הווארד בק, ניו יורק טיימס

בסצנה מרגשת שהפכה במהרה לוויראלית, התבונן ג'רמי לין במסך המחשב שלו, וממרחק של אלפי קילומטרים ניסה לעשות את המיטב בניחום אוהד צעיר של ניו יורק ניקס בעל לב שבור. הוידיאו-צ'אט הזה נצפה כבר יותר מ-167,000 פעמים מאז פורסם ביוטיוב בשישה באוגוסט. אורכו תשע דקות ו-18 שניות.

אלה הן תשע דקות ו-18 שניות יותר ממה שהניקס השקיעו בניחום אוהדיהם שעדיין מתנודדים. היום (שישי) עבר חודש בדיוק מאז החלטת הניקס לתת ללין לעזוב ליוסטון רוקטס. אף לא נציג רשמי אחד של הקבוצה צעד קדימה בניסיון להסביר את המהלך. נראה כי אף אחד מהם גם לא יגיד דבר, לפחות לא עד ליום התקשורת הרשמי שיתקיים באחד באוקטובר.

עד אז, יעברו חודשיים וחצי, מה שייתן לניקס מוצא נוח, הרי שיהיו אלה חדשות ישנות. התסריט, ללא ספק, יהיה ידוע מראש: "אנחנו מביטים קדימה", "אנחנו מתמקדים בשחקנים שנמצאים אצלנו ולא בקבוצות אחרות" ו"תראו, ריימונד פלטון הוריד במשקל!".

ג'רמי לין משחק עם ילדים במהלך ביקור בסין בשבוע שעברצילום: אי–פי

לכתבות ועדכונים נוספים בקרו בדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

כמעט בוודאות הם לא יספקו הסבר הגיוני לסיבה שבגללה הקבוצה שחררה את השחקן הכי פופולרי שלה בעשור האחרון, במקום להשוות את הצעת 25 מיליון הדולר לשלוש עונות של יוסטון. פרסום תגובות מנוגד לשיטה הרווחת בניקס – תרבות של שתיקה כמעט פתולוגית.

יו"ר המדיסון סקוור גארדן, ג'יימס ל. דולאן, לא העניק ראיון יותר מחמש שנים, והוא מעדיף שסגניו יאמרו כמה שפחות. הג'נרל מנג'ר גלן גראנוולד, נשא דברים בפומבי בסך הכל פעמיים מאז הסתיימה העונה של הניקס בחודש מאי. הוא בקושי דיבר גם במהלך העונה.

כשליגת ה-NBA קנסה את ג'יי.אר. סמית' ב-25,000 דולר על כך שפרסם תמונה זימתית בטוויטר בחודש מארס, הניקס נמנעו מלהגיב. הם שמרו על דממה כשסמית' נעצר בהוראת צו שופט במאי. הם שתקו כשאמרה סטודמאייר הכפיש הומוסקסואלים בהודעת טקסט פרטית ששלח לאוהד הקבוצה (שעלתה לו בקנס של 50,000 דולר מהליגה).

וכעת הם שומרים ביציבות על עמדת ה"לא-רואים-רוע, לא-מדברים-על-רוע" שלהם, אחרי שהרכז החדש שלהם, ג'ייסון קיד, הואשם בנהיגה בשכרות בחודש שעבר.
גורמיים רשמיים בהנהלת הניקס אינם מחויבים להודות במעללי עובדיהם – או אפילו בפאשלות שלהם – אך להתעלם מדאגותיו של אוהד מסור, זה כבר ניהול עסקים גרוע.
לאוהדים שבזבזו אלפי דולרים על חידוש מנוייהם למשחקי הקבוצה באביב האחרון מגיע לדעת למה לין יופיע בגארדן רק פעם אחת בעונה הבאה, במקום 41. אוהדים שנהרו לאולם, התאספו סביב מקלטי טלוויזיה בצ'יינה טאון וכיסו את עצמם בחולצות 'לינסאניטי' רוצים לדעת מדוע הגיבור שלהם לובש כעת את האדום של יוסטון, ולא את הכחול של הניקס.

שום רציונל לא יספק את תומכיו הנלהבים והנאמנים ביותר של לין. אבל הסבר מנומק אולי ישכך מעט את העצבים של אוהדים, להם הוגשו אך ורק צער והשפלה בעשר השנים האחרונות.

צפו בלין מנחם את נעים בן החמש באמצעות וידיאו-צ'אט:

במקום זאת, הרווחים החסרים ממולאים ע"י מקורות אנונימיים שמציעים הסברים משלהם. חלקם טוענים שהניקס שחררו את לין משום שהם חששו מחשבון מס בגובה 35 מיליון דולר ב-2015. אחרים גורסים כי דולאן פעל מתוך מורת רוח, כתגובה לחתימתו של לין על העסקה אחרי שבהתחלה הסכים לסכום נמוך יותר שהציעו הרוקטס.
הנקודה היחידה שאינה במחלוקת היא שהניקס, ללא ספק, התכוונה להשוות את ההצעה הראשונה, בגובה 19.5 מיליון דולר. כך אמר מאמן הניקס מייק וודסון בעשרה ביולי, שלושה ימים לפני שלין חתם על חוזה גבוה יותר.

אפילו כשהתקדמו הלאה והחתימו את פלטון – בעסקה שכללה טריידים מסובכים עם פורטלנד – השאירו מנהלי הניקס את הדלת פתוחה לחזרתו של לין. לפי גורם המעורה בפרטים, במידה ועסקת פלטון היתה נופלת, הניקס היו משאירים את לין. אך כשניתנה להם האפשרות לבחור בין לשלם 3.5 מיליון דולר לפלטון או 8.3 מיליון דולר ללין (שהיה מקבל 15 מיליון דולר בעונת 2014/15), הם בחרו בפלטון.

ובכן, משמעת כספית מעולם לא היתה הצד החזק של הניקס, ולכן מי הבעת ספק בטענה הנ"ל הינה מוצדקת. וכאן מונחת הבעיה השנייה בדרך של הניקס: הם סובלים מחוסר אמינות. להחלטה המהממת לתת ללין לעזוב, מלווה באפס הסברים, יוצרת יחסים מתוחים אף יותר עם אוהדיה.

ג'רמי לין מוצג ביוסטון. "עסקה מגוכחת", הגדיר זאת כרמלו אנתוניצילום: REUTERS

חודש לאחר מכן, אותם שאלות נשארות פתוחות:
1. האם הסיבה היתה כסף, למה לא להשאיר את לין לשנתיים נוספות (עבור 5.3 מיליון דולר לשנה) ולאחר מכן לדון מחדש בשכרו או להעביר אותו בטרייד לקבוצה אחרת לפני השנה השלישית?

2. האם הניקס באמת רואים בפלטון – רכז ממוצע שמגיע אחרי עונה נוראית – שדרוג לקבוצה? האם הם מאמינים כי ג'ייסון קיד, בגיל 39, יכול לסחוב את הספינה אם פלטון ייכשל?

3. אם משכורת 15.4 מיליון הדולר של לין בעונת 2014/15 נתפשה כנטל כלכלי גבוה ומסוכן, מדוע להתחייב לסכום דומה עבור ג'ייסון קיד (יהיה בן 41 בשנת 2014), מרכוס קמבי (41), רפלטון וסטיב נובאק?

אך יחד עם זאת, השאלה הגדולה מכולן צריכה להיות זו: בהתחשב במשאבים העצומים של הקבוצה, במחירי הכרטיסים האסטרונומיים ובמספר השנים הרבות של כדורסל רע שנראו בגארדן, מדוע לו לבזבז קצת יותר כדי לגמול במעט לאוהדים המסורים והמדוכאים?

התשובות לא תגענה עד האחד באוקטובר, וייתכן כי לא תגענה בכלל. "בעוד כמה שבועות, יהיה בסדר", אמר לין לנעים, האוהד בן ה-5, בוידיאו-צ'אט. "עדיין יש הרבה שחקנים טובים בקבוצה הזאת". אם רק לאוהדי הניקס היה מספיק אכפת כדי לענות לו ולומר עד כמה.

ג'יימס דולאן (מימין) ומייק וודסון. שומרים על שתיקה ולא מסבירים את שחרורו של ליןצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ