אריה ליבנת
אריה ליבנת
אריה ליבנת
אריה ליבנת

בשנים האחרונות היה יותם הלפרין אחד משני באנקרים בנבחרת ישראל, לצד ליאור אליהו, כשעמרי כספי מצטרף אליהם בשניים מטורנירי המוקדמות. הקיץ, בעקבות ההתקדמות של יוגב אוחיון וההצטרפות של אלכס טיוס, מגיעה מחר הנבחרת למוקדמות אליפות אירופה כשעל פניו היא נהנית משחקנים מבטיחים בכל העמדות. במקביל, הבאנקר הפך לנעלם.

פגיעה בקרסול אילצה את הלפרין להצטרף לאימונים באיחור. בארבעת משחקי ההכנה בהם הופיע הציג יכולת פושרת. "אני לא מגיע במצב הרגיל", מודה הגארד בן ה-28, "עברתי פציעה לא פשוטה שמנעה ממני את ההכנה שאני רגיל לעשות, אבל אני מכיר את עצמי ויודע שאהיה מוכן".

אם כך יהיה, הנבחרת תרוויח משמעותית. בעונה שעברה הוא עזר לספרטק סנט פטרסבורג לעלות לחצי גמר היורוקאפ ונבחר לחמישייה השנייה במפעל. מעל הנתונים החיוביים (46% לשלוש, 86% מהעונשין) והמאכזבים (8.9 נקודות ב-36% משתיים), בלט הישג היסטורי: לראשונה הוכתר למלך האסיסטים במפעל כלשהו, עם 5.3 בממוצע. אפילו בנבחרות הצעירות הצטיין כסקורר הרבה יותר מאשר כמוסר.

הלפרין במדי הנבחרת. "בשנים האחרונות אני מנסה יותר למסור ולהכניס שחקנים למשחק"צילום: שרון בוקוב

לכתבות ועדכונים נוספים בקרו בדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

"נוצרה סיטואציה בקבוצה שלמעט אני ופטריק בוורלי, לא היה עוד רכז", מספר הלפרין, "שיחקתי אמנם בעמדה מספר 2, אבל הרבה פעמים הייתי צריך לקבל החלטות. מי שמכיר יודע שאני אוהב למסור ואוהב משחק קבוצתי".

בליגה הרוסית ובליגת VTB נע הממוצע של הלפרין סביב 10 נקודות. האחוזים היו גבוהים מכל הטווחים וגם שם הוא מסר מעל ארבעה אסיסטים, גבוה משמעותית מהממוצע בקריירה. כל אלה לא חסכו מספרטק הדחות ברבע גמר הפלייאוף בשתי הליגות. בסיום העונה, חרף אופציה שהיתה לקבוצה להשאירו עונה נוספת, עזב.

אחד ממנהלי הקבוצה טען לקושי שהיה להלפרין להשתחרר ממעמדו כשחקן משלים באולימפיאקוס ולקחת יותר אחריות. העיתונאי אלכסיס יקובסון מ"ספורט אקספרס" רואה זאת אחרת: "יותם היה מצוין במשחקים בהם שיחק. כשלא שיחק, הקבוצה היתה בבעיה. לדעתי שיחררו אותו בגלל הפציעה בסוף העונה. הוא שחקן טוב מאוד".

גרסת הלפרין שונה לחלוטין. לטענתו, הוא זה שלא רצה להמשיך. "חודשיים לפני שעזבתי ביקשו שאחתום על חוזה ארוך טווח. כל הדברים שהם הוציאו אחר כך לעיתונים הם לא אמת ונבעו מפגיעה מכך שלא נשארתי. חד משמעית, זו היתה החלטה שלי. הסיבה העיקרית היא התנאים. מבחינת כדורסל נהניתי. מבחינה משפחתית והתנאים היה לי קשה. לא פשוט הקור הזה, הרבה טיסות, הרבה משחקים. היה לי קשה להמשיך שם".

הלפרין. "מוכן לאתגר החדש"צילום: ספרטק סנט פטרסבורג

ברוסיה, לראשונה בקריירה שכבר מתפרשת על פני יותר מעשור, חווה פציעות. הפציעה השנייה גררה הצטרפות מאוחרת לאימוני הנבחרת. "שני משחקים לסיום העונה סובבתי את הקרסול בצורה רצינית. בבדיקת MRI לא ראו כלום. חזרתי לארץ ואחרי חודש התחלתי להתאמן והרגשתי כאבים רציניים. בדיקה הראתה שזה שבר תלישה קטן, עד עכשיו אני סובל מזה. זה מאוד מפריע ומגביל. לכן ההכנה שלי לא היתה 100%. הרגל עברה טראומה, לוקח זמן להתאושש מזה".

כמו בקיץ הקודם ובזה שלפניו, בדק הלפרין אפשרות לחזור לקבוצת הבית, מכבי תל אביב. גם הפעם זה לא קרה. "המס היה שיקול. אבל היו עוד שיקולים, אם לשחק בארץ או בחו"ל. זה נפל בגלל המס ובגלל דברים אחרים. רציתי לחזור למכבי, זה גם התאים לי מקצועית, אבל זה לא קרה, ולא קרה כלום".

במקום זאת, הוא חתם בבאיירן מינכן. "זה מקום טוב למשפחה. מתפתח שם פרויקט שאני שמח להיות חלק ממנו, הליגה הגרמנית בפיתוח וזה אתגר מבחינתי. זו קבוצה שאינה מאריות אירופה, אבל היא טובה. היא לא תשחק במפעל אירופי וזה היה שיקול לא פשוט, תמיד שיחקתי בקבוצות שמופיעות במפעל אירופי, אבל אני מאוד מאמין בקבוצה. אני חושב שעוד שנה-שנתיים היא תדבר חזק באירופה".

בקיץ 2007 ו-2008 הציג הלפרין יכולת נהדרת בנבחרת, ממוצעים שנעו סביב 15 נקודות והופעות ענקיות במשחקים חשובים. בשלוש השנים האחרונות היו ביצועיו צנועים יותר. "הרבה שחקנים עשו קפיצה גדולה. הנבחרת די התאזנה. תפקידי כמעט תמיד היה סקורר, אבל בשנים האחרונות אני יותר אול אראונד. מנסה יותר למסור ולהכניס שחקנים למשחק".

קיץ 2012 החל עבורו ברגל שמאל, אבל במקביל זכה לתפקיד יוקרתי - קפטן הנבחרת. "קשה לראות עלי כי אני לא מביע רגשות, אבל אני מאוד מתרגש מהסיטואציה. זה כיף גדול. מגיל צעיר אני בנבחרות ולהיות קפטן של נבחרת בוגרת זה ציון דרך. אני נכנס לרשימה מכובדת של שחקנים. בתפקיד הזה יש כמה אחוזים של מנהיגות, להיות שותף בהחלטות קצת מעבר לשחקן רגיל. זה קצת מוזר, כי אני רגיל תמיד להיות בצעירים. מגיל קטן שיחקתי עם מבוגרים ממני, אבל יש משהו כיפי בלהיות מבוגר".

בארבעת משחקי ההכנה בהם שותף תרם הלפרין 7 נקודות בלבד בממוצע. המאמן אריק שיבק לא יודע באיזה כושר יקבל את השחקן האהוב עליו עוד מנבחרת העתודה שסיימה במקום השני באירופה, אבל מבטיח לתת לו קרדיט. "קשה הפעם לדעת איך יותם יהיה", ציין שיבק, "הוא יודע לווסת את הגוף כדי שברגעי האמת יהיה שם. הוא לא בכושר שיא ממש, אבל במאני-טיים במשחקים יהיה על המגרש".

בלי קשר לכושרו, הלפרין אופטימי מאוד לגבי הטורניר הקרוב: "יש בנבחרת הרבה גורמים שלא היו בעבר - כספי לא היה בקמפיין הקודם, אנחנו מקבלים את יוגב יותר טוב וכמובן אלכס, שהוא משהו מאוד משמעותי, בדיוק מה שאנחנו צריכים. יש בנבחרת איזון בין צעירים למבוגרים ובין עמדות. זו נבחרת שעוד צריכה להיבנות. היא צריכה להגיע לאליפות אירופה בשנה הבאה או אפילו בעוד שלוש שנים טובה יותר. יהיה כישלון אם לא נעלה מהבית הזה. סרביה טובה מאתנו, אבל אני לא חושב שמונטנגרו יותר טובה. אני מקווה שזה יהיה קמפיין טוב ושנעלה בצורה משכנעת, הנבחרת מסוגלת לזה".

הלפרין. חייב להיות מעורב יותר במשחק ההתקפה של הנבחרתצילום: שרון בוקוב

הדרך לסלובניה 2013

שמונה נבחרות עלו אוטומטית לאליפות אירופה, שתתקיים בשנה הבאה בסלובניה -

סלובניה, ספרד, צרפת, רוסיה, מקדוניה, ליטא, יוון ובריטניה. מטורניר המוקדמות יעלו 14 נבחרות. שתיים נוספות יגיעו כנראה מטורניר הזדמנות אחרונה שיתקיים בקיץ הבא. 26 הנבחרות במוקדמות הוגרלו לחמישה בתים. בית 1, בו מופיעה ישראל, הוא היחיד שכולל שש נבחרות. שתי הראשונות בכל בית יעפילו לאליפות וכך גם ארבע הנבחרות בעלות המאזן הטוב ביותר מבין החמש שיסיימו במקום השלישי

לוח המשחקים

מחר | מונטנגרו - ישראל פודגוריצה | 19:00

שבת | ישראל - אסטוניה בית מכבי | 21:00

21.8 | איסלנד - ישראל ריקיאוויק | 22:15

24.8 | סלובקיה - ישראל לויצ'ה | 19:00

28.8 | ישראל - סרביה יד אליהו | 20:30

30.8 | ישראל - מונטנגרו יד אליהו | 20:30

2.9 | אסטוניה - ישראל טאלין | 20:30

5.9 | ישראל - איסלנד יד אליהו | 20:30

8.9 | ישראל - סלובקיה יד אליהו | 21:00

11.9 | סרביה - ישראל בלגרד | 21:30

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ