הדברים שבהפועל ירושלים לא מספרים

חשיפת כל מערכות היחסים והיצרים המבעבעים מתחת לפני השטח במלחה. מי נגד מי - הסיפור המלא על הטלטלה הבלתי פוסקת בבירה

יואב בורוביץ', כל העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואב בורוביץ', כל העיר

קולו של דני קליין לא נשמע השבוע. ביום שלישי בערב ישב עם בני משפחתו וצפה ב"ארץ נהדרת". באותן שעות, ובכלל בימים האלה, עוברת הקבוצה שעליה חלש במשך 17 שנה ימים עצבניים וקשים. אמיר הוכפלד התפוטר. דני כהן מונה למנכ"ל. יעקב לירז נחלש. איש במערכת לא יודע מה יילד יום, אבל קולות החלו להישמע באופן ברור. "ייתכן כי דני קליין יחזור לכאן בעונה הבאה", אמרו. מקורבים להוכפלד, המנכ"ל העוזב, טוענים כי "השפעתו של דני בקבוצה היתה חזקה מאוד גם בימים של אמיר. הוא בהחלט הרגיש אותו". אלא שקליין מכחיש הכל. "אני לא מתכוון לענות לפטפטנים", הוא אומר. "טוב לי בשקט שלי ואני רוצה להישאר בו".

הוכפלד נותר בתפקידו לפני כשלושה חודשים וחצי גם לאחר שאחת העובדות טענה בפני לירז כי הטריד אותה מינית לכאורה. בבדיקה שערך דירקטוריון הפועל ירושלים נוקה הוכפלד מכל חשד. אלא שאט אט, בלי שום קשר למקרה הזה, החל הוכפלד להיכנס לבידוד במועדון. הוא הפך מיום ליום למנכ"ל מבודד שלא מצליח להכניס אנשים שלו למערכת, ולא לרכוש את אמונם של אלו שכבר נמצאים בתוכה.

בהמשך, למשל, עזב המנהל גידי דודי לאחר תקופה רוויה חיכוכים עם הוכפלד. במערכת נותר אדם נוסף שמזוהה עם קליין, המנהל הנוסף, ניר פס. "אנחנו רצינו את פס בחוץ ובתחילה גם הוא שידר שהוא הולך הביתה", אומרים השבוע חברי דירקטוריון והנהלת ירושלים. שלושה מועמדים להחליף את דודי ופס רואיינו בזמנו, אלא שהאחרון החליט בסופו של דבר להישאר בקבוצה. ההחלטה אינה מנותקת מהיחלשות יו"ר הדירקטוריון לירז והיחלשות המחנה שמזוהה עמו. "במחנה הזה נותר איש אחד בלבד - הוכפלד", אומר השבוע חבר הנהלה בירושלים, "ואולי עוד אדם - טל בן עזרא, האחראי על קשרי הקהילה שהוכפלד מינה".

דני קליין. הוא עוד ישוב?צילום: ניר קידר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

לירז עמד, ועדיין עומד, בראש הפירמידה, אך עד כמה הוא באמת חזק? מי שצבר הרבה מאוד כוח בחודשים האחרונים הוא כהן, שהתמנה השבוע למנכ"ל החדש. כהן הוא חבר דירקטוריון ששימש בשנים האחרונות כאחראי על הקשר בין ההנהלה לצוות המקצועי. לפני כן, במשך כשני עשורים, היה חבר עמותה ואחת הדמויות החזקות בקבוצה. במשך שנים רבות היהכהן אחד הגורמים המקורבים ביותר לקליין, אלא ש"בשנה האחרונה היחסים בין קליין לכהן הם כבר לא אותו דבר", מספר לירז, "היום כבר אי אפשר לומר שהם מקורבים". אבל האמנם, כדברי לירז, השניים אינם מקורבים? כהן עצמו מספר כי "השבוע ישבתי לפגישה עם קליין. נפגשתי איתו בחודש האחרון שלוש פעמים. היינו ונותרנו חברים טובים". אנשי הנהלה אחרים טוענים כי "עבר חתול שחור בין קליין לכהן, אך לאחר מכן הם השלימו. היום היחסים ביניהם טובים".

כהן הוא איש מפתח. השבוע הוחלט שיחליף את הוכפלד כמנכ"ל וישתכר לראשונה שכר מלא. "לא היה רצון לבצע זעזועים מעבר ללכתו של הוכפלד", מסביר לירז, "כהן הוא איש שמכיר את המערכת היטב, ולכן, לפחות עד סוף השנה, ישמש המנכ"ל".

כהן, כמו לירז, טוען כי "זעזועים נכון לעכשיו לא ייעשו, אלא אם יהיו נסיבות שיצדיקו אותם. אבל המטרה שלי היא ליצור בעבורו שקט תעשייתי. זה הדבר שהכי צריך עכשיו".

שקט תעשייתי הוא מושג זר להפועל. ביום חמישי שעבר נפלה פצצת הוכפלד, ולירז מסביר השבוע כי מבחינתו "אמיר הלך הביתה בגלל אי סדרים כספיים בהתנהלות שלו". אלא שהוכפלד סבור כי "אי הסדרים היו 300 שקל בהחזר הוצאות. זו היתה כל הטעות. מעבר לזה לא היו שום אי סדרים. היתה החלטה של מנכ"ל לתקצב נסיעות של מאמן כושר למשחקים בחו"ל על חשבון הוצאות סקאוטינג. זה הכל".

לירז טוען כי "הוכפלד הבטיח החזרי הוצאות גם לעוזרי מאמן בלי שזה יצוין במשכורת שלהם, ולנו לא נודע הדבר עד שעוזרי המאמן באו והתרעמו על כך שירד להם כסף במשכורת מפני שהם קיבלו כרטיסים נוספים למשחקים מעבר למצוין בחוזה. הם אמרו: 'איך אתם מנכים לנו מהמשכורת כאשר חייבים לנו כסף על החזרי נסיעות. לנו לא היה מושג על החזרי הוצאות, אז עשינו בדיקה בתוך המערכת והבנו שהוכפלד אישר להם דברים שלא בידיעתנו. אני אמרתי לו כבר בתחילת העונה, כשראיתי הוצאות מופרזות, שעל כל שקל יבוא אלי ויקבל אישור. זה לא נעשה, ולכן נאלצנו להיפרד".

בסביבת הוכפלד טוענים כי הדברים חסרי היגיון, וכי הם מסיטים את תשומת הלב מהבעיה האמיתית שלא איפשרה לו לתפקד: "במערכת לא נתנו להוכפלד סמכות לנהל, כי מי שמנהל את הקבוצה הזו בפועל הוא מנהל החשבונות וחשב הקבוצה דוד ממן, איש של קליין". אפילו לירז מודה בכך באופן עקיף: "ממן לא אהב את ההחלטות הכספיות של הוכפלד והוא אמר לי את זה. אני הסכמתי איתו. זה הכל".

אלא שבסביבת המנכ"ל העוזב סבורים כי מתוך המערכת לא גיבו אותו ועשו הכל כדי להחליש אותו מול אנשי המקצוע. לדוגמה, סיפור מאמן הכושר אהרון יעקבי. "למשחק הראשון ביורוקאפ בליטא יעקבי נסע. ממן לא אהב את זה, ולירז אמר להוכפלד שמעכשיו אסור ליעקבי לנסוע. הוכפלד הודיע על כך לדרוקר, שהתקשר ללירז להתלונן ולהסביר לו שחשוב שיעקבי כן ייסע. לירז שינה את דעתו. אבל מי יצא האיש הרע מול דרוקר, יעקבי וכל המערכת המקצועית? הוכפלד. מי יצא האיש החלש? הוכפלד".

דני כהן. "לא אופתע אם קליין יחזור בעונה הבאה"צילום: מגד גוזני

ובעוד הוכפלד איבד מכוחו, זה של כהן עלה. על פניו, היחסים ביניהם נראו סבירים. לאחר משחקים הם אפילו היו מדברים באופן פרטי. הוכפלד הבין שכהן הוא איש חשוב שאין לזלזל בו. העובדה שכהן הוא גם אדם נעים הליכות שתמיד מוכן להקשיב ולהשיא עצה, שיחקה כאן תפקיד. אך כל אלו לא שינו את מאזן הכוחות בין השניים.

גם לאחר שהוכפלד התפוטר השבוע, הוא אינו מוכן לומר מילה רעה על כהן. אבל הוא כן אומר לחבריו כי "ההנהלה, וזה כולל כולם, לא גיבתה אותי". כהן נאלץ לשמוע בשבוע האחרון אינספור תיאוריות קונספירציה - כך לפחות הוא מכנה אותן. "מי שטוען שאני גרמתי לכך שהוכפלד הלך הביתה, פשוט משקר", אומר כהן, "אפילו הוא אומר את זה. אולי הוא חושב את זה, כי העובדה היא שהוא אכן הלך הביתה, אבל תאמין לי שאני האחרון שרצה שזה יקרה. להפך, אמרתי שהתפקיד שלי ושל כל אנשי הדירקטוריון זה לדאוג לכך שהוכפלד יישאר. אם הוא היה מתייעץ איתי לגבי ההחלטות הפיננסיות שהוא לקח, אז הוא גם היה נשאר. אלו טעויות שניתן היה למנוע אותן בקלות".

בהנהלה סבורים כי "הוכפלד שיחק אותה אבו עלי, ביג בוס. כאילו הוא מנכ"ל והוא יכול לקבל החלטות שנוגעות לכספים. וזה לא בדיוק כך. הוא בסך הכל פקיד בכיר". הוכפלד מרגיש שהוא נדקר בגבו על ידי אנשים שאמורים היו לתמוך בו ולעזור לו. "הכי עצוב זה שהקבוצה שוב נפגעת", טוענים השבוע חבריו. "היה כאן מהלך והיתה מחשבה לתת לאיש מקצוע לנהל. היתה מחשבה לקרב את האוהדים והקהילה לקבוצה לאחר שנים רבות של נתק. וכל זה מתקלקל לאחר חצי שנה".

עניין האוהדים בהקשר זה הוא חשוב ביותר. לאחר שבקיץ פתחו מאות אוהדים במחאה נגד ההנהלה הקודמת ונגד העמותה, החליטו האוהדים לחדש אותה שוב השבוע - בעקבות מינויו של כהן. "בשנה האחרונה אינספור ידיים בוחשות בקבוצה", נכתב במכתב רשמי של האוהדים, "רדיפת כבוד, תככנות, כוח, כסף ומניפולציות - הפכו בני בית במועדון שלנו. הקש ששבר את גב הגמל היה החלטת הדירקטוריון המבישה על מינויו של כהן למנכ"ל, אשר זילזל ומזלזל קשות ופומבית בחשיבותם של הקהל והקהילה לזהותה ולעתידה של הקבוצה. כהן פעל ופועל מולנו, להבנתנו, בחוסר תום לב לאורך כל הדרך ומהווה את ההפך המוחלט מכל מה שהיינו רוצים שהקבוצה תייצג. מינויו מהווה יריקה בפרצופה של קהילת הפועל ירושלים, ואיננו מוכנים לראותו בתפקיד המנכ"ל ולעבוד עמו, ונעשה כל שביכולתנו על מנת שיודח במהירות האפשרית מן התפקיד".

העימות החריף הזה בין האוהדים ובין כהן הוא למעשה המשך למחאה שהחלה כנגד ההנהלה בראשות קליין. "בשנים האחרונות הקבוצה הזו עשתה כמעט הכל כדי להרחיק את הקהל ממנה", אמר בקיץ האחרון יו"ר ארגון האוהדים עינן יפת. "ההנהלה לא באה לקראתנו במחירי מנויים וכרטיסים, לא שמרה על דרך או אוריינטציה שאנחנו רצינו בה - של קבוצה עם המשכיות, ובעיקר כזו שמטפחת שחקני בית. היא גם לא שמרה על קשר עם האוהדים, לא היה אף אחד שאחראי על הקשר מול האוהדים או מול הקהילה".

הוכפלד, בעצמו אוהד שרוף של הקבוצה במשך יותר משני עשורים, החל מיד עם כניסתו לתפקיד בקשר צמוד עם האוהדים. במסגרת הקשר הזה גם מונה האוהד והעיתונאי לשעבר טל בן עזרא (גילוי נאות: עבד תקופה ב"ספורט כל העיר" ו"ספורט הארץ") למשרת האחראי על קשרי קהילה. "אנחנו הרגשנו שהוכפלד קשוב אלינו", אומרת השבוע מאיה ז'רמן, דוברת ארגון האוהדים ומפעילותיו הבולטות, "אבל פתאום ביום בהיר אומרים לנו שהיו אי סדרים כספיים. מזמנים את יפת לישיבת דירקטוריון באופן בהול כדי שהוא יהיה עד לפיטורים שלו, ואז מוציאים איזו הודעה שהאוהדים תמכו בכך שהוא ילך. אנחנו רוצים להבהיר שזה ממש לא נכון. הם יודעים שרבים מבין האוהדים לא מוכנים לקבל את כהן, שהתנהג אלינו בצורה מאוד בעייתית במשך תקופה ארוכה. אנחנו רוצים לעשות הכל כדי לקרב בין הקבוצה לקהל, וכהן בחיים לא עזר לנו בזה, להפך. כשממנים מנכ"ל צריך שיהיה מכרז ושהכל יהיה פתוח וידוע לכלל ציבור האוהדים. הם עשו את זה במקרה של הוכפלד. אבל עכשיו הם לא עשו את זה. עכשיו היה מחטף, ומבחינתנו זה חמור ביותר".

בסביבתו של כהן טוענים כי "בימים האחרונים הוא מתעסק רק בזבל. דברים שקשורים בקהל. דברים שקשורים בהוכפלד. מתעסק רק בהכפשות ובטעויות של אנשים רבים סביב המערכת, שלא ממש יודעים מה מתרחש בה". זה עדיין לא אומר שמחאה נגדו ונגד המועדון לא עלולה "להעמיס עוד זבל" על המועדון הזה, שניתן אולי לאבחן כי לעולם לא מתעסקים בו נטו בכדורסל.

יעקב לירז. "אין משקיעים פוטנציאליים"צילום: עופר וקנין

  כהן עצמו אינו מכחיש את הקרבה שלו לקליין, שכבר התקשר לברך אותו על המינוי. "הוא התקשר אלי מיד", מעיד כהן, "ואמר שישמח לעזור בכל מה שרק אצטרך". הכי חשוב מבחינת עתידה של הפועל - כהן אינו מכחיש כי קליין עשוי לחזור בקרוב. הרי העובדות ידועות לכולם: הכסף שגומא אגייאר השאיר עומד לאזול; לירז אמנם עדיין מחזיק בנייר שנותן לו את השליטה בקבוצה (כנאמן של אגייאר הנעדר), אך גם היו"ר יודע כי הוא חייב למצוא מישהו אחר שייקח את המועדון, שבקרוב מאוד עשוי להפוך לנטל - כלכלי ותדמיתי כאחד.

  "לצערי, המשקיע הקנדי הלך לאחור ואין כרגע משקיעים פוטנציאלים חזקים, אבל אני ממשיך לחפש", טוען לירז. אלא שבזמן שלירז מחפש משקיע, ואינו מצליח למצוא, קליין יושב בבית. חבר דירקטוריון והנהלה שיער השבוע כי "כל התוכנית של קליין היא לחכות לרגע הנכון לחזור. הפועל בעונה הבאה בארנה. הוא יכול לחזור כמו גדול. הבעיה היחידה היא הכסף. ה־60 אחוז של אגייאר שבשליטת לירז כרגע, שווים לא מעט מצד אחד, אבל מצד שני, אף אחד בינתיים לא מוכן לשלם עליהם. המטרה של קליין בסופו של דבר היא לקבל את הקבוצה לידיו. ה־40 אחוז של העמותה כבר בשליטתו, כי העמותה מורכבת מאנשיו וגם הוא חבר בה. השאלה היא רק מה עם ה־60 אחוז הנוספים. יעקב לירז מוחלש, משמעו דני קלין חזק, והאפשרות שהוא יחזור בכלל לא מבוטלת".

  השבוע, לאחר מינויו לעמדה החזקה ביותר בקבוצה, נדרש כהן להאפשרות שקליין יחזור בעונה הבאה. "שום דבר בקבוצה הזו כבר לא יפתיע אותי", השיב המנכ"ל שרק עתה נכנס, "לא אופתע אם קליין יחזור בעונה הבאה".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ