקצועי. "במכבי פיני ניהל הכל, אבל דן ואני עשינו באמת עבודת קודש בהכנת הקבוצה. היום דן בפרונט, פיני מלמעלה ואני מגבה את דן. זו בעצם השתלשלות של מה היה במכבי, רק צעד אחד קדימה", מסביר חסין. שמיר: "אז פיני קבע הכל, היום הוא בתפקיד יותר מטרייתי. הוא לא אתנו ביום יום, אבל מרגישים אותו. יש דברים שלא עושים בלעדיו, כמו לבנות את הקבוצה. כשהוא אמר על שחקן 'לא', זה היה 'לא'".

גרשון מגיע למעט אימונים. במשחקים הוא יושב ביציע לצד המנכ"ל מוטי דניאל ומסמן לחסין הוראות. "אני מכיר את פיני ברמה שלא צריך לדבר, קורא את המחשבות שלו", מספר חסין. "מספיק שיסמן משהו ואדע מה הוא הולך להגיד, מתי להחליף הגנה, על מה ללכת בהתקפה, איזה תרגיל יותר טוב. יש לנו קשר מאוד מיוחד בקטע הזה".

במחצית כל משחק מדבר גרשון עם שמיר, שמסביר: "אנחנו מחליפים רעיונות והוא נותן כמה הערות. בדרכו המאוד חכמה, הוא יודע להעביר במלה פה ושם את מה שהוא רוצה". בסיום מקבל שמיר ביקורת מגרשון. "הוא יכול להגיד לי, למשל, שהיינו צריכים לבצע עבירה במהלך האחרון", רומז המאמן לגבי המשחק באשקלון בשבוע שעבר.

גם דניאל תורם מקצועית. "הרבה פעמים יוצא לו להגיד לנו מה הוא חושב", מספר שמיר, "אני מאוד פתוח לשמוע רעיון ודעה. הרבה פעמים מעבירים עלי ביקורת, אבל זה בכיף". דניאל: "הטקטיקה זה פיני, אני בענייני אסטרטגיה. איך הקבוצה ביום יום, אם לשתף שחקנים בצורה זו או אחרת, לעשות עבירה או לא בשוויון. דן אומר את שלו ואני את שלי. הכל בא בכוונה להוסיף חומר למחשבה. ברור שההחלטות בסוף הן שלו. הוא מנהל את המערכת בצורה מאוד יפה, והייתי אומר את זה גם אם היינו עם שלושה ניצחונות".

"זו רק ההתחלה"

משולש הזהב בתוספת המנכ"ל דניאל, עוזר המאמן השני רפי זילברמן ומאמן הכושר עמית גולדיאן, אכן מתפקד היטב. מעניין שעבור כולם מדובר במעין קאמבק אחרי כישלונות, למרות ששמיר טוען: "מבחינתי כל השנים האלו היו טובות. התקדמתי, עבדתי, עשיתי הכי טוב שיכולתי, למדתי מהרבה טעויות שעשיתי". "אולי זה צירוף מקרים, אבל לכל דבר יש את הסיבות שלו", אומר חסין, "אנחנו אוהבים לעבוד ביחד, יש תיאום מצוין, והתוצאות מדברות בעד עצמן. זו רק ההתחלה, אנחנו רוצים שזה יהיה פרויקט לכמה שנים".

עם מיטב ממוחות הכדורסל, הרבה ניסיון, קבלות, הישגים ותארים, תנסה חולון להפתיע הערב את מכבי ת"א. "היינו במעמדים ובסרטים האלו ואולי זה נותן לנו משהו", אומר שמיר, "כשהייתי בירושלים והגענו לגמרים הרגשתי שהניסיון שצברתי במכבי עוזר לי. כשהייתי בגמר גביע עם בני השרון הרגשתי שהניסיון שצברתי כמאמן ראשי עוזר לי. יש ערך לניסיון ועובדה שאנחנו בחצי הגמר. איך הניסיון ישפיע עתה, אני לא יודע".

בפעם השנייה העונה, ינסה גרשון לנצח את האקסית שזרקה אותו לטובת עוזרו המיתולוגי. "לפני המשחק הקודם לא הרגשתי שום דבר מיוחד אצל פיני, זה היה רגיל מבחינתו בימים שלפני ואחרי", אומר שמיר. חסין: "פיני ווינר. לפני שהגיע למכבי הוא בא למשחקים נגדה בטירוף, ובמכבי היה בטירוף על כל קבוצה שאיימה עליה. הוא לא בוחל באמצעים, עושה הכל כדי שהקבוצה שלו תגיע הכי רחוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ