לאן צועדת הפועל ירושלים?

בזמן שהדריקטוריון הנוכחי מאבד מכוחו, מתכננים דני קליין ורענן כץ את השתלטותם על הקבוצה. האם מי שהיה הבוס הגדול בדרך חזרה?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאז פיטוריו של אמיר הוכפלד לפני כחודש וחצי נכתב כבר כמה פעמים ב”ספורט כל העיר” על חזרתו הצפויה של דני קליין להפועל. האיש שבמשך 17 שנה היה הבוס הכל יכול, החל באחרונה לפקוד את משחקי הקבוצה לעתים קרובות, וגם הקשר הקרוב שלו למנכ”ל דני כהן, שהחליף את הוכפלד, יכול להגדיל את השפעתו - אף אם לא באופן ישיר.

עם ובלי קשר, מעמדו של יעקב לירז, יו”ר הדירקטוריון, נחלש משבוע לשבוע, כאשר ברור כי הכסף שהכניס גומא אגייאר עומד לאזול וכתב המנדט של לירז על 60 אחוז מהבעלות יהיה שווה בעוד לא מעט זמן בערך כקליפת השום. לירז יודע זאת ולכן הוא כבר מנסה למצוא רוכשים, אך בינתיים ללא הצלחה. במקביל, שום כסף חדש אינו זורם לקבוצה ולכן גם בלתי אפשרי היה לחזק אותה למרות דרישות הצוות המקצועי. אך המצב המקצועי של הפועל הוא ממש לא בראש מעייני לירז או קליין, שבינתיים מחזק את מעמדו מבחוץ.

נכון לעכשיו, ההשערה החזקה ביותר בקרב מקורבים להנהלה, מבפנים ומבחוץ, היא שחזית של קליין עם רענן כץ תעביר לידיה את ה־60 אחוז של אגייאר, ויחד עם ה־40 אחוז של העמותה (דה פקטו, בשליטת קליין כבר עכשיו), תשתלט על הקבוצה לחלוטין.
קליין אינו מוכן להגיב לשום השערה בנוגע לעתידו בקבוצה, אך מנגד, רענן כץ, ששוחח השבוע עם “ספורט כל העיר” מביתו במיאמי, אינו פוסל את האפשרות.

אוהדי הפועל ירושלים. "נשתף פעולה עם האוהדים בכל מחיר", מצהיר חומסקיצילום: ספי מגריזו

“אני אמרתי שכשהארנה תהיה בנויה אז יהיה על מה לדבר”, מבהיר כץ, “בינתיים היא לא בנויה. וזה לוקח יותר מדי זמן”. כץ מדגיש כי ידרוש לפחות 10,000 מושבים: “ראש העיר אמר פעם שיהיה ופעם שלא יהיה. אבל אם יהיו בארנה 10,000 מושבים אז מבחינתי 60 אחוז של אגייאר לא יהוו שום מכשול”.

קליין יודע שלחזור ללא מישהו בדמותו של כץ יהיה חסר סיכוי או תוחלת. היחסים בין השניים די טובים כבר זמן רב, אבל כץ גם מקיים יחסים קרובים עם חיים אוחיון, הבעלים של גלבוע/גליל, ואף עם פיני גרשון מהפועל חולון. לכל שלוש הקבוצות הוא תורם כסף, אך ברור כי הפועל היא המותג המשמעותי ביותר, ובעלת הסיכויים הרבים לייצג את ישראל ביורוליג לצד מכבי תל אביב - שגם זו מטרה הכרחית מבחינתו. מקורבים לכץ טוענים השבוע כי “הוא רעב לחזור ומבחינתו אין בעיה לעשות את זה עם דני קליין. אבל הוא רוצה שזה יהיה בהכי גדול שאפשר. לפי מה שאנחנו יודעים, זה גם הדבר שהכי מתאים לדני קליין”.

בינתיים, אנשי הפועל נדרשו לסוגיה הרבה פחות רלוונטית כרגע עבורם, ואולי אף כזו שמעט מביכה מבחינתם. כבר שבע שנים שהפיינל פור של הליגה נערך באיצטדיון יד אליהו, המכונה נוקיה, בתל אביב. בעבר עלו קולות די חזקים מהפועל נגד מדיניות זו, אך דני קליין אף פעם לא פעל עד הסוף כדי לשנות זאת. דווקא קולות אחרים בליגה, מכיוון הפועל תל אביב, מכבי חיפה וקבוצות נוספות, יזמו לשים קץ לבלעדיות נוקיה על אירועי השיא של הכדורסל הישראלי.

קליין. "רוצים לצאת לדרך לגמרי חדשה", מדגיש חומסקיצילום: ספי מגריזו

אבל כשבמינהלת הליגה דנו לפני כחודשיים לראשונה על ההיכל שיארח את משחק גמר הליגה (העונה אין פיינל פור. חצאי הגמר יהיו סדרות), אז דווקא יעקב לירז ואנשי הפועל תמכו בהשארת האירוע בנוקיה. “אם מעבירים את האירוע לאולם אחר אז המון קבוצות קטנות בליגה נפגעות מאובדן הכנסות”, הסביר אז לירז, שאף הוסיף כי “בנוקיה אנחנו יכולים להביא 4,000-5,000 אוהדים ובכל מקום אחר אולי קצת יותר מ־1,000”. אלא שהמינהלת, שהיתה חצויה לפני כחודשיים, החלה לנוע בזמן האחרון לכיוון היכל רוממה החדש בחיפה, שיכול לאכלס כ־5,000 אוהדים. והנה, בדרך פלא, גם הפועל פתאום תמכה השבוע ברוממה.

“בסופו של דבר כל הקבוצות תמכו ברוממה פה אחד”, מסביר לירז. “דע לך שהצוות המקצועי שלנו דווקא העדיף את נוקיה, בגלל שיהיו לנו שם הרבה יותר אוהדים. האנשים המקצועיים שלנו חשבו שלא פחות טוב לשחק בנוקיה מאשר במקום אחר”.

לפני כשבועיים הפועל הפסידה בנוקיה למכבי חיפה בחצי גמר הגביע. מכבי חיפה משחקת את משחקיה הביתיים ברוממה. השדרה המקצועית בהפועל לא רצתה לקרב את משחקי ההכרעה לחיפה. אלא שלירז החליט דווקא כן להצביע בעבור רוממה מפני שלטענתו, “זה הרבה יותר ספורטיבי. לא פייר שכל אירוע שיא ייערך באולם הביתי של מכבי תל אביב. גם ראינו שמכבי ניצחה בנוקיה בגמר הגביע את חיפה וגם את אילת בשבוע האחרון. בשני המקרים היא נהנתה מיתרון הביתיות. אז מההיבט הספורטיבי היה נכון להעביר את המשחק לחיפה. למרות שאנחנו נפסיד מזה עשרות אם לא מאות אלפי שקלים שהיינו מרוויחים אם היינו מעפילים למשחק הגמר בנוקיה. אבל הקבוצות הקטנות לא יפסידו כמעט כלום מהמעבר לחיפה, ולכן נוצר רוב כזה במינהלת”.

המעבר לחיפה הוא הדבר הנכון לעשות מבחינות רבות - אך דווקא במקרה של הפועל, שתיאלץ לוותר על אלפי אוהדים במקרה של העפלה לגמר, ובמיוחד לנוכח בקשת הדרג המקצועי לשחק בנוקיה - די תמוה שבכל זאת הוחלט לתמוך ברוממה.

לפני שבועיים, כזכור, הפועל נחלה את ההפסד הצורב ביותר שלה העונה ובכלל בשנים האחרונות, 61-80 למכבי חיפה בחצי גמר הגביע. במעמד הזה, רק שחקן אחד של הקבוצה לא בייש את עצמו. 18 נקודות ושמונה ריבאונדים היתה התפוקה של ג’וש דאנקן באותו ערב קשה של קבוצתו. מעבר לסטטיסטיקה, הוא היה נפלא בפרקי זמן ממושכים, בזמן שחבריו לקבוצה לא טרחו להופיע. “מבחינתי לא עשיתי כמעט כלום”, אמר דאנקן בסיום, כשארשת פניו לובשת את אותו מבע אדיש, כמעט מנותק, שניבט מעיניו תמיד. הפורוורד־סנטר נשאל אז איך הוא חש בנוגע לחולשתם הקיצונית של חבריו על רקע יכולתו הגבוהה: “אני חושב שכולנו לא היינו מספיק טובים, אין הסבר להופעה כזו”, אמר, “גם ברור לי שאנחנו מסוגלים ליותר”.

מאז, הפועל כבר ניצחה פעמיים. אמנם היא גברה על בני הרצליה והפועל חולון בבית בהפרש מצטבר של ארבע נקודות, אבל אחרי השפל המנטאלי והמקצועי שהקבוצה הגיעה אליו בחצי הגמר, שני ניצחונות צמודים הם סוג של הישג. מול חולון, ביום ראשון האחרון, דאנקן שוב היה המצטיין עם 19 נקודות, 12 ריבאונדים ו־31 נקודות מדד, כמעט כפול מהבאים אחריו בקבוצה (פולן וסמית עם 16 נקודות כל אחד). השבוע הפך דאנקן לראשונה לקלעי ולריבאונדר המצטיין בהפועל עד כה העונה עם ממוצעים של 13.5 נקודות ו־6.2 ריבאונדים. אלה לא מספרים מפוצצים אך לנוכח החולשה הסטטיסטית של כל שחקני הפועל, וגם לאור העובדה שדאנקן שיחק במרבית העונה ברוטציה של ארבעה גבוהים, לצד סמית, כדיר וקוקיה, בהחלט ניתן להתרשם ממה שהשיג עד כה. בעיקר כשמביאים בחשבון את האחוזים הנפלאים שלו מהשדה - 57.1 אחוז מהשתיים ו־46.2 אחוז מהשלוש.

“אין ספק שאנחנו מאוד מרוצים ממה שדאנקן נותן לנו”, אומר השבוע המאמן שרון דרוקר, שהחתמת דאנקן היתה העסקה הראשונה שביצע בקיץ. “עקבתי אחריו באשדוד וידעתי שהוא טוב, אבל הוא הצליח אפילו להתעלות על הציפיות שהיו לי ממנו. הוא מקצוען שאין הרבה כמותו בכדורסל הישראלי. שחקן נטול אגו. תמיד עובד קשה. ומבחינת כדורסל, יש לו המון דברים. גם משחק עם הגב לסל, גם קליעה נהדרת, גם הבנת משחק, גם שמירה. השחקן הזה הוא נכס לכל קבוצה, ובוודאי לנו”.

דאנקן גדל במערב התיכון (מדינת אוהיו), היכן שתרבות ספורט משתלבת תמיד במוסר עבודה. הוא שיחק במכללת אקסייבייר, מוסד אקדמי קתולי קטן מאוד יחסית (4,500 סטודנטים בלבד), אך כזה שכמעט מדי עונה מגיע לטורניר ה־NCAA - צמרת כדורסל המכללות. באקסייבייר, היכן שמאמנים מעולים כגון פיט גילן, סקיפ פרוסר ות’אד מאטה אימנו בשני העשורים האחרונים, מלמדים לשחק כדורסל נכון. “אתה רואה שג’וש הגיע לכדורסל שלנו עם יסודות שיש למעט מאוד שחקנים”, מאשר דרוקר, “הוא פשוט יודע לשחק כדורסל נכון. נכון שאין לו אתלטיות של NBA, אבל כשהוא רץ אתה רואה שהוא גם מהיר ויודע לקפוץ לאלי הופים. הוא יותר אתלט מכפי שחושבים”.

המנכ”ל דני כהן, שהזמין השבוע את דאנקן ואשתו אליו הביתה כדי לשתות קפה ולדבר קצת על העתיד, מודה כי “ג’וש הוא הזר הכי טוב שלנו העונה. בכלל, הוא אחד הזרים הטובים שהיו כאן בשנים האחרונות. הלוואי שכולם היו עם היחס שלו והתפוקה שלו”.
מאיר טפירו, ששיחק לצד דאנקן במשך שנתיים באשדוד לפני שהיגרו למלחה העונה, טוען כי “ג’וש הוא שחקן יורוליג לכל דבר. כבר באשדוד אמרתי לו שאני אשמח לשחק לצדו עוד הרבה שנים. מאוד שמחתי להגיע להפועל ולדעת שהוא כבר כאן”.

להפועל יש חוזה עם דאנקן לעוד עונה, אך ספק אם הוא יישאר. “יש לו ביקוש גדול, ויהיה לו ביקוש עוד יותר גדול בקיץ אם הוא ימשיך כך”, טוענים בקבוצה ומוסיפים כי “לנוכח חולשת כל השחקנים שלנו ג’וש זוהר אפילו יותר”. בהפועל כבר מודים כי “קרייג סמית וג’ייקוב פולן לא יישארו כאן. לא כי הם לא טובים, אלא כי הם יקרים מדי, וגם הם לא היו שווים את הכסף הגדול ששילמנו בעבורם”. לאחרונה עלו מחשבות להחליף את פולן כבר עכשיו, אבל ככל הנראה זה לא יקרה. “אין מספיק כסף ואין כרגע גארדים פנויים שאנחנו יודעים שיגיעו וייתנו לנו תרומה משמעותית”, אומרים במועדון, “זה לא אומר שבטוח זה לא יקרה, אבל נכון לעכשיו ג’ייקוב פולן נשאר איתנו. אנחנו רק יכולים לקוות שהכישרון שלו יגבר על השטויות”.

אלא שהאכזבה מהזרים עולה רק בקצת על זו שיש מהישראלים. “ברור שטפירו, לימונד, גרונפלד וכדיר, עד לאחרונה, לא נתנו מה שציפינו מהם”, טוענים במועדון, “היחיד באמת שלא מאכזב בכלל ואפילו גורם לכולם להיות מאושרים זה ג’וש דאנקן”.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ