גיא פניני: "השד הרע יצא ממני, ועשיתי טעות"

שחקן מכבי ת"א התראיין הבוקר לאחר ההחלטה להדיחו מתפקיד הקפטן ולהשעותו עד להודעה חדשה בעקבות הנאצות שהטיח בדרבי

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ליבנת
אריה ליבנת

הדרבי התל אביבי בכדורסל אמש (ראשון) הסתיים כצפוי בניצחון קל של הצהובים, 72-91 ועבר אמנם בשקט יחסי מבחינת האירועים ביציעים, אך מסתבר שדווקא על הפארקט התחוללה הסערה האמיתית. קפטן מכבי גיא פניני הטיח ביונתן שולדבראנד מהפועל דברים קשים, כינה אותו נאצי ואיחל לו "סרטן בראש". אתמול בערב (שני) ישבה הנהלת מכבי תל אביב עם פניני וקבעה את עונשו של השחקן: השעייה עד הודעה חדשה, שללית תפקיד הקפטן (שיעבור לליאור אליהו) לפחות עד סוף העונה וקנס בסך 100 אלף ש"ח.

"כשאתה יושב בבית ורואה את התמונות, אני לא מבין מה קרה לי", אמר הבוקר (שלישי) פניני בראיון לתכנית "נכון להבוקר" בגלי צה"ל, "השד הרע יצא ממני, ועשיתי טעות. עבר עלי יום קשה, שאני לא מאחל לאף אחד. בצדק מכבי הענישה אותי, וקיבלתי את זה. התנצלתי, ואני רוצה להתנצל שוב. יש גבול, ועברתי אותו. מה שעשיתי לכל אורך הקריירה לא קרוב למה שקרה בדרבי. אומרים שאני פרובוקטור, אבל בחיים לא התקרבתי לדבר כזה. אני בטוח שמה שעשיתי לא יחזור יותר. זו טעות שאתה עושה פעם אחת, ולא חוזר עליה. זה לא האופי שלי. מי שמכיר אותי יודע".

קודם לכן התראיין בגלי צה"ל אחד הבעלים של מכבי ת"א, דייויד פדרמן, וסיפר על התהליך בו הוחלט על העונש לפניני. "אין ויכוח שגיא עשה טעות איומה שפגעה בו, במשפחה שלו ובציבור קשות. עבור הטעות הזו הוא ישלם מחיר מאוד כבד", אמר פדרמן, "אנחנו לא מאמינים בבית דין שדה, ולא מוציאים להורג אדם שבא בדמעות ואמר את כל מה שאמר. פניני הוא בחור נחמד מאוד, אני אישית אוהב אותו מאוד, והרבה אנשים אוהבים אותו בקבוצה. הוא עשה טעות ומשלם עליה, הגיע הזמן להפסיק לשפוך את הדם שלו. להתיר את החוזה שלו במכבי זו אפשרות שלא עלתה על הפרק. זאת הפרנסה שלו והוא אמר שהוא עשה טעות ולא ידע מה קרה לו וזה לא יחזור. אני בעיקרון חושב שבהחלט יש לו מקום במכבי".

פניני. שולדבראנד: "בהתחלה חשבתי שלא שמעתי טוב, אבל הוא פשוט חזר על זה פעם אחר פעם"צילום: ניר קידר

דייויד בלאט, מאמנו של פניני, הגיב הערב לראשונה על האירוע: "המקרה וההתרחשות מאוד מצערים וכואבים. זה מסוג הדברים שהשקענו מאמצים למנוע ולחנך נגדם. העובדה שזה מגיע מתוכנו, ועוד מהקפטן שלנו, כואבת מאוד. גם בתוך הקבוצה וגם כלפי חוץ אנחנו מנסים להוות דוגמה הפוכה ממה שהמקרה הזה מייצג. אני מכיר את גיא היטב ואין לי ספק שהמקרה הזה לא נובע מרוע או מכוונה תחילה, אלא מאובדן שליטה שנבע מאמוציות. אך התוצאה נוראית ולא מקובלת".

גיא פניני הגיב לאירועים: "אני רוצה להתנצל ממעמקי לבי על הדברים הקשים שנאמרו על ידי במהלך הדרבי. אני מתנצל בפני יונתן ומשפחתו, בפני המועדון שלי, מכבי ת"א, חבריי לקבוצה, כל אוהדי הספורט ובפני כל מי שנפגע מדבריי. כמו כן ברצוני להביע את התנצלותי הכנה בפני משפחתי, שהינה ניצולת שואה. אני מרגיש שאיכזבתי את ענף הכדורסל, את המועדון, את הקהל ואת כל האנשים שיקרים לי - ובעיקר את עצמי. כמי שאמור להוות דוגמה לצעירים ובני נוער, ולשמר את הערכים עליהם גדלתי בבית ובמועדון, אני מתבייש בעצמי ובאופן בו פעלתי. אני אכבד כל החלטה שהמועדון יקבל, ואעשה כל דבר לכפר על הטעות שביצעתי".

בהודעה הרשמית של מכבי תל אביב נמסר: "הנהלת מועדון הכדורסל מכבי תל אביב התכנסה הערב ושמעה את הסבריו של גיא פניני לגבי האירועים שהתרחשו בינו לבין שחקן הפועל ת"א יונתן שולדבראנד במהלך הדרבי התל אביבי שנערך אמש. פניני הסביר לנו כי במהלך המשחק שולדבראנד התגרה בו מילולית ופיזית, וכתגובה לכך התבטא באופן בוטה ובלתי ראוי לחלוטין. כמו כן, הדברים נאמרו בלהט המשחק, וברור מאליו שלא התכוון לפגוע באיש. גיא מבין שהדברים שנאמרו אינם מתקבלים על הדעת ובשום אופן לא מצדיקים תגובה שכזאת.

"לאחר ששמעה את דברי השחקן והתנצלותו הכנה, ההחליטה הנהלת הקבוצה שהיא אינה יכולה להשלים עם דרך התנהגותו. מעמדו כשחקן וכקפטן הקבוצה וכמי שמייצג את ערכי המועדון, מחייב איפוק וסובלנות כפולה ומכופלת. לאור האמור לעיל, החליטה הנהלת המועדון כי מינוי השחקן גיא פניני לקפטן הקבוצה מבוטל עד תום עונת 2012/13. השחקן מושעה ממשחקי הקבוצה במסגרות השונות עד להחלטה חדשה. יוטל קנס על השחקן בסכום של 100,000 ש"ח, שיועבר כתרומה לארגון וולונטרי בתיאום עם השחקן".

מוקדם יותר העיד שולדבראנד על אירועי אמש: "גיא פניני קרא לי נאצי במשך כל המשחק. אמר לי 'שיהיה סרטן בראש לך ולאבא שלך'", סיפר שחקנה של הפועל תל אביב. "בהתחלה חשבתי שלא שמעתי טוב, אבל הוא פשוט חזר על זה פעם אחר פעם. לא רציתי להגיב ולעשות מזה עניין באמצע המשחק, אבל זה היה מביש ומבזה. קפטן מכבי תל אביב בא ומדבר ככה? הרי כל הזמן באים ואומרים שאסור להשתמש בביטויים כאלה, התקשורת יצאה נגד אוהדי הפועל כל החודש האחרון ואז בא שחקן כזה, שחקן נבחרת ישראל, וקורא לי נאצי? ועוד מאחל לי ולאבא שלי סרטן בראש? זה מאכזב מאוד".

לטענת גורמים בהפועל, דבריו של פניני תועדו על ידי מצלמות הטלוויזיה. בהנהלת המועדון מתכננים להגיש תלונה חריפה לאיגוד הכדורסל עם דרישה להעמיד את השחקן לדין. מהפועל תל אביב נמסר: "הפעם פניני לא יוכל להתחמק, מצלמות הטלוויזיה מוכיחות את הדברים שאמר באופן ברור, והנהלת הקבוצה תשכור מומחה לקריאה בשפתיים אם יהיה צורך". בבדיקה שערך אתר "ספורט 5" נראה ללא צל של ספק שפניני לחש לאוזנו "יא נאצי, גרמני, סרטן בראש".

בהפועל התייחסו גם להבטחותיה של לבנת טרם המשחק: "קפטן מכבי תל אביב, הדמות הכי חשובה במועדון הכדורסל הכי עשיר בישראל משתמש בביטויים כאלה. אנו מצפים מהשרה שתוכיח שהיא גם פועלת ולא רק מדברת".

שרת הספורט, לימור לבנת, הוציאה הודעת גינוי חריפה כנגד פניני: "אני מבקשת להביע גינוי חריף ולהוקיע את התנהגותו של קפטן מכבי תל אביב, גיא פניני, אמש במהלך משחק הדרבי. אני סבורה כי הביטויים הקשים הכוללים סממני שואה, שהטיח פניני בשחקנה של הפועל תל אביב חורגים מהגבולות הספורטיביים ומהווים חציית קווים אדומים. לפיכך, אני קוראת לפעול באופן מיידי על מנת להענישו בחומרה באופן שיעביר מסר ברור ומרתיע כי במגרשי הספורט בישראל אין ולא יהיה מקום לתופעות בזויות מהסוג הזה".

איגוד הכדורסל פרסם תגובה רשמית: "האיגוד מביע שאט נפש מאלימות מכל סוג, על אחת כמה וכמה אלימות מילולית עם סממני שואה ותקופות אפלות של העם היהודי. במידה ותוגש תלונה ע"י אחד המועדונים או מנהלת ליגת העל בגין הטענות המוזכרות בתקשורת, הרי שהאיגוד ימצא באמצעות יועציו המשפטיים את הדרך הנכונה והנאותה לטפל בתלונה. יחד עם זאת, האיגוד יפעל למגר ולהעלים את כל התופעות של אלימות מילולית ואחרת בקרב כל קבוצותיו ולא רק בליגות הבכירות, הן באמצעות הסברה והן באמצעות נקיטת יד קשה באמצעים המשפטיים העומדים לרשות האיגוד".

מאוחר יותר נמסר מאיגוד הכדורסל כי "היו"ר, אבנר קופל, הורה ליועץ המשפטי של האיגוד לבדוק את התלונה על כל פרטיה והיבטיה ובמידת הצורך ובהתאם לשיקול דעתו למצות את הדין עם השחקן. קופל ביקש שהבדיקה תיעשה באופן מיידי ומהיר". ממכבי נמסר בקצרה: "הנושא נמצא בבדיקה מעמיקה".

גם במינהלת הליגה הוציאו תגובה רשמית לאירוע: "מינהלת הליגה שמחה שהדרבי התל-אביבי בכדורסל עבר בשלום למעט תקריות קטנות שגם אותן יש למנוע בעתיד. בסקר שערכה המינהלת בקיץ האחרון נתפש הכדורסל כספורט משפחתי ונקי יחסית מאלימות. אנו מצרים על כך שבתקופה האחרונה נושא האלימות המילולית תופס יותר ויותר כותרות בכדורסל הישראלי, בתחילה אצל האוהדים וכעת גם בקרב אחד השחקנים. המנהלת מגנה בתוקף כל גילוי של אלימות מילולית וקוראת לכל אנשי הכדורסל בישראל, האוהדים, השחקנים, המאמנים, בעלי הקבוצות והמנהלים לשמור על הכדורסל נקי מאלימות פיזית או מילולית. בואו נשמור על הכדורסל כספורט משפחתי, הוגן ותרבותי".

הבוקר (שלישי) נמסר שהיועץ המשפטי לאיגוד הכדורסל, עו"ד רונן ויינברג, החליט להעמיד לדין את פניני. היועץ המשפטי יבקש מבית הדין להטיל על השחקן עונשים כבדים בהם הרחקה מחמישה משחקי ליגה וגביע המדינה, קנס בסך 10,000 שקלים אותו ישלם השחקן ולא האגודה, הרחקה על תנאי לעשרה משחקים בגין עבירה דומה ופעילות במוסד "יד ושם", או כל מוסד אחר העוסק בטיפול בניצולי השואה, למשך 30 שעות.

בנוסף, פנה היום יו"ר איגוד הכדורסל אבנר קופל, לראשי מינהלות ליגות הנשים והגברים וביקש להעביר החלטה לפיה כל קבוצה, בזמנה ועל פי נוחיותה, תבקר במהלך העונה ב"יד ושם" וזאת למען הגברת המודעות לנושא השואה ומדוע בכוונת האיגוד לנקוט בעונשים קשים במיוחד בכל הקשור בנושא זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ