הפועל ירושלים וטפירו על מסלול ההתנגשות

בסביבת הגארד טוענים כי "משפילים אותו ופוגעים בו", בעוד במועדון אומרים ש"מאיר חושב רק על עצמו ולא מפגין יכולת גבוהה". הפיצוץ יסתיים בעזיבה?

יואב בורוביץ
כל העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואב בורוביץ
כל העיר

ביום ראשון הקרוב תארח הפועל ירושלים את מכבי ת"אבמלחה, לעוד “משחק עונה” שיפוצץ את האולם המתיישן. אלא שתשומת הלב במועדון בימים האחרונים מופנית בעיקר לקרב שנוצר בין המאמן שרון דרוקר לבין מאיר טפירו. הרכז בן ה-38, הובא בקיץ האחרון תמורת כסף גדול מאוד (135 אלף דולר נטו לעונה) על ידי המאמן שלא אימן אותו עד עונה זו.

“אני חושב שמאיר יכול לעזור מאוד בניסיון ובשכל שלו”, אמר דרוקר בפגרה. טפירו, מצדו, שמח מאוד גם הוא לחזור בפעם השלישית בקריירה למלחה: “ירושלים היא כמו בית עבורי ואני שמח סוף סוף לשחק שוב בקבוצה גדולה”, אמר. אך כיום נשמעים קולות לגמרי שונים מכיוון שני הצדדים.

חברים קרובים של טפירו טענו השבוע בשיחה עם “ספורט כל העיר” כי “מאיר פגוע עד עמקי נשמתו. ביום ראשון במשחק מול אילת הוא הורד בצורה משפילה לאחר דקה אחת של משחק. שרון כמעט לא נותן לו קרדיט והיחס אליו הוא לא כמו לשחקן מוביל. הדבר הכי גרוע מבחינת מאיר זה שגם כשהוא משחק, המאמן כל הזמן על האוזן שלו".

המקורבים המשיכו: "הוא לא נותן לו לשחק כפי שהוא יודע ולא נותן לו לנהל משחק. לכן מאיר משחק בלי ביטחון ובלי כיף. אם הקבוצה או הצוות המקצועי רוצים שהוא יושאל לקבוצה אחרת, מאיר ישמח לעשות את זה. לא בגלל שהוא לא אוהב את המועדון או את הקהל, זה פשוט בגלל שהוא איבד אצל שרון את הכיף מהכדורסל”.

דרוקר, מצדו, אינו מתייחס השבוע לסוגיית טפירו, אך בצוות המקצועי ובהנהלת הקבוצה מביעים פגיעה ממה שמתואר שם כ”יחס הלא בוגר והלא מנהיגותי של טפירו”. לכן הוחלט במועדון להעמיד את טפירו לוועדת משמעת בשבוע הקרוב.

גורמים בהפועל ירושלים מסבירים כי “מאיר חצה קו בדרך שהוא התבטא כלפי שרון לאחר שהוא החליט להחליף אותו. טפירו אמנם לא קילל, אבל הוא דיבר מאוד לא יפה והתלונן בטונים גבוהים ובגערות נגד החילוף.

מאיר טפירו. "הוא איבד את הכיף מכדורסל אצל שרון דרוקר", אומרים בסביבתוצילום: ספי מגריזו

"לא יעלה על הדעת ששחקן יתנהג בצורה כזו, ודאי שלא שחקן מוביל שמצפים ממנו להוות דוגמה. אבל מאיר לא מהווה דוגמה כל השנה. לא רק שהוא לא מפגין יכולת גבוהה, אלא שגם היחס שלו הוא לא של מנהיג. הוא כל הזמן רק חושב על הדקות שלו ועל הסטטיסטיקה שלו. זה כל הזמן אני ואני ואני”.

בקרבת טפירו לא יודעים אם לצחוק או לבכות למשמע הטענות. “מאיר הוא השחקן שהכי לא מעניינת אותו הסטטיסטיקה שלו, בטח לא בגיל 38”, אומרים בסביבתו. “מאיר הגיע להפועל ירושלים כי הוא רצה לנצח. אבל כולם רואים איך הקבוצה משחקת, אז הכי קל להאשים מותג כמו מאיר טפירו ביכולת החלשה ובכישלון של כולם עד עכשיו. העובדה היא שמאיר זורק הרבה פחות ממה שהוא זרק במכבי אשדוד או בקבוצות אחרות. הוא לגמרי מסתפק במועט.

"אבל זה לא אומר שצריך להשפיל אותו ולפגוע בו כפי שעשו ביום ראשון האחרון. זה גם לא אומר שלא צריך לתת לו לשחק כפי שהוא יודע לשחק. הוא לא ילד שעלה מהנוער. הוא כדורסלן שעשה דברים בכדורסל הישראלי כפי שמעט מאוד שחקנים עשו בהיסטוריה. אז אפשר לתת לו את הכבוד לנהל את המשחק ולשחק כפי שהוא יודע לשחק, ולא להיות איתו פריק של קונטרול”.

מנגד, גורמים בקבוצה טוענים כי “כנראה מאיר הוא שחקן של קבוצות קטנות. לא בכדי מאמנים כמו ארז אדלשטיין או דן שמיר לא מוכנים לאמן אותו בכל מחיר. הוא מצליח בקבוצות קטנות ופחות מצליח בגדולות. הסטטיסטיקות שלו (3.9 נקודות) מדברות בעד עצמן, כמו גם האחוזים שלו מהשדה (30 אחוז לשתי נקודות, 25 אחוז מהשלוש).

"קחו למשל את המשחק האחרון - ג’ייקוב פולן שיחק טוב מאוד (20 נקודות, שישה אסיסטים). הוא ילד, בן 23 בסך הכל. אז המאמן מחליט ללכת איתו. מאיר צריך לקבל זאת בהבנה ולעודד ולפרגן. אבל הוא לא עושה את זה, וכל הזמן יושב עם פרצוף של תשעה באב על הספסל. שרון דווקא נתן לטפירו יותר מדי קרדיט עד עכשיו. גם כשהוא לא היה טוב הוא שיחק לא פחות מגארדים אחרים. אבל לא היתה על זה הערכה או איזה שיפור ביכולת. אז עכשיו, כשפולן כבר נכנס לעניינים והמאמן הולך איתו, טפירו עושה את מה שהוא עושה לעיני כולם. זה לשים את עצמו לפני הקבוצה”.

טפירו עצמו דווקא מגיב השבוע לטענות הללו, ובשיחה עם “ספורט כל העיר” הוא אומר כי “מי שמדבר בעילום שם, מבחינתי לא שווה התייחסות. כשחקן הפועל ירושלים אני מחויב לתת את כל כולי במשחק ולנצח. בזה אני מרוכז וכך נהגתי לאורך כל הקריירה המקצוענית שלי. אני עושה את זה בראש ובראשונה עבור הקהל המדהים של הפועל ירושלים, שמעניק לי ולכל השחקנים את התשוקה לנצח עבורו”.

ספק אם היחסים בין טפירו לצוות המקצועי ישתפרו בקרוב. מכיוון שעלותו של השחקן יקרה מאוד, והוא כבר די מבוגר, ספק אם יעבור בהשאלה לקבוצה אחרת בשלב כה מתקדם של העונה. בסביבת טפירו אומרים שדווקא יש הצעות. אבל השאלה כאן היא מי יישבר קודם? או שלפתע טפירו ישחק כפי ששיחק במשך שנים רבות והכל ישוב בשלום למקומו.

אך גם הוא וגם דרוקר אנשים די עקשנים. חבריו של טפירו טוענים כי “שרון פשוט לא נותן לו לשחק. והמצב הזה לא משתפר, אלא רק מדרדר”. מנגד, כאשר פולן משתפר, דן גרונפלד משחק הרבה יותר טוב לאחרונה, רביב לימונד בכושר מצוין, וכמובן ישנו גם קורטני פלס, קשה לראות איך טפירו מקבל יותר דקות".

משבר כזה בין מאמן לשחקן מוביל ובכיר כל כך יכול לחסל מועדון. מנגד, בהפועל ירושלים, היכן שכל שבוע יש אופרה אחרת והקבוצה כבר נאלצה להתמודד עם אינספור משברים, אולי משבר כזה לא יפרק שום דבר ואולי אף תהיה לו השפעה הפוכה.

“ניצחנו בשמונה מתוך עשרת המשחקים אחרונים”, אומרים במועדון, “המצב עכשיו יותר טוב. לכן מה שקורה בין שרון למאיר לא מתאים. מצד שני, בנו כאן קבוצה עמוקה. אז אם מאיר לא ישחק לא יקרה שום אסון. או שיצטרכו אותו או שבכלל לא יצטרכו אותו והוא יעזוב. כך או כך, הוא כבר לא השחקן המרכזי שסביבו הקבוצה הזו פועלת

שרון דרוקר. במועדון הביעו פגיעה מה"יחס הלא בוגר והלא מנהיגותי של טפירו"צילום: ניר קידר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ