קרייג סמית': "הגיע הזמן שניקח את עצמנו בידיים"

הוא מוביל את הפועל ירושלים בנקודות ובריבאונדים, אבל יודע שהקבוצה רחוקה מלעמוד בציפיות. "אנחנו חייבים להתחיל לנצח"

יואב בורוביץ', כל העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ביום רביעי, צפה קרייג סמית לראשונה בשידור המשחק מול מכבי תל אביב. "שמע, זה היה קשה לצפייה", הוא אומר, "אנחנו מובילים בתשע לקראת סוף הרבע השלישי, ואז דייויד לוגאן קובר שלוש שלשות. אנחנו שוכחים את כל מה שעשינו בשלושה רבעים ומשחקים גרוע במשך כמה דקות ברבע הרביעי, ואנחנו מפסידים את המשחק. כל כך מתסכל לראות את זה".

היה נראה שבקושי עמדתם על הרגליים בסיום - במועדון אפילו היתה ביקורת על מאמן הכושר ועל כך שהכושר הגופני שלכם בגד בכם בלא מעט משחקים.

"אולי היינו עייפים כי יש לנו סגל מצומצם, אבל אני לא חושב שכושר גופני זו הבעיה העיקרית של הקבוצה הזו. זה יותר כושר מנטלי. אנחנו פשוט שינינו את כל הדברים שעשינו עד אותו רגע, ומכבי פתאום עשו הכל נכון. הם גם העמיסו את הצבע נגדנו ופגעו לנו בהתקפה. וגם בהגנה לא עצרנו אותם. הם עשו את כל המהלכים הגדולים, כולל השלשות, ואנחנו כמעט לא עשינו כלום, וקשה לי לקבל את זה".

היה לך משחק טוב מאוד (19 נקודות, 7-7 מהשדה) עד הדקות האחרונות. איך אתה מסביר את זה?

"הרגשתי שהיה לי משחק טוב. אבל בדקות האחרונות כולנו לא היינו טובים. זה משחק קבוצתי ואתה ניזון מהקבוצה".

סמית'. לא הוא צריך להיות מוטרד ממצב הצעירים הישראליםצילום: ניר קידר

אתה מרגיש מספיק ניזון בקבוצה הזאת?

"אני חושב שמחפשים אותי, אבל מצד שני הגנות יכולות כאן ממש לפגוע בי כשהן מעמיסות את הצבע כל הזמן ושמות עלי שני שחקנים לפחות. אין כאן את חוק שלוש השניות בהגנה בצבע. אני מתכוון - יש את החוק, אבל בחיים לא אוכפים אותו וזה מאוד מקשה עלי ומתסכל אותי".

אתה גם מרבה לעשות עבירות.

"השופטים כאן שופטים בצורה לגמרי שונה, כל נגיעה היא עבירה. זה גם מאוד קשה, אבל זו חוויית הלימוד שלי ואני צריך ללמוד מהכל ולהשתפר".

אתה הקלעי והריבאונדר המוביל בקבוצה (14.3 נקודות, 6.6 ריבאונדים), אבל עולה מן הספסל כמעט תמיד בחודשיים האחרונים. איך אתה מרגיש עם זה?

"הסיבה שאני עולה מן הספסל היא שגילינו, המאמן ואני, שאם אני פותח אז מדביקים לי המון עבירות וזה פוגע בי בהמשך. לכן אני יושב על הספסל בפתיחה ולומד קצת את הכיוון של המשחק. אני רואה איך השופטים שורקים, וגם מה הקבוצה שלנו צריכה. ואז יותר קל לי לעלות ולהשפיע על המשחק".

אם אתה המאמן, גם לא היית מעלה את קרייג סמית בחמישייה?

"עכשיו תפסת אותי", מתגלגל סמית מצחוק. "אני לא יודע אם אני לא עולה בחמישייה. אבל אם אתה שואל אותי אם זה מפריע לי שאני פותח על הספסל, אז בפירוש לא".

בקיץ אמרת ששמעת שהפועל ירושלים מאכזבת כבר הרבה שנים ושבאת לשנות את התרבות של הקבוצה הזאת. בינתיים לא ממש מצליח לך.

"אמרתי מה שאמרתי והאמנתי בזה, אבל כנראה זה יותר קשה ממה שחשבתי. אני חושב שיש לנו קבוצה טובה ולכן המאזן שלנו בינתיים, שהוא 6-6, מאכזב. עוד יותר מאכזבת זו ההדחה מאירופה. אבל אל תחשבו שנגמרה העונה. אנחנו עדיין אחת הקבוצות הטובות בישראל, ולדעתי אנחנו צריכים קצת להיכנס לגרוב ולרצף של ניצחונות כדי למצוא את עצמנו למעלה".

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

אבל בינתיים אתם בעיקר מאכזבים ומפסידים בהמון משחקים חשובים. מה לא עובד?

"אני אגיד לך מה לא עובד, זה שלושה דברים: דבר ראשון, צריך פחות איבודים. דבר שני, צריך הגנה הרבה יותר טובה במשחק המעבר. דבר שלישי, לא להוריד רגל מהגז כשאנחנו מובילים או משחקים טוב. אלה הבעיות שלנו. אנחנו פשוט לא יודעים לשחק טוב ולשמור על מומנטום כשאנחנו כבר משחקים טוב ומובילים. קשה לנצח כך משחקים חשובים".

אולי אתם פשוט לא מספיק טובים יחסית לציפיות שהיו מכם?

"בינתיים אתה יכול לומר את זה, אבל לדעתי כן יש כאן קבוצה טובה ואתם גם תראו את זה".

ועדיין, כמו בכל שנה, יש פער גדול מאוד בין הציפיות לתוצאות או פשוט לבין היכולת. לדעתך גם השנה יש פער כזה?

"אולי כן, כי באמת יש כאן ציפיות מאוד גבוהות. אבל זה בסדר מבחינתי כי גם לי יש ציפיות גבוהות מעצמי. בינתיים זה לא קורה, אבל אני לא מתייאש".

חסרים לכם בקבוצה שני גבוהים, אלישי כדיר ואורי קוקיה, כמה זה משפיע?

"קוקיה הוא הקפטן שלנו והחיסרון שלו מאוד משפיע. זו באמת תהיה פגיעה מאוד גדולה אם הוא לא יחזור אלינו השנה. גם כדיר מאוד חשוב לנו, אבל זה לא תירוץ. אני וג'וש דאנקן יכולים להסתדר. אנחנו לא מאשימים את החיסרון של אף אחד".

הרמה כאן מפתיעה אותך לטובה? הרי אמרת שציפית להיות כאן הרבה יותר דומיננטי.

"הרמה לא רעה, אבל מה שבעיקר מפתיע אותי זה השופטים והחוקים השונים. זה כדורסל שונה לגמרי ממה שאני מכיר מה־NBA. זה יותר דומה למכללות, אבל זה כדורסל שמשוחק על ידי מקצוענים. מאוד מוזר".

איך אתה מתרשם מהעיר?

"נחמד לי כאן. אנשים טובים, המון דוברי אנגלית. גם האוכל טוב, וזה שהוא כשר הופך אותו ליותר נקי ובריא. המזג אוויר זה גם משהו די מגניב. שילוב בין קליפורניה לשלג של בוסטון. אני לגמרי לא רגיל לזה. חוץ מזה גם קצת קשה להתרגל לזה שבכל שבת אני צריך לעלות במדרגות כי אין כאן מעלית".

אתה נוסע הרבה לתל אביב?

"לפעמים. אני לא טיפוס של ברים או מועדונים, אבל אני כן אוהב ללכת לפעמים לתל אביב לאכול או להיפגש עם שחקנים אחרים".

הגעת לכאן עם הארוסה שלך. היא עדיין כאן?

"לא. היא היתה צריכה לחזור לארצות הברית בנובמבר כי היא לא רצתה לעכב את הקריירה שלה. מאז אני מנסה להחזיר אותה לכאן. לא קל לי להיות לבד".
אתה חושב שתישאר כאן בעונה הבאה?
"אין לי מושג. זו תהיה החלטה של ביזנס. איפה שאני אקבל את ההצעה הכי טובה מכל הבחינות, שם אני אשחק. יש לי כאן חוזה לעונה אחת בלבד ובאמת אין לי מושג אם אשאר".

בינתיים אתה כאן. איפה הקבוצה הזו תסיים?

"גם את זה אני לא יודע. אני רק יכול להבטיח שבפעם הבאה שנשחק נגד מכבי ננצח. אני מאמין מאוד גדול במספר 3. בפעם הראשונה בנוקיה כמעט ניצחנו. בפעם השנייה במלחה כמעט ניצחנו. בפעם השלישית אנחנו ננקום בהם ולדעתי ננצח".

גם בהפועל תל אביב אתם צריכים לנקום. הם קרעו אתכם במלחה. ביום ראשון אתם נגדם. תנקמו?

"הם השפילו אותנו בבית, אבל מאז אנחנו קבוצה שונה. גם הם קבוצה שונה והם הפסידו הרבה לאחרונה. אני מגיע כדי לנצח. אסור להפסיד להפועל תל אביב כי אז נהיה עם מאזן שלילי וזה כבר לגמרי לא לעניין. אנחנו חייבים לתפוס את עצמנו בידיים ולהתחיל לנצח. הגיע הזמן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ