אריה ליבנת
אריה ליבנת

השינוי הגיע ב-22 במאי, שנת 2009. אחרי שנים רבות בהן אימנו את מכבי ראשון לציון מאמנים זולים, שהיה גם קל להיפטר מהם, בישרה הקבוצה על החתמה של שם גדול - אפי בירנבוים. ראשל"צ פתחה את העונה הבאה בדיוק כמו את קודמותיה, עם מאזן 6-1. מאמן אחר לבטח היה הולך הביתה, אבל אפי קיבל קרדיט, גם אחרי שסיים את העונה הראשונה רק במקום השביעי.

בשנתיים הבאות הפך את ראשל"צ לאימפריה - האולם התמלא, הקבוצה הגיעה פעמיים לפיינל-פור, אחרי סדרות פלייאוף מרתקות מול בני השרון ואשקלון, ולגמר גביע המדינה. גם העתיד נראה מבטיח, כשבירנבוים לא חושש לתת לאור סולומון בן ה-18 דקות משמעותיות. בקיץ, שון דאוסן, גם הוא בן 18, התדפק על הדלתות אחרי שפרץ בנבחרת העתודה.

ההווה של ראשל"צ קצת פחות טוב. הקבוצה פשוט נכשלת העונה. ראשל"צ, ששמרה על בסיס השחקנים מהשנה שעברה, לא ציפתה לסיים את הסיבוב במאזן שלילי. למאמן הוותיק יש חלק בכך - שניים משלושת הזרים שהגיעו לא מספיק טובים או אולי לא מתאימים, וניצן חנוכי, עמית בן דוד וסולומון, שהבריקו לפני שנה, איבדו את הביטחון - אבל הוא לא שכח לאמן כדורסל. העובדה שאפי וההנהלה לא מצאו גארד זר שיוביל את הקבוצה (כמו שהיו בשנים האחרונות קיצ'ן, קרופורד וסוואן), ושלא הצליחו להחזיר את הישראלים למעמד שחקנים משלימים טובים, לא אמורה להוביל להחלפת מאמן.

יצחק פרי. "הסתדרנו ומהרגע הראשון אמרתי לו 'לא באתי לריב, אני יודע את ההיסטוריה שלך, באתי לעשות הכי טוב שאני יכול בשביל ראשון לציון'"צילום: ספי מגריזו

כשקבוצה נכשלת על המגרש, להנהלה יש זכות לגיטימית לפטר את המאמן, אבל במקרה הזה הפיטורים הם יותר על רקע אישי. השידוך בין יצחק פרי לבירנבוים נועד מלכתחילה לכישלון. פרי מעולם לא החזיק מבירנבוים. ב-1997 הוא סייע למולי קצורין, שמעולם לא אימן אצלו, לקבל את תפקיד מאמן הנבחרת הלאומית על חשבונו של בירנבוים. בעונה שעברה, כשפרי חזר להנהלת ראשון בתפקיד יו"ר הוועדה המקצועית, חש בירנבוים לא בנוח. כשפרי ניסה לקחת את תפקיד היו"ר ממשה קליסקי, בירנבוים תמך בקליסקי. כשפרי מונה בדיוק אתמול לפני שנה, סיכם עמו קליסקי שבירנבוים ימשיך לאמן גם בעונה הבאה, אבל לשני הצדדים היה ברור שהשידוך לא יחזיק מעמד.

לאחרונה, היחסים בין השניים התערערו לגמרי. פרי, אפשר להניח, רצה לחתוך את בירנבוים כבר אחרי ההדחה מהגביע לפני שבועיים, אבל הרגיש שלמהלך אין תמיכה. המלים הקשות ששלח לעברו בירנבוים, אתמול במשחק מול חיפה, שיחקו לידיו.

פרי, שהקים את המועדון, חזר במטרה להרים אותו בדרגה או שתיים, שיווקית ומקצועית, לקראת המעבר לאולם בן 5,000 מקומות בעוד כשנתיים. רק חבל שהמהלך המשמעותי הראשון שלו מחזיר את מכבי ראשל"צ לימים החשוכים, לפני שהגיע בירנבוים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ