כדורסל נשים

הרבה מאוד סכסוכים, מעט מאוד כדורסל

שנה אחרי הקמתה, שרויה מינהלת הנשים בכאוס שכולל מלחמות פנימיות, בעלי תפקידים שנמלטו והסכמי חסות וזכויות שידור תמוהים

אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ליבנת

במשך כל השנים התנהלה ליגת העל לנשים בתוך איגוד הכדורסל, כשאת מירב ההחלטות מקבלת ועדת נשים. הוועדה כללה נציגי קבוצות, אבל גם פעילים מחוץ לענף שייצגו את המרכזים. הליגה לא באמת עניינה אותם. חלקם אפילו לא הגיע למשחקים. היו מקרים בהם חברי ועדה שלא הצליחו לזכות ברוב בתוכה, השתמשו בכוחם בהנהלת האיגוד כדי לשנות החלטות. ליגת הנשים נוהלה באופן פוליטי ואינטרסנטי.

מצב דומה שרר בליגת הגברים, עד להקמת מינהלת הליגה לפני 11 שנה. גם בה מתקבלות החלטות על בסיס תמיכה פוליטית, אלא שהדבר לפחות נעשה על ידי נציגי הקבוצות שחיים את הליגה, ולא נציגי מרכזים שדואגים לפוליטיקה. כלכלית, מקצועית ותדמיתית, נמצאת ליגת הגברים במצב טוב לאין ערוך בהשוואה לימים טרום המינהלת.

בראשית העונה שעברה, דווקא בתקופת השביתה של הישראליות, הוקמה מינהלת לנשים. אחרי שההדורים יושרו פחות או יותר והליגה החלה, התבררו מימדי הנזק הכלכלי והשיווקי. השביתה היא אחד הגורמים לקושי של המינהלת לעמוד על רגליה כבר יותר משנה. במשך שבעה חודשים עמד בראש המינהלת גדעון בריקמן, שעזב רשמית בגלל בעיה רפואית, אבל גם בגלל קשיים בקידום רעיונותיו. עד היום לא נמצא יו"ר חדש.

שי דורון. גם היא ברחה מהליגה השוקעת

לפני חודשיים מונתה מנכ"לית, גילי שם טוב. אתמול כבר הודיעה על פרישה. במכתבה כיוונה שם טוב אצבע מאשימה כלפי האיגוד, שלא תמך בתכניותיה לחיזוק המערכת הקורסת כלכלית, חיבל בעבודתה והציב את הליגה בתחתית סדר העדיפויות. אצבע מאשימה שנייה הופנתה כלפי המינהלת, שבפוליטיקה פנימית מזיקה מנעה מינוי של יו"ר שיוכל לעזור בפיתוח ובגיוס כספים (דני קליין, א.ל.).

עזיבת שם טוב מגדילה את הכאוס במינהלת, בה מפנים חצים כלפי יו"ר האיגוד אבנר קופל. הטענה העיקרית נסובה סביב ניסיונו לפתור את המחלוקת עם הגוף המשדר את הליגה, ONE. בערוץ טוענים לחוב של 160,000 שקל. במינהלת אומרים שהמאמץ הראשי "טוטו ווינר" קנס אותם לפני שנה ב-400,000 שקל בגין עבירות שונות, חלקן קשורות בהיעדר פרסום ראוי על ידי הערוץ, ולכן החוב צריך להיות נמוך יותר. קופל סיכם עם ONE שהמינהלת תשלם 100 אלף שקל בתמורה להארכת החוזה בשנה, אך במינהלת סרבו. קופל, לדבריהם, התרגז, והחליט לא לעזור יותר.

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

יו"ר רמה"ש, רחל אוסטרוביץ', טוענת: "מרגע שקופל הפך ליו"ר האיגוד, כדורסל הנשים לא מעניין אותו. מעשיו פועלים נגד הענף וגורמים לחיסולו. הוא מתערב בעניינים הכספיים ובתכנים של המינהלת, כאשר אין לו שום זכויות במינהלת הנשים אלא אם הדברים קשורים ישירות לאיגוד. הוא בחר בעצמו ליו"ר הזמני של המינהלת כשרצה להעביר הסכמים עם ONE ומועצת ההימורים, והסיר את מועמדותו כשחשב שאחרים יעשו לכאורה את העבודה עבורו. הדברים שעשה למנכ"לית מרגע שכנראה לא מילאה אחר כל הוראותיו יירשמו בספר העוונות המחפיר של השוביניסטים הגדולים בישראל".

קופל בחר לא להגיב. בכיר באיגוד מצהיר: "כדורסל הנשים נמצא במצב הכי נמוך אי פעם. בריקמן ברח מהר מאוד, קופל ניסה וברח, גילי ברחה מהעניין. כל מי שפונים אליו סרב בתוקף. יש שנאה תהומית בלתי מוסברת בין הנציגים. אנשים מכשילים רעיונות בגלל שמישהו שהם לא אוהבים הציע אותם. כל פעולה שגילי ניסתה נתקלה בהדלפות או ביחס רעה, 'למה דיברת עם זה ולא עם השני'".

נאור גלילי, אחד מנציגי האיגוד במינהלת ולשעבר יו"ר מכבי אשדוד, מחזק את הדברים: "המינהלת אוכלת יושביה. כל מי שנמצא ורוצה לעזור תופס רגליים קרות ובורח בגלל התנהלות פנימית וגם חיצונית של גורמים שמסתכלים רק על האינטרס האישי. השיא הוא בהתפטרות של גילי. היא חיה את הענף, באה בידיים נקיות עם רעיונות והביאה כמועמד את דני קליין. אנשים דאגו להבריח אותו כמו שדאגו להבריח את גילי". 

אבנר קופל. אוסטרוביץ' כתבה לו: "טול קורה מבין עיניך, האם כוונתך להפוך את מתי המעט שילכו שבי אחריך מכדורסל נשים כתפאורה?"צילום: עודד קרני, מנהלת ליגת העל

הבעיה העיקרית כלכלית. למינהלת יש חוב של מאות אלפי שקלים כלפי האיגוד ומצב רוב הקבוצות רעוע. אפילו רמלה הלכה על עונה פיננסית. אם בעבר קיבלה הליגה תשלום עבור זכויות שידור, בהסכם המוזר שנחתם לפני שנה נקבע ש-ONE מקבל 10% מההכנסות. "שאלנו אנשים למה חתמו על הסכם כזה", מספר בכיר באיגוד, הם ענו שלא ידעו על מה חתמו".

בעיה קיימת גם בנוגע להסכם עם "טוטו ווינר". שני מיליון שקל שאמורה לקבל הליגה הם סכום יפה וכמעט כפול בהשוואה לאשתקד, אבל ישנו סעיף שמוריד יותר מ-350 אלף אם הקבוצות לא יופיעו עם חמש ישראליות על הפארקט. יו"ר מכבי רמת חן, אורה גלזר, קובלת: "לא ייתכן שבגברים נותנים תמריצים לקבוצה שמשתפת יותר ישראלים, ואצלנו כולן צריכות לשחק עם חמש ישראליות. זה נוגד את תקנון הליגה. מה נעשה עם הזרות?". לאור המצוקה פנתה המינהלת לאיגוד בבקשה לדחות את מועד פרעון החוב ולהלוות סכום נוסף. נשיאות האיגוד אמורה להיענות בחיוב, אבל בכיר באיגוד הסביר כי התנאי הוא שחשב מטעם האיגוד ילווה את הפעולות הכספיות של המינהלת כדי לוודא שהכסף הולך למקומות הנכונים. דירקטורים במינהלת מתנגדים. "אנחנו רוצים לנהל בעצמנו בצורה שקופה וראויה. שלא יהיה איזה פקיד באיגוד שיעשה מה שהוא רוצה".

בישיבת המינהלת מחר יעמיד האיגוד את דוברו לשעבר מוטי אקסמיט כמועמד למנכ"ל זמני של המינהלת. לא בטוח שההצעה תעבור, לאור ההתנגדות. מעל המינהלת והליגה כולה מרחף ענן של אי ודאות. בישיבה שהתקיימה לפני כחודש וחצי הציעה אוסטרוביץ' לסגור את המינהלת ולהחזיר את ניהול הליגה לאיגוד. מ"מ בכיר ליו"ר האיגוד, שמעון מזרחי, הציע לבטל את המינהלת בישיבת נשיאות האיגוד לפני שבוע, אולם חברים בנשיאות החליטו לאפשר לה להתרומם עד סוף השנה.

אוסטרוביץ', אגב, כבר שינתה את דעתה. "כל עוד קופל יו"ר ובדרך בה מתנהל האיגוד, אין טעם להחזיר לשם", אמרה. יש סיבה לחשש. באיגוד מבהירים: "אם הליגה תחזור לאיגוד, היא לא תנוהל תחת ועדת נשים אלא כמו שהאיגוד ניהל עד השנה את הליגה הלאומית לגברים. עשו עבודה בסדר, בלי לנסות לשווק אותה". רעיון הזוי במיוחד באיגוד הוא להפוך את הליגה הלאומית לנשים לליגה הראשית.

בינתיים ינסו במינהלת לתקן את הליקויים שיצרו בעצמם. "במינהלת יש תשעה חברים וכל אחד עובד בשביל הקבוצה שלו. הגיע הזמן שכולם יחשבו ביחד מה טוב לליגה. צריך לעשות סיעור מוחות, לא להביא אנשים מבחוץ שיכתיבו לנו מה לעשות. אבנר צריך לתת לנו רוח גבית", אומרת יו"ר מכבי אשדוד, טאלי קריאף. גלזר מחזקת: "אנחנו צריכים ללכת ביחד כי ברגע שיש מלחמות בתוך הבית זה משליך החוצה".

"אני מקווה שמה שקרה בשבוע האחרון יגרום לאנשים במינהלת להתפכח ולהבין שהם יורים לעצמם ברגל", אומר גלילי, "אבל אני בספק רב אם זה אכן יקרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ