אריה ליבנת
אריה ליבנת
אריה ליבנת
אריה ליבנת

את העונה הראשונה בקדנציה הראשונה של דייויד בלאט כמאמן ראשי במכבי ת"א אפשר להקביל לעונה הראשונה בקדנציה השנייה - פיינל-פור יורוליג (בהבדל של גמר לעומת חצי גמר) והפסד אחד בליגה למכבי רעננה/בני השרון. את העונה השנייה בקדנציה הראשונה אפשר להקביל לעונה השנייה בקדנציה השנייה - בין שמונה הראשונות ביורוליג, אם כי בקדנציה השנייה זה היה הרבה יותר קרוב לפיינל-פור, הופעה בליגה האדריאטית ושני הפסדים בליגה המקומית. את העונה השלישית של בלאט, זו הנוכחית, אי אפשר להקביל לשום דבר, כי בקדנציה הראשונה בשלב הזה הוא הוחזר לתפקיד עוזר המאמן.

מלבד הסיפור האישי של בלאט, מכבי בפני עצמה היא תעלומה גדולה. מדובר בקבוצה שהתחלפה ברובה הקיץ ונאלצה לסגור את הסגל ממש לפני שריקת הפתיחה בגלל בעיות שונות. "לא היה לנו מספיק זמן להתכונן", אומר בלאט, "הנבחרות סיימו בשלב מאוחר מהרגיל, הליגה האירופית מתחילה מוקדם מהרגיל (התאריך הכי מוקדם מזה עשר שנים - א.ל.), יוגב הגיע מאוחר אחרי מאמצים לא קטנים להשאיר אותו ומלקולם תומאס, אחד משחקני המפתח, הצטרף מאוחר מאוד בעקבות המצב הלא תקין שנוצר עם פופ מנסה בונסו".

בלאט עם מורן רוט. האם המאמן היה מרגיש בחסרונו של הרכז?צילום: רמי שלוש

לחדשות ולעדכונים נוספים, הצטרפו לעמוד הפייסבוק של "ספורט הארץ"

איך קבוצה כמו מכבי מגיעה ליורוליג לא מוכנה?

"זה לא דבר שקורה כל שנה, והעובדה שזה קרה לא מעידה שמשהו רע עובר על המערכת. לא בכל יום שחקן מתנהל בצורה לא תקינה מול הקבוצה, מגיע מאוחר ובמצב בריאותי לא תקין. לוקח זמן למצוא את השחקן המתאים".

מתי מכבי אמורה להיות מוכנה?

"כבר התחלנו את העונה בגביע ווינר, אבל להגיע לשיא ייקח זמן. זה לא מוריד מהאחריות שלנו לנצח משחקים".

אחרי ההגרלה אמרת שהשנה יש בית יותר נוח. בעקבות המצב במכבי נוצר חשש מאי העפלה לטופ 16?

"אסור להקל ראש בשום דבר. המטרה הראשונה היא להגיע לטופ 16. אנחנו צריכים גם לחשוש וגם להיות דרוכים, ובו זמנית לגדול ולבנות את הקבוצה על הדרך".

אמרת בתחילת האימונים שאתה מרוצה מהסגל. אחרי משחקי האימון אתה באמת מרוצה?

"כן, בהחלט, אבל דרוש זמן. במסגרת הגבולות שלנו בנינו קבוצה טובה".

באיזה מקום תקציבית אתה מדרג את מכבי ביורוליג?

"לא יודע בדיוק, וזה גם לא מעניין אותי. אנחנו צריכים לעבוד עם התקציב המכובד שיש לנו ולנצח קבוצות עם תקציבים יותר גדולים ופחות גדולים משלנו. תקציב גדול נותן מקדמה, אבל לא מבטיח דבר. תקציב קטן יכול להיחשב כחיסרון, אבל לא מונע ממך לעשות יותר".

מדוע כאחד המאמנים הבכירים באירופה חתמת לשלוש שנים באגודה שאינה מהעשירות ביבשת?

"מכבי, איך שלא תהפוך את זה, היא מועדון גדול, וזו הסיבה הראשונה. לא במקרה היא גם הבית שלי ולבית אין תחליף".

איך תיראה היורוליג העונה?

"לא ברור לי עדיין. האיזון השתנה, טורקיה ורוסיה תופסות יותר כוח והרבה יותר מעמד מיוון, אפילו ספרד קצת יורדת. ריאל, יחד עם צסק"א ופנרבחצ'ה, הן הפייבוריטיות בעיניי".

איך תיראה הליגה הישראלית?

"קרה דבר מאוד מעניין. בפעם הראשונה משחקים עם שני חוקים שקובעים את סגל הקבוצה: יש את החוק של ארבעה זרים ויש את החוק הרוסי, כשהרבה נפשות לא הוגנות ניסו להקשות עלינו. אם אנחנו משחקים לפי החוק הרוסי ונותנים מראש יותר דקות לישראלים, מה זה משנה אם נרשום ארבעה או שישה זרים. ממילא שאר הקבוצות רושמות ארבעה זרים, אז למה להגביל אותנו, זה רצון לא ספורטיבי.

"כמובן שזה שקבוצה רשאית לשחק עם ארבעה זרים כשאנחנו משחקים לפי החוק הרוסי יכול לתת לה יתרון ולסכן אותנו ביום נתון, אבל התמודדנו עם זה יפה מאוד בגביע ווינר. בכלל, בשנתיים האחרונות התמודדנו עם מגבלות אחרות שיצרו כדי להקשות עלינו, ונקווה שנעשה את זה גם הפעם".

עצם הבחירה בחוק הרוסי וההעדפה של שון ג'יימס על אלכס טיוס, שנחשב לישראלי, מעידה כי מכבי חושבת יותר על היורוליג מאשר על הליגה המקומית.

"ברגע שיוגב חזר הכל התהפך, אנחנו לא חלשים מבחינת הישראלים בליגה".

מה גורם לכך שעד היום לא הפסדת אף תואר מקומי עם מכבי, ושאתה המאמן עם אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר בליגה הישראלית?

"אני עובד עם אנשים טובים ומקבל המון עזרה ותמיכה. אני לא לוקח דבר כמובן מאליו. יש לי גם רצון עז להצליח, ואני משקיע בכל משחק ומשחק".

אבל אתה מבין שציבורית מכבי נמדדת פחות במאזן בליגה ויותר בהישגים שלה ביורוליג.

"אני לא חושב שיש לנו במה להתבייש ברקורד שלנו ביורוליג ואני לא מפריד בין הדברים".

מה יגרום לך הרגשת סיפוק בסוף העונה הזו?

"אני רוצה להעמיד קבוצה שהצופים יהנו לראות אותה, יתגאו בה ויעריכו את הכדורסל שלה. אני אף פעם לא אומר שאם ניקח תואר כזה או אחר, זה ייחשב הישג. אני רוצה שנעשה את העונה הכי טובה שיכולה להיות ואם זה יקרה אין לי ספק שגם נגיע להישגים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ