קוז'יקרו: "החלום שלי לפרוש עם תואר במכבי חיפה"

עידו קוז'יקרו כבר לא ילד ("בן 22 עם 12 שנות נסיון") ובעונה הבאה ישוב למכבי חיפה, במטרה להחזיר אותה למקום בו היתה איתו לפני שנתיים

יצחק גולדשטיין, "כלבו"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק גולדשטיין, "כלבו"

מה קרה שהחלטת לחזור למכבי חיפה?

"עזבתי את מכבי חיפה בצער רב ואף פעם לא הסתרתי את זה. היו לי כאן שנתיים נהדרות, אחריהן מאוד רציתי להמשיך אבל המאמן דאז אלעד חסין לא רצה שאשאר. לחזור לחיפה מבחינתי זה בטח לא לחזור אחורה. נאלצתי בעבר לעזוב למרות שלא רציתי. היה לי אז חיבור מצוין עם הקבוצה, עם הקהל ועם ההנהלה".

ועכשיו אתה חוזר לקבוצה שונה לגמרי.

"גם בעונה הראשונה שלי בקבוצה התחלנו הכל מאפס, וגם אז הייתי הישראלי הראשון שחתם. אותו דבר בדיוק קורה השנה. במציאות של הכדורסל הישראלי, מעט מאוד פעמים קבוצות שומרות על הסגל שלהן מעונה לעונה".

הבעיה היא שבשנתיים האחרונות הקבוצה די התפרקה.

"לא הייתי פה שנתיים ואני לא בא לשפוט או להעביר ביקורת על אף אחד. יש עובדות שבשנתיים האחרונות הקבוצה לא היתה במקום שבו הקהל היה רוצה לראות אותה. אף אחד לא מסתיר את זה ושאף אחד לא יספר סיפורים. אני מקווה שבשנתיים הבאות שבהן אני אהיה כאן, הדברים ייראו אחרת".

אתה לא חושש לחזור לקבוצה במצב כזה?

"ממש לא. אני יודע שמה שהיה הוא לא בהכרח מה שיהיה".

אתה מאמין שביכולת שהצגת העונה אפשר לבנות סביבך את הקבוצה?

"אני לא חושב שאני כוכב כדורסל. אני שחקן מוביל בכדורסל הישראלי והקבוצה יכולה להיבנות סביבי, אבל אני לא אהיה העוגן היחיד. זו תהיה טעות מבחינתי ומבחינת הקבוצה לחשוב ככה. יש לי את המשקל ואת היכולות שלי, גם בצד המקצועי וגם בפן המנהיגותי".

קוז'יקרו בירוק. "בשנתיים האחרונות הקבוצה לא היתה במקום שבו הקהל היה רוצה לראות אותה"צילום: נעה יפה

בואו ליהנות מעוד עדכונים וכתבות בדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

למעשה, הוחתמת עוד לפני שבראד גרינברג סגר בקבוצה. יכול להיות שהוא לא יבנה עליך.

"ההודעה הרשמית לגביו יצאה אחרי שחתמתי, אבל אני אומר מידיעה שהוא אישר את ההחתמה שלי. הוא בדק עם לא מעט מאמנים בארץ עלי וקיבל הרבה המלצות. הוא גם מכיר לא מעט שחקנים מובילים בכדורסל הישראלי דרך צפייה במשחקים".

זה שהוא אמריקאי לא יהווה בעיה?

"מבחינתי, אני אעשה הכל כדי לעזור לכל מאמן שיגיע לפה להצליח. מאמן בסדר גודל כזה עוד לא היה בארץ וזה אתגר גדול מאוד בשבילו, בשביל הקבוצה וגם בשביל האוהדים. אנשים שואלים למה לא החתימו מאמן ישראלי, אבל אני אומר שאם המאמן הזה יביא תוצאות, אז עשו פה עסקה מצוינת. אי אפשר לשפוט לפני שעשינו אימון אחד איתו".

מדובר במאמן שסוחב ברזומה שלו השעיה מליגת הקולג'ים.

"מי שקצת בקיא בכדורסל המכללות ובחוקים הדרקוניים שיש שם לגבי שיתוף של שחקנים עם עבר מקצועי כזה או אחר וקרא את האישומים נגד המאמן שלנו, מבין שזו בדיחה עצובה. בסך הכל, לפני משחק חוץ הוא העלה לאוטובוס שחקן שהיה לו עבר מקצועני בצרפת. הוא אפילו לא הלביש אותו, רק העלה אותו לאוטובוס כדי שיאכל עם כל הקבוצה בארוחה משותפת, ואז השעו אותו. עם כל הרעש מסביב, צריך לשמור על פרופורציות".

אם הוא כזה מאמן גדול, בשביל מה בעצם צריך את ברני פיין כיועץ מקצועי, ועוד כזה שיישב בארצות הברית?

"כנראה רוצים לבנות פה מנגנון מקצועי שבארץ אולי הוא גדול על מידותינו. זה נכון מאוד לבנות צוות מקצועי כזה. הבעיה היא שאנחנו מורגלים בארץ לסטנדרטים פחות גבוהים, אז זה נראה לנו כמו עב"ם".

הזהות של הקבוצה עם ההוויה החיפאית נמחקה כמעט לגמרי.

"זה מאוד חשוב שלקהל יהיה עם מה להזדהות, אבל בסופו של יום הקהל מזדהה עם ניצחונות. אם יהיה פה צוות מנצח, הקהל ימלא את יציעי רוממה. אבל אני בהחלט מסכים עם זה שצריך לשים דגש על הזהות החיפאית".

ולגבי מערכת היחסים העכורה בין הקהל לקבוצה?

"אני מאוד משתדל לפעול בנושא הזה ואני מנהל דיאלוג עם האוהדים. היתה השבוע פגישה עם האוהדים, ואמרתי להם את מה שהיה לי להגיד, גם לנציגי הקופים הירוקים וגם לארנון שירן. בסופו של דבר, האינטרס של האוהדים ושל ההנהלה הוא אינטרס משותף ואין פה קרב בין הצדדים. אני מקווה שכולם יעשו את המאמץ כדי שרוממה יהיה מלא ושהאוהדים יהיו מרוצים, גם מהיחס של ההנהלה אליהם וגם מבחינת הציפיות".

עידו קוז'יקרו ומכבי חיפה מושלמים אחרי שני משחקיםצילום: ספי מגריזו

היית ממליץ לצוות המקצועי החדש לחפש שחקנים בעלי זהות חיפאית?

"בפירוש כן".

אם ככה, היה מקום להשאיר את טמיר אריאלי בקבוצה?

"זו היתה החלטה מקצועית נטו. אני באופן אישי מאוד אוהב את טמיר ומצטער שהוא לא יהיה בקבוצה, אבל אני לא רוצה להעביר ביקורת".

בחשבון פשוט, אם חתמת לשנתיים, זאת אומרת שבגיל 36 תתלה את הגופייה ברוממה?

"אני בן 22 עם 12 שנות ניסיון. אני קודם כל רוצה לעשות שנתיים טובות במכבי ואני בכלל לא חושב על פרישה. פיזית אני מרגיש טוב מאוד. עזוב אותי מפרישה. החלום שלי הוא לפרוש במכבי חיפה, אבל לא עוד שנתיים. מינימום עוד ארבע שנים. והחלום היותר גדול הוא לפרוש עם תואר במכבי חיפה".

אתה חושב כבר על העתיד ועל קריירת אימון?

"הייתי אמור לעשות קורס מאמנים הקיץ, אבל זומנתי לסגל הנבחרת".

מה הציפיות שלך ממכבי חיפה לעונה הבאה?

"מבחינה קבוצתית לעשות עונה כמה שיותר טובה. השאיפה היא להתברג במקומות 1-4".

ואם לא תגיעו לשם, זה יהיה כישלון?

"אני לא מדבר עכשיו במונחים של כישלון כי אני עדיין לא יודע איזו קבוצה תהיה. אני מאוד רוצה להגיד לך שכן, שזה יהיה כישלון; אבל כרגע אני לא יכול. השאיפה היא לחלוטין לסיים בין ארבע הראשונות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ