NBA

ברוקלין מבינה שלא קל להיות מגניבה

אחרי שעברו הקיץ לניו יורק ברעש גדול, מבינים בנטס שקבוצה אופנתית לא תספיק. מאמן הקבוצה, אייברי ג'ונסון, שילם את המחיר

האוורד בק, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האוורד בק, ניו יורק טיימס

רק בקיץ עברו הנטס לברוקלין, משלבים בין תרבות ההיפ-הופ לאוליגרכיה עשירה. היה ברור כי בעלי המועדון, מיכאיל פרוחורוב, לא יסתפק בדבר זולת קבוצה שתתמודד על האליפות. הוא הגיע במטרה להשתלט על ניו יורק, או כפי שהוא ניסח זאת: "להפוך את אוהדי הניקס לאוהדי הנטס". התוכניות של פרוחורוב השאפתן לא השאירו מקום לטעויות. וכשהמאמן שלך מסתכסך עם הכוכב הראשי, זו טעות רצינית.

אתמול (חמישי) פוטר אייברי ג'ונסון מברוקלין לאחר שהקבוצה התדרדרה למאזן 14-14 אחרי פתיחת 4-11 והיחסים בין המאמן לרכז, דרון וויליאמס, עלו על שרטון. אין ספק ששני הדברים קשורים קשר ישיר זה לזה. אך פיטורי ג'ונסון הגיעו גם בעקבות הבינוניות אליה שקעה הקבוצה, דווקא אחרי העניין הרב שיצרה סביבה בקיץ ובפתיחת העונה. המדים האופנתיים, האולם החדיש והסגל המרשים הפכו את הנטס לאחת הקבוצות המעניינות בליגה. אך כמו שפורוחוב לומד כעת, קל יותר להיות מגניב מאשר טוב.

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

ההחלטה לפטר את ג'ונסון הגיעה ישירות מפורוחוב, 12 שעות אחרי ההפסד העשירי של הקבוצה בחודש דצמבר. "איבדנו את האש שהיתה לנו בפתיחת העונה", ניסה להסביר הג'נרל מנג'ר של הקבוצה, בילי קינג, "ניסינו לדבר עם אייברי ולהבין למה זה קורה, אבל פשוט לא הצלחנו להבין מה חסר".

ג'ונסון ו-וויליאמס. יחסים רעועים למן הפתיחהצילום: אי–פי

לפי מקורביו של ג'ונסון, הוא הופתע מההחלטה. אך אי אפשר לומר שלא היו סימנים לכך. הנטס הפסידו חמישה מששת משחקיהם האחרונים, כולל תבוסות לניקס, בוסטון ומילווקי.
שני הכוכבים הגדולים של הקבוצה – וויליאמס וג'ו ג'ונסון – מתקשים להציג את יכולתם הרגילה במשך רוב העונה וגם שחקנים נוספים נראים אבודים, כשבולט בעיקר סי. ג'יי ווטסון. הקבוצה נראית שברירית. כל פציעה או איבוד גורמים לפאניקה רבתי. אך דבר לא ערער יותר את המערכת מאשר החלטתו של וויליאמס לחשוף את אי שביעות רצונו מהסגנון ההתקפי של הקבוצה. המאמן ניסה לשנות מהלכים ולנסות ולערב את הרכז יותר במשחק, אך וויליאמס המשיך להחטיא את הזריקות וההפסדים המשיכו להיערם.

היחסים בין וויליאמס לג'ונסון היו רעועים מראשיתם והתמוטטו ממשקל הציפיות העונה. גם העובדה שהמאמן לא היה בטוח לגבי עתידו (זו היתה העונה האחרונה בחוזה שלו), לא הוסיפה לתחושת הבטחון, כפי שהוא עצמו העיד. "בעסק הזה אתה חייב את תחושת הכוח והכבוד כשאתה מגיע לאמן", אמר ג'ונסון, "זה עוזר אם יש לך חוזה שהשחקנים מכבדים. זה הטבע של העסק שלנו".

עד שפוטר הספיק ג'ונסון לאבד חלק מחדר ההלבשה, כשוויליאמס הוא הדוגמה הברורה. החלטתו לא לשחק מול מילווקי בגלל פציעה אותה הצליח לסחוב מפתיחת העונה, רק הגבירה את האש סביב הספקולציות כי הרכז "וויתר לגמרי על אייברי", כפי שאמר אחד ממקורביו של ג'ונסון. גם קריס האמפריז מוזכר כמי שלא הסתדר עם המאמן, אחרי שזה הדיח אותו מההרכב.

במסיבת העיתונאים שערך קינג, בה הודיע כי פי. ג'יי קרליסימו ישמש כמאמן הזמני של הקבוצה, הוא ניסה להסביר מה לא עבד עבור ג'ונסון המפוטר. "יש לנו שחקני דופק טובים. כאלה שמבינים סיטואציות מורכבות. לא רק דרון, כמעט כולם. יש לי חוש לכך ואמרתי לאייברי הבוקר שמסיבה כלשהי, הוא פשוט לא הצליח להתחבר איתם". וויליאמס הוא אולי השחקן היחיד שחשף את בעיותיו באופן פומבי אך קינג מבקש "לא להפיל הכל עליו. זה לא יהיה הוגן".

ג'ונסון פטר את וויליאמס מהאשמה כשאמר: "אני לא חושב שזו אשמת דרון. הוא רק שחקן אחד מתוך 15, וזו עבודתו של המאמן לנסות להוציא את המקסימום מהם". כעת המשימה תיפול על קרליסימו, מאמן ותיק בליגה. נראה כי בינתיים קינג לא ממהר למצוא מחליף קבוע.

קינג. "זה לא יהיה הוגן להפיל את כל האשמה על וויליאמס"צילום: אי-אף-פי

שניים מהמועמדים הטובים בנמצא – פיל ג'קסון וסטן ואן גנדי - כבר רמזו כי הם לא מעוניינים במשרה. ג'ון קליפארי הוזכר גם הוא כמועמד, בעיקר בגלל קשריו הטובים עם בכירים במועדון. לא ברור עוד מה צופן עתידה של ברוקלין, אך מה שבטוח הוא שג'ונסון, המאמן הראשון בהיסטוריה של ברוקלין נטס, לא יהיה בסביבה כדי להנות מכך. "לא תמיד זה משחק הוגן.לרוב זה פשוט משחק האשמות", אומר ג'ונסון.

תגיות:

תגובות