גמר הלאומית בכדורסל |

סדרת דרמה משפחתית

יפתח מככב בבאר יעקב, נמרוד משמש כדובר הפועל ת"א. האחים לבית בוכמן יוצאים הערב (19:40) למלחמה על הכרטיס לליגת העל

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ליבנת
אריה ליבנת

הכלל בסדרות פלייאוף הוא שהקבוצה שסיימה במיקום הגבוה יותר זוכה ביתרון ביתיות ומארחת משחק אחד יותר מיריבתה, שסיימה במיקום נחות ממנה. עבור שחקן מכבי באר יעקב יפתח בוכמן, כל המשחקים בסדרת גמר הפלייאוף הליגה הלאומית שתחל הערב (19:40, הדר יוסף, ערוץ ONE), בין קבוצתו להפועל ת"א, יהיו משחקי בית.

"בשבילי זה שלושה עד חמישה משחקי בית, אני מרגיש בבית גם בבאר יעקב וגם בהפועל", הוא אומר. אני מכיר את כל האוהדים, רובם בשמות, אנחנו יושבים ביחד ביציע בבלומפילד". אחיו הגדול נמרוד, אוהד שרוף ומלפני חודש גם חבר הנהלה ודובר הפועל, מוסיף: "כשהאוהדים צועקים את השירים של הפועל, הוא מרגיש ששרים גם בשבילו".

סדרות הפלייאוף הם כבר סיפור בהמשכים עבור משפחת בוכמן. לפני שנה יפתח התמודד נגד האח הצעיר כרמל בסדרת רבע גמר הלאומית, בין יקנעם/מגידו לבאר יעקב. "הוא קלע עלי שלשה מכריעה שניצחה את המשחק", מספר יפתח. בחצי הגמר פגש כרמל את הפועל של נמרוד. "במשחק הראשון הוא היה בינוני והם ניצחו אותנו", מספר נמרוד, "במגידו הוא היה מצוין. כל סל שהוא קלע, כולם ביציעים מסתכלים עלי. אני לא יכול לשרוק לו בוז, אבל אני לא רוצה שהם יקלעו. ניצחנו בקושי רב". לכרמל זיכרונות אחרים: "אחרי המשחק השלישי הם קיללו אותי".

האהדה להפועל ת"א התחילה מהאבא יזהר. נמרוד בן ה-29 החל לשחק בילדים של הפועל בכדורסל ואחר כך בילדים של שמשון בכדורגל, אבל מהר מאוד ייצב את עצמו כאוהד. "בגיל 13 התחלתי להיות מנוי בבלומפילד ובאוסישקין, התחברתי לגרעין הקשה. הייתי בין עשרת האוהדים שנשארו בליגה השנייה כדי למחות נגד שאול אייזנברג (אז היו"ר). אחר כך היה המאבק על אוסישקין. כשהוקמה קבוצת האוהדים העדפתי ללכת לצד ולתת לאנשים אחרים, ראויים יותר, לנהל, ועזרתי להם מהצד. לפני חודש התמניתי לחבר הנהלה, זה תפקיד עם הרבה אחריות מאשר מאוהד".

יפתח בוכמן מול הפועל. "אני רוצה להוכיח שאני מתאים לשחק שם"צילום: שרון בוקוב

יפתח בן ה-25 החל לשחק בגיל תשע אצל יהושע רוזין ז"ל בהפועל. במקביל הפך גם הוא לאוהד. "אנחנו יושבים ביחד שנים בשער 5", הם מספרים. יפתח הניף ב-2005 את גביע המדינה לנוער עם הפועל ת"א, עלה לקבוצה הבוגרת, שימש כקפטן שלה בליגה הלאומית, ועזב באמצע העונה לאחר מכן, כשהקבוצה היתה בארצית, לבני השרון. "הרגשתי שאני הולך לאיבוד. אפי (בירנבוים), שהעלה אותי מהנוער, רצה אותי". שנה לאחר מכן שיחק באליצור רמלה ואז חזר הביתה, להפועל אוסישקין, בליגה הארצית.

"היתה לי הצעה מהפועל חולון, אבל העדפתי לוותר על ליגת העל כדי לנסות לעזור לקבוצה לעלות ללאומית", מספר יפתח. נמרוד: "באותה שנה היתה בהפועל בעיה כספית. ישבתי עם יפתח והיו"ר רמי כהן והיה לי מוזר לנהל מו"מ בשם הפועל עם אח שלי. היינו צריכים למצוא סיטואציה יצירתית. היו אז 600 חברי עמותה והצעתי ליפתח 'בוא, תיקח סיכון, תוותר על כסף ותקבל בונוס על כל חבר עמותה שנצליח לגייס מעבר ל-700'. הצלחנו להגיע באותה שנה ל-1,100 חברים והוא קיבל כסף על 400 חברי עמותה".

מי ינצח בגמר הפלייאוף בלאומית? כל העדכונים ב"ספורט הארץ" בטוויטר

יפתח העפיל עם אוסישקין ללאומית, אבל לא זכה לשחק אצלה שם. "היתה לי אופציה לעוד שנה אם נעלה, אבל כמה ימים לפני העונה הודיע לי אורי (שלף, המנכ"ל) שאני משוחרר מהקבוצה. שרון (אברהמי, המאמן דאז) לא בנה עלי". נמרוד: "כבר שנה לפני כן החתימו ברגע האחרון את מתן נאור על העמדה של יפתח. ברגע שגם בריאן אסברי חתם, ליפתח לא היה מקום".

בלית ברירה, המשיך יפתח לבאר יעקב, הצטיין וקיבל הצעה לעוד עונה. למרות זאת, הוא חיכה לשמוע מהפועל. "יפתח היה אחד השמות שהמאמן החדש ארז אדלשטיין רצה", מספר נמרוד, "אבל הפועל לא בדיוק עשו את המאמצים להחתים אותו. באר יעקב שידרגו אותו משמעותית".

האח הצעיר, כרמל בן ה-21, משחק כיום במכבי ראשל"צ. הוא דווקא גדל במכבי ת"א. "זו אחת הבעיות כשההורים מתגרשים", צוחק נמרוד, "זה לא שאמא אוהדת מכבי, אבל הוא היה מאוד מוכשר והיא רצתה את הדבר הכי נכון עבורו. ניסיתי לגרור אותו להפועל, אבל ההתנהלות שם לא היתה טובה". יפתח: "גם בזמני שחקנים עזבו בגלל שלא היתה המשכיות. מאמנים באו והלכו כי לא שילמו להם". נמרוד מודה: "בדיעבד, אם הוא היה הולך להפועל, זה היה הורס לו את הקריירה. כך או כך, לא הייתי מוכן לתלות את הכביסה שלו...".

נמרוד נמנה על החבורה שמובילה את המאבק נגד הבעלים של הפועל בכדורגל, אלי טביב. "זה מצחיק שבכדורסל אני הדובר של הקבוצה ובכדורגל הקבוצה מגיבה על דברים שאני עושה", הוא מסביר על הקיטוב, "זה התחיל באוקטובר, אבל באופן מפוזר וטביב ניצל את זה כדי לפלג את הקהל. בדצמבר הקמנו מטה מסודר. זה קשור למה שאני מתעסק בחיים. אני עובד בניהול קמפיינים פוליטיים ומנהל פורום פעולה אזרחית. את המאבק על ששינסקי עם הגז אנחנו הובלנו. יש לנו תכנית עבודה מסודרת.

"אנחנו לא יושבים במקום מסודר, אבל עובדים הרבה באינטרנט והרבה שטח. הפועל מאוד חשובה לנו וכשראינו שמישהו בא ומפרק לנו את הקבוצה, אני והחברים החלטנו לוותר על החיים למען הצלתה. ארבעה חודשים אין לי חיים, אבל אנחנו נלחמים על החיים שלנו".

נמרוד בוכמן. "אין לי בעיה שיפתח יהיה טוב, אבל על המגרש אני רואה רק הפועל"

לבוכמן יש גם מה לומר על התנהלות התקשורת בעניין הזה: "יש הרבה צביעות בתקשורת. תמיד נוח לצאת נגד אוהדי הפועל. בתקשורת הכללית יש הרבה אוהדי הפועל, אבל בספורט יש לה הרבה שונאים. המאבק שלנו אף פעם לא היה אלים והכל במסגרת החוק. צריך לדאוג שלא ייכנס כסף לקבוצה, אולי נעשה חרם מנויים. אם עד עכשיו היו משמרות מחאה שקטות מול הבית שלו, אנחנו הולכים להגביר את זה. גם סביב החנויות של דנה אשכנזי (אשתו) אפשר יותר. הכל כדי שטביב יילך". יפתח תומך מלא בפעולות של אחיו הגדול, והשתתף בעצמו בכמה הפגנות. "אני סטודנט ושחקן. אם היה לי זמן, הייתי עושה יותר", הוא אומר.

למרות היותו אוהד הפועל, ליפתח אין בעיה לשחק נגדה. "משחקים נגד הפועל מביאים לי הרבה מוטיבציה, הקהל נותן אווירה אחרת, ואני גם רוצה להוכיח מבחינה אישית שאני מתאים להפועל". נמרוד: "המשחקים הכי טובים שלו זה נגד הפועל, במשחק הקודם הוא קלע 17 נקודות".

נמרוד מאחל ליפתח הצלחה, אבל חושב קודם על הפועל. "אם זה לא יכריע את הסדרה, אין לי בעיה שהוא יהיה טוב. בכל זאת הוא חשוב לי מאוד, הוא אח שלי. אם הוא לא יהיה טוב והפועל ינצחו אני אסבול את זה גם. כשהפועל על המגרש אני רואה רק הפועל". יפתח מבטיח לבאר יעקב 100% השקעה: "אני מחויב לבאר יעקב, יש שם אנשים טובים שקידמו אותי והם רוצים להצליח. להפועל הסדרה הרבה יותר קריטית, אבל אם ננצח ונעלה ליגה על חשבון הפועל, אין מה לעשות. ספורטיבית זה יגיע לנו".

אם הפועל תפסיד, ובאר יעקב תחליט לוותר על כרטיס העלייה, נמרוד לא פוסל אפשרות שהפועל תיקח את הכרטיס במקומה. "זה שונה מלפני שנה. אז הבקעה עלתה והציעה לנו לשלם כסף תמורת העלייה. השנה, אם יציעו לנו זה לא כהפועל אלא כי סיימנו במקום השני, אולי נסכים. אבל אני מקווה שלא נגיע לדיונים האלה".

כרמל יחזיק אצבעות לאחיו השחקן ולא לאחיו האוהד. "אני לא רוצה שהפועל יעלו", הוא מפתיע, ואחרי תגובות נזעמות של אחיו מתקן: "אני רוצה שהפועל יעלו, אבל מעדיף שיפתח ינצח. בשנה שעברה הם רצו שאני אהיה טוב ושנפסיד. אני רוצה שיפתח ינצח ויעלה".

נמרוד מקווה שהפועל תעלה ותצרף את יפתח. "אני חושב שליפתח יש מקום בהפועל בליגת העל, גם מבחינה מקצועית וגם בגלל המחויבות שלו להפועל. כל החדר שלו זה הפועל ת"א. אני לא אתערב כי זה לא ייראה טוב. בשבילי זו הגשמת חלום אם כרמל ויפתח ישחקו בהפועל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ