אריה ליבנת
אריה ליבנת

הכל התחיל לפני שנתיים, כשראש עיריית אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי, הבטיח להנהלת מכבי אשדוד תיקצוב ראוי בתמורה לכך שבהנהלה יהיו ארבעה נציגים מטעמו (מתוך שבעה). איציק גבאי, שירש את תפקיד היו"ר מאחיו מאיר, בלע את הגלולה וקיבל את יורם אסרף, פעיל פוליטי של ראש העירייה; ארמונד אסולין, חבר ילדות של ראש העירייה; חשב העירייה יניב סהרוני; וראש הלשכה שבי מיכאלי.

אלא שכבר מההתחלה נוצרו חיכוכים בין חברי ההנהלה הישנים לחדשים. "לארבעת הנציגים לא היה ניסיון קודם בניהול ספורט, היו להם הרגלים ממוסדות מאובנים והיתה שם ציפייה שעל כל החלטה שהקבוצה אמורה לקבל יזמנו ישיבת דירקטוריון", מספר גורם בהנהלה הקודמת, "זה לא עובד ככה. קבוצת ספורט, בטח כזו עם תקציב נמוך, צריכה לקבל החלטות בתנועה. בגלל זה החבורה החדשה הרגישה שהיא לא נמצאת במעגל הראשון של קבלת ההחלטות".

לטענת ההנהלה הישנה, אנשי ראש העירייה הביעו מורת רוח גם על כך שהתקשורת לא הזכירה אותם והציבור לא שמע עליהם. "הם לא הצליחו להבין למה לא מראים תמונה שלהם בעיתון", ממשיך הגורם לספר, "הם ציפו שבכל ידיעה שתצא לתקשורת יוזכר שמם. מה שעוד יותר שיגע אותם, זה שהמנהל המקצועי שי האוזמן קיבל אזכורים והם לא. זה גרם להם להעביר החלטה שכל ראיון, פרט ליו"ר ולמאמן, יקבל את אישור ההנהלה".

מכבי אשדוד נגד מכבי ת"א בגמר גביע ווינר, השבוע. אולי תתפתח כאן יריבות ארוכת מסורת?צילום: רמי שלוש

לפני תחילת משחק גמר הפיינל-פור ביקש מפיק בערוץ הספורט לראיין את האוזמן, והראיון הוקרן על המסכים ביד אליהו. כשהאוזמן חזר לספסל, עשר דקות לפני הג'אמפ הראשון, התנפלה ההנהלה על היו"ר ודרשה ממנו הסברים.

חיכוכים נוספים בין ההנהלה הנוכחית לחדשה נגעו למאמן עופר ברקוביץ'. "אחרי העונה הראשונה, שהיתה מוצלחת לכל הדעות, אנשי ראש העירייה החליטו שעופר לא צריך להמשיך. ההחלטה הזו התקבלה יחד עם הספונסר הראשי איציק חדד, שהבן שלו (ברק חדד) נמצא בסגל אבל לא קיבל דקות משחק", אומר הגורם. "בנו של חדד משחק בקבוצה בזכות עצמו ולא בזכות אבא שלו", אומר אסרף, "מעולם לא הבטחנו לו זמן משחק".

ההנהלה הוותיקה לא הסכימה לפטרו וברקוביץ' המשיך לעונה שנייה, אלא שבמהלכה הוא סבל מקריאות רבות נגדו. עם השריקה לסיום משחק ההפסד הביתי לאשקלון פרץ אסרף, אז חבר הנהלה והיום היו"ר, מהיציע לפארקט וצעק על היו"ר דאז גבאי: "היום אתה מפטר אותו". "אסרף דרש בפתיחת העונה לפטר את ברקוביץ', אבל נתתי לו גיבוי", אומר גבאי, "כשהקבוצה הפסידה הרבה משחקים ברצף, אמרתי לעופר שיש גבול לכמה אוכל לשמור עליו והוא צריך לקחת את הסמכות שיש לו ולעשות דברים".

גורם אחר בהנהלה הקודמת ממשיך: "אחרי הניצחון הראשון בפלייאוף, היתה דרישה שלא משנה איך העונה תיגמר, עופר לא ימשיך. חברי ההנהלה התכוונו לפנות לעודד קטש, אבל הבינו שאין למהלך הזה לגיטימציה ציבורית. אז הם מצאו קורבן אחר - האוזמן. הם אמרו לו שהם מוכנים שהוא יישאר, אבל בכפוף לכמה דרישות, שברור שהיו לא מציאותיות ושהמטרה היא לגרום לו ללכת. ההנהלה הישנה לא היתה מוכנה לכך ונוצר נתק".

בשלב זה הלכו הצדדים לבחירות להנהלה על ידי העמותה, ואנשי ראש העירייה ניצחו. גבאי וההנהלה הישנה קמו ועזבו. "ההנהלה החדשה כמובן החליטה שאין צורך במנהל מקצועי וגם האוזמן הלך", אומר גורם נוסף.

עופר ברקוביץ'. "יצחק גבאי רצה לפטר אותו, לא אנחנו.בסוף עופר נשאר והצליח", אמר יו"ר אשדוד, יורם אסרףצילום: ספי מגריזו

מאז שהועזבו גבאי והאוזמן הכל רגוע באשדוד, אבל בהנהלה הקודמת ממשיכים לירות: "היום כל שחקן שחותם, אתה רואה בהודעה לתקשורת תמונה של אסרף ואסולין. בשנתיים של ההנהלה הקודמת הגיעה הקבוצה עם התקציב הכי קטן בליגה להישגים גדולים. היום מחתימים שחקנים עם חוזים מופרכים. משה מזרחי הוא השחקן היקר בתולדות אשדוד, עם עלות של 700 אלף שקל".

במסיבת העיתונאים לקראת פתיחת העונה אמר ראש העירייה כי לא היה לו יד בחילופי הגברא בהנהלה ועל כל המתרחש נודע לו משמועות. "כל המהלך הזה הוא אך ורק של ראש העירייה, ההצלחה או הכישלון יהיו שלו", טוען בתוקף גורם לשעבר בקבוצה, "צחוק הגורל שהכל התחיל בגלל עופר ברקוביץ', ועופר נשאר בסוף בקבוצה".

תגובת יורם אסרף

יו"ר מכבי אשדוד, יורם אסרף אמר בתגובה: "הקבוצה נבנתה במשך כל השנים בתמיכה של עיריית אשדוד כתומכת מרכזית, יש ספונסר בדמות 'יחד הבונים' בראשות איציק חדד שתמך בצורה מכובדת וסייע לגייס ספונסרים נוספים. אותה מתכונת נעשית גם כיום. אם לחזור מעט להיסטוריה חברי ההנהלה לא נבחרו על ידי ראש העיר אלא על ידי מאיר גבאי. הוא זה שקיבל אותם להנהלה וחיבר אותם לכל התהליך.

"באחד הימים הוא הפסיק לכהן מסיבות שלו, ואחיו יצחק לקח את המושכות והפך ליו"ר. במהלך השנתיים האחרונות התקיימו ישיבות הנהלה לעדכון מעת לעת, כשלמעשה בוצעו בנושאים מרכזיים אד הוק בצורה כזו או אחרת. עד כמה שזכור לי לא נערכו סיכומים ותיעוד לדיונים, אולי רק פעם אחת יצא סיכום של הדיון.

"מעולם לא ביקשנו חשיפה תקשורתית ולא היתה בכוונתנו לקבל חשיפה תקשורתית. כיום אנחנו מנהלים כמעט אותם אנשים ואני עוד לא התראיינתי אפילו פעם אחת, למעט במסיבת העיתונאים שהייתי צריך לשאת דברים. מעולם לא ביקשתי מהעיתונות לראיין אותי. אני שומר על פרופיל נמוך, שומר על כבוד ההנהלה והקבוצה, ויש בכך מסר לכל אלו שטענו שכל משאת נפשנו להיות חשופים לתקשורת אין בכך אפילו שום שמץ של אמת.

"לגבי המאמן, בתחילת השנה השנייה היה משבר גדול, שבעה משחקים ללא ניצחון. אנחנו חברי ההנהלה טענו טענות כאלו ואחרות אל מול היו"ר, אבל אף אחד מאיתנו לא פנה ואמר לפטר את עופר. ביקשנו רק לבדוק לאן הדרך המובילה. מי שיזם ועשה מעשה ופעל לפטר את עופר היה יצחק גבאי, הוא קרא לעופר למשרדו מבלי להתייעץ עם ההנהלה, מבלי להודיע ומבלי לקיים דיון מסודר וביקש ממנו להתפטר. עופר סירב להתפטר, לגבאי לא היה תקציב להחליף מאמן וכך עופר נשאר לאמן והצליח.

מאיר טפירו חוגג עלייה היסטורית לגמר הפיינל פור עם אשדוד בעונה שעברה. הוא ושאר השחקנים הבכירים עזבו, ולא יהיו שם העונהצילום: ספי מגריזו

"בנו של חדד משחק בקבוצה בזכות עצמו ולא בזכות אבא שלו. מעולם לא הבטחנו לנו זמן משחק. כל שחקן מציג את היכולת שלו והמאמן מחליט מי ישחק.

"מעולם לא פנינו וביקשנו מהאוזמן לעזוב את הקבוצה, נהפוך הוא. גם בעת המשבר האחרון נפגשתי איתו, ביקשתי שהוא יישאר ואם הוא נשאר זה יהיה תחת חוזה מסודר. הוא הסכים. את תנאי החוזה גבאי ואנוכי סיכמנו. יום למחרת גבאי העביר לי את טיוטת ההסכם עם האוזמן כשכל הסיכום השתנה לחלוטין. כאשר הגבתי שזה לא הסיכום הודיע גבאי שאם כך אנחנו רואים את הדברים הוא וכמה חברי הנהלה יעזבו ושאנחנו ננהל את הקבוצה. מכאן התחיל תהליך ארוך וקשה דרכו הגענו עד הלום.

"אנחנו עוסקים היום בגיבוש קבוצה ובניית קבוצה איכותית, יש אימון מסודר עם תכנים, עם העברה של הדרכות מקצועיות של צוות המאמנים. עופר בנה את הקבוצה על פי תוכנית משחק ועל פי דרכו. אני עסקתי בתחום הפיננסי יחד עם חברי הנהלה נוספים והכל התנהל על מי מנוחות. בכל הטענות שנשמעו יש רוח של מישהו שמרגיש שהוא מפספס שהוא לא בתהליך עצמו. מה שאנחנו עושים היום זה לנהל מועדון לשנים ארוכות בצורה איכותית ומיטבית ועם צוות מאמנים וניהול של הקבוצה בצורה הכי טובה שאפשר.

"לראייה הקבוצה התחילה היטב את המשחקים המחייבים וממשיכים לעבוד קשה ולגבש את הקבוצה למטרה שאנחנו רוצים. תהיה עונה קשה. חלק גדול מהקבוצות ברמה די שווה בליגה והמשחקים יהיו קשים. אנחנו מנמיכים ציפיות, רוצים לשמור את הקבוצה בליגה בצורה מכובדת ולא מסמנים שום מקומות ושום הישגים. אנחנו עושים הכל להיות קבוצה טובה. העונה תעיד בעד עצמה אם עשינו מעשה נכון או לא כזה או אחר. אני סומך על הצוות המקצועי שבחר את השחקנים ובונה את הקבוצה היום, אני סומך על ההנהלה שתומכת ומסייעת בכל דרך אפשרית. אנחנו בונים מועדון בדרך ראויה ונאותה".

הטוב

עונה חדשה, קבוצה חדשה לגמרי ורק התוצאה לא השתנתה - אשדוד הדיחה את גלבוע וירושלים בדרך לגמר נוסף מול מכבי ת"א. אולי היריבות הזאת עוד תהפוך למסורת.

הרע

הקיץ, כמו קבוצה ישראלית טיפוסית, שילמה אשדוד את מחיר ההצלחה - כל החמישייה המובילה התקדמה למקומות אחרים.

סימן השאלה

לאשדוד יש פוטנציאל להפוך לקבוצה גדולה, אבל בשביל זה היא צריכה אוהדים שיגיעו גם למשחקי הבית ולא רק לפיינל-פור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ