אריה ליבנת
אריה ליבנת
אריה ליבנת
אריה ליבנת

מילא מכבי ראשון לציון, היא הרי כבר כמה שנים בצמרת, אבל שברק נתניה הקטנה ודלת התקציב תישאר מושלמת אחרי שלושה מחזורים? לפני רגע הקבוצה של דני פרנקו בכלל הפסידה לקבוצה מהליגה הלאומית, גליל עליון, בגביע המדינה. "עשינו הכנה טובה מאוד וכבר ספרו לנו ניצחונות במשחקי אימון, אבל היו לנו מספר פצועים והסגל שלנו קצר", מספר מאמן נתניה, "כשהחבר'ה התחילו לחזור לאימונים, אפשר היה לראות שיפור. אחרי ההפסד לגליל לא שקעתי בדיכאון. עלו הצעות לשנות את הסגל, אבל אני לא הייתי בעד. הייתי צריך להילחם בזה. אני מאמין בשחקנים, יש לנו צעירים מוכשרים שצריך לתת להם במה".

שניים משלושת הניצחונות של נתניה מרשימים במיוחד - בחוץ ובהארכה מול הרצליה החזקה, אחרי חזרה מפיגור בהפרש דו ספרתי ברבע הרביעי ומול הפועל ירושלים, שהגיעה עם הגב לקיר. "כדי לנצח משחקים אנחנו צריכים שכל השחקנים יהיו ביום טוב", אומר פרנקו, "לא שכולם בהכרח יקלעו הרבה נקודות, אבל שיתרמו לקבוצה. אין לנו את היכולת לוותר על אף שחקן בקבוצה. כבר הייתי בסיטואציות האלו - אם ניתן לשחקנים את השקט ואת הביטחון והאווירה תהיה טובה ויהיה חיבור טוב, נוכל להצליח".

אי אפשר להתעלם מהחיבור הטוב בין השחקנים של נתניה. אתם מקום שלישי באסיסטים בליגה.
"אנחנו מאוד מאורגנים, יודעים מי האנשים שלנו ואיפה הם על המגרש. אם יש ברדק ואילתורים ושחקנים מקבלים החלטות לבד, יהיו איבודי כדור. כשיש שיטה ודרך, זה לא קורה. דבר כזה נוצר כתוצאה מרצון של שחקנים להקשיב ולהיצמד לשיטה גם כשלא הולך. כששחקנים מאמינים במה שאנחנו עושים, כבר עשית את רוב העבודה. הם מפרגנים אחד לשני. אני שמח לראות את מרקו קילינגסוורת' מקבל כדור בצבע ומרים את הראש כדי לחפש מסירה החוצה. אמרו לי שראמל בראדלי סוליסט, אבל זה שחקן שהיה רכז בצרפת ובקרואטיה, ובמכללה גדולה כמו קנטאקי וזה לא מי שראינו בקבוצות בארץ. הוא גם שחקן של פאן, שיכול למתג את הקבוצה. עם אייל שולמן יש לי חיבור נהדר, התאהבתי בו. הוא סופר מוכשר, אפשר לעשות אתו דברים יפים. נתניה זה מקום חם עם אנשים שנותנים לשחקנים להרגיש בבית, וכשמתאכזבים משחקן עושים את זה בכבוד, בלי פרנויה, אלא במינונים טובים".

פרנקו. "הציעו לשנות את הסגל, אבל נלחמתי בזה"צילום: שרון בוקוב

חושבים שברק נתניה יכולה להמשיך ביכולת המרשימה שלה?

ההצלחה בפתיחת העונה גורמת לשינוי במטרות?
"נהיה אמיתיים, הליגה רק התחילה והכל אפשרי. כל קבוצה תעשה את ההתאמות שלה וכבר ראינו קבוצות שנראו רע עד ינואר והגיעו לפיינל-פור. המטרה מלכתחילה היתה להחזיר את האוהדים ושיהיה כדורסל טוב בנתניה. בינתיים זה קרה. מקצועית, המטרה היא לאגור כמה שיותר ניצחונות כדי להתרחק מהתחתית. בנתניה אי אפשר להגיד שהמטרה היא להישאר בליגה. אנחנו שואפים למקומות 6-1".

אתה מרגיש שנתניה לא מוערכת מספיק על ידי השופטים?
"יש מגרשים שיותר קל ויש מגרשים שיותר קשה לשופטים לקחת החלטות קשות. בסוף העונה שעברה ולא רק בשריקה של רייניש שאין לי ספק שלא היתה נשרקת בארבעה מגרשים אחרים בליגה, אפילו לא היתה שם מחשבה לשרוק. הרגשתי משהו. העונה הבאנו שחקנים שלא יצטרכו עזרה מאף אחד, שחקנים שמכירים את המטריה ומכירים אותם. זה שחקנים שיוצרים תשומת לב, אמרתי להם שאם ננצח, נרכוש כבוד".

עם תקציב נמוך מהמינימום ואולם ביתי אבל לא ראוי, כמה שנים נתניה תוכל להחזיק כך מעמד?
"כבר אמרתי למישהו שאולי יום אחד תהיה שריפה באולם ואז יצטרכו להקים אותו החדש. אולם כזה לא מאפשר היום לנתניה שום דבר חוץ מהישרדות. לאולם יש היבטים כלכליים ותדמיתיים. נתניה ראויה לאולם חדש, שיוכל לארח כמו שצריך ולהציב שלטי פרסום, שיהיה נגיש לכל העיר כי יש הרבה שכונות חדשות בנתניה שבכלל לא מגיעים משם למשחקים. בתנאים האלה, המועדון מפיק את המקסימום".

אחרי שבע שנים בליגת העל, תמיד במועדונים עם תקציבים נמוכים, אתה חושב שהצלחה העונה תקדם אותך לקבוצה גדולה יותר?
"אני לא חושב, כי כבר לקחתי גביע והיו לי הצלחות בחולון ובעפולה. זה עניין של סיטואציה, מצב נתון בקבוצות. טוב לי איפה שאני נמצא, מקום שאני יכול להביא בו את עצמי לידי ביטוי. זה מה שיש, וצריך להוציא את מה שאפשר. אם יהיה לי יותר כסף לשחק איתו, אשמח. בינתיים, עם דגש על בינתיים, אני מצליח לשאוף קדימה ולהסתכל עין בעין עם היריבות גם בנתניה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ