נשים |

קריסה פתאומית של רמלה, אבל לא בלתי צפויה

מוזר שדווקא אליצור רמלה המצליחנית מוצאת עצמה בפשיטת רגל, אלא שבכדורסל הנשים לא כולם מופתעים, לאור החובות גדולים, נותני חסות שברחו וההחתמות יקרות

אריה ליבנת
אריה ליבנת
אריה ליבנת
אריה ליבנת

כמי שמשחקת באירופה, אליצור רמלה היתה קבוצת הנשים הראשונה שהחלה את העונה  כבר ב-24 באוקטובר, אבל דווקא היא לא הצליחה להתייצב לפתיחת הליגה לפני שבוע. במוצאי שבת שעברה נפגש יו"ר הקבוצה שמוליק לבקוביץ' עם המאמן עדן ענבר והודיע לו כי עקב מצוקה כלכלית קשה נאלצת הקבוצה לפרוש מהיורוקאפ, לשחרר את שי דורון, שתי הזרות ושלוש הבוסמניות. ענבר ביטל את האימון באותו יום, הקבוצה לא התייצבה למשחק הביתי מול אליצור נתניה ומאז ועד עתה היא לא פעילה.

שחקנית הקבוצה, מיכל אפשטיין, מספרת על המצב: "ביום בהיר אחד זה קרה. המאמנים לא אימנו והשחקניות נסעו הביתה. זה ממש הזוי שמתחילה עונה ודבר כזה קורה. אני לא יודעת כלום, מקווה שהכל יסתדר ורק מחכה שיודיעו לי". הקריסה, מתברר, לא החלה ביום בהיר אחד. כמה ימים לפני המשחק בגביע ווינר מול רמת השרון, איימו הישראליות
להחרים את המפגש מאחר שלא קיבלו משכורות, אבל לבסוף שיחקו, רמלה ניצחה בהארכה וזכתה בתואר הראשון ואולי גם היחיד העונה.

אז מה בעצם קרה ברמלה? איך קבוצה שבנתה כמו כל שנה סגל שאמור להתחרות על שלושת התארים וגם הצהירה על כך במסיבת עיתונאים, נאלצת לוותר כמעט על כל נכסיה? סוכן השחקנים חוקי ניר מסביר: "לרמלה יש חובות לשחקניות ולמאמנים משלוש השנים האחרונות, שנעים בין 1.5 ל-2 מיליון שקל. עם חלק מהשחקניות הגיעו להסדר, אבל עדיין לא עמדו בכולם. צ'קים שקיבלתי לפני שנה חזרו. הם משתדלים להיות בסדר, אבל אני גמרתי לעבוד איתם כדי לא להגדיל את מיכסת החובות כלפיי. לדעתי, ההחתמה של שי דורון לפני שנה גמרה אותם".

לבקוביץ' לא מתכחש לגרעון ומפנה אצבע מאשימה כלפי גורמים שהיו אמורים לסייע לקבוצה. "לפני שנתיים זכינו בגביע אירופה, הבאנו הרבה כבוד למדינה, לאיגוד ולעיר,
ומה יצא לנו מזה? הוצאנו על זה קרוב ל-2 מיליון שקל. כולם שמחו איתנו, אבל אחר כך
ברחו ואני הייתי צריף לשלם את חובות. כל צמד משחקים באירופה כיום עולה 120 אלף שקל, ואף אחד לא עוזר לנו. ערוץ 1 קיצץ לנו את ההקצבה ב-50%, אבל היה חשוב לי
שהעיר תשודר בטלוויזיה אז הסכמתי להתפשר על סכום מגוחך".

המאמן עדן ענבר עם השחקניות. "רמלה היא מגדל קלפים, שברגע שמשכו ממנו קלף הוא החל להתמוטט"צילום: ניר קידר

גורם בענף, שמצוי בסוד העניינים, הסביר את הקריסה: "החובות של רמלה בלתי נגמרים, חייבים שם כספים במשך שנים לשחקניות, למאמנים, לסוכנים, לספקים, לחברת נסיעות, למי לא. רמלה היא מגדל קלפים וברגע שמישהו מרים קלף הכל מתמוטט. השנה מישהו הרים קלף. כל שנה רמלה מתחילה עם חובות עבר והבקרה התקציבית מאשרת אותה. עבור רמלה יש חוקי משחק שונים, הן בחוקי האיגוד שהשנה שילם 20 אלף יורו לפיב"א עבור הרשמתה ליורוקאפ, דבר חסר תקדים, והן בתנהלות הכלכלית הפושעת שנוגדת את כללי המשחק ההוגן. הם מתחימים שחקניות על חוזים של 150 אלף דולר, סכום שאף קבוצה ישראלית לא יכולה להרשות לעצמה. עוד לפני שהתחילה העונה הרגשנו שיש שם משהו יותר רציני הפעם. כנראה שהמגדל התמוטט".

לבקוביץ' מסביר שמגדל הקלפים נבנה על מספר נותני חסות. "בתקופה האחרונה מספר  ספונסרים גדולים פרשו מסיבות כלכליות שלהם. היינו יכולים להמשיך ללכת עם הראש בקיר, אבל החלטנו לפעול בחוכמה ולבצע רוויזיה מתוך מטרה להמשיך להתקיים ולשחק בליגה. אנחנו הולכים עכשיו על עונה פיננסית, או בעצם שנתיים פיננסיות, כדי לרפא את הקבוצה. הגענו להסדר עם כל השחקניות ששיחררנו. לא נטשנו אף אחד ולא השארנו אף אחת חשופה. שי הלכה לטורקיה, אמנדה ג'קסון לצרפת, נטאשה לייסי ואשלי ווקר יעזבו עוד יום-יומיים את הארץ, אנה טורצ'ינוביץ' אמורה ללכת לטורקיה אבל אם זה לא יסתדר נשלם לה משכורת".

בדף הפייסבוק של הקבוצה קוראים מספר אוהדי רמלה ללבקוביץ' להתפטר, והיו"ר למבהיר כי לא ייאחז בקרנות המזבח. "אין לי בעיה להתפטר, אני לא מתפרנס מזה. כבר לפני שמונה חודשים אמרתי ליואל (לביא, ראש עיריית רמלה) לחפש לי אלטרנטיבה, אבל מתברר שאין טיפשים שירצו לקחת את זה. אם יהיה מישהו רציני שירצה להחליף אותי, שירים טלפון, אני מוכן להתחלף אתו היום".

במסגרת ההיערכות מחדש קרובה רמלה להחתים ארבע זרות חדשות בעלות כוללת של 15 אלף דולר לחודש, לא הרבה יותר ממה שהיתה אמורה להרוויח בנפרד כל זרה מההרכב הקודם. לבקוביץ' ינסה להעביר את הקבוצה בבקרה התקציבית כדי לפתוח את העונה ביום חמישי, במשחק חוץ מול הפועל גליל עליון שהיה אמור להתקיים היום אבל נדחה בהסכמת העולה החדשה.

רמלה הגיעה הקיץ להסדר עם המאמן לגבי חוב מהעונות הקודמות והסכם לעונה הקרובה, אבל בעקבות הקיצוץ הגדול בתקציב ינסו לשכנע את ענבר לקצץ בשכרו. "ייאמר לזכותו של עדן שהוא אדם מיוחד במינו, הוא לא נוטש את המערכת בזמן קשה. אם עדן ימשיך בנסיבות הקיימות, השרביט שלו", אומר לבקוביץ'. הוא גם מכחיש תיאוריה שמדברת על כך שלביא, שלא היה מרוצה מההתנהלות המקצועית של הקבוצה בשלהי העונה שעברה ואף הפסיק לבוא למשחקים, מתנגד להמשך העסקתו של ענבר. "אני שליחו של יואל לביא. נראה למישהו שאם יואל יגיד שהוא לא רוצה שעדן ימשיך, אני אקח אותו?!".

לבקוביץ' מאמין שעם ארבע זרות סבירות וישראליות בכירות כקטיה לויצקי, אפשטיין ואורטל אורן, רמלה תמצא את עצמה גם העונה בצמרת. "אני יכול להבטיח שתהיה קבוצה טובה. אני לא רוצה להתיימר ולהיות שחצן, אבל בשבוע שעבר התוודעתי לרמת הליגה. הפועל ראשל"צ עם תקציב של מיליון שקל היתה קרובה להפתיע את מכבי אשדוד, הליגה די מאוזנת ואנחנו נתמודד בגאווה. תוך שנה-שנתיים נבנה שוב קבוצה טובה, אבל בצורה שקולה יותר. רמלה תחזור להיות אימפריה כמו שהיתה בעבר, וגם העונה אני לא פוסל שום דבר". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ