הקשר של אנתוני לעזיבתו של ד'אנטוני

מייק ד'אנטוני למד פרק ישן נושן בהלכות ה-NBA: כשהסופרסטאר שלך רוצה את הכדור תן לו אותו, או לך הביתה. מאמן ניו יורק ניקס ניסה בכל הכוח לשנות את גורלו, אך בלית ברירה נאלץ לבחור באופציה השנייה

הווארד בק, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הווארד בק, ניו יורק טיימס

דרכיהם של מייק ד'אנטוני וניו יורק ניקס נפרדו באמצע השבוע. אירוע שנראה צפוי מאז הגעתו של כרמלו אנתוני, שחקן שכישרונו ההתקפי אינו מוטל בספק, אך מתנגש עם חזונו של המאמן, שדוגל ב"חלוקת השלל" בהתקפות קבוצותיו.

המתח בין השניים החל כבר לפני 13 חודשים, כשאנתוני הגיע לתפוח הגדול בהחתמה מעוררת מחלוקת. המשבר הגיע לשיא בשבועיים האחרונים, במהלכם הפסידו הניקס שמונה מעשרה משחקים, כשאנתוני מביע אי שביעות רצון מתפקידו בקבוצה. לבסוף, ברביעי בבוקר ביקש ד'אנטוני להיפגש עם ראשי הקבוצה ועם ג'יימס דולן, יו"ר חברת מדיסון סקוור גארדן, המחזיקה בחלק מהבעלות. ד'אנטוני, טוען גורם בקבוצה, בירר את נכונות הניקס לשלוח את אנתוני בטרייד לפני המועד האחרון להעברות ב-NBA, שחלף שלשום. כשדולן הגיב בשלילה, ביקש המאמן להתפטר. "ההחלטה להיפרד היתה לחלוטין של מייק", כך לפי אותו גורם, "הוא פשוט אמר שלא יוכל להצעיד את הקבוצה להצלחה במצב הנוכחי".

הניקס היו במאזן 24-18 נכון ליום רביעי, כשהמשמעות היא כי המקום בפלייאוף בסכנה. 23 המשחקים הנותרים בלוח נחשבים קשים - אחד מהם היא כבר ניצחה - דבר שככל הנראה הגביר את המתח בין המאמן לכוכב.

ד'אנטוני מעולם לא הצליח לשכנע את אנתוני בסגנון ההתקפי שלו, שמבוסס על תנועת כדור ושחקנים ועל הנחת היסוד לפיה השחקן הפנוי ייקח את הזריקה. אנתוני פורח במהלכי בידוד, האנטיתזה של הפילוסופיה הזו, ומרגיש נוח כמחזיק הכדור, תפקיד שכרגע מגולם על ידי הרכז ג'רמי לין.

צילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

"זהו מצב ביש", אמר אנתוני (16 נקודות) לאחר ניצחונה המוחץ של הניקס 79-121 על פורטלנד שלשום, "אין דם רע ביני לבין ד'אנטוני או שחקן כזה או אחר, אנו מכבדים את החלטתו. הוא אמר שעשה את ההחלטה הנכונה לקבוצה במצב שנוצר". כשנשאל אם הוא האשם בהתפטרות ד'אנטוני, ענה אנתוני: "זה מה שזה, אני לא יכול לשלוט במי מטיחים את האשמה".

סגנון המשחק של הניקס ישתנה, סביר להניח, ויתקרב לזה שאנתוני רוצה. עוזר המאמן מייק וודסון, שאת אהבתו למהלכי בידוד אפשר היה לראות בימיו באטלנטה, מונה למחליף זמני וערך את הופעת הבכורה מול פורטלנד. וודסון יסיים את העונה, אחריה צפויים הניקס לערוך חיפוש נרחב אחר מאמן. פיל ג'קסון נמצא בראש הרשימה, למרות שהסיכויים שיחזור מפרישתו קלושים. ג'ון קליפארי הוא מועמד נוסף, בעיקר בגלל קשריו עם CAA, הסוכנות שמייצגת את אנתוני ובעלת כוח השפעה בגארדן. קליפארי, כרגע מאמן מכללת קנטאקי, דחה את הטענות: "שמי משתרבב לכל משרה שמתפנה. לא, יש לי עבודה נהדרת".

החלטתו של ד'אנטוני הפתיעה את חבריו ואת שחקני הניקס, שרובם היו נאמנים למאמן והאמינו בשיטתו. רבים מהשחקנים היו כעוסים ומאוכזבים. הם האמינו שד'אנטוני נדחק החוצה. "הרוב המכריע של השחקנים לא היה במצב הנוכחי בלי מייק", אומר שחקן שביקש להישאר בעילום שם בגלל האטמוספרה הפוליטית שאופפת את הגארדן, "אם ההנהלה היתה מתייצבת מאחוריו ומציעה לו הארכת חוזה בשנתיים, כל זה לא היה קורה".

ד'אנטוני היה אמור לסיים העונה חוזה לארבע שנים, עם שכר כולל של כ-24 מיליון דולר. הוא עוזב את הניקס עם מאזן כולל של 121-167, מספרים שבעיקר משקפים את הבנייה הלא נכונה של הניקס בשנתיים הראשונות שלו. התקופה הטובה ביותר שלו היתה בעונה שעברה - עם המאזן (40-42) החיובי הראשון שלהם זה עשר שנים - עם ההגעה לפלייאוף, שם הודח בסוויפ 4-0 על ידי בוסטון. וודסון הצטרף לצוות האימון בקיץ האחרון, כיורשו הצפוי של ד'אנטוני. עם עזיבת המאמן, שוחררו גם שניים מעוזריו - אחיו דן ד'אנטוני ופיל וובר. הרב וויליאמס וקני אטקינסון יישארו על הספסל.

אנתוני וד'אנתוני בימים יפים יותרצילום: אי–פי

למרות שאנתוני וד'אנטוני לא מצאו שפה משותפת, המאמן זכה לתמיכתם הרחבה של אמרה סטודמאייר, טייסון צ'נדלר, ג'רמי לין, ג'ראד ג'פריס, לנדרי פילדס וסטיב נובאק - השלד המרכזי של הקבוצה. התקפת הניקס גמגמה בתחילת העונה, עם אנתוני כמוקד ההתקפה ובפעמים רבות כרכז. לין עורר סוג של רנסנס בחודש שעבר, כשהשתלט על עמדת עושה המשחק והוביל את הקבוצה לשמונה ניצחונות מתשעה משחקים, שאת רובם החמיץ אנתוני עקב פציעה. כששיחק, אנתוני לא השתלב והרס מהלכים כדי ליצור לעצמו מצבי קליעה.

בעיות הכימיה החלו, עם או בלי קשר, כשאנתוני חזר מהפציעה, יחד עם חזרתו של בארון דייויס מפציעה ועם הגעתו של ג'יי.אר סמית' מסין. הדרמה הגיעה לשיא כאשר פורסם ב"ניו יורק פוסט" כי אנתוני ביקש העברה מניו יורק, דבר שהוכחש על ידי השחקן. המתח בין אנתוני לד'אנטוני, ובצורה רחבה יותר - המתח בין אנתוני לבין חבריו לקבוצה, חתר תחת לכידות ומצב הרוח בקבוצה. רוב השחקנים בקבוצה העדיפו להמשיך ולשחק בשיטה בה שיחקו במהלך תקופת ה"לינסניטי". "היה לו אידאל לגבי השיטה שהיינו אמורים ליישם", אמר סטודמאייר, "לא כולנו ביצענו אותה כפי שהוא ציפה, והוא התאכזב. זו לדעתי הסיבה לעזיבתו".

ד'אנטוני, אומר מקורב למאמן, הבין שהמתח המתמשך פגע בו ובאנתוני, ולבסוף פגע גם בניקס. "רצף האירועים לא היה מתוכנן", אמר דולן במסיבת העיתונאים, "ד'אנטוני הרגיש שעזיבתו תעזור לניקס. הוא הציע שיישאר, אך לאחר דיון ארוך הסכמנו שהדבר הטוב ביותר לקבוצה יהיה מישהו חדש שיניע אותה קדימה". דולן דיבר במשך שלוש דקות ולא ענה לשאלות. לפני שעזב, הביע תמיכה ואמונה בסגל הקבוצה הנוכחי ורמז לכך שלא האמין שד'אנטוני ממצה את מלוא הפוטנציאל. "אני רוצה להבהיר", הכריז דולן, "אני מאמין בשחקנים, בכישרון שלנו ובמחויבות לחבר את הקבוצה ולעשות את העבודה".

השחקנים אמנם התאוששו במשחקם הראשון בעידן וודסון מול פורטלנד המבולגנת וקטעו רצף שישה הפסדים, אך נראו כאילו השינויים משפיעים עליהם. "התאכזבתי", אמר ג'פריס, "אהבתי את המאמן, הוא הטוב ביותר שהיה לי בליגה". ג'פריס וסטודמאייר היו מקומץ השחקנים שדיברו ישירות עם ד'אנטוני, שאמר להם כי היה זה הצעד הטוב ביותר עבור הקבוצה. "הוא פשוט אמר שהגיע לנקודת אל-חזור", אמר ג'פריס, "אם זה היה נשאר כך, יכול להיות שלא היינו יוצאים מהמשבר. הוא אמר שאנחנו מוכשרים מספיק בשביל להגיע לפלייאוף ולעשות שם ריצה יפה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ